Provincie zet deur open voor veehouderij in West-Brabant Kring Langstraat toont drastische gevolgen McSharry-voorstellen aan Gabor wil gebruik kleinere oormerken mogelijk maken Afdekken mestopslag ook met stro mogelijk maken Landbouwschap wil leasen melkquota ontmoedigen Gedeputeerde mevrouw Jacobs in Steenbergen: Op korte termijn 'plan van aanpak' Met een dagelijks verblijf van 2 Z2 uur of meer in de melkstal is straks geen inkomen meer te behalen. De voorstellen van McSharry ko men voor de veeboeren hard aan. Voor de kring Langstraat van de ZLM reden om nader onderzoek te doen naar de financiële gevolgen voor de melkveehouders in deze re gio. De bevindingen zijn in een rap port vastgelegd. De 235 melkveehouders in de gemeenten Heusden, Raamsdonk, Sprang- Capelle, Waalwijk en Waspik, met gemiddeld 175.000 kg melk, gaan er f 14.210,— op achteruit. Een melkveebedrijf met 175.000 kg melk ontvangt nu aan melkgeld f 127.950,—, literprijs 73 cent. McSharry wil een korting op het quotum van 4% en een melkprijsda ling van 10%. Naar de praktijk toe vertaald moet het bedrijf uit het re kenvoorbeeld 4% van 175.000 kg inleveren, wat neerkomt op een quotum van 168.000 kg. Een prijs- correctie van 10% doet de prijs da len naar 66 cent. De totale melkontvangsten komen zo op f 110.880,—. Bruto een achteruit gang van f 16.870,—. Door bespa ringen op de variabele kosten komt de uiteindelijke minderopbrengst op f 14.210,—. Een bedrijf met een jaarlijkse levering van 405.000 kg melk gaat er met dezelfde bereke ning f 32.886,— op achteruit. Als compensatie krijgt een bedrijf dat minder dan 2 GVE (grootvee- eenheden) per ha heeft van de EEG f 198,78 per koe. Weinig effect Werkgroepvoorzitter de heer P. Boll deelt mee dat deze compensatie voor de Langstraat weinig effect heeft. 'Het overgrote deel van de melkveebedrijven heeft een grotere bezetting dan 2 GVE per ha, zodat eventuele aanvullende financiële steun vervalt. De voorstellen van McSharry zullen voor onze regio ca tastrofaal zijn. In 1991 is door ons op het quotum ook al 2,39% inge leverd'. De werkgroep heeft ook gekeken naar de gevolgen inzake grondbe- nutting. Vrijwel alle veebedrijven zijn zelfvoorziend en hebben een licht ruwvoer overschot. Van de totale melkproduktie in de kring van 41 miljoen kilo gaat 4% af. Omgere kend naar de dan aanwezige ruw- voerbehoefte gaat dat inhouden dat er 180 ha land vrijkomt voor akker bouw en/of vollegrondsgroenten. De netto inkomensschade van 25% zal met akkerbouwmatig geteelde Het Landbouwschap wil dat de overheid het mogelijk maakt om mestsilo's op een veel eenvoudiger manier af te dekken dan nu is voor geschreven. Uit onderzoek blijkt dat het vrijkomen van ammoniak net zo goed kan worden voorkomen met een laag stro, kleikorrels, veenmos of plantaardige olie. Momenteel schrijft de overheid vaste of drijf- vende afdekkingen voor van beton, kunststof, hout of staal. Het Landbouwschap heeft de mi nisters, Bukman (landbouw) en Al ders (VROM) gevraagd om de eenvoudige afdekmethode, die bo vendien veel goedkoper is, alsnog toe te staan. Op het gebied van de arbeidsveiligheid blijken niet- bouwkundige materialen eveneens voordelen te hebben. De kans op gasvorming met het daaraan ver bonden risico van verstikking of ontploffing is bij een vaste afdek king veel groter dan bij het gebruik van materialen als stro, veenmos of plantaardige olie. De afdekverplichting geldt vanaf 1 februari a.s. voor alle mestopslag gebouwd na 1 juni 1987. Voor oudere silo's gaat de verplichting in 1995 in, met uitzondering van opslag voor rundveemest. Voor de laatste mestsoort is afdekking vanaf 2000 verplicht. gewassen niet te compenseren zijn. Financieel gaan de gezamenlijke rundveebedrijven er in de Langstraat f 3,3 miljoen op achteruit. Een melkopbrengst van f 110.880,— met daarbij een aanvulling uit de omzet en aanwas is geen uitgangs punt voor bestaandszekerheid. 'Al- Volgens de Brabantse gedeputeerde mevrouw Jacobs heeft de akker bouwer in West-Brabant toekomst. 'Het streekplan doet daar niets aan af', zo zei ze op een vergadering van de afdeling Dinteloord-"Zevenbergen van de ZLM, die in Steenbergen werd gehouden. Mevrouw Jacobs verklaarde dat de provincie niet moeilijk doet over uitbreiding van de veehouderij in West-Brabant. 'Dit weekplan moet je zien als een noodzakelijke koppeling van ruimte lijke ordening met milieu. Het geeft richtlijnen voor gemeenten om aan gaande toelatingen e.d. op ééri lijn te komen. Steeds meer mensen en groeperingen doen een beroep op het zelfde stukje land. Evenals dat de na tuur beschermd moet worden, moet ook de boer de mogelijkheid krijgen om ongestoord zijn beroep uit te oefenen. Burgerbewoning in het bui tengebied is er een voorbeeld van. Er liggen plannen om bedrijven die in vesteren in de milieusfeer een groene stempel te geven om zo tien jaar ge vrijwaard te zijn van overheidsbe moeienis'. Gemengd bedrijf Vanuit de vergadering kwam naar voor dat de akkerbouwer om te overleven gebaat is bij diversiteit, te rug naar het gemengde bedrijf. Me vrouw Jacobs ziet hierin geen belemmering. 'Het past binnen de agrarische hoofdstructuur. Voor het traditionele akkerbouwbedrijf is straks 60 ha te weinig. Met het aan tal kilogrammen fosfaat per ha is het mogelijk om vee te gaan hou den. Om uit te breiden kunnen er mestrechten gekocht worden. De provincie doet tegenover deze ont wikkeling niet moeilijk maar de ge meente moet willen. Een aantal zaken zullen dan zorgvuldig bekeken worden'. leen voor bedrijven die hoegenaamd geen vreemd vermogen en geen op volger hebben zit er nog een loontje in', merkt de heer Boll op. 'Moeten er straks nog aanvullende investe ringen in de milieusfeer gedaan wor den dan betekent dat verzwakking van nu nog gezonde economische Mevrouw N. Jacobs-Aarts, Tussen de regels door was duidelijk te proeven dat de gedeputeerde lie ver ziet dat de mest van Oost- Brabant naar West-Brabant komt. Op deze manier kan er in de Kem pen wat zuivere lucht komen. Niet verwonderlijk dat ze de prioriteit geeft aan deze verplaatsing. In haar eigen geboortestreek Deurne zijn meer dan 700 volwaardige veehou derijbedrijven. 'Je kunt er zonder le nig te zijn, van het ene dak op het andere springen, kilometers ver'. Op groene energie ging ze niet diep in. Een aanwezige had moeite met de geplande windmolenketens in de Brabantse klei. 'Waarom komen er geldverslindende projecten als windmolens op ons af terwijl we zelf energie kunnen produceren?'. Of natuurontwikkelingsgebieden geheel volgens het plan uitgevoerd kunnen worden betwijfeld mevrouw Jacobs. 'De overheid zal in Noord- Brabant zo'n 30.000 ha aan moeten bedrijven. Het woord beëindiging zal dan op veel plaatsen vallen. Gedeel telijke overschakeling naar een an dere veehouderijtak is binnen de huidige mestmaatregelen onuitvoer baar. Tuinbouw zal veelal geen perspectief bieden. Niet voor niets hebben we dit rapport gemaakt. kopen. De provincie heeft geen geld. Waardebepaling is gebaseerd op het economisch verkeer. Een ver laten overhoekje gaat nog weieens weg voor f 4,— per meter. In Bra bant liggen de gemiddelde prijzen veel hoger. Dit zal een moeizaam proces worden'. Staatssecretaris Gabor (Landbouw) stelt voor om in bepaalde gevallen het gebruik van kleinere oormerken mogelijk te maken. Wanneer de ge zondheid van het kalf in het geding is zou bovendien via ontheffing uit stel verleend moeten kunnen wor den van de verplichting tot oormerken. Dit schrijft de staatsse cretaris in een brief aan de Tweede Kamer. Aanleiding tot de brief is het bekend worden van de uitkomsten van het 'onderzoek naar l&R- oormerken bij rundvee'. Om de problemen rond het oormer ken op te lossen moet er op korte termijn een plan van aanpak komen. Staatssecretaris Gabor zal hiertoe in overleg treden met het Landbouw schap en de Stichting Gezondheids zorg voor Dieren. Telefonische steekproef Uit de telefonische steekproef onde melkveehoudes en kalvermesters is gebleken dat bij 2,6 procent van de kalveren op de melkveebedrijven ontstekingen voorkomen, tegen 1 procent bij de kalvermesterijen en 0,3 procent bij het overig rundvee Onze zorg is groot'. Uit het rapport is duidelijk op te ma ken dat de McSharry voorstellen veel te ingrijpend zijn. In verhouding worden de grotere melkveebedrij ven, die nu nog toekomstmogelijk heden hebben, het hardst gepakt. Met het rapport doet kring Langstraat een beroep op ZLM, KNLC, Landbouwschap en volksver tegenwoordiging om de harde feiten onder ogen te willen zien. 90% van de leden in de kring is afhankelijk van veehouderij. Zij hebben een ge middelde bedrijfsoppervlakte van 19,5 ha en een gemiddelde melk produktie van 9000 kg. Voor het onderzoek is informatie verstrekt door de betreffende gemeenten, Centraal Bureau voor de Statistiek en het Produktschap voor Zuivel. J.v.T. Het Landbouwschap vindt dat het zogenaamde leasen van melkquota moet worden ontmoedigd. Verhuur, vaak van het hele quotum, komt meer en meer in de plaats van nor male verkoop. Volgens het Land bouwschap staat dit op wat langere termijn een gezonde ontwikkeling van de melkveehouderij in de weg. De quotumverhuur heeft bovendien een prijsopdrijvend effect. Over de praktische mogelijkheden om de verhuur enigszins aan ban den te legen wil het Landbouw schap op korte termijn overleggen met het ministerie van Landbouw. In de beschikking superheffing zou on der meer de beperking kunnen wor den opgenomen dat slechts een deel van het quotum mag worden verhuurd. Een andere mogelijkheid is om het leasen van quota tot slechts enkele jaren te beperken. Van de 4.253 veehouders die quo tum verhuren had vorig jaar niet minder dan 60 procent zijn gehele quotum overgedragen. In totaal is het produktierecht voor bijna 300.000 ton melk aan andere vee houders verhuurd voor een bedrag van naar schatting 120 miljoen gul den. In het melkprijsjaar 1990/1991 bedroeg de gemiddelde huurprijs 41 cent per kilogram melk, tegen 38 cent in 1989/1990. Over het nu lo pende melkprijsjaar zijn nog geen cijfers beschikbaar. op melkveehouderijbedrijven. Verder is opvallend dat ontstekingen op een beperkt aantal bedrijven voor komen: op minder dan 1 procent van de melkveehouderijbedrijven komt 35 procent voor van de kalve ren met ontstekingen waarbij etter vorming aan de oorschelp optreedt. Op 88 procent van de bedrijven ko men daarentegen helemaal geen ontstekingen voor. Het ministerie concludeert daaruit dat een bedrijfs gerichte aanpak de voorkeur verdient. Medio december kwamen nog op ca. 900 melkveehouderijbedrijven ontstekingen voor bij kalveren. Hier van stelden 300 veehouders een bezoek van de Gezondheidsdienst op prijs. Natuurgebieden Om de problemen met het oormer ken in natuurgebieden op te lossen stelt staatssecretaris Gabor voor dat de hier aanwezige runderen op een later tijdstip, met kleinere merken en eventueel in een meer neutrale kleur gemerkt zouden moeten kunnen worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 15