Vier cichoreirassen beschikbaar Mi il -Akkerbouw In huidige situatie past geen 'nationaal denken' Veel aanvragen voor cichoreiteelt in België Effect Rijnconsult vrijwel nihil Minder invloed akkerbouw na'herstructurering schap |13 I Voor komend seizoen zijn vier ver schillende cichoreirassen beschik baar. Dat zijn de rassen Orchies en Cassel (door Barenbrug Holland op de Nederlandse markt gebracht). Dageraad (VanderHave) en Tilda (Cebeco Zaden). Dit jaar worden in Nederland ca. 3.000 ha cichorei geteeld voor Be- nuline Holland BV, een joint venture van Suiker Unie en de Belgische on derneming Warcoing. De cichorei wordt straks verwerkt in een in aan bouw zijnde fabriek te Roosendaal, bij de bestaande suikerfabriek van Suiker Unie. Uit de cichorei wordt het produkt inuline gewonnen, met als restprodukt fructose. De teelt wordt zoals bekend in het Zuid westen begeleid door Cebeco- Zuidwest en de CZAV. In een brochure van Benuline staan enkele gegevens vermeld over de momenteel beschikbare rassen. Orchies (jaar van inschrijving in Bel gië/Frankrijk 1987: kweker Flori- mond Desprez, vertegenwoordigd door Barenbrug Holland) heeft een goede tot zeer goede wortelop brengst, de vorm van een suikerbiet, een goede schietresistentie, en kan BENODIGDE HOEVEELHEID ZAAIZAAD: 1. PILLENZAAD: ZAAIAFSTAND TE ZAAIEN AREAAL: IN DE RU: (RUAFSTAND 50 CM) vroeg (half april) gezaaid worden. Het ras heeft een redelijk tot goed inulinegetal. Cassel (1986; Florimond Desprez; Barenbrug Holland) heeft een goede tot zeer goede wortelopbrengst, de vorm van een suikerbiet, een matige schietresistentie, en kan vanaf de laatste week van april gezaaid wor den. Het ras heeft een vrij lange groeiperiode. Dageraad (1981, RVP Merelbeke; VanderHave) heeft een matige tot vrij goede wortelopbrengst, een vrij lange penwortel, een matige schiet resistentie, en kan vanaf de laatste week van april gezaaid worden. Het ras heeft een goed tot zeer goed in ulinegetal. Tilda (1984; SES-ICI; Cebeco Za den) heeft een goede wortelop brengst, de vorm van een suikerbiet, een matige schietresistentie, en kan vanaf de laatste week van april ge zaaid worden. Het ras heeft een re delijk tot goed inulinegetal. Leveringsvoorwaarden De teler heeft de mogelijkheid tot di rect bestellen en zelf te (laten) zaai en, of verklaart er zich mee akkoord dat Benuline de zaaizaadvoorziening Suikerbietvormige cichorei wortel. (en dus ook de rassenkeuze) ver zorgt. In beide gevallen bepaalt de teler het zaaitijdstip. Als van een be paald ras onvoldoende zaaizaad be schikbaar is houdt Benuline zich het recht voor de teler een ander ras aan te bieden. Van alle rassen in pil- lenzaad verkrijgbaar, en van Orchies en Cassel daarnaast ook gecoat zaad. Van deze laatste twee rassen is geen 'normaal' naaktzaad lever baar, van de overige rassen wel. Ondiep zaaien De zaaidiepte dient slechts 0,5 tot 1,0 cm te bedragen. Dieper zaaien dan 1,5 cm betekent een onvol doende veldopkomst. De fractie van het pillenzaad is 2,75 tot 3,25 mm. De zaaiafstarrd in de rij bedraagt 8 10 cm. Voor de benodigde hoeveel heden zaaizaad, zie bijgaande tabel. In geval van vroege zaai verdient het aanbeveling om op een kleinere af stand in de rij te zaaien dan in de ta bel aangegeven. Schietresistentie Cichorei heeft een langzame begin- groei. Is het gewas echter eenmaal op gang dan kan het lang doorgroei en. Hoe langer het groeiseizoen, hoe hoger de produktie. Omdat ci chorei al laat gerooid wordt (half ok tober tot half november) kan het seizoen aan het eind weinig ver lengd worden. Verlengen aan het begin van het seizoen (dus: vroeger zaaien) leidt bij de meeste cichorei rassen tot schietervorming. Volgens kweekbedrijf Barenbrug is dat bij de rassen Orchies en Cassel in mindere mate het geval, waardoor deze ras sen al resp. 15 en 22 april gezaaid kunnen worden. Vol afschuw en verontwaardi ging heeft de akkerbouwsector er kennis van genomen dat de overheid ons nu een heffing wil opleggen bij het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen. We zijn nog niet zo zeer verontwaar digd over het principe van een heffing, dan wel over de wijze waarop. De overheid wil immers ongeacht de schadelijkheid van een bepaald middel, en zonder te kijken naar eventuele alternatie ven, ordinair het totale gebruik belasten. Daarmee is het duidelijk dat, zonder dat hier sprake is van een stuk beleid, we te maken krijgèn met een nieuwe vorm van be lastingheffing, zonder eind. Te recht heeft het Landbouwschap zich hier tegen verzet. Laten we daarbij hopen dat de toezeggin gen van de minister inhoudelijk ook wat betekenen. De sector zelf had al zeer duidelijk aange geven, hoe we tot zeer grote besparingen konden komen. Besparingen die sowieso toch al grote financiële offers vragen van het bedrijfsleven. Boeren en tuinders kunnen het niet helpen dat het toetsingsbe- leid in Nederland van nieuwe middelen een chaos is. En het is volgens mij de taak van de Twee de Kamer om ervoor te zorgen, dat het toelatingsbeleid op orde komt. Zolang dat niet gebeurd is, kan er zeker geen groen licht ko men voor het instellen van een heffing. Een heffing die volgens de overheid tussen de 20 en 25 miljoen gulden zal moeten op brengen: voor 67% te betalen door de akkerbouw; in de huidi ge situatie schier onmogelijk. Meewerken Hoe vaak moeten wij nog zeg gen dat, wanneer je invulling wil geven aan beleidsveranderingen, daar geld voor nodig is. Alleen een goed renderende bedrijfstak kan dat geld opbrengen. Wij wil len graag meewerken aan verbe teringen op het terrein van milieu, maar dan moet het ook kunnen. En dat brengt me toch weer even op het Europese beleidster rein. Vanuit de hoek zijn er nog geen signalen die duiden op ver betering. Het is in Brussel nog steeds de vraag van de kip of het ei, of met andere woorden, eerst het GATT-overleg of eerst de ver ordening van het EG- landbouwbeleid. Het is unfair maar ook onverstandig daar zo mee om te gaan. Het is wel dui delijk dat het geen onwil is maar onmacht binnen de politiek van de lidstaten, die ons in deze si tuatie heeft gebracht. De grote verschillen tussen de lidstaten en het steeds weer uit zijn op nationaal belang wordt zwaar af gestraft. Het geeft Amerika de kans munt te slaan uit die ver deeldheid binnende EG. Het is toch altijd de bedoeling geweest de economie in de EG te versterken door gezamenlijk optreden. Nu we in die situatie zijn aangeland moeten we daar ook gebruik van maken. En daar in past geen typisch nationaal denken zoals Nederland, Enge land en Denemarken doen. We zitten aan de limiet van het pro duceren, we hebben zo langza merhand van alles te veel. Daarmee is het model van pro- duktiegroei om kostenstijgingen óp te vangen, ons uit handen geslagen. Geen export-race Het enige wat dan overblijft om bedrijfsrendement in de been te houden is handhaven van de prij zen. Hierbij moet ook de bereid heid beètaan deze te verhogen bij blijvende kostenstijging. Want het is toch in Nederland voldoen de bekend dat het inkomen in de akkerbouw primair tot stand komt via de prijzen en niet via het volume van de produkten. Dus geen export-race met hoge prijzen. Dat kost te veel en levert niet genoeg op. En laat Neder land nou niet zo naïef zijn dat zij daarin een aparte plaats kan in nemen. Nederland profiteert nog steeds enorm van het Europees beleid, maar zal moeten besef fen dat het dan ook een stuk van de kosten voor zijn rekening zal moeten nemen. Duitsland heeft tot nu toe een groot deel van de kosten betaald en kan dat ook. Ons buurland zit nu met het probleem van Oost- Duitsland en dat vraagt ook soli dariteit binnen de EG. Nederland moet oppassen. Ik doel op het gezegde "Wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt het deksel op zijn neus". Jans Leeuwma voorzitter afdeling akkerbouw KNLC 2.0 HA 2.5 HA 3.0 HA 3.5 HA 4.0 HA 4.5 HA 5.0 HA 5.5 HA 6.0 HA AANTAL PAKKEN (100.000 ZADEN): 8.0 CM 5.0 6.3 7.5 8.8 10.0 11.3 12.5 13.8 15.0 8.5 CM 4.8 6.0 7.2 8.4 9.6 10.8 12.0 13.1 14.2 9.0 CM 4.6 5.8 6.9 8.0 9.1 10.2 11.1 12.4 13.4 9.5 CM 4.2 5.3 6.3 7.4 8.4 9.5 10.5 11.6 12.6 10.0 CM 4.0 5.0 6.0 7.0 8.0 9.0 10.0 11.0 12.0 2. NAAKTZAAD: ZAAIAFSTAND IN DE RIJ: 8.0 CM 8.5 CM 9.0 CM 9.5 CM 10.0 CM TE ZAAIEN AREAAL: (RIJAFSTAND 50 CM) 2.0 HA 2.5 HA^ 3.0 HA JL5M 4.0 HA 4.5 HA 5.0 HA 5.5 HA 6.0 HA AANTAL PAKKEN (KG): 1.9 2.2 2.5 2.9 3.2 3.5 3.8 2.4 2.7 3.0 3.3 3.6 1.7 2.0 2.3 2.5 2.8 3.1 3.4 1.6 1.9 2.1 2.4 2.7 2.9 3.2 1.5 1.8 2.0 2.3 2.5 2.8 3.0 1.3 1.6 1.2 1.5 1.8 2.1 1.1 1.4 1.1 1.3 1.0 1.3 In België neemt de teelt van cichorei zodanige omvang aan dat er meer aanvragen voor de teelt zijn dan de twee Belgische fabrieken Oreye en Warcoing wensen te kontrakteren. Het zijn deze twee fabrieken die suikercichorei-wortelen verwerken. Warcoing startte reeds in 1983 met de verwerking van cichorei tot fruc tose en twee jaar later ook met de extractie van insuline. Het eerste jaar werden enkele ha gecontrac teerd, doch het aantal gecontrac teerde ha nam geleidelijk toe. In 1991 contracteerde Warcoing met 400 telers reeds 1500 ha. De wor telen werden op basis van 17% sui ker 2500 Bf/ton betaald, excl. zaad, laden en transport naar de fabriek. De gemiddelde opbrengst bedroeg 43/2 a 44 ton/ha. Warcoing gaat zijn contract in 1992 niet verhogen. Zij is met de Suiker Unie uit Neder land een joint-venture aangegaan voor de oprichting van een suikercichorei-verwerkende fabriek in Roosendaal. Deze fabriek zal in september operationeel zijn om 3000 ha wortelen te verwerken. Opgericht is door beide groepen Be nuline bv. Deze heeft een prijs uitge geven voor 1992 van f 130 per ton, excl. de pulp. De suikerfabriek Oreye, die behoort tot de Riense suikerraffinaderij be gon in 1990 op enigszins ruime schaal met de cichorei-verwerking met ongeveer 1100 telers met 2100 ha gecontracteerd. Suikergroep, waartoe ook de suikerfabrieken Moerbeke, Frasnes en Amylum in Aalst behoren, hebben onlangs een samenwerkingsakkoord gesloten om cichoreiwortelen te verwerken. Men wil een produktie-eenheid van 30.000 ton fructose-suiker gaan produceren, waar een teelt van 4000 ha nodig is. Er komt bij het Landbouwschap een Hoofdafdeling Akker- en Tuinbouw. Akkerbouw moet daarvoor zijn Hoofdafdeling inleveren en er komt een nieuwe Afdeling bij: Volle- grondsgroente. De Afdeling Tuin bouw van het KNLC merkte op dat er bij dit voorstel per saldo geen sprake is van inkrimping bij het Landbouwschap. Zowel de Afdeling Akkerbouw als de Afdeling Tuinbouw van het KNLC bespraken de voorstellen voor her structurering van het Landbouw schap. Het is de bedoeling dat de Hoofdafdelingen Akkerbouw en Tuinbouw gezamenlijk een Hoofdaf deling gaan vormen. Onder deze Hoofdafdeling Akker- en Tuinbouw (HAT) vallen dan zeven sectorafde lingen, te weten Akkerbouw, Bloembollen, Bloemisterij, Boom teelt, Fruitteelt. Groenten onder glas en paddestoelen en tenslotte de nieuwe Afdeling Vollegronds- groente. De Afdeling Akkerbouw van het KNLC betreurt het dat bij de nieuwe constructie de invloed van de akker bouw minder wordt. Ook vinden de akkerbouwers dat er rekening mee moet worden gehouden dat er ver schillen zijn in belangenbehartiging tussen de sectoren akkerbouw en tuinbouw. De akkerbouw heeft in tegenstelling tot de tuinbouw geen (landelijke) vaktechnische organisa ties. Tevens zijn er verschillen in be drijfsstructuur en cultuur. Bij gemeenschappelijke belangen als bijvoorbeeld het milieu, heeft de HAT echter wel een meerwaarde, denkt de Afdeling. Verder noemt de Afdeling het geruststellend dat de Afdeling Akkerbouw Landbouw schap ook in de toekomst recht streeks kan adviseren aan het (dagelijks) bestuur 'van het Land bouwschap. Overlegzetels De Afdeling Tuinbouw van het KNLC verwonderde zich over het feit dat de drie CLO's vier zetels krij gen in de verschillende Afdelingen, terwijl dat er nu drie zijn. Door een herverdeling loopt het aantal zetels per Afdeling wel iets terug, maar er komt een nieuwe Afdeling bij. Per saldo wordt er daardoor niet inge krompen. Als deze wijziging door gaat zit men er voor jaren aan vast. Het effect van het rapport Rijncon sult, waarin het Landbouwschap werd doorgelicht is daardoor nihil. Voorts vindt de Afdeling het jammer dat de overlegzetels bij de nieuwe constructie verdwijnen. Deze over legzetels verplichtten tot onderling overleg tussen de standsorganisa ties en de vaktechnische organisa ties. Dat contact zal nu minder worden. Ook gaven de overlegzetels de mogelijkheid om één organisatie meer zetels toe te spelen of om re kening te houden met een geografi sche spreiding. De Afdeling opperde het voorstel om de overlegzetels toch te behouden in de nieuwe opzet. Tenslotte wil de Afdeling vragen of de naam van de Afdeling Bloemiste rij kan veranderen in Bloementeelt. Dit om misverstanden te voorkomen. Geert Pinxterhuis.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13