Onderzoek zal knelpunten in de arbeidsvoorziening zichtbaar maken Nieuws Geen formulieren, alleen telefonische enquête 'Leverancier verantwoordelijk voor kwaliteit slib' Kursus Ons Erf voor gescheiden mensen en bedrijfsbeëindigers Landbouwschap Zeeland raadt gebruik papierpulp af Kampeerboeren werken samen in Federatie VEKABO LEI-onderzoek in Zeeland: Werkgelegenheid in Zeeuwse land- en tuinbouw Het onderzoek naar de werkgelegenheid in de Zeeuwse land- en tuin bouw wordt uitgevoerd door het Landbouw Economisch Instituut (LEI). De leider van het onderzoek is drs. C.J.M. Spierings. Aan hem een paar vragen. Hoeveel boeren en tuinders zullen aan het onderzoek meedoen? Spierings: 'Op basis van een a-selecte steekproef hebben we 300 adressen geselecteerd. Daarbij hebben we gekeken naar een evenre dige spreiding per regio en sector, waarbij in Zeeland de akkerbouw natuurlijk het sterkst vertegenwoordigd is'. Hoe gaat u de deelnemers benaderen Spierings: 'We sturen eerst een brief met uitleg over doel en achter grond van het onderzoek. Een paar dagen later gaan we de mensen telefonisch enkele vragen stellen. Men hoeft dus geen formulieren in te vullen. De telefonische enquête zal niet veel tijd in beslag nemen. Bedrijven met veel vreemde arbeidskrachten zijn er hooguit 20 minu ten aan kwijt, de meeste bedrijven minder'. Wat wilt u precies weten? Spierings: 'De belangrijkste vragen zijn: hoeveel mensen hebben er het afgelopen jaar op het bedrijf gewerkt, zowel gezinskrachten als personeel van buitenaf? Hoe staat het met de vaste en losse arbeid? Wat zijn de verwachtingen voor de komende jaren wat betreft vraag en aanbod van arbeid als gevolg van mogelijke veranderingen in de bedrijfsvoering?' Wat gebeurt er met de gegevens? Is het een anoniem onderzoek? Spierings: 'De gegevens worden volkomen anoniem verwerkt. Zodra de enquêtegegevens binnen zijn, worden namen en adressen ge schrapt. We werken alleen met nummers. We voldoen uiteraard volle dig aan de bepalingen van de Wet Persoons Registratie ter bescherming van de privacy'. Denkt u dat de boeren en tuinders loyaal zullen meewerken? Spierings: 'Ik heb daar alle vertrouwen in. We hebben een kleine proefenquête gehouden en het heeft me verrast hoe open en positief de mensen ons te woord stonden. Ik ben blij met die houding, want het onderzoek is tenslotte in het belang van de Zeeuwse boeren en tuinders'. Ongeveer 300 boeren in Zeeland krijgen de komende weken een brief van het LEI, waarin zij worden ge vraagd mee te doen aan een onder zoek naar de werkgelegenheid in de land- en tuinbouw in Zeeland. Het onderzoek, waartoe de ZLM de aan zet heeft gegeven, wordt gedaan op verzoek van de Zeeuwse landbouw organisaties met royale steun van het Regionaal Bureau Arbeidsvoor ziening Zeeland. Waarom dit onderzoek? J. Kodde, voorzitter van de 3 ZLO: 'Enerzijds zitten we in onze sector met een groeiend tekort aan personeel. Ik denk hierbij vooral aan de tuinbouw en de vollegrondsgroenteteelt. An derzijds weten we dat er vooral in de akkerbouw overcapaciteit is. Daar zit een stuk verborgen werk loosheid. Het is belangrijk dat we in zicht krijgen in deze materie, zodat we als landbouworganisaties in sa menspel met de overheid in kunnen spelen op knelpunten èn moge lijkheden'. Goed opleidingsniveau Het Regionaal Bureau Arbeidsvoor ziening (RBA) heeft enthousiast ge reageerd op het verzoek om dit veelomvattende onderzoek mogelijk te maken. Mevrouw J.L.A. Boogerd- Quaak, voorzitter van het RBA: 'de agrarische sector is in Zeeland nog altijd een van de grootste. Wat be treft onderzoek loopt de sector ach- De werkgelegenheid in deland- en tuinbouw kalft in totaliteit af. Maar in bepaalde teelten neemt de vraag naar vooral tijdelijk personeel toe. Het onderzoek van het LEI zal helderheid moeten brengen. ter. We weten bijvoorbeeld niet hoeveel mensen uit de agrarische wereld in de komende jaren zich op de arbeidsmarkt zullen melden en welke kwaliteiten deze mensen heb ben. We weten wel dat het in het al- De leverancier van zuiveringsslib, compost en zwarte grond moet ver antwoordelijk zijn voor de kwaliteit van het produkt. Dit schrijft het Landbouwschap in een commen taar op de ontwerp-regeling 'Be monstering en analyse overige organische meststoffen' (BOOM). De minister van Landbouw, Natuur beheer en Visserij wil dat de boer of tuinder die deze produkten op zijn land gebruikt, zelf de analyse beoor deelt die de producent moet laten maken. Volgens het schap kan dit niet van de agrarische ondernemer worden verwacht. Zolang een een voudig certificeringssysteem niet voorhanden is moet de aansprake lijkheid bij de leverancier liggen. Pas bij invoering van een certificaat kan de boer of tuinder verantwoordelijk worden gesteld voor de acceptatie. Dan is in één oogopslag duidelijk of het produkt op zijn land toepasbaar is. In de BOOM-regeling wil het minis terie verder dat voor iedere toepas sing van zuiveringsslib grondmonsters worden genomen. Het Landbouwschap vindt dat over dreven. Ter beperking van de kosten kan worden volstaan met een eerste monstername waarna pas weer be monstering volgt als de normen dreigen te worden overschreden. Het Landbouwschap maakt be zwaar tegen openbaarheid van het register waarin de gegevens over de bodembemonstering worden op geslagen. Dit register dient niet be schikbaar te zijn voor derden, tenzij schriftelijk toestemming wordt ver leend door de grondeigenaar. gemeen mensen zijn met een goed opleidingsniveau. Maar wat voor wensen leven er bijvoorbeeld bij boeren, die hun bedrijf willen beëin digen of part-time gaan boeren? In de praktijk komen deze mensen nogal eens in de groenvoorziening terecht. Maar dat is gelet op hun opleiding vaak helemaal niet nodig. Er zijn ook mogelijkheden in andere sectoren. Aan de andere kant man keert het ons aan gegevens over de vraag naar personeel als we letten op de opkomst van intensieve teel ten in Zeeland. Deze gegevens zijn voor ons van belang met het oog op het aanbieden van scholing en voor lichting', aldus mevr. Boogerd. Tot nu toe bieden alleen de resulta ten van de jaarlijkse Landbouwtel ling enig inzicht in de werkgelegenheid binnen de land- en tuinbouw. Dit zijn echter statische gegevens. De Landbouwtelling zegt niets over seizoens- en gelegen heidswerk. Ook gezinsarbeid wordt niet gemeten. Alleen mensen in loondienst worden vermeld. Het LEI-onderzoek is bedoeld om infor matie boven water te krijgen, die een reeël beeld geeft van de huidige en te verwachten ontwikkelingen met betrekking tot los en vast werk in de Zeeuwse land- en tuinbouw, zowel in kwantitatief als in kwalita tief opzicht. In de provincie Zeeland zijn verschil lende agrariërs benaderd met het verzoek om papierpulp af te nemen ten behoeve van het gebruik als bo demverbeteraar op akkerbouwgron den. Hoewel papierpulp tijdelijk is toegelaten als meststof op grond van het Meststoffenbesluit bestaat over de milieuhygiënische conse quenties en ook de bodemverbete- rende kwaliteit grote mate van onduidelijkheid. Naast de bemestende elementen kan papierpulp ook verontreinigin gen bevatten die de bodemvrucht baarheid of de kwaliteit van de landbouwprodukten kunnen aan tasten. In dit verband kunnen bij voorbeeld zware metalen worden genoemd, maar ook organo- chloorverbindingen als benzeen. Te gen deze achtergrond rijst zelfs de vraag of niet in strijd gote^ de Af valstoffenwet of de Wet Bodembe scherming wordt gehandeld als het materiaal zonder meer op het land wordt gebracht. Zo is onlangs in Friesland proces-verbaal opgemaakt op grond van beide wetten. Mede gezien de onduidelijke situatie met betrekking tot de kwaliteit en de strafbaarheid van het gebruik raadt de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap agrariërs het gebruik van papierpulp af. Mocht tegen dit uitdrukkelijk advies toch aanwending worden overwo gen, dan wordt de agrariërs geadvi seerd in ieder geval een certificaat van het Rijksinstituut voor de Kwali teit van Land- en Tuinbouwproduk- ten (Rikilt) te vragen waaruit blijkt dat de aangeboden partij kwalitatief overeenkomt met de papierpulp waarvoor het Rikilt ontheffing heeft verleend om het als meststof te kunnen gebruikao, Meldingspunt Namens het 3 CLO-Bureau Arbeids voorziening heeft Ita Joosten het onderzoek voorbereid en opgezet. Zij wijst er op dat Zeeland de eerste provincie is„,waar de arbeidsvoorzie ning van de totale land- en tuin bouwsector in kaart wordt gebracht. Ook in andere gebieden is zij bezig met arbeidsvoorzie ningsprojecten. In Limburg bijvoor beeld heeft zij de stoot gegeven tot het opzetten van een meldingspunt voor vragers en aanbieders van werk in de agrarische sector. Het bleek een schot in de roos. Er kwa men vele honderden meldingen bin nen. Wellicht kan dit een van de resultaten zijn van het LEI- onderzoek in het Zeeuwse. Het LEI zal in mei 1992 haar conclusies pre senteren. De kosten van het onderzoek bedra gen ruim f 73.000,—. Daarvan wordt f 59.000,— door het RBA bijgedragen. Het CLO-bureau Ar beidsvoorziening neemt f 10.000,— voor zijn rekening, ter wijl het Landbouwschap Zeeland het onderzoek steunt met een bij- jfrage van f 5.000,—. Ons Erf, het centrum voor vorming en bezinning voor de agrarische sektor, organiseert voor de tweede keer onder de titel "Uit elkaar" een gespreksweekend voor gescheiden boeren, boerinnen, tuinders en tuin dersvrouwen. Tijdens deze dagen is er gelegenheid om ervaringen uit te wisselen en te horen hoe anderen met veranderingen in hun leven omgaan. Het weekend begint vrijdag 20 maart én duurt tot en met zondag middag 22 maart a.s. De kosten zijn afhankelijk van het netto-inkomen en variëren van f 115,— tot f 210,— alles inbegrepen. Van maandagmiddag 23 tot en met donderdagmiddag 26 maart a.s. or- De gewestelijke organisaties voor kamperen bij de boer hebben de Fe deratie VEKABO Nederland opge richt. In deze federatie zijn verenigd: de VEKANO's Zeeland, Limburg, Noord-Oost Nederland en de Bra bantse Vereniging van Rekreatie bij de boer. De Federatie staat onder voorzitter schap van de heer R Lampert, te vens voorzitter van VEKABO Zeeland. Een van de eerste aktivitei- ten van de Federatie heeft betrek king gehad op de bundeling van het versnipperde aanbod van de diverse rekreatieve mogelijkheden op agrari sche bedrijven. Zo is in korte tijd een gezamenlijke brochure geprodu ceerd waarin het aanbod van de verenigingen uit Limburg, Noord- Brabant, en Noord-Oost Nederland is samengebr^ctoy.P.aarin staan de ganiseert Ons Erf weer een kursus voor mannen en vrouwen die hun agrarisch bedrijf, kort of langer gele den, vrijwillig beëindigd hebben. Er varingen en gevoelens zullen worden uitgewisseld. Het thema is: Einde of nieuw begin? Het gaat dus ook over de toekomst. In het pro gramma is ook tijd voor ontspan ning uitgetrokken. Aan de kursus kunnen zowel echt paren als mensen zonder partners meedoen. De kosten bedragen f 350,— per persoon all in. Belang stellenden voor de kursus "Uit el kaar" of "Einde of een nieuw begin" kunnen voor aanmeldingen en inlichtingen kontakt opnemen met Ons Erf, Postbus 1, 6570 AA Berg en Dal, tel. 08895-41744. bedrijfsgegevens van de aangeslo ten leden per regio vermeld. Het aanbod van mogelijkheden omvat mini-campings, kampeerboerderij- en/groepsaccommodaties, verhuur van sta-caravans, vakantiebunga lows, appartementen, zomerhuisjes en huifkarren. De brochure is te bestellen bij me vrouw Stienstra op werkdagen tus sen 13.30 uur en 16.30 uur onder het telefoonnummer 05274-3339. Schriftelijke aanvragen kunnen wor den gericht aan: Vekabo Nederland, Ettenlandseweg 25, 8316 RM Mar kenesse De brochure van de Zeeuwse mini-campings wordt dan eveneens toegezonden. In verband met drukwerk en porti-kosten wordt geïnteresseerden verzocht om na ontvangst van de brochures f5,— over te maken middels een bijgeslo ten acceptgicck.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9