Landbouw moet adviserend optreden bij gemeentelijk milieubeleid - __J Oud-secretaris Siergewassen Produktschap overleden Het kan nog best jaren mee... Tblsma ventileert altijd het beste bewaamieuws. H Bijdragen bos- en landschapsbouw Landbouwschapsmedewerkster ir. H. Hoff: Open dagen AOC in West-Brabant £fp TOLSMA TECHNIEK 8 IP1IVA/Q M loU V V u ÜTf| Op gemeentelijk niveau wordt mo menteel hard gewerkt aan een ei gen milieubeleid. Met de rijks- en provincieverordeningen als toetssteen maken gemeenten aan vullingen. Op het gebied van verzu ring en landschapselementen hebben zij een eigen verantwoorde lijkheid. Het is volgens mevrouw ir. Helma Hoff, Landbouwschapsme dewerkster in Brabant, voor de ge organiseerde landbouw de hoogste tijd om de plaatselijke ontwikkelin gen nauwlettend te volgen. Zij gaf Vanaf 1 januari jl. is het weer moge lijk dat aanvragen worden ingediend voor het verkrijgen van een bijdrage op grond van de Regeling bijdragen bos- en landschapsbouw 1991. De regeling was per 12 juli 1991 opge schort in verband met de uitputting van het beschikbare budget voor dat jaar. In verband met de ombui gingstaakstelling van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, is het budget van de Rege ling bijdragen bos- en landschaps bouw verlaagd. Dientengevolge is het niet mogelijk dat de regeling weer voor alle onderdelen wordt opengesteld. Besloten is de op schorting te handhaven voor de pu bliekrechtelijke lichamen, alsmede voor de onderdelen 'aanleg van erf- beplantingen', 'bosverzorging' en 'opstellen van landschapsplannen'. De opschorting laat evenwel de al aangegane verplichtingen onaan getast. voor de Brabantse studieclubs ruim telijke ordening een toelichting Land- en tuinbouw zijn direkt afhan kelijk van het gemeentelijk milieube leidsplan en APV (Algemene Plaatselijke Verordening). Uitbrei ding binnen de veehouderij is uit gesloten omdat vrijwel ieder bedrijf de maximale toegestane 30 mol po tentieel zuur per ha per jaar heeft gepasseerd. Mol is een eenheid voor een aantal miljoenen deeltjes ammoniak. Hoe dichter bij een land schapselement hoe hoger de omre- keningsfaktor. Vergroting van het bedrijf is alleen mogelijk door het bouwen van een emissiearme stal, een stal met een versnelde mestaf- voer om zo ammoniakuitstoot te be perken. Uitbreiding? Een bedrijf met 1500 vleesvarkens op een afstand van 600 meter van een als natuur aangemerkt gebied heeft 112 mol. De produktierechten zijn hierop afgestemd. Uitbreiding kan niet, maar met het bouwen van een emissiearme stal wordt het aan tal mol teruggebracht naar 75. Me vrouw Hoff vindt dat voor dit soort bedrijven uitbreiding mogelijk moet zijn. "Investeren in zo'n stal is alleen rendabel als het aantal staanplaat sen kan toenemen. Uitbreiding bete kent dan een besparing op verzuring. Houdt een gemeente der gelijke ontwikkelingen tegen dan kreëer je een stand-still situatie. Be- lr. H. Hoff van het Landbouw schap in Tilburg. drijven wachten af en stellen reno vatie uit tot er een ander beleid komt. Een stand-still beleid is ach teruitgang". De landbouwbestuurders werden er door Hoff op gewezen de politieke voorkeuren binnen de gemeente nauwlettend te volgen. "Vooral de verzuringskaarten gaan belangrijk worden. Het is een taak voor de ge meente om verdere invulling aan de ze kaart te geven, landschapselementen op het platte land te inventariseren en er een na tuurwaarde aan te geven. Niet ieder bosje hoeft als natuurgebied aange merkt te worden. Nieuwe bossen en natuurontwikkelingsgebieden kun nen wettelijk niet de stempel verzu- ringsgevoelig krijgen". Er werd opgemerkt dat niet iedere gemeente zich hieraan houdt. Zij willen verder gaan dan het rijksbeleid. O ppervlakte water Een regelgeving die voor alle bedrij ven over enkele jaren bepalend kan gaan werken is de Wet Verontreini ging Oppervlaktewater. Lozingen op het oppervlaktewater vallen onder deze wet. De gemeente is in de meeste gevallen het bevoegde ge zag. Officieel mag lozing van spoel water uit het melklokaal en afvalwater van tuinbouwbedrijven na 1-7-1992 niet meer in de bodem. Afvoer moet plaatsvinden via het ri ool, met een ontheffing op het op pervlaktewater of, als het in een aparte put is opgevangen, per tank wagen. Landbouwschapsmede werkster Hoff verwacht dat het nog tot eind 1993 zal duren voordat de ze AMvB algemeen gehanteerd wordt. Aanleg van riolering in het buitengebied is volgens haar nood zakelijk. "Op de lange termijn is lo zing in de riolering altijd goedkoper dan zelf voorzieningen treffen. Ook huishoudelijke lozing mag in de toe komst niet meer in de sloot. Een septic tank met infiltratievoorzienin gen is dan verplicht. Het slib uit de septic tank mag niet meer op het land verspreid worden maar moet naar een rioolzuiveringsinstallatie. Een gemeente is niet verplicht om in het buitengebied riolering aan te leggen. In de jaren tachtig zijn er subsidiemogelijkheden geweest. In de gemeente zelf kan worden af gesproken hoe de aanleg van riole ring kan plaatsvinden en gefinancierd". Verschillende bestuurders hadden kritiek op de werkwijze van ge meenten in zake de leeg fust inzameling. Voorgesteld werd om de industrie te verplichten om het leeg fust weer in te nemen. Tijdens de bijeenkomsten kwam duidelijk naar voor dat lobbyen naar de raadsleden toe noodzakelijk is. J.v.T. Op 22 januari 1992 is op 73-jarige leeftijd mr. M. Luitse overleden, oud secretaris van het Produktschap voor Siergewassen. De heer Luitse is bijna 25 jaar secretaris geweest van het produktschap. Van 1966 tot 1985 was Luitse Secretaris-Generaal van de Associa tion Internationale des Producteurs de ('Horticulture (AIPH), waarvan thans méér dan twintig landen lid zijn. In die funktie heeft hij een grote bijdrage geleverd aan de internatio nale samenwerking in de siergewas- sentuinbouw. Voor zijn verdiensten voor de Neder landse sierteeltsektor werd de heer Luitse in 1983 benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Bij het schrijven van deze bijdrage uit WALCHEREN aan de ZLM-krant, sinds het nieuwe jaar de kop waar onder ons blad verschijnt, zitten we in een winterse week. Het weer blijft altijd voor verrassingen zorgen, van de ene op de andere dag kan zich een weersomslag voordoen. De meeste bedrijven bevinden zich in een rustige periode wat het werk betreft, hoewel dit van bedrijf tot bedrijf kan verschillen. Van het voorbije jaar kunnen we in grote lijnen de balans wel opmaken, het vleugje optimisme wat in de ak kerbouwsector te bespeuren viel, ebt weer langzaam weg. Op de toe komst gericht moeten we ons weer wapenen tegen wat de maatschap pij bewust en soms wel onbewust laten afkomen op bedrijf en gezin in zijn algemeenheid en specifiek op de agrarische sector. In financiële zin overleven wordt steeds moeilij ker. Levensstijl en welvaartsbegeer te spelen hierbij een rol, maar ook dat een mens van nature niet achteruit wil. Wisselende inkomens vooral in de akkerbouw zijn we ge wend, en dat we er voor moeten werken is in onze opvoeding wel meegegeven. Maar we constateren dat veranderingen elkaar in een steeds hoger tempo opvolgen. Mo derne middelen staan ons ten dienste maar overal hangt wel een prijskaartje aan, de revenuën echter lopen veelal niet gelijk mee. Als Landbouw-RAl-bezoeker heb ben we al dat nieuwe op het gebied van mechanisatie en automatisering nog eens aan het oog voorbij zien gaan. Je zou bijna kunnen stellen dat het aanbod de vraag schept. De getoonde werktuigen en trekkers worden steeds groter en op weg naar huis in de bus (gesponsord door de bank van geld en goede raad) was een veel gedeelde mening dat voor het doorsnee individuele bedrijf veel van het tentoongestelde In verband met het tijdig klaarmaken van het blad, kunnen na dinsdag 15 uur, geen agendaberichten meer worden opgenomen. financieel niet meer te behappen is. En is het nog in eerste instantie te be talen, dan zit het rendement van de investering aan de verkeerde kant van de streep. De kans op economi sche veroudering, in het licht gezien van de vele regelingen, geboden en verboden in de milieusfeer, veroor zaakt ook wel een afwachtende ko pershouding. Een wat simplistische gedachte kwam op: is deze presentatie in de ze vorm, grootte en luxe nog wel verantwoord? De financiële bijdrage vanuit industrie en handel zal toch weer ergens opgebracht moeten worden. Door de meeste bezoekers wordt het dan ook gezien als een dagje uit, ontmoetingen met colle ga's, kennissen etc. Gezamenlijk een hapje eten en het leven lijkt op zulke momenten zo slecht nog niet. Weer veilig thuis, het bloed stroomt nu eenmaal waar het niet gaan kan, toch nog even op teletekst het ver loop van de marktberichten beke ken. Men komt dan weer vlug tot de nuchtere werkelijkheid. Deze staat in schril contrast met de nog in ge dachten zijnde prijskaartjes, eerder die dag gezien. De volgende morgen nog eens kritisch gekeken naar de eigen inventaris, een opkomende gedachte en constatering: "Het kan nog best jaren mee". Over overleven gesproken! NFO-vergaderingen De NFO-afdeling Oost Zuid- Beveland vergadert op maandag 3 februari a.s. om 19.30 uur in de CHZ te Kapelle. De heer A.J.G. Jongerius spreekt over het rapport Grensver leggend praktijkonderzoek van de commissie-Bijloo. De NFO-afdelingen Goes en West Zuid-Beveland vergaderen dinsdag 4 februari gezamenlijk in de CHZ- veiling te Kapelle. Ook daar spreekt de heer Jongerius over de toekomst van het praktijkonderzoek. Op woensdag 12 februari a.s. wordt een gecombineerde vergadering ge houden in de veiling over gewasbe scherming. De afdeling West-Brabant en St. Philipsland van de NFO houdt don derdag 6 februari a.s. om 19.30 uur de jaarvergadering in De Graanbeurs te Fijnaart. Na de huishoudelijke za ken houdt de heer W. van Teeffelen een lezing over intensieve beplantin gen en plantsystemen. Telematica in akkerbouw Informatie-bijeenkomsten van VI- TAK en Rabobank rond het thema 'Telematica in de akkerbouw' om 13.30 uur op 11 februari in restau rant 'Huis van Nassau' te Zierikzee, op 12 februari in 'De Halle' te Axel en op 13 februari in 'De Jeugdhoe- ve' te 's Heerenhoek. Het AOC West-Brabant houdt op haar scholen in Oudenbosch en Steenbergen een aantal open da gen. Voor de school te Steenbergen is dat op donderdag 6 februari van 18.30 tot 21.00 uur. En op zaterdag 8 februari van 10.00 tot 12.00 uur. De open dagen te Oudenbosch wa ren op 23 januari j.l. Voor meer in formatie over deze scholen kan men bellen naar AOC Oudenbosch, Bos- schendijk 113, 4731 DC Ouden bosch, tel. 01652-13338 of AOC Steenbergen, Ravelijnstraat 4, 4651 DT Steenbergen, tel. 01670-63517. Emmeloord 05270-14V55 Studiemiddag Milieu Zeeuws- Vlaanderen De Stichting ter Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen organiseert op vrijdag 7 februari een studiemiddag 'Milieu' om 13.30 uur in de Land- bouwpraktijkschool te Schoondijke. Een drietal inleiders zal een aantal vaktechnisch gerichte onderwerpen bespreken waar u als ondernemer in de bedrijfsvoering mee te maken hebt of mee te maken zult krijgen. De heer Maenhout, medewerker van waterschap de Drie Ambach ten, zal ingaan op waterkwaliteit en waterbeheer in het lozen van af valstoffen. Vervolgens zal de heer Bomhof, regionaal inspekteur Mi lieuhygiëne, spreken over o.a. opslag van mest, uitrijregels voor mest en de kontrole daarop. Tenslotte zal de heer Ottenheim van het Landbouw schap een inleiding houden over de uitvoering van het Meerjarenplan Gewasbescherming, reiniging en af voer van gewasbeschermingsmid delenfust en het onderzoek m.b.t. carboflow installaties. De studie middag zal worden afgesloten met een forumdiskussie. Zeeuwse Groentetelers Organisatie Exkursie op zaterdag 1 februari om 10.00 uur naar het spruitenbedrijf van RM. Vijverberg/H.H. Bos, Zwa- nenburgseweg 19 te Ouwerkerk. Jaarvergadering K.l. Zuid Nederland De Coöperatieve Vereniging K.l. Zuid Nederland B.A. houdt op vrij dag 21 februari a.s. om 10.00 uur in het congrescentrum Dit Koningshof te Veldhoven haar algemene verga dering. Ir. W.F.S. Duffhues, direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtre- kreatie in Noord-Brabant, houdt een inleiding over het onderwerp: Heeft de melkveehouderij in Brabant en Limburg rrogtoekomst?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8