Landbouwhervormingen zeker tot mei in de ijskast CO PA heeft geen enkel vertrouwen in nieuw beleid Nieuws en Commentaar Vanuit de ZLM gezien Protest Ministers wachten liever op GATT-akkoord Coöperaties steunen studieclubs ondernemerschap in de akkerbouw De Europese landbouwministers schuiven de hervorming van het Europese landbouwbeleid nog tot zeker mei voor zich uit. Zij wachten liever af of er rond Pasen mogelijk een wereldwijd GATT-akkoord tot stand komt dan nu al knopen door te hakken. Dat bleek begin deze week in Brussel waar de landbouw- bewindslieden wederom discus sieerden over EG-landbouwhervorming en GATT. In de Europese ministerraad keerden Nederland, Denemarken, Engeland en in meer bedekte termen ook Frankrijk en België zich tegen de voorgenomen beperking in de hoe veelheid van agrarische export. Washington stuurt daar momenteel op aan. Alle landbouwministers lie ten zonder uitzondering hun afkeu ring blijken over het jongste compromisvoorstel voor het afslui ten van de GATT-onderhandelingen. Portugal, Italië, Duitsland en Grie kenland onderstreepten dat de be langen van ongeveer 10 miljoen kleine Europese boerenbedrijven in .het oog gehouden moeten worden. Verplichtingen Minister Bukman zei na afloop van het beraad in Brussel dat met name de zuidelijke landen momenteel aan sturen op een akkoord over de her vormingsplannen van MacSharry. Maar diverse andere ministers ge ven er de voorkeur aan om af te wachten welke verplichtingen de GATT komend voorjaar aan de EG gaat opleggen. "Als wij het in de GATT meer eené zijn, wordt de dis cussie in de EG veel gemakkelijker", verklaarde Bukman. Hij had maan dag zelf de GATT-onderhandelingen ter sprake gebracht. De minister wil de zichtbaar maken dat, behalve Nederland, nog andere landen er op tegen zijn de boeren via toeslagen uit de schatkist blijvend te gaan compenseren voor de forse verla gingen van de melk- en de graan prijs die MacSharry voorstelt. Bukman hoopt dat deze prijsverla gingen zodanig beperkt kunnen wor- "Geen landbouw zonder toekomst en geen toekomst zonder land". On der dat motto protesteerde COPA, de Europese federatie van boeren- en tuindersorganisaties, maandag j.l. in Brussel tegen de hervor mingsplannen voor de Europese landbouw.De demonstratieve bij eenkomst werd bijgewoond door ruim 800 boerenbestuurders uit Europa. Namens de ZLM waren aanwezig voorzitter H.C. van der Maas en de bestuursleden J. Geluk en W. van Veldhuizen. COPA-voorzitter Constatin Heere man schetste hoe steeds meer boeren er niet langer in slagen de touwtjes aan elkaar te knopen en met hun bedrijf moeten stoppen. Hij vroeg aandacht voor het alternatie ve plan van COPA voor hervorming van het landbouwbeleid, dat vol gens hem in de Brusselse discussies geen enkele aandacht krijgt. Heereman keerde zich ook fel tegen inkomenstoeslagen waarvoor vol gens hem noch in de EG-schatkist noch op nationaal niveau ruimte is In het Palais des Congres te Brussel was ook een bescheiden delega tie van de ZLM aanwezig. Op de foto de bestuuurs/eden W. van Veld huizen (links) en J. Geluk, algemeen voorzitter H.C. van der Maas was eveneens in Brussel De ondememersstudieclubs voor de akkerbouw, die in Zeeland, West- Brabant en in de Hollanden op het punt staan te gaan draaien, krijgen financiële ondersteuning van zes landbouwcoöperaties. Naast de topcoöperaties CHV, Suiker Unie en Cebeco Handelsraad zullen ook C.A.V. de Wieringermeer, Cavo La- tuco en Cebeco-Zuidwest een bij drage leveren. Het projectteam is blij met de posi tieve opstelling van de coöperaties. Hieruit blijkt dat deze een sterke ak kerbouwsector belangrijk vinden en dat de studiegroepen daarin een sti mulerende rol kunnen spelen. Het aantal aanmeldingen voor deel name aan de ondernemerstudie clubs is redelijk tot goed. In het totale gebied, waarin het herstruc tureringsproject 'Stimulering Akker bouw Studieclubs' draait, zijn tot nu toe 150 aanmeldingen binnengeko men. Dit betekent dat er bijna 20 groepen gevormd kunnen worden. De eerste groep is 21 januari j.l. in Noord-Holland van start gegaan. In Zeeland is in de eerste onderne- mersgroep in het kader van dit pro ject vandaag (vrijdag) voor de eerste keer bijeen in het Landbouwhuis te Goes. Ook in West-Brabant en Zuid- Holland zullen de studiegroepen een dezer dagen beginnen. a Jj li,. den en bovendien in tijd gespreid, dat geen inkomenstoeslagen nodig zijn. Bukman ageerde tegen de sug gestie van de Portugese minister Cunha om de melkprijs te verlagen zodra - als gevolg van lagere EG- graanprijzen - de voerprijs is gezakt. Nederland wil liever dat de melkprijs van jaar tot jaar wordt afgeleid van de internationale marktsituatie. Het zelfde geldt voor de door de Com missie aangekondigde verlaging van de melkquota, die momenteel vol gens Bukman "niet zo dringend no dig is". De Nederlandse minister onderstreepte verder dat de inleve ring van rundvlees tegen garantie prijzen meer beperkt moet worden. Het dreigement van MacSharry - forse prijsverlagingen zonder inko menscompensatie - heeft op minis ter Bukman geen enkele indruk gemaakt. Mac Sharry wil hiermee de besluiteloosheid doorbreken. "Zulke voorstellen vegen wij met een van tafel", aldus Bukman. geschapen. Namens de georgani seerde landbouw in Nederland werd het woord gevoerd door de heer G. Doornbos, voorzitter van de CBTB. Buiten het Palais des Congres, waar de bijeenkomst plaatsvond, waren boeren en tuinders uit diverse lan den aanwezig om produkten van ei gen bodem aan voorbijgangers aan te bieden. Later op de dag toog het presidium van het COPA, vergezeld van 13 zware traktoren, dwars door Brussel naar het gebouw van de Europese ministerraad voor een gesprek met de Europese autoriteiten over het hervormingsplan van MacSharry. VERVOLG VAN VOORPAGINA partner ligt veel meer voor de hand. Het Proefstation voor de Boomkwe kerij te Boskoop kan hier een eerste serieuze optie zijn. Het aantal for matieplaatsen van deze beide proefstations ligt ongeveer op het zelfde niveau en het onderzoek bin nen deze sectoren heeft meerdere raakvlakken. Investeringen De briefschrijvers wijzen er op dat de commissie-Bijloo de samenvoe ging van het Proefstation in Wilhel- minadorp met het PAGV niet financieel heeft onderbouwd. Vol staan is met het indicatief noemen van een investering van 15 a 20 mil joen gulden. De laatste jaren zijn er op het PFW forse investeringen ge daan. Verplaatsing naar Lelystad zou een grote kapitaalsvernietiging met zich meebrengen. Een volledig inzicht in de kosten is noodzakelijk. Daarom vragen de ZLM, de provin cie Zeeland en de gemeente Goes om een gedetailleerde financiële on derbouwing van bestuurlijke en or ganisatorische samenvoeging van Wilhelminadorp met zowel Lelystad als Boskoop. Het Landbouw- Economisch Instituut (LEI) heeft zich al bereid verklaard de opdracht voor een dergelijk onderzoek in overweging te willen nemen. De provincie Zeeland heeft inmiddels besloten een financiële bijdrage voor een vergelijkend onderzoek be schikbaar te stellen. De gemeente Goes en de ZLM sluiten een bijdra- ge niet op voorhand uit. H ^r[0) Sinds de zeventiger jaren zijn de persoonlijke inkomens in de EG gemiddeld verdubbeld. De boereninkomens daarentegen zijn lager dan twintig jaar ge leden. Dit en andere wrange feiten constateerde de voorzitter van het COPA (de overkoepelende Europese belangenorganisatie) jl. maandag op een pro testvergadering in Brussel. Ruim 800 boerenbestuurders uit de 12 EG-lidstaten waren daar bij elkaar gekomen om de COPA-standpunten en -bezwaren met betrekking tot de GATT-voorstellen en de plannen voor het Europese landbouwbeleid Mac Sharrynog eens officieel te bekrachtigen. De ZLM was ervertegenwoordigd met een driemanschap. We hebben een en ander met gemengde gevoelens ervaren. Gedurende en na het aanhoren van een reeks van 12 monologen door de voormannen van de respectievelijke nationale organisaties streden gevoelens van boerensolidariteit met gevoelens van cynisme en wantrou wen over de werkelijke inhoud en het beoogde resultaat van deze rituele dans. GATT Voorzitter Heereman fulmineerde tegen het feit dat in de GATT- onderhandelingen de EG, middels diepe kniebuigingen voor de USA, de Europese landbouwbelangen aan het verkwanselen is en haar boeren over levert aan een totaal faillissement. Allemaal prachtig, maar wij vragen ons dan toch af, waarom het COPA-bestuur klaarblijkelijk pas tot dat inzicht kwam toen de zich herkiesbaarstellende president Bush het vorige week luid en duidelijk voor 'zijn' Amerikaanse boeren opnam en hen toezegde dat ze geen enkel nadeel van een GATT-akkoord zullen ondervinden. Wij hadden dat namelijk op onze boerenk/ompen enkele jaren geleden al begrepen. Eensgezind en fel werden terecht de laatste voorstellen van GATT-directeur Dunkel met betrekking tot vergaande exportvolumebeperking (eenzijdig voor de Europese Gemeenschap) afgewezen. Eveneens terecht werd nog maals beklemtoond - behalve door de Nederlandse afgevaardigde Doornbos! -dat het voor een voor de EG evenwichtig akkoord noodzakelijk is dat daaren tegen rebalancering (invoerbeperking van en/of heffingen op graanvervan- gers) wel deel uit zal moeten maken van de besluitvorming. Onder het motto van 'het gezond maken van de wereldhandel in landbouw- produkten' bleef men echter met dezelfde monden toch pleiten voor een zo spoedig mogelijke totstandkoming van een GATT-akkoord. Het bevreemdde ons andermaal ten zeerste, dat er nog steeds geen aarzeling getoond werd bij het centraal stellen van het vrijhandelsdogma. Wij hebben die aarzeling wel. Sterker: we geloven er niet in! Totale vrijhandel is een economische luchtspiegeling. Doorvoering zal ten koste gaan van de landbouweconomie aan alle kanten van de oceanen. Daarenboven geloven we absoluut niet in de totstandkoming van een voor de Europese landbouw eerlijk en evenwich tig eindcompromis. Daarom spreken we nogmaals de hoop uit (en meer kunnen we vooralsnog niet) dat er geen GATT-akkoord komt! Van Rooy In die stellingname werden we overigens eens te meer bevestigd toen onze ambitieuze "GATT-coryphee" staatssecretaris mevrouw Van Rooy vorige week openlijk de (Nederlandse) akkerbouwsector naar de mestvaalt ver wees. Het hoge woord (hoe navrant ook) is er eindelijk uit. Datgene wat wij al wisten, maar wat tot nu toe door Den Haag officieel ontkend werd, is nu op niet mis te verstane wijze bevestigd. Het kabinet Lubbers stelt in het kader van de GATT-onderhandelingen de Ne derlandse handels- en exportbelangen (van vooral de industriële- en dienstensectoren) centraal en kiest 'rücksichtslos' voor liberalisatie. Daarbij wordt dan overigens ook niet aflatend gewezen op het belang van onze na tionale tuinbouw. Ons inziens is dat in grote mate een vermeend belang, omdat de uitvoer van onze tuinbouwprodukten (voor het leeuwendeel bin nen de EG) zonder GATT-akkoord toch wel z'n weg zal blijven vinden. Een en ander zou bij ons echter zeker geen weerstand oproepen als de belangen van de andere landbouwsectoren aan de internationale onderhandelingsta fels door Lubbers c.s. evenredig zwaar behartigd zouden worden. Wat dat laatste betreft is de absolute grens nu volledig overschreden met de uit spraak van Van Rooy dat de Nederlandse regering zich zal verzetten tegen exportvolumebeperkingen voor de Nederlandse zuivel en daarvoor a/s wis se/geld extra prijsdalingen van de akkerbouwmarktordeningsprodukten in wil zetten. Deze stellingname (en dan doel ik op het wisselgeld) kan en mag door de Nederlandse georganiseerde landbouw niet weersproken blijven. De akkerbouwsector kan en mag op een dergelijke wijze niet met voorbedachte rade op het offerblok gelegd worden. Vanuit de ZLM zullen we dan ook initi atieven nemen om in deze kwestie solidaire standpunten van CLO's en Land bouwschap te eisen. MacSharry Met betrekking tot de standpunten aangaande de MacSharry-voorstellen in de COPA-bijeenkomst jl. maandag moesten wij constateren dat alle verte genwoordigers weliswaar het principe van drastische prijsverlaging annex inkomstencompensatie afwezen, maar dat geen duidelijke alternatieven op tafel gelegd werden. Ons wantrouwen in het uiteindelijke politieke resultaat van deze afwijzing werd nog versterkt, omdat eveneens alom betoogd werd, dat het Brusselse landbouwbeleid (mede om budgettaire redenen!) wel aangepast moest worden. Ook de bijdrage van Doornbos heeft wat dat betreft ons vertrouwen niet opgevijzeld. Want, behoud van een intern EG-prijsbeleid, dat gebaseerd is op de kosten van de meest efficiënte bedrijven in Europa (en dan zonder in komstencompensatie!!, aldus Doornbos), lijkt ons verdacht veel op een al ternatief dat desastreuzer uit zal werken dan de MacSharry-voorstellen die mogelijk nog zodanig bijgesteld kunnen worden, dat compensatie geldt voor alle bedrijven, groot of klein. Als we moeten kiezen tussen twee kwaden, zolang die politieke keus nog voorligt, kiezen wij voor het laatste. We roepen onze COPA- vertegenwoordigers dan ook op om hun aandacht te concentreren op de mogelijk politiek nog haalbare bijstelling van de MacSharry-voorstellen. Dat is: geen prijsdaling voor de interne Europese markt of (in ieder geval) een veel minder drastische prijsdaling; gekoppeld aan een systeem van effectie ve produktiebeheersing plus inkomstencompensatie voor alle bedrijven. Van der Maas iÖ6) l9XA 9J 9IIbH

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3