Voor de vrouw Vrouw en Jongeren p.j.zuid geluid Agenda ''Habitat van 20 miljoen inwoners" Met PJZ Oost Zeeuws-Vlaanderen op wintersport Feestavond P.J.Z. Fijnaart e.o. een groot succes!! 19 onder reda kt ie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen PJ. de Rooy-Janse M.A. voor Zeeland en Noord-Brabant. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Als we het hebben over 20 miljoen inwoners valt te denken aan Neder land over enige tientallen jaren. Voorspellen is altijd wat moeilijk, men kan iets verwachten maar er zijn heel veel onbekende faktoren die straks een indringende rol kun nen gaan spelen. Maar dat bedoelen we hier niet. Het is nu een realiteit, de 20 miljoen inwoners zijn inwo ners van één stad en dan nog het deel van de stad waar de sloppen wijken te vinden zijn. Ze waren er niet, en nu zijn ze er wel, die slop penwijken. Het gaat hier over Mexico-stad. Waar komen ze vandaan en waarom gingen ze weg van hun geboorte grond en wat hoopten ze te vinden in dat onbekende trieste stukje we reld, de grote stad Mexico? Waar ze vandaan komen is gemakkelijk te achterhalen. Ze komen van het plat teland en ze leefden daar in armoe de. Ook voor hen was er geen eten al zouden ze dat zelf verbouwen. Verstoken van wat luxe is in hun ogen, zoals: TV, koelkast, radio, vi deo etc., maar wat deel is van het leven in de westerse wereld. Ze ho pen weg te komen van het land en in de stad een beter leven te vinden. Van de bevolking in Mexico is 40 procent ondervoed, en de produ centen van voedsel, de boeren, zijn er het ergst aan toe. Er is honger, grote armoede, korruptie en geweld. Zes miljoen boeren wonen in onder komens die de naam "huis" niet kunnen dragen. De grootte van een boerenbedrijf bedraagt gemiddeld maar enkele hektares, waarop on mogelijk rendabele moderne land bouw kan worden bedreven. Het opzetten van koöperaties door de overheid is vrijwel overal mislukt. Reden daarvoor is dat de kleine boeren heel moeilijk een lening of krediet krijgen om de aankoop van machines - zaaizaad en kunstmest te kunnen financieren. Verder wor den ze gehinderd door bureaucratie en korruptie. Er houden zich in Mexi co tien ministeries bezig met het platteland! Deze werken dikwijls langs elkaar heen of elkaar tegen. Vijftien procent van de grond is ge schikt voor akkerbouw. Irrigatie is noodzakelijk, er is een lage produkti- viteit. Basisprodukten zijn mais, tar we en bonen. De door de overheid vastgestelde prijzen liggen ver on der de wereldmarkt en ook ver on der de kostprijs van de akkerbouwer. Gezondheidszorg en onderwijs staan op een heel laag pitje. Hongerlonen, die ongeveer een kwart zijn van de minimumlo nen in de steden, dorpen zonder electriciteit, telefoon, riolering, drinkwater en begaanbare wegen maakt dat mensen wegtrekken naar de USA of naar de grote steden in Mexico zelf. Elk jaar komen er van het verarmde platteland meer dan een half miljoen migranten naar de steden. Daarbij worden er dan jaar lijks 400.000 kinderen geboren in Mexico-stad alleen al. Spanjaarden Door Spaanse overheersers 1520-1820), die op zoek naar goud waren en tevens het Rooms Katho lieke geloof verspreidden, werd Mexi co, het toen bekende land van de Azteken, onderworpen. De hoofd stad Tenochtitlan werd met de grond gelijk gemaakt en op dezelfde plaats werd een nieuwe Spaanse koloniale stad gebouwd. De Span jaarden bezetten de vruchtbare ge bieden en die welke rijk waren aan delfstoffen. In het droge noorden drongen ze veel minder door. "De" kerk (R.K.) had in midden Mexico uitgestrekte bezittingen verkregen en oefende grote invloed uit op de eerste universiteit die in 1563 werd geopend. Gevolg van alles was een grote achteruitgang van de Indiaan se bevolking, al bleef hun aantal dat van de Spanjaarden overtreffen. Door huwelijk met Indiaanse vrou wen ontstond een gemengde bevol king, de Mestiezen. Zestig procent van de Mexicaanse bevolking bestaat uit Mestiezen, verder 25 procent Indianen, 5 procent blanken en 10 procent uit een menggroep. De officiële taal is Spaans en 90 procent van de bevolking is R.K. Maar vooral op het platteland zijn de riten en voorstellingen van de oor spronkelijke religie met het Christen dom versmolten. Dochter 15 jaar Eén van de hoogtepunten in het fa milieleven is in Mexico de 15e ver jaardag van een dochter. Het wordt een geweldig feest omdat het meis je dan van kind tot jonge vrouw wordt. Meisjes uit de lagere en mid denklasse die nog thuis wonen krij gen zo'n feest. De verjaardag is voor de familie de gelegenheid zich te presenteren en dat doen ze dan ook. Soms kost het feest een jaar salaris en worden ooms en vrienden gevraagd mee bij te dragen. Zij zijn dan de ere-gasten en staan in hoog aanzien. Ze worden peetouders van de jarige en er wordt een blijvende band gesmeed. Peetouders zuller het meisje heel haar verdere leven met raad en daad en ook geld bijstaan. Voor velen is dat een nood zaak, in een bestaan zonder enige sociale voorzieningen. Het geeft een heel bijzondere band tussen dat meisje en haar peetouders. De feestdag is onvergetelijk. De jari ge is dan gekleed in een soort bruidskleed en er komen zo'n 250 gasten. Het lijkt vreemd voor men sen die het al zo arm hebben, maar het is meer een eenmalige investe ring/verzekering voor de 15-jarige dat ze haar verdere leven altijd zal kunnen terugvallen op al die peetou ders,^als ze echt in nood zit. Op 12 december 1531 verscheen Maria aan de arme Indiaan Juan Diego. Ze had een Indiaans uiterlijk en droeg een mantel met gouden sterren, net als de godin Tonantzin. Als "De Maagd van Guadalupe" wordt ze vereerd en is de bescherm heilige van alle Mexicanen, ze wordt ook wel de koningin van Mexico genoemd. Tentoonstelling Tot 23-8-1992 kan men in het Tro penmuseum te Amsterdam nog veel meer zien van het leven in Mexico-stad en de kulturele achter gronden. De tentoonstelling laat je voelen dat je middenin de sloppen wijk en het chaotische verkeer "bent". Veel informatie geven "Mexico Stad, een literaire verbeel ding" en de dokumentatie "Lan den" nr. Mexico, allebei uitgegeven door NOVIB en het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen. Zowel de lek- tuur' als een bezoek aan de tentoonstelling kunnen wij -U van harte aanbevelen. Op de vraag waarom trekken men sen weg is een zichtbaar antwoord. Een andere vraag is kan de wereld de trek naar elders niet voorkomen door de wereld, het platteland leef baarder te maken? Drs. P.J. de Rooy-Janse Op vrijdag 10 januari vertrekken we per auto voor een lange week va kantie in Kirchberg in Oostenrijk. We starten in Kapellebrug, en rijden via Antwerpen naar de Duitse grens. Over de 'autobahnen' rijden we de eerste dag door tot Mün- chen, waar we in een hotel over nachten. De volgende dag rijden we naar de grensovergang Kufstein. Onderweg zien we eerste be sneeuwde bergtoppen. Na de Duits- Oostenrijkse grens rijden we via een slingerweg naar Kirchberg. Voor sommigen van ons komt het weer bekend voor. We zetten de auto's op de parking bij pension Je- newein en brengen de bagage naar de kamers, naar eerst ontvangen te zijn door de gastvrouw van het pension. Even later lopen we door het dorp naar hotel Elizabeth, waar we een info krijgen over de nieuwe ski- school, het ski-gebied, enz. We re gelen gelijk onze ski-lessen en ski- passen. Als we terug lopen gaan we in het dorp wat eten, want we had den toch wel honger gekregen. Na het eten huren we onze ski uitrusting en gaan terug naar het pension. De ski-passen worden ge bracht en we borrelen nog gezellig wat met onze hostess. Ondertussen was het weer al avond geworden. Na een lekkere douche gaan we naar Röslwirt, een restau rantje midden in het dorp, met een goede spijskaart. Als de inwendige mens weer is versterkt, lopen we naar de 'Londener', een bar waar men goochelt met glazen, ijsklonten en drank, waardoor deze in de wijde omgeving bekend staat. Na het proeven van een avondje Oostenrijk se sfeer is iedereen toch wel moe, dus gaan we terug naar het pension om te slapen. Oefenwei De volgende dag vertrekken we 's morgens naar de ski-school na eerst een stevig ontbijt te hebben gege ten in het pension. Voor sommigen is het de eerste keer, voor de rest de tweede keer dat ze de latten onder Het was fijn skiën in Kirchberg hebben. We beginnen allemaal als beginners op de oefenwei naast de school. We oefenen allerlei bewe gingen om de ski-techniek onder de knie te krijgen. In de late namiddag gaan de echte fanatiekelingen al vast eens een stukje de berg op, om eens van een echte helling naar be neden te komen. 's Avonds tijdens de après-ski wor den de eerste ski-ervaringen nog eens aan elkaar uitgewisseld. Op maandag gaan we weer naar de ski- school en oefenen we voor de laat ste dag beneden. De rest van de week rijden we met de auto naar de parking van de Fleckalmbaan en gaan met de gondel naar boven tot 1700 m. We skiën met de leraar door het gebied en krijgen ondertus sen les op de piste's, 's Middags zoeken we een bergrestaurantje uit waar we op het terras kunnen eten en drinken en genieten van het mooie weer. Op woensdag zet de ski-school ons allemaal een keer op de video tij dens een ski-les. In de namiddag gaan we samen met de leraar de vi deo bekijken, zodat we zelf kunnen zien wat we goed en verkeerd doen. Donderdagmorgen organiseert de school een wedstrijd waar alle ski klassen tegen elkaar konden strij den, met 's avonds de prijsuitrei king. Na de ski-lessen skiën we Redaktie Henk Tegels meestal door totdat de liften sluiten. We rijden dan terug naar het pensi on waar we even wat drinken, rusten en douchen. Rond 20.00 uur lopen we meestal naar Röslwirt waar we de warme maaltijd eten. Hierna drinken we nog wat Oosten rijkse specialiteiten in een café, zo dat we goed slapen. De vrijdagmorgen is het mistig en koud boven op de piste's, maar te gen de middag breekt de zon alweer door. We krijgen de laatste lessen en spreken met de ski-leraar af om 's avonds nog wat te drinken. Zelf skiën we nog een keer van de Flec- kalm naar beneden en brengen daarna de ski's terug naar de sport school. Na het eten gezellig stappen met de leraar en bedanken hem voor zijn inzet op het einde van de avond. Wonderbar De zaterdagmorgen is het koffers pakken en om 9.30 uur vertrekken we vanuit Kirchberg richting Zeeuws-Vlaanderen. Het is prachtig weer en niet druk op de weg, zodat de terugreis^ spoedig verloopt, 's Avonds is iedereen weer thuis na een weekje vakantie met veel sneeuw en zon. Het was, zoals de Oostenrijkers het zeggen 'won derbar'. Vrijdagavond 17 januari j.l. hield on ze afdeling een feestavond. Er kan niet gezegd worden een jaarlijkse feestavond, want helaas was het al enkele jaren geleden dat we een avondvullend programma met eigen toneel konden brengen. Maar nu was het zover, ons 55-jarig bestaan in 1991 had de aanleiding gegeven om toch met vereende krachten ei gen toneel en amusement op de planken te brengen. De avond werd gehouden in de Witte Roos te Fijnaart. Na de opening kon de pret beginnen met een tweetal playback-acts van een aantal enthousiaste jongens die Mooi Man en Roodkapje playback ten. Het eerste nummer verliep wat rommelig en de jongens waren dui delijk zenuwachtiger dan ze ver wacht hadden, maar het nummer Roodkapje compenseerde dit zeer zeker. Er werd veel afgelachen om Roodkapje en de leadzanger met een springende pruik. De diverse onderdelen werden op een originele wijze aan elkaar gepraat door Wilma Roelse, zij kondigde dan ook het to neelstuk 'Collega's in de misdaad' aan. Een verhaal over een ontsnapte boef die bij twee ongehuwde zusters terecht komt en denkt dat zij ook in het criminele circuit verke ren. Heel erg goed gespeeld door Anja van de Hil, Erna van Dueren den Hollander, Menno Bom, Ivonne de Haan. Liesbeth Bom en Corsti- aan den Engelse. Natuurlijk konden zij niet zonder de goede begeleiding van regisseuse Suzanne de Wit en souffleur Kees Boelhouwers. Een erg leuk stuk en goed toneelspel. Hopelijk willen deze personen nog eens vaker tijd en plezier in een vol gend toneelstuk steken. Na het toneelstuk volgde een kleine koffiepauze waarin het toneel werd omgebouwd voor het spel Prij zenslag. Door middel van loting werden drie personen uit de zaal ge haald die beurtelings een aktuele vraag te beantwoorden kregen. Bij een goed antwoord mochten zij een letter raden en uiteindelijk het hele woord raden. Jaco van Beem won de eerste prijs een paar mooie stoel- hoezen. Na dit spel volgde nog een algemene verloting waarbij mooie prijzen te winnen waren. Toen was het wachten op het spe len van de band Scrabble. Het duur de wel lang voordat zij speelklaar waren maar. het was wel een heel goede band. Er werd nog tot in de kleine uurtjes gedanst, nagepraat en geborreld. Al met al een heel suc cesvolle avond, zeker voor herhaling vatbaar. Laten we proberen elk sei zoen zo'n leuke avond te organise ren met toneel, amusement en muziek. Leden doe mee het is echt heel leuk om te doen. Sandra Kok Afd. Langstraat 7 februari: Jaarvergadering bestuursverkiezingen. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 7 februari: (in samenwerking mét ZLM-kring Axel). Gezinsavond met o.a. PJZ-toneel, voordrachten, lied jes en dansen. Plaats: 'De Halle' te Axel. Aanvang: 20.00 uur. Kosten: f 7,50 (tot 14 jr. f 4,00). Afd. West Zeeuws-Vlaanderen 8 februari: De bekende band 'Blue- sette' organiseert een balavond voor de Plattelands Jongeren. Plaats: Pla ce Saint Pierre te Nieuwvliet. Aan vang: 21.30 uur. Entree: f 10,00. Provinciaal 4 februari: DB-vergadering. 15 februari: Kaderdag PJZ.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 19