Veel RAI-bezoekers met investeringsplannen Drie medewerkers van machinefabriek Evers uit Daar/er- veen, op een door henzelf gebouwde schijveneg. Akkerbouwer Arie Monster uit Vijfhuizen (r), samen met zijn schoonzoon, bekijkt een getrokken spuit van Cebeco. Tijdens de uitleg over de Miros melkcomputer verdringen de bezoekers zich voor de Manus-stand. De vijfwie/er van Veenhuis heeft een tankinhoud van 19 kuub. Die investering komt overigens in aanmerking voor subsidie van de overheid. Monster: "Als ik een kunstmeststrooier zonder computer zou kopen zou ik de hele investering zelf moeten betalen. Mèt computer erop komt de investering in aanmerking voor milieusubsidie, mede doordat het bedrag dan qua hoogte aan de subsidienormen voldoet. Ik heb de computer dan al meteen voor een flink deel afbetaald. De rest verdien ik in het gebruik van kunstmest en spuitstoffen wel terug". Ook voor de jongsten onder ons spreekt een trekker tot de verbeelding. Het aantal bezoekers aan de vorige week gehouden Landbouw RAI be droeg bijna 105.000, ca. 7.000 lager dan twee jaar geleden. Deze daling was door de organisatie al van tevo ren ingecalculeerd. De bezoekers hadden tot tevredenheid van de ex posanten wel veelal zeer gerichte interesses. Veel aandacht ging uit naar trekkers, melkwinnings en - béwaarapparatuur, mestversprei- ders en -injekteurs, ploegen, spuit- machines, aardappelrooiers en automatisering. De meeste aandacht ging uit naar de melkrobots, die door twee bedrijven gepresenteerd werden. Veertig procent van de bezoekers heeft plannen om binnen een jaar te investeren op mechanisatiege- bied. Tweederde van hen had al voor het RAI-bezoek een voorkeur voor een bepaald merk, doch naar aanlei ding van het bezoek veranderde een op de twee zijn voorkeur. Van dege nen met investeringsplannen maar zonder voorkeur voor een bepaald merk kreeg een op de drie tijdens het RAI-bezoek een duidelijke voorkeur. Vijfwieler Veenhuis was aanwezig met onder meer een vijfwielig mestvoertuig. De injekteur zat er nog niet achter, daar voor ontbrak de ruimte in de stand. Het bedrijf heeft de vijfwieler speci aal gemaakt voor een Groningse loonwerker. Volgens Theo Veenhuis, een van de drie gebroeders, is de vijfwieler alleen geschikt voor grootschalige akkerbouwgebieden. "Op weiland moet je er niet mee komen, daar heb je die capaciteit van 450 pk trouwens ook niet nodig, en op kleinere akkerbouwper celen kun je er niet mee uit de voeten. We hebben daarom een klant uit de Achterhoek afgeraden een vijfwieler te kopen. Maar bijvoorbeeld West-Brabant leent zich uitstekend voor deze kombinatie". De Veenhuis Terra Trac VTT 450 heeft een tank met een inhoud van 19.000 liter. Om dit gewicht goed te kunnen verdelen zijn drie wielen niet voldoende, vandaar dat de vijfwieler is gebouwd. Om beschadiging van de banden te voorkomen moet de bandenspanning minimaal 1,2 bar bedragen, zeker omdat alle wielen aangedreven zijn. Volgens de heer Veenhuis is de kombinatie niet geschikt om ermee op de weg te komen. "Het veranderen van de bandenspanning met behulp van een wisseldruksysteem zou overigens bij deze reus ook veel te veel tijd vergen". Wat de vijfwieler gaat kosten kan Veenhuis nog niet becijferen. Staccato De voorlaatste RAI-dag brengt ook oud-minister Braks een bezoek aan de mechanisatiebeurs. Voorzitter G.W. van Driel (voorgrond links) van de Federatie het Landbouwwerktuig leidt hem rond. is momenteel alleen nog maar leverbaar achter een driescharige wentelploeg. Zwenkploeg Verschillende fabrikanten toonden hun zwenkploeg, waaronder Kongskilde. Bij de zwenkploeg zwenkt de ploegboom horizontaal om een centraal punt achter de trekker, waardoor de ploeglicha- men zowel in een links- als in een rechtswerkende positie gebracht kunnen worden. Voordelen ten opzichte van de wentel- ploeg zijn het lagere gewicht en het meer naar voren liggen van het zwaartepunt, zodat de hefkracht van de trekker iets minder mag zijn. Verder bevat de ploeg minder slijtgevoelige onderdelen en is de konstruktie eenvoudiger. De zwenkploeg is dan ook flink goedkoper dan de wentelploeg. De heer J.W. Bos van Kongskilde geeft aan dat de prijs van de zwenkploeg tussen die van de rondgaande en de wentelploeg in ligt. "Een vierscha- rige rondgaande ploeg kost ongeveer f 9.000,—, een vierscharige zwenk ploeg f 15.000,— en een vierschari ge wentelploeg f 21.000,—". Door de eenvoudige konstruktie heeft de zwenkploeg ook beperkin gen. De ploegbladen moeten de grond in eerste instantie voorover gooien, wat op zeer zware gronden problemen op kan leveren. Andere "nadelen" zijn dat er geen weiland mee gescheurd kan worden (wel als de toplaag eerst gefreesd is) en ook geen groenbemester mee onderge werkt. Sommige boeren vinden het bovendien bezwaarlijk dat er een schuine in plaats van een vlakke voor ontstaat. Een voordeel van de zwenkploeg is dat je sneller en desgewenst ondie per kunt ploegen dan met een wen telploeg. Bos: "Je kunt het land echt 'schillen'. Een klant wilde aardappel land heel licht ploegen, om de aard appeltjes boven te houden zodat ze kapot konden vriezen. Dat ging schit terend. Je kunt er ook uitstekend mee stoppelen. Akkerbouwers met een zwenkploeg hoeven geen spe ciale stoppelploeg aan te schaffen. Het is wel een nadeel dat je er niet zo 'netjes' mee kunt werken als met een wentelploeg, zeker voor de kriti sche Nederlandse boer. In Denemar ken hebben de boeren wat dat betreft een andere mentaliteit, ze vinden het belangrijk dat er goed geploegd wordt, hoe het er dan uitziet komt op de tweede plaats. In dat land hebben we dan ook al veel zwenkploegen verkocht". Computergestuurd Akkerbouwer Arie Monster uit Vijfhuizen (Haarlemmermeer) bracht twee keer een middag een bezoek aan de RAI. Hij kwam speciaal om computergestuurde kunstmeststrooiers en spuitmachines te bekijken. "Mijn huidige kunstmeststrooier heeft geen kantstrooiinstallatie, en dat wil ik er wel op hebben in verband met de komende milieumaatregelen en ook om zo efficiënt mogelijk te kunnen strooien. Ik vind ook dat er electronische besturing op moet, omdat je steeds vaker steeds kleinere eenheden strooit. Een kleine afwijking heeft dan grote gevolgen. Als je de computer de besturing laat regelen strooi je precies wat nodig is. Dat wordt bovendien geregistreerd, zodat het je meteen helpt een goed inzicht te krijgen in de teelt". Voor de spuitmachine geldt precies hetzelfde. Monster is van plan om een computersysteem te kopen dat op beide machines past, zodat hij een deel van de apparatuur onderling uit kan wisselen. Dat scheelt in de investering. Machinefabriek Evers Agro bv uit Daarlerveen toonde een nieuwe machine die - net als een vorenpakker - achter de ploeg in één werkgang de bekende 'ploegriemen' uitvlakt. De Staccato, die speciaal is gebouwd voor zware klei, is geba seerd op de schijveneg van Evers. De mate van verkruimeling en de diepte zijn instelbaar. Door de schijvenschuinstelling ontstaat een kerend/mengende werking, met als resultaat een goede vlaklegging en een gesloten bovenlaag. De Staccato De zwengp/oeg van Kongskilde. Een zwenkploeg is alleen goed te gebruiken op lichte en middenzware grondsoorten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 17