Alle mogelijke sektoren in één organisatie Organisatienieuws Vrij onder nemer schap Ge/dersche Maatschappij van Landbouw: Groot en divers Voorzitter Van Leeuwen: Kennismaking 13 Wie zich nu verdiept in de historie van de Geldersche Maatschappij van Landbouw, komt bijna tot de konklusie dat de geschiedenis zich gaat herhalen. Want wat blijkt: In Zeeland is het initiatief ontstaan om in Gelderland een Maatschappij van Landbouw op te richten. Bijna 150 jaar geleden was de heer Van Bra- kell van den Eng, lid van de Kom missie van Landbouw in Gelderland, aanwezig bij de inwijding van de Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Teruggekomen in Gelderland bracht hij verslag uit en kreeg tegelijk op dracht te onderzoeken of een derge lijke maatschappij in Gelderland doelmatig zou zijn. Ook nu, na initi atieven vanuit het Zeeuwse, werkt een stuurgroep aan een onderzoek. Anderhalve eeuw geleden had de onderzoekkommissie weinig tijd no dig om te konkluderen dat een Gel dersche Maatschappij van Landbouw opgericht diende te wor den. Dat gebeurde op 13 december 1845. De nieuwe Geldersche Mij ging aan de slag. Door het organise ren van onder meer lezingen, het geven van gespecialiseerd onder wijs, verspreiding van artikelen en ook door het houden van tal van tentoonstellingen, trachtte de GMvL haar doelstellingen te bereiken. In de beginjaren onderhield het bestuur ook al nauwe kontakten met landbouworganisaties in andere provincies en het bestuur deed toen al pogingen samenwerking tussen de organisaties tot stand te brengen. Doel De Geldersche Mij heeft in haar bij na 150-jarig bestaan grote verande ringen doorgemaakt, wat zich onder meer heeft vertaald in de verschil lende doelstellingen. In de huidige statuten wordt als doel van de Gel dersche Mij vermeld: de behartiging van de belangen van de landbouw, tuinbouw en veeteelt in het alge meen en die in de provincie Gelder land in het bijzonder, alsmede de algemeen-ekonomische, sociale en kulturele belangen van hen die daar in werkzaam zijn. Tevens geldt als doel de verhoging van het welzijn en de welvaart in de agrarische sektor en de algemene bevordering van de belangen van het platteland. Uiter aard dienen de doelen vertaald te worden in de meest uitgebreide zin. Het ledental is vanaf 1845 gestaag gegroeid: Van 516 tot meer dan 10.000. Eind jaren tachtig is echter een lichte daling in het ledental in gezet, waardoor de Geldersche Mij op dit moment zo'n 9.500 leden heeft. Ruim 7.000 van deze leden hebben een agrarisch bedrijf. Specifieke bedrijfsstruktuur Gelderland kent van oudsher een specifieke bedrijfsstruktuur. Veel be drijven, met name in de Achterhoek en op een groot deel van de Veluwe, zijn gemengd. Dat is ook het geval bij de bedrijven van de GMvL-leden. Van bijvoorbeeld de ongeveer 300 akkerbouwers, die lid zijn van de Geldersche, heeft het merendeel een neventak in de veehouderij. Ook vele veehouderijbedrijven - een zeer belangrijke groep binnen de GMvL - bestaan uit twee takken. Bijna 4.000 leden van de Gelder sche Mij hebben melkvee. Gelder land is overigens de belangrijkste melkveehouderijprovincie in Neder land. Naast melkveehouders kent de Geldersche Mij nog zo'n 2.500 bedrijven met vleesvarkens en meer dan 1.000 bedrijven met fokzeugen. Ook niet onvermeld mag blijven dat Gelderland een belangrijke varkens houderijprovincie is. Overige takken, die er in Gelderland ten opzichte van andere provincies uitspringen, zijn uiteraard de fruitteelt én ook de vleeskalverhouderij. De Gelderse kalfsvleesproducenten zijn verant woordelijk voor zo'n 50% van de produktie in Nederland. De pluim veehouderij mag natuurlijk, met een sterk zwaartepunt van legpluimvee- houderij op de westelijke Veluwe, niet vergeten worden als het gaat om een beeld van het ledenbestand van de Geldersche Mij. Verder kent de Geldersche Mij onder haar leden ook nog boomkwekers, champignonkwekers, glastuinders, vollegrondgroententelers en rood- vleesproducenten. Konklusie is dat vrijwel alle mogelijke sektoren verte genwoordigd zijn in Gelderland en ook in de Geldersche Maatschappij van Landbouw. Grootste organisatie In Gelderland zijn in totaal ruim 25.000 agrarische bedrijven. De Geldersche is de grootste land bouworganisatie in Gelderland. De overige organisaties (ABTB, CBTB én ook in een deel van Gelderland de NCB) hebben samen bijna even veel agrarische leden als de Gelder sche Mij. Uit dit voorgaande kan afgeleid worden dat een groot deel van de Gelderse agrariërs (bijna de helft) geen lid is van een landbouw organisatie. Wel is een deel van deze agrarische ondernemers lid van een vaktechnische organisatie, zoals de Nederlandse Fruittelers Organisatie of de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders. Met de vaktech nische organisaties onderhoudt de GMvL nauwe kontakten. Een aantal van deze verenigingen wordt zelfs sekretarieel ondersteund door de GMvL. Werkwijze De werkwijze van de Geldersche Mij komt grotendeels voort uit haar po sitie: de grootste organisatie, die moet samenwerken met een ABTB, CBTB en NCB, die gezamenlijk bijna even groot zijn. De vier Gelderse landbouworganisaties hebben in het verleden gekozen voor een samen werking via de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Gelder land, zodat de belangen van de land- en tuinbouw op een efficiënte wijze behartigd kunnen worden. "Het Landbouwschap funktioneert in Gelderland als koördinator en als aanspreekpunt voor de provinciale politiek. Daarnaast is de Gewestelij ke Raad als aanspreekpunt voor water- en zuiveringsschappen, sa menwerkingsorganen van gemeen ten en op plaatselijk niveau via distriktskommissies de spreekbuis naar gemeenten", aldus GMvL- sekretaris G. Pol. De Gewestelijke Raad houdt zich met name bezig met zaken op het gebied van water, lucht en bodem. De standpunten worden gevormd door de vier landbouworganisaties, die tevens bestuurlijk verantwoorde lijk zijn voor de Gewestelijke Raad. Sekretaris Pol is van mening dat het gezamenlijk optrekken via het Land bouwschap goed funktioneert. "Maar het betekent wel dat je als organisatie je gezicht wat verliest", voegt hij eraan toe. J.G. van Leeuwen (57) is sinds 1986 voorzitter van de Geldersche Maatschappij. Van Leeuwen is afkomstig uit het Betuwse Slijk-Ewijk, waar zijn zonen de scepter zwaaien over het akkerbouwbedrijf. Tot eind jaren zeventig voerde Van Leeuwen een gemengd bedrijf met naast de akkerbouw ook melkvee en fruitteelt. Vrijwel direkt na zijn installatie als GMvL-voorzitter kreeg Van Leeu wen de opdracht oplossingen te zoeken voor het mestqverschot. In middels heeft hij op dat gebied tal van initiatieven van de grond gekregen, onder meer als voorzitter van mestverwerker MeMon en sekretaris van mestafzetkoöperatie Comugo. Zijn agenda wordt behalve met mestzaken ook gevuld met tal van andere onderwerpen. Een greep uit zijn funkties: Heemraad, voorzit ter van het IMAG, de Gewestelijke Raad, Accountantskantoor Gelder land en ULG, bestuurder van Suikerunie, Landbouwschap, Sterpolis verzekeringen, DLV Advieskommissie, Heidemij, enzovoort. In zijn werk als belangenbehartiger voor de GMvL-leden geldt dat hij duidelijk voorstander is van de overlegmethode. Met goede argumen ten tracht Van Leeuwen de gesprekspartners van de Geldersche Mij te overtuigen. Vrij ondernemerschap is een belangrijk principe van de GMvL-voorzitter. Het Landbouwhuis in Arnhem waar de Geldersche Mij is gevestigd. Aktie De Geldersche Mij moet zich op een andere wijze manifesteren. En dat gebeurt ook volop: "Wij zijn de or ganisatie in Gelderland die het meest aktief is. Als er bijvoorbeeld een aktie georganiseerd wordt, zijn wij de organisatie die het altijd op pakt", aldus Pol. Daarnaast is de Geldersche Mij een organisatie die tal van initiatieven, zoals de opzet van kalvergierbewerkingsinstalla- ties, mestverwerking- en afzet en ook een schapenfokbedrijf, ontwik kelt en uitvoert. Het mestprobleem speelt een grote rol in Gelderland en vraagt derhalve ook veel tijd en inspanning van de Geldersche Mij. Maar wie de kaart van Gelderland bekijkt, zal ook tot de konklusie komen dat in deze bos rijke provincie met haar vele gebie den van hoge natuur- en landschappelijke waarde, nog tal van andere problemen spelen. Dat blijkt onder meer uit de aktiviteiten van de Sociaal-Ekonomische Voor lichting van de Geldersche Mij. De voorlichters, twaalf in getal, hebben zich de afgelopen jaren sterk bezig gehouden met ruimtelijke ordening en milieu. Voorlichters Op dit moment nemen zaken als Hinderwet, ekologische richtlijn, landinrichting, mestwetgeving, bestemmingsplannen relatienotabe- leid 43% van de tijd van de voor lichters in beslag. Het overige SEV-werk moet ook gewoon door gaan. Niet verwonderlijk dat de voorlichters van de Geldersche dui zenden adviezen per jaar verstrek ken aan de leden. De voorlichting krijgen de leden gratis aangeboden, maar sinds kort wordt voor het uit werken van plannen, schrijven van bezwaarschriften en dergelijke een kleine bijdrage in de kosten ge vraagd. Organisatiestruktuur Behalve individuele belangenbehar tiging door de SEV houdt de Gelder sche Mij zich uiteraard ook bezig met behartiging van de kollektieve belangen van haar leden. Om de meningen en standpunten van le den door te laten klinken in het hoofdbestuur van de Geldersche, is in de loop van de tijd een verfijnde organisatiestruktuur ontwikkeld. Deze struktuur begint bij de 94 af delingen. De afdelingsbesturen zijn aanspreekpunten voor de leden. Afdelingen zijn gegroepeerd in 24 ringen en 6 kringen (2 in de Achter hoek, 2 in het Rivierengebied en 2 op de Veluwe). De ringen en kringen vormen de noodzakelijke schakel tussen het hoofdbestuur en de leden. Tijdens ringvergaderingen twee maal per jaar en voorgezeten door de kringvoorzitters, kunnen de afde lingsbesturen meningen en wensen van hun afdeling naar voren bren gen. Leden kunnen in de kringverga deringen, twee maal per jaar, met de voorzitter en het hoofdbestuur De Geldersche Mij. van Land bouw, de Zuidelijke Landbouw Maatschappij en het Utrechts Landbouw Genootschap zijn met elkaar in gesprek over een mogelijke samenvoeging van de drie landbouworganisaties. Tot nu toe zijn de organisaties nog grotendeels onbekenden voor elkaar. Daarom is besloten om in de landbouwbladen (ZLM-krant en Landbode) on derling informatie te gaan uit wisselen. In de Landbode zal van tijd tot tijd nieuws over de ZLM te vinden zijn, terwijl in de ZLM-krant mededelingen van de Geldersche en feventueel van het ULG worden gepubli ceerd. Vandaag een eerste kennismakingsronde van Gel dersche en ZLM. Het ULG komt een volgende keer aan bod. van gedachten wisselen. Zo komen via verschillende kanalen de stand punten van de leden uiteindelijk te recht bij het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur bestaat uit een voorzitter, J.G. van Leeuwen, een sekretaris/penningmeester, G. Pol, en uit zes kringvoorzitters en vier le den, die gekozen worden door de Ledenraad. De Ledenraad komt twee maal per jaar bijeen om de be groting en de richtlijnen voor het be leid vast te stellen. De voorzitter wordt gekozen door de Algemene vergadering, de jaarlijkse 'toogdag' van de Geldersche waarbij zo'n dui zend leden aanwezig zijn. Takbijeenkomsten Omdat de Geldersche te maken heeft met veel verschillende sekto ren, zijn een aantal jaren geleden de takbijeenkomsten opgezet. Leden kunnen tijdens deze takbijeen komsten met kollega's diskussiëren over zaken die van specifiek belang zijn voor hun sektor. De uitkomsten van de takbijeenkomsten worden behandeld door het hoofdbestuur en meegenomen in het beleid van de Geldersche. Tevens laat het hoofdbestuur zich adviseren door de sektorkommissies voor de akker bouw, varkens- en melkveehouderij en de werkgroepen fruitteelt en tuinbouw. Andere kommissies die het hoofd bestuur adviseren zijn; de Werk groep Sociaal-Ekonomische Voorlichting; de Kommissie Sociale Aangelegenheden én de Kommissie Integratie Agrarische Vrouwen. De ze laatste kommissie heeft onlangs een speciale doelgroep agrarische vrouwen gevormd. Zo'n 500 vrou wen behoren tot deze doelgroep en zij worden via speciale bijeen komsten en aktiviteiten betrokken bij het werk van de Geldersche. Ingrid van den Hengel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13