^ÖoID Rassenkeuze zaaiuien Aardappelrassen met brede AM-resistentie laten nog enige jaren op zich wachten Bouw AOC Zeeland in Goes verloopt zeer voorspoedig Positieve berichten over gewasbescherming "Daling pootgoedprijzen kon je aan zien komen" Ras/selektie Vroeg, rijpheid waarderings cijfer Produkti viteit 642 kg per are 100 Gezonde uien na bewaring 91.7% 100 Huidvastheid kale uien na opwarmen begin mei 6. 32 100 6.54% Hyfield - Bejo/dGS 107 101 100 53 Hylight - Bejo/dGS 106 100 100 85 Hyway - Bejo/dGS 105 97 100 73 Caribo - Zaadunie 104 100 100 119 Maraton - vd. have 103 102 100 107 Hyskin - Bejo/dGS 102 101 100 91 Jumbo - Zaadunie 101 103 100 140 Rhinestone - Broersen 101 100 100 135 Marion - v.d. Have 100 102 100 134 Balstora- Bejo/dGS 100 98 100 68 Hysam - Bejo/dGS 99 99 101 54 Robusta - Bejo/dGS 98 94 98 51 Hyton - Bejo/dGS 97 98 100 87 Oporto - Royal Sluis 96 99 100 120 Marco - N. Zwaan 95 105 101 137 Delta Parel Wabeke 93 102 99 100 'Het Agrarisch Opleidings Centrum Zeeland e.o.: veelzijdiger dan je denkt'. Met deze leus timmert het groene onderwijs in Zeeland volop aan de weg. Het AOC heeft straks - naast een breed pakket opleidin gen - een extra reden om zich in on derwijsland nadrukkelijk te profileren. Aan de Fruitlaan in Goes, pal achter het IMS-station, verrijst een fonkelnieuw gebouw, waarin al le faciliteiten voor modern en op de praktijk toegespitst onderwijs aan wezig zullen zijn. Vorige week werd het hoogste punt bereikt bij de nieuwbouw van het AOC. Voorzitter A.J.G. Doeleman hees bij die gelegenheid de vlag. De bouw ligt dankzij de zachte winter uitstekend op schema. Het hoofd gebouw met een vloeroppervlak van 6.000 m2 zit onder de kap. Op het AOC-terrein komen verder nog een aantal bijgebouwen: een koude Het optimaliseren van de aardappei- moeheidsbestrijding met behulp van resistente rassen behoort zeer zeker tot de mogelijkheden. Het zal echter nog wel enige jaren duren voor er aardappelrassen op de markt wor den gebracht met een brede en goede resistentie tegen aardappel- cysteaaltjes. Dit zei ing. J. Muysers, pootgoed manager van aardappel- kweekbedrijf Meijer te Kruiningen, op de eerder dit jaar gehouden Info- dag van Van der Wal Zaden bv te Melissant. Volgens de heer Muysers is het voor de toekomst gewenst de beschik king te hebben over een rassenas- sortiment met een bredere resistentie, met name tegen het aaltje Globodera pallida. Om dit te bereiken zal het onderzoek zich de komende jaren moeten richten op een efficiëntere benutting van be schikbare resistentie-genen. Tot op heden is het de veredeling niet ge lukt rassen te produceren met re sistentie tegen alle populaties (pathotypen) van het aardappel- cysteaaltje. Een van de problemen waar veredelaars mee te maken hebben is dat het zeer veel tijd vraagt om een volledige resistentie in een ras met goede landbouwkun dige en commerciële eigenschap pen aan te brengen. Mate van vermeerdering De aardappelkweker van Meijer hield de bezoekers van de info-dag voor dat de afbakening van een re sistent of vatbaar ras voor een bijko mend probleem zorgt. Een 11 De voorzitter van het AOC Zeeland e.o., de heer A.J.G. Doeleman, hijst de vlag ter gelegenheid van het bereiken van het hoogste punt bij de nieuwbouw van het AOC in Goes (foto Anton Dingemanse) Een nieuw teeltseizoen staat weer voor de deur. Op veel akkerbouwbe drijven zal ongetwijfeld de ui weer een plaats krijgen in het teeltplan. Voor de aanvang van de teelt wordt een stuk bezinning gevraagd met betrekking tot diverse aspekten van de teelt. Bij het uitzetten van de strategie moet het uitgangspunt zijn het produceren van een kwalitatief hoogwaardig produkt. Eén van de eerste beslissingen die moet worden genomen is die ten aanzien van de keuze van het uit te zaaien kweekprodukt. Bij die keuze willen de rassenlijsten een zeer bruikbaar middel zijn. Hierin wordt informatie gegeven met betrekking tot de eigenschap pen vroegrijpheid, produktiviteit, be- waarbaarheid en huidvastheid. De in de rassenlijsten opgenomen ge gevens hebben betrekking op vier jaren onderzoek. Hetzelfde geldt voor het in dit artikel opgenomen cijfermateriaal. Het aanbod van zaad beperkt zich in de praktijk niet tot het aantal kweekprodukten dat als aanbevolen in de rassenlijsten is opgenomen. Daarnaast wordt ook zaad aange boden van kweekprodukten die nog in de vooronderzoekfase verkeren. Ook kan het rassen/selekties betref fen waarmee het onderzoek is gestaakt omdat de resultaten niet voldeden aan de gestelde normen. Zelfs is het mogelijk dat zaad wordt aangeboden van kweekprodukten die nooit voor het onderzoek aange meld zijn geweest. Het zal duidelijk zijn dat als u niet in de rassenlijsten opgenomen kweek produkten wilt verbouwen Zelfs de SNUiF u in veel gevallen niet van in formatie kan voorzien. Met als ge volg de kans dat u moet ervaren iets te hebben gekocht wat niet aan uw verwachtingen voldoet. De zaai-uien kweekprodukten wor den onderscheiden in twee groe pen, te weten een groep uitsluitend bestemd voor direkte afzet, de zo genaamde 'vroege rassen' en een groep voor direkte afzet en bewa ring. Deze laatste groep geniet ook bekendheid onder aanduiding van 'bewaarrassen'. In de tabellen 1 en 2 zijn gegevens opgenomen betref fende de eigenschappen vroegrijp heid, produktiviteit, en bewaarbaarheid en huidvastheid. Bij de weergave wordt gebruik ge maakt van relatieve getallen ook wel verhoudingsgetallen genoemd. Voor vroegrijpheid, produktiviteit en be waarbaarheid geldt dat naarmate een hoger cijfer wordt gescoord de eigenschap gunstiger is ontwikkeld. Bij huidvastheid daarentegen geldt naarmate een lagere waarde wordt aangetroffen het percentage kale ui en lager is. Uit een oogpunt van kwaliteit moet worden uitgegaan van het feit dat op tijd (begin sept.) kan worden ge oogst. Kies daarom, met name als het gaat om bewaarrassen, voor een kweekprodukt met een gunsti ge vroegrijpheid met daaraan ge koppeld een goede huidvastheid. D. Hoek. SNUiF loods (580 m2) voor groenvoorzie ning, tuinaanleg en bestrating, een dierenverblijf voor kleinvee (150 m2) en een kas (670 m2). Bijzonder voor deze kas is dat op een beperkte oppervlakte een inten sief en gevarieerd teeltplan mogelijk zal zijn. De kas kan hiermee opti maal worden benut voor kennis overdracht van de zogenaamde glasteelten snijbloemen, groenten en potplanten. Alle leerlingen in de dagopleidingen en de cursisten in het volwassenenonderwijs kunnen gebruik maken van deze voorzie ning. Het AOC biedt op dit moment onderwijs aan totaal ruim 1.000 mensen (dag- en deeltijd). Ook het inrichtingsplan voor het to tale AOC-terrein (20.000 m2) is nu vrijwel gereed. Er komen niet min der dan 1.200 plantesoorten. De in gebruikname van het nieuwe AOC-complex in Goes is voorzien op 2 november 1992. Tabel 1. Eigenschappen aanbevolen kweekprodukten voor direkte afzet. Ras/selektie Vroegrijpheid Produkti- waarderings- viteit cijfer 659 kg 7.4 100 per are 100 Spirit - Bejo/dGS 100 100 Promo - N-Zwaan 100 100 Kale uien na huidvastheids test direkt na de oogst 1.76% 100 89 111 Tabel 2 Eigenschappen aanbevolen kweekprodukten voor direkte afzet en bewaring 100 aardappelras is AM-resistent als dit ras voor één pathotype voor een do ding zorgt van minimaal 80 procent. Door het hanteren van deze grens krijgen rassen met een breed wer kingsspectrum en een zeer lage ver meerdering geen kans om ingezet te worden voor de bestrijding van aard appelmoeheid. De heer Muysers gaf aan dat de resistentie van een ras pathotype-specifiek is, doch dat een geringe vermeerdering van aard- appelcysteaaltjes daarentegen ge rekend moet worden tot een breedwerkende resistentie. Daarom verdient zijns inziens invoering van de term 'mate van vermeerdering van aardappelcysten' de voorkeur boven de term 'dodingspercentage', omdat hierdoor de kans op een snelle ontwixkeling van brede re sistenties fors vergroot worden. Hij verduidelijkte dit met een voorbeeld. 'Het aardappelras Bintje is AM- vatbaar. Een jaar Bintje telen kan een vermeerdering van aardappel cysten teweeg brengen van 25 maal. Het ras Arkula is ook AM- vatbaar, maar dit ras geeft slechts een vermeerdering van aardappel cysten met een faktor vijf, ongeacht het pathotype. Een AM-A resistent ras tenslotte brengt een vermeerde ring van pathotype A teweeg van 0,2 keer, maar vermeerdert tegelijk de andere pathotypen met een fak tor 25'. Muysers voegde eraan toe dat er in het laatste geval natuurlijk ook voorbeelden van rassen zijn met een goede veldresistentie, waarbij ook andere pathotypen een lagere vermeerdering hebben. De Jager's Gewasbescherming bv te Oude Tonge hield onlangs een studiemiddag in Middelharnis, waar een aantal deskundigen een positief geluid lieten horen over het omgaan met gewasbeschermingsmiddelen. Zo werd nog eens nadrukkelijk gesteld dat niet één ondernemer on nodige bespuitingen uitvoert. Daar zijn de middelen te duur voor. Nieuwe milieuvriendelijke middelen komen intussen op de markt. Zo in troduceerde BASF Nederland Focus Plus, een grassenbestrijder in vele teelten. De heer De Jong van Hoechst Holland toonde zich blij dat nu eindelijk Finale SL 14 was goed gekeurd voor o.a. loofdoding in poot- en consumptieaardappelen. Het is een prima vervanger voor het reeds verboden middel DNMP in olie. Ook voor de bestrijding van af- rijpingsziekten in tarwe zijn nieuwe en prijstechnisch verantwoorde middelen beschikbaar. De heer ing. C. van den Berge van Bayer Neder land hield op de studiemiddag een inleiding onder de titel: Vormt ge wasbescherming in de moderne ak kerbouw een werkelijke bedreiging voor mens en milieu? "Je kon op je vingers natellen dat er een daling van de pootgoedprijzen aan zat te komen. Ik denk overigens dat die daling nog niet op zijn eind is". Aldus reageert een pootgoed- handelaar op de ar weken durende 'kelderende' pootgoedprijzen van vooral Bintje. De groothandelsprijs van Bintje pootgoed A 35/45 Delta ligt deze week met f 38,- vijf gulden lager dan vorige week. De A 28/35 (deze week f 48,-) is in één week zelfs elf gulden gezakt. Hetzelfde beeld doet zich voor bij het noordelijk poot goed. Ook in de weken daarvoor deed zich al een daling voor. Volgens de handelaar is de hoofd oorzaak van de prijsdaling het struc turele overschot op de markt als gevolg van het uitgebreide areaal in 1991 -een uitbreiding met ca. 3.000 ha, waaronder ruim 1.000 ha Bintjes- en een grotere opbrengst dan eerder gedacht. Daar komt nog bij dat veel pootgoedtelers de poters hebben vastgehouden teneinde aan het eind van het bewaarseizoen goede prijzen te kunnen maken. Hierdoor zijn tot voor enkele weken de pootgoedprijzen vrij hoog ge weest. Telers van consumptieaar dappel die toe hebben gekocht, hebben een relatief nadeel ten op zichte van telers die nog moeten ko pen dat kan oplopen tot honderden guldens per hectare. De vraag naar pootgoed is momen teel redelijk stabiel. Het aanbod stijgt echter. "Er moet nog wel het een en ander verkocht worden", al dus de handelaar, "je kon daardoor de daling aan zien komen".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11