Knolselderijtelers moeten nog contracten tekenen Boeren in drinkwater gebied kompensatie geven Landbouwschap tegen nieuwe verplaatsingswet 'Kennissystemen verbeteren bedrijfsvoering akkerbouwer' Oogst en DLV introduceren nieuwe voorlichtingsbladen "Mineraal Centraal" heeft veel gevolgen voor veehouderij Telersvergadering in Willemstad: "Lijnolie een gat in de markt" Landbouw wacht met aanvragen landinrichting voor Schouwen Tijdens de algemene vergadering van Knolselderij Telers Vereniging Zuid-West Nederland werden de le den opgeroepen om voor 1992 nog geen contracten te tekenen. Ge ruchten doen de ronde dat de prijs weer één cent lager is. Van secreta ris R. Hoiting werd in Bellevue te Willemstad afscheid genomen. Ja renlang heeft hij zijn volle medewer king en inzet geleverd voor de telers. De heer mr. A. Vugts, juri disch adviseur bij de NCB, volgt hem op. NAKG-medewerker N.B. Bruin hield een inleiding toegespitst op de groenten- en plantenkeuring. Vanaf 1991 is er een nieuw systeem van plantenkeuring ingevoerd. Aan gesloten plantenkwekers worden vanaf de zaai om de 10 dagen be zocht. Belangrijkste punten waar de NAK G op let zijn de stand van het gewas, gezondheid, raszuiverheid en eventuele aanwezigheid van sclerotinia en phoma. Ook de vrucht opvolging en herkomst krijgen aan dacht. Dit systeem is de telers goed bevallen en betekent een fikse ver betering. Bij verkoop van planten krijgt de knollenteler van de planten- kweker een verklaring. Op deze ma nier komt er meer verantwoording bij de kweker te liggen. Ondanks deze min of meer water dichte methode zijn er in 1991 op veel bedrijven met uitgangsmateri aal grote problemen ontstaan. Een slechte partij zorgde voor roest en schurftverschijnselen in de knollen waardoor verkoop niet vlot verliep. De vergadering werd medegedeeld dat opbrengst en kwaliteit van de gedupeerde telers is vastgesteld voor de schadeprocedure. Prijsdaling Een doorn in het oog van de knolsel derijtelers is de steeds lagere con tractprijs. In 1991 was de prijs met 18 cent, op auto geleverd, al een cent lager dan het jaar ervoor. Nu voor 1992 de prijs mogelijk verder "Het gebruik van lijnolie in de EG is de laatste jaren toegenomen tot bo ven de 500.000 ton. Maar liefst 250.000 tot 300.000 ton hiervan wordt geïmporteerd: een 'gat' in de markt", volgens de heer C. Nijen- huis van Cebeco-Handelsraad. Hij zei dit tijdens de Akkerbouw- Informatiedagen van Cebeco- Zuidwest. Driekwart van de lijnolie uit olievlas wordtgebruikt voorde linoleumpro- duktie. Daarnaast is de verf- en inkt- industrie afnemer. Het zaad wordt ook afgezet in kleinere markten, zoals medicijnen of bakkerijprodukten. Saldo De heer Nijenhuis behandelde in vo gelvlucht de teelt van het gewas. Vervolgens ging hij in op het finan ciële saldo. "Bij een gemiddelde op brengst van 2.300 kg per hectare brengt olievlas f 3.220,— op. De teeltkosten bedroegen in 1991 ge middeld f 876,— per hectare: het saldo bij eigen mechanisatie komt daarmee op f 2,344,—. Dit is te vergelijken met een tarwe- opbrengst van 8.500 kg of een pro- duktie van 6.500 kg zomergerst per hectare". Als bijkomende voordelen van de olievlasteelt zag Nijenhuis een bouwplanverbreding en de ge schiktheid als dekvrucht. Nijenhuis: "Produceren voor een nonfood produktie in een groeiende tekort- markt, dat is nog eens wat anders dan produceren voor een EG- tarwe-berg". daalt naar 17 cent is dat reden voor het bestuur om de leden op één lijn te krijgen. 'Niemand wordt hier be ter van. Ook de fabrieken niet. Zij krijgen vaak goedkope partijen door de handel aangeboden. Voor de te lers betekent deze ontwikkeling een asociaal beleid'. Op korte termijn probeert de belangenvereniging voor knolselderijtelers in contact te komen met handel en verwerkende industrie. Een belangrijk streven is dan ook om meer telers in Brabant en Zeeland warm te maken voor aansluiting. Dat neemt niet weg dat nu al vaak hand- en spandiensten worden verricht voor niet-leden als dit in het belang is van de gehele tak. Als technisch adviseur volgt de heer J. Staal de heer A. Mulders op. In het bestuur neemt de heer J. Kave laars de plaats in van de heer C. Ver gouwen. Op de Landbouw RAI overhandigde SIVAK-voorzitter A.J.G. Doele- man (rechts) de teeltbegeleidingssystemen aan B. Schreuders van G/TS. Teeltbegeleidingssystemen zorgen voor een efficiëntere bedrijfsvoering binnen alle geledingen van de akker bouw. Dat stelde voorzitter A.J.G. Doeleman van de Stichting Informa tieverzorging Akkerbouw (SI VAK) bij de overhandiging van de teeltbe geleidingssystemen BETA voor bie ten en CERA voor granen aan GITS. Deze kennissystemen zijn ontwik keld door SIVAK, GITS - een initia tief van Comvee BV, Miconet BV en Montana Automatisering BV brengt de pakketten op de markt. Ze werden tijdens de Landbouw RAI gepresenteerd. De gecompliceerde regelgeving is volgens Doeleman voor de akker bouwer moeilijk te begrijpen. Ken nisdoorstroming wordt daardoor in de toekomst nog belangrijker. De marges in de akkerbouwer worden kleiner. "Er komt steeds meer aan- Pas nadat de begrenzing van de na tuurgebieden in het zuidoostelijk deel van Schouwen vaststaat, zal de georganiseerde landbouw - in overleg met de achterban - een besluit nemen over het aanvragen van een landinrichtingsproject voor dit gebied. Deze aanvraag zou sa men met de Zeeuwse Milieu Fede ratie moeten worden ingediend. In de uitwerking van het Natuurbe leidsplan voor de provincie Zeeland - waarvan intussen het voorontwerp is verschenen - is voor de zuidkust van Schouwen op aanzienlijke schaal natuurontwikkeling opgeno men. De provinciale uitwerking voor dit gebied spoort volledig met het plan Tureluur van de Zeeuwse Milieu Federatie. In totaal is ruim 475 ha landbouwgrond in het geding, te verdelen in beheersgebieden, reser- vaatsgebieden en natuurontwikke lingsgebieden. De Zeeuwse Milieu Federatie wilde al eerder samen met de landbouw een aanvraag voor landinrichting in dienen. De landbouw vond het ech ter nog te vroeg voor zo'n aanvraag en wilde eerst meer inzicht in de be grenzing van de gebieden, de finan ciën en de gevolgen voor de landbouw, vooral wat betreft de wa terhuishouding. Binnenkort zal er al meer duidelijk heid ontstaan als de Provinciale Commissie Beheer Landbouwgron den (PCBL) een advies gaat uitbren gen over de begrenzing van de beheers- en natuurgebieden. Op ba sis van dit advies zullen Gedepu teerde Staten een voorlichtings- en inspraakprocedure houden. Aan de hand van de resultaten van deze 'in spraakronde' zullen de landbouwor ganisaties in overleg met de boeren in het betrokken gebied beslissen of zij een aanvraag tot landinrichting mee zullen ondertekenen. Deze maand presenteert het weekblad Oogst van de drie Centrale Landbouworganisaties in samenwerking met de Dienst Landbouwvoorlichting voor het eerst twee nieuwe bladen: Plant- wijzer en Dierwijzer. Het betreft een 14-daagse uitgave. De ene keer verschijnt er een Plantwij- zer, de andere keer een Dierwij zer. Plantwijzer biedt informatie voor akkerbouwers, tuinders en fruittelers. Dierwijzer is bestemd voor veehouders, varkenshou ders en pluimveehouders. Inmiddels is besloten alle le den/grondgebruikers van de ZLM mee te laten profiteren van deze nieuwe service van Oogst en DLV. De agrarische leden zul len elke maand de Plantwijzer gratis ontvangen. Het eerste nummer komt deze week per post in de bus. Om technische redenen krijgen ook de veehou ders voorlopig de Plantwijzer in huis. Zodra mogelijk wordt dit vervangen door de Dierwijzer. Oogst en DLV willen met deze nieuwe uitgaven de boeren en tuinders wegwijs maken in de vele ontwikkelingen die zich op bedrijfsniveau afspelen. Er zal zoveel mogelijk informatie wor den gegeven, die direkt toepas baar is in de werksituatie. Verder wordt er in elk nummer een voorbeeldbedrijf uitgelicht. De komst van de nieuwe voor- lichtingskaterns heeft geen ge volgen voor de bijdragen, die de DLV aan de ZLM-krant levert. Deze veelal op de regio af gestemde publikaties blijven ge woon verschijnen. De grondgebruikers in het grondwa terbeschermingsgebied St. Jansteen moeten worden gekom- penseerd voor de beperkingen, die zij opgelegd krijgen. Ook moet de provincie een stimuleringsregeling in het leven roepen, die de boeren in staat stelt in te spelen op een bete re bescherming van het drinkwater. Dit schrijft de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap in een brief aan Gedeputeer de Staten. De Raad stemt in met de regeling voor sanering van onder grondse olie-opslag, maar heeft ern stige bezwaren tegen de uitwerking op het gebied van gewasbescher mingsmiddelen en aanwending meststoffen. De Raad vindt dat de inkomens- en vermogenspositie van de boeren als gevolg van het grond waterplan niet achteruit mag gaan. Een regeling hiervoor is echter door de provincie niet getroffen. Verder vindt het Landbouwschap Zeeland dat eventuele overeenkomsten al leen op basis van vrijwilligheid tot stand moeten komen. dacht voor de kwaliteit van het eindprodukt en de vermindering van het gebruik van hulpstoffen", aldus Doeleman, die ook op de bezuinigin gen en de privatisering bij het on derzoek en de voorlichting wees. Het NETA- en CERA-mes snijdt vol gens hem aan twee kanten. "Dank zij teeltbegeleidingssystemen hebben akkerbouwers betere en bredere mogelijkheden operationele beslissingen te nemen op basis van alle beschikbare onderzoeksresulta ten, gecombineerd met eigen gere gistreerde waarnemingen. Verder stellen de systemen het landbouw onderzoek en de voorlichting in staat efficiënter met de beschikba re kennis om te gaan. Voor agra risch onderwijs komt die specifieke kennis via de systemen direct be schikbaar als lesmateriaal", zei Doeleman. We hebben de komende jaren heel wat uit te leggen aan onze ach terban", zo maakt Berend-Jan War- melink duidelijk dat ook het Landbouwschapsplan 'Mineraal Centraal' nogal duidelijk wat conse quenties zal hebben voor de vee houders. KNLC-afdeling Veehouderij besprak in de vergadering van 21 januari de stand van zaken met betrekking tot 'Mineraal Centraal'. Dit is het Land bouwschapsalternatief voor de overheidsvoorstellen op het gebied van de mestwetgeving. Het Land bouwschap heeft een werkgroep in gesteld om dit alternatief uit te werken. In de afdeling werd nog maals onderstreept dat de project groep zich zal beperken tot uitwerken. Nauwlettend Het afstemmen of mooier gezegd het zwaluwstaarten met de over heidsvoorstellen is niet aan de orde. De projectgroep streeft ernaar in april klaar te zijn. De afdeling vee houderij zal de voortgang nauwlet tend volgen (NB. Berend-Jan Warmelink, voorzitter van de afde ling veehouderij van het KNLC maakt als een van de enige boeren deel uit van de projectgroep). Een ander milieu onderwerp op de agenda van de afdeling veehouderij waren de heffingen. De ovëfheid denkt in het kader van het milieube leid steeds meer aan (regulerende) heffingen onder andere op kunst mest en veevoer. De afdeling is te gen het instellen van heffingen als niet vooral duidelijk is wat er met de gelden gaat gebeuren. De zoge naamde regulerende heffingen wor den afgewezen. Willem Koops Het Landbouwschap heeft grote be denkingen tegen de verplaatsings wet zoals die door de regering bij de Tweede Kamer is ingediend. De op zet van de regering staat haaks op het plan 'Het mineraal centraal' dat het Landbouwschap samen met de overheid uitwerkt om de mineralen- produktie te beheersen. De zoge noemde ongebruikte produktierechten, die volgens het wetsontwerp moeten worden ge schorst, zullen dan vanzelf ver dwijnen. Dit schrijft het schap aan de Twee de Kamer in een commentaar op de ontwerp-verplaatsingswet. Van la tente ruimte zal in het plan van het schap nog nauwelijks sprake zijn omdat door toepassing van nieuwe technieken het mineralenoverschot op de bedrijven zal dalen. De boer wordt zelf verantwoordelijk gesteld voor het verminderen van de mine- ralenbelasting. Doet hij dat niet, dan worden ingrepen in de veebezetting niet uitgesloten. Ook inhoudelijk heeft het Land bouwschap nog enkele bezwaren tegen het wetsontwerp. Zo ziet het schap de noodzaak niet in van een produktieplafond voor bedrijven na aankoop van mestrechten en is het schap het niet eens met de beperk te verhandelbaarheid van mestpro- duktierechten. Een projectgroep is momenteel be zig het Plan van aanpak plus nader uit te werken. Voor de zomer wor den de resultaten hiervan bekend gemaakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7