Nieuwe middelen zullen milieu vraagstuk in landbouw oplossen Siw 'Landbouw moet inspanningen op milieugebied zichtbaar maken' CZAV-directeur op ledenvergadering: Milieuspecialist Landbouwschap in Axel: DLV-bijeenkomsten over peen Open Dagen PR 1992 Open dagen AOC in West-Brabant Nieuwe middelen en technieken zui len een technisch hoogwaardige landbouw mogelijk maken zonder het milieu onverantwoord te be lasten. De inspanningen van land bouw en industrie om het milieu te sparen blijven niet zonder resultaat. Deze optimistische boodschap bracht de directeur van de CZAV te Wemeldinge, de heer S.C. Rijlaars dam, aan de ledenvergadering van zijn coöperatie, die vorige week vrij dag in de Prins van Oranje te Goes werd gehouden. Volgens de heer Rijlaarsdam doet de landbouwsector zelf - ook in de ei gen bladen - volop mee aan het op blazen van het milieuvraagstuk. De economische bedrijfsvoering wordt daarbij nogal eens uit het oog verlo ren. 'Wij weten dat het drastisch be perken van het gebruik van kunstmest en gewasbescher mingsmiddelen niet kan zonder ern stige gevolgen voor het inkomen van de boer. Het leidt tot beduidend lagere opbrengsten, die niet door hogere prijzen worden goedge- maakt. Een verlaging met bijvoor beeld 40% van de meststoffen en gewasbeschermingsmiddelen bij tarwe leidt tot een opbrengstdaling van ongeveer 25%. Anders gezegd: het opbrengstverlies in geld is onge veer vier maal zo hoog als de bespa ring', aldus Rijlaarsdam. Als voorbeelden van nieuwe midde len die de boeren helpen het milieu te sparen noemde de CZAV- directeur onder andere het onkruid bestrijdingsmiddel Ally (slechts 6 gram aktieve stof per ha), het insec ticide Decis (7,5 gram per ha) en het fungicide Dorado (50 gram per ha). 'Straks worden de bestrij dingsmiddelen niet meer per vracht auto aangevoerd, maar komt de buitendienst met een koffertje bij u langs en kunt u volstaan met opslag in een medicijnkastje', aldus de heer Rijlaarsdam. Tegennatuurlijk De CZAV-directeur zei niet te gelo ven in extensivering als middel om de milieu- en overschottenproble- matiek terug te dringen. Extensive ring noemde hij tegennatuurlijk. Het streven naar de hoogste opbrengst per ha is nog altijd de beste weg. Voor overschotten toonde Rijlaars dam zich niet bang. Dankzij onze voedselvoorraden kunnen wij lan den met grote tekorten helpen. An ders zouden ook wij te maken krijgen met torenhoge prijzen en kon er van hulp geen sprake zijn. Bovendien neemt de wereldbevol king jaarlijks met 100 miljoen men sen toe. Een hogere opbrengst en een lagere Ir. A. de Paepe wist op de CZAV-ledenvergadering in Goes de lachers meer dan eens op zijn hand te krijgen. Het bestuur luistert op de ach tergrond geanimeerd toe (foto: Anton Dingemanse) kostprijs leiden tot meer afzetmoge lijkheden in de non-food-sfeer. De ontwikkelingen in de agrifikatie gaan snel. De verwerking van graan door de zetmeelindustrie is al opge lopen tot 600.000 ton tarwe op jaarbasis. Dit is 60% van onze na tionale produktie. Van nog grotere betekenis kan de produktie van bio- ethanol worden. Het besluit van de Franse regering om biobrandstof vrij te stellen van accijns leidt hopelijk tot een politieke doorbraak in de EG, zo stelde de heer Rijlaarsdam. Ook de voorzitter van de CZAV, de heer C. Kiompe, hield een krachtige pleidooi voor agrificatie. Hij consta teerde dat de afwijzende houding ten opzichte van het produceren voor de non-food-sector, aan het veranderen is. Financieel gezond De goed bezochte algemene leden vergadering van de CZAV ging una niem akkoord met de financiële cijfers over het boekjaar 1990/1991. Uit de cijfers blijkt dat de coöperatie er in financieel opzicht gezond voor staat. De winst (f 1,3 miljoen) wordt toegevoegd aan de reserves. Het bestuur zal zich dit jaar diep gaand beraden over de aanwending van de reserves. Als lid van het bestuur werd herkozen, de heer J.J. van Nieuwenhuijze, terwijl de heer D.A. Wisse Nijssen voor een nieuwe periode in de raad van toezicht werd gekozen. Na het huishoudelijke gedeelte trad ir. A. de Paepe, voormalige Belgisch Landbouwattaché in Nederland, op voor de CZAV-leden. In sappig Vlaams en rijkelijk strooiend met anecdotes uit zijn meerjarige erva ring hield hij de Nederlandse boe- renwereld de spiegel voor, overigens zonder de Belgische boeren te sparen. 'Op heel veel landbouwbedrijven wordt al een stuk milieuvriendelijker gewerkt dan een paar jaar geleden. Alleen, de buitenwereld ziet het niet en weet het niet. Wat dat betreft kan de land- en tuinbouw een voor beeld nemen aan de chemische in dustrie'. Dat betoogde de heer J. Gerritsen, milieuspecialist van het Landbouwschap, vorige week woensdag op een vergadering van de kring Axel van de ZLM. 'De chemische bedrijven zijn nog al tijd de grootste milieuvervuilers, maar ze zijn er in geslaagd zichtbaar te maken wat ze doen op milieuge bied. Daar mankeert het in de land bouw aan. We zullen per bedrijf bijvoorbeeld het gebruik van bestrij dingsmiddelen moeten gaan meten en registreren. Met die cijfers moe ten we vervolgens naar buiten tre den. Het betekent weliswaar dat er nog meer formulieren moeten wor den ingevuld, maar dat zullen we er voor over moeten hebben', aldus Gerritsen. De milieufunctionaris van het Land bouwschap benadrukte dat de land en tuinbouw zich verantwoordelijk voelt voor het milieu (bodem, lucht en water). 'Maar ik zou werkelijk niet weten hoe wij de doelstellingen moeten halen, die de overheid ons stelt op basis van een Noordzee- en een Rijnconferentie en die hun ver taling vinden in bijvoorbeeld een Meerjarenplan Gewasbescherming. Bovendien is de vraag of het alle maal economisch op te brengen is zeer wezenlijk. De overheid gaat daar te gemakkelijk aan voorbij'. Kentering Toch constateerde Gerritsen een ze kere kentering in de discussie over landbouw en milieu. 'Er komt lang zaam maar zeker iets meer begrip voor de positie van de boeren en men gaat inzien dat de overvloed aan regelgeving uiteindelijk een ave rechtse werking heeft. Als er teveel regels komen, wordt de controle on mogelijk en houdt niemand zich er nog aan. Daarom moeten we als landbouw onze eigen regels kunnen opstellen door middel van conve- nanten met de overheid'. De andere spreker op de goed be zochte vergadering van de ZLM- afdeling Axel was Thijs Kramer, me dewerker van de Zeeuwse Milieu Federatie. Hij pleitte onomwonden voor biologische landbouw, dus zonder bestrijdingsmiddelen en kunstmest. Voor de Zeeuwse akker bouwer betekent dit een ruimer bouwplan met veel graan. Ook uit breiding van veeteelt past in dit stre ven. Uitvoerig ging Kramer in op het Zeeuwse Vlegel-project, de milieu vriendelijke teelt van baktarwe voor Zeeuwse boerenbrood. Hij was blij met de uitbreiding van het vlegel areaal in Zeeland en maakte melding van positieve milieu-effecten van deze teelt, zoals in wetenschappelijk onderzoek is vastgesteld. Natuurbeleids plan In de inleiding van Kramer, maar ook in de discussie kwam uitvoerig de Zeeuwse uitwerking van het Na tuurbeleidsplan aan de orde, een plan dat met name voor een aantal Zeeuwsvlaamse boeren ingrijpende gevolgen heeft. Zeeland moet nog ongeveer 1.000 ha beheers- en na tuurgebied aanwijzen en daarvoor De komende weken organiseert de DLV op verschillende plaatsen in het Zuidwesten een aantal "kijk en praatbijeenkomsten peen". Hierbij moet met name gedacht worden aan de grovere peen (B- en C/D-peen). Het areaal grove peen is de laatste jaren in het Zuidwesten sterk uitge breid. Hierbij is peen op een groot aantal akkerbouwbedrijven, als "nieuw gewas" in het bouwplan opgenomen. Behalve teelt op kon- trakt, neemt ook de teelt, waarbij de afzet via de veiling plaatsvindt, gestaag toe. Naast een ontwikkeling in areaal zijn er ook nogal wat ont wikkelingen op het gebied van de teelttechniek. Onderwerpen die aan de orde komen zijn o.a.: zaaidicht- heid, plantverbanden, gewasbe- zullen hoofdzakelijk cultuurgronden worden aangesproken. Kramer er kende dat de boeren rondom de na tuurgebieden het niet gemakkelijk wordt gemaakt om hun bedrijven op een verantwoorde manier te blijven voeren. Om de overlast te beperken worden de natuurgebieden zoveel mogelijk geconcentreerd. De nega tieve uitstraling naar de landbouw moet echter ook weer niet overdre ven worden, aldus Kramer. 'Akker distels bijvoorbeeld zullen bij een goed beheer van het natuurgebied misschien in het begin nog wat overlast geven, maar na verloop van tijd niet meer'. Gerritsen verklaarde vanuit zijn des kundigheid dat de kous daarmee niet af is. 'Een bosgebiedje van 1 ha heeft in het kader van de ecologi sche richtlijn gevolgen voor 75 ha landbouwgebied. Ook veranderin gen in de waterhuishouding als ge volg van natuurbeheer werken tot in de wijde omgeving nadelig uit voor de-boeren. En wat te denken van de weidevogels, die vanuit natuurge bieden hun voedsel zoeken op land- bouwpercelen? Met deze dingen wordt nu te weinig rekening gehou den. Wij willen dat daarover goede afspraken worden gemaakt'. scherming, oogst, bewaring en ekonomie. Geïnteresseerde akkerbouwers en vollegrondstuinders zijn welkom op: dinsdag 28 januari 1992: Dorpshuis "Oosterhof", St. Joosdijk 27 te Oosterland (Schouwen-Duiveland); donderdag 30 januari 1992: Café Restaurant Dallinga, Nieuwe Kerkstraat 5 te Sluiskil; woensdag 5 februari 1992: "De Graanbeurs", Kadedijk 6 te Fijnaart; donderdag 6 februari 1992: "De Grutterswei", Willemstraat 14 te Oude Tonge. Alle bijeenkomsten vinden plaats tussen 14.00 uur en 17.00 uur. Voor meer informatie kunt u kontakt op nemen met de heren Bosma en Van Gastel van DLV team Westmaas. Te lefoon: 01864-3288. VERVOLG AGENDA DLV Informatiedagen Alles over mest' In Brabant wordt een aantal infor matiedagen georganiseerd over mest en regelgeving door de DLV i.s.m. de SEV en met MESTAC- MCZ. Deze bijeenkomsten zijn vrij toegankelijk voor alle veehouders en akkerbouwers, hun betrokken ge zinsleden en medewerkers. De infor matiedagen worden gehouden op: dinsdag 28 januari in gemeen schapshuis 'De Pas', De Misse 4, Heesch; donderdag 6 februari in café-zaal 'De Smidse', Dorpsstraat 30, Ledeacker; dinsdag 11 februari in het Gerardushuis, Parkstraat 2, Deur- ne. Alle bijeenkomsten zijn steeds van 9.30tot 17.00 uur. Symposium 'Duurzame dierlijke produktie' Symposium op 29 januari in 'De Reehorst' te Ede, georganiseerd in het kader van het dertig jarige bestaan van studievereniging 'De Veetelers'. De sprekers zijn: ir. G. v.d. Berg, H.E. v.d. Kerk, prof. dr. ir. M.J.M. Tielen, drs. G. v.d. Lely en prof. dr. ir. E.W. Brascamp. Prof. dr. ir. G. van Dijk is dagvoorzitter. Meer informatie: Konrad Broekman (08370-15373, b.g.g. 83984). Zeeuwse Groentetelers Organisatie Exkursie op zaterdag 1 februari om 10.00 uur naar het bedrijf van de heer P.M. Vijverberg, Zwanenburg- seweg 19 te Ouwerkerk. Vergadering op 28 januari om 20.00 uur in het 'Huis van Nassau' te Zie- rikzee. Spreker is de heer K. Bosma van de DLV Westmaas. Hij zal spre ken over 'witlofaktualiteiten'. Subkringvergaderingen kring Zeeuws-Vlaanderen Suiker Unie Op woensdag 29 januari om 14.00 uur in hotel 'Van Leuven' te Kloosterzande. Op donderdag 30 ja nuari om 14.00 uur in 'De Halle' te Axel. Telematica in akkerbouw Informatie-bijeenkomsten van VI- TAK en Rabobank rond het thema 'Telematica in de akkerbouw' om 13.30 uur op 11 februari in restau rant 'Huis van Nassau' te Zierikzee, op 12 februari in 'De Halle' te Axel en op 13 februari in 'De Jeugdhoe- ve' te 's Heerenhoek. Vergaderingen NAK De Stichting Keuringsdienst Rivieren-Delta-Nederland van de NAK houdt binnenkort de jaarlijkse vergaderingen met de aangeslote nen: op maandag 3 februari a.s. in het kantoor van de keuringsdienst, 's-Gravenpolderseweg 53 te Goes (aanvang 14.00 uur); op donderdag 6 februari in café Koch te Kruisland (aanvang 20.00 uur); en op dinsdag 11 februari in cultureel centrum De Halle te Axel (aanvang 20.00 uur). Voorlichtingsbijeenkomsten CZAV De CZAV houdt binnenkort enkele voorlichtingsbijeenkomsten over de toepassing van bestrijdingsmidde len voor de akkerbouw. Op dinsdag 4 februari om 19.30 uur in de Wouwse Tol, en op maandag 10 fe bruari om 13.30 uur in De Vroone te Kapelle. Inleiders zijn de heren J. de Bruin (Luxan) en A. de Jongh (Du Pont Nederland bv). Het Proefstation voor de Rundvee houderij, Schapenhouderij en Paar- denhouderij (PR) zal wederom Open Dagen PR organiseren voor haar do nateurs, de studenten van Middel bare Agrarische Scholen en Agrarische Hogescholen, en overige belangstellenden ('Boeren, burgers, buitenlui'). De dagen zijn: donderdag 24 sep tember 1992: Donateursdag; vrijdag 25 september 1992: Scholendag; zaterdag 26 september 1992: Open Dag. Het AOC West-Brabant houdt op haar scholen in Oudenbosch en Steenbergen een aantal open da gen. Voor de school te Steenbergen is dat op donderdag 6 februari van 18.30 tot 21.00 uur. En op zaterdag 8 februari van 10.00 tot 12.00 uur. De open dagen te Oudenbosch wa ren op 23 januari j.l. Voor meer in formatie over deze scholen kan men bellen naar AOC Oudenbosch, Bos- schendijk 113, 4731 DC Ouden bosch, tel. 01652-13338 of AOC Steenbergen, Ravelijnstraat 4, 4651 DT Steenbergen, tel. 01670-63517.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6