Opgeruimd staat netjes Op de valreep voor Schenking Geld en goed Recht uit de praktijk Het boetebeding tl Accountantsunie ZLM melding AMvB Sociaal Ekonomische Voorlichting De meeste mensen hebben wel er gens een klapper, schoenendoos, of zoiets dergelijks, waarin belangrijke papieren bewaard worden. Te den ken valt bijv. aan verzekeringspapie ren, pachtovereenkomsten, maatschapsakten e.d. Kunt u tus sen deze vaak wirwar van polissen en kontrakten snel de goede gege vens op tafel krijgen? Toch is het van belang dat u bepaal de papieren snel kunt vinden. Als u bijv. een bezwaarschrift door de SEV laat maken, is het vaak nodig dat de kadastrale gegevens van een bepaald perceel (of van het gehele bedrijf) in het bezwaarschrift opge nomen worden. U kunt ook denken aan het invullen van de registratie formulieren dierlijke meststoffen 125- en 125+. U moet dan bijv. kunnen achterhalen hoeveel scha pen er in mei/juni 1991 op het be drijf waren. Hetzelfde geldt voor de afleveringsbewijzen van de suiker bieten. U moet weten welke hoe veelheid bieten u op welk tijdstip moet leveren. Veel papieren en akten zoals verze keringen, testamenten en maat schapsakten dienen steeds te worden aangepast aan de steeds wijzigende situatie. Verzekeringen Is er op dit moment op uw bedrijf sprake van een over- of onder verzekering? Bij de beoordeling van uw polis kunt u zich vragen stellen als: - is de verzekering nog wel nodig; - is de beschreven situatie in de polis (gebouwen, mestsilo, ma terialen) nog wel in over eenstemming met de huidige situatie; Laatst vroeg iemand mij, wat de be tekenis was van een boetebeding. Het betrof een aannemer die een bouwcontract was aangegaan met een opdrachtgever waarin was be paald dat de aannemer een boete Van f 10.000,— per dag verschul digd zou zijn voor iedere dag vertra ging in de oplevering van het gebouw na een bepaalde datum. Een boetebeding is een beding waarbij wordt bepaald dat een con tractspartij, die zijn contractuele verplichtingen niet nakomt, gehou den is om een bepaalde prestatie te voldoen. Deze prestatie bestaat meestal uit het betalen van een som geld. Uit deze omschrijving blijkt al dat een boetebeding steeds gekoppeld is aan een zogenaamde hoofdver plichting. De hoofdverplichting kan bestaan uit het leveren van goede ren, het uitvoeren van werkzaamhe den of het voldoen aan bepaalde betalingsverplichtingen. Daarnaast komt een boetebeding regelmatig voor in arbeidscontracten waarin een non-concurrentiebeding is op genomen. Er bestaan verschillende soorten boetebedingen. Strafbeding Een boeteclausule kan in de eerste plaats tot doel hebben om de uit voering van de overeenkomst zeker te stellen. De boete is dan te be schouwen als een soort straf voor het niet voldoen aan contractuele verplichtingen. De boete die de schuldenaar boven het hoofd hangt - is in de dekking van de verzeke ring rekening gehouden met de risico's door strengere (mi lieu )eisen; - is een rechtsbijstand-verzekering voor het agrarisch bedrijf van be lang, enz. Testament Als de huidige omstandigheden niet meer aansluiten op gegevens in een eventueel testament kunt u overwe gen uw testament aan te passen. Te denken valt aan: - in het testament staat m.b.t. de bedrijfsovername dat zoon Jan het bedrijf over kan nemen. Op dit moment is echter duidelijk dat zoon Jan geen interesse (meer) toont; - in het testament staan goederen beschreven die niet meer aanwe zig zijn bijv. percelen land die verruild zijn, wijziging kadastrale nummers door ruilverkaveling of perceelssplitsing; - het hebben laten opstellen van een testament waarin een rege ling is opgenomen voor de situa tie dat men kinderloos overlijdt en ondertussen zijn er kinderen geboren, of er moet een aanvul- dient dan als stimulans om op tijd en correct aan zijn contractuele ver plichtingen te voldoen. Zo'n boete clausule noemt men ook wel een strafbeding. Schadevergoedingsbeding Een boetebeding kan echter ook tot doel hebben om van te voren de omvang van de schade vast te stel len die de schuldenaar moet vergoe den op het moment dat hij niet op tijd aan zijn verplichtingen voldoet. Doordat partijen van te voren een bepaald bedrag als boete (en dus als schade) fixeren, hoeft later geen on derzoek meer te worden gedaan naar de omvang van de werkelijke schade die de schuldeiser lijdt. Door het opnemen van een schadever goedingsbeding wordt de schuld eiser aldus bevrijd van een soms erg lastige bewijsopdracht. Matigen en aanvullen van de boete Volgens het Nieuw Burgerlijk Wet boek krijgt de rechter de bevoegd heid om een door partijen vastgestelde boete op verzoek van de schuldenaar te matigen. Daar naast kan de rechter naast een schadevergoedingsboete, ook aan vullende schadevergoeding toeken nen aan de benadeelde partij. Van beide bevoegdheden kan de rechter gebruik maken indien de billijkheid dit klaarblijkelijk eist. Tenslotte is van belang in het con tract duidelijk te omschrijven in wel ke situatie of op welke tijdstip de boete verschuldigd zal zijn. Mr. J.K. van Arenthals ling op dit testament komen of er moet een geheel nieuw testa ment opgesteld wordén, enz. Maatschap Door wijzigingen in de regelgeving (bijv. superheffing, suikerquotering, Nieuw Burgerlijk Wetboek, enz.) kan het zijn dat het maatschapskontrakt niet geheel aansluit bij de huidige si tuatie. Enkele aandachtspunten zijn: - hoe is het geregeld met produk- tierechten (melk- en sui kerquota); - de opvolger is gehuwd, hoe is de plaatsinvulling van zijn/haar echtgeno(o)t(e); - arbeidsinbreng van de ouders is aanzienlijk veranderd (bijv. door arbeidsongeschiktheid) enz. Door middel van dit artikel fioop ik u tot nadenken te hebben gezet over de akten en alle andere papieren die mogelijk in de schoenendoos liggen. Om u aan te zetten tot alle akten, polissen, vergunningen, overeen komsten, verzekeringspapieren uit de kast te halen en eens na te gaan of alles nog wel goed geregeld is. Mocht u papieren tegenkomen waarvan u zich afvraagt of er iets aan veranderd moet worden of dat een bijstelling nodig is, neemt u dan gerust kontakt op. Aandachtig nagelezen papieren zor gen ervoor dat het overzicht behou den blijft en dat u in de toekomst niet voor verrassingen, komt te staan. Opgeruimd staat netjes! M.J. Meijers Voor het bestaan van een schenking is vereist dat zij gebeurt uit vrijge vigheid en dat er een bevoordeling is. Een bevoordeling is er alleen, in dien degene die geschonken krijgt, een vermeerdering van vermogen ondergaat. Dit kan plaats vinden doordat men een bepaalde zaak, bijv. land, een huis of contanten ver krijgt en ook doordat een schuld wordt kwijtgescholden. Krijgt iemand echter een reis naar het buitenland aangeboden, dan vindt er geen vermogensvermeerde ring plaats en is er van een schen king geen sprake. Verder is vereist, dat de bevoordeling geschiedt ten koste van het vermogen van de schenker. In beginsel dient over schenking schenkingsrecht te worden betaald. De heffing vindt plaats van degene die verkrijgt. Het op het door schen king verkregene toe te passen tarief is gelijk aan het tarief voor het recht van successie. Gelet op de progres sie in het tarief kan het daarom zin vol zijn om tijdens het leven schenkingen te doen, zelfs tot ho gere dan de vrijgestelde bedragen. Een geldbedrag schenken kan ge beuren door bijv. de overboeking naar de bankrekening van de be gunstigde of de kwijtschelding van een schuld die de begunstigde bij de schenker heeft. Voor een dergelijke schenking is een notariële akte niet vereist. Wel is een notariële akte vereist voor een schenking waarbij men een verklaring aflegt een be drag aan de begunstigde schuldig te blijven of bij overgifte van waarde papieren die op naam zijn gesteld. Het is aan te bevelen om ook van een schenking waarvoor geen nota riële akte is vereist een akte inhou dende de vaststelling van de schenking te laten opmaken. Hierin kunnen dan tevens aan de schen- Bij de presentatie van het SEV Jour naal hebben we u als onderne mer/ster nogal eens op bepaalde data gewezen. Ook in het land bouwblad, nu ZLM-krant, wordt ge regeld uw aandacht gevestigd op aktuele zaken. Ik wil u er nog eens op attent maken, dat u zich zo no dig moet melden voor de AMvB melkrundveehouderij, als u daar wat betreft uw bedrijf voor in aanmer king zou komen. Dat kan nog tot 1 februari, en dat is het zo. De hinderwet heeft als doel het voorkomen van gevaar, schade aan eigendommen of gezondheid en van hinder als gevolg van het oprichten of in werking hebben van bepaalde inrichtingen. De opsomming en om schrijving van de vergunningplichti- ge inrichtingen zijn geregeld in het Hinderbesluit: waaronder b.v. het bedrijfsmatig houden van dieren valt. De hinderwet is in 1981 gewij zigd, met het gevolg dat er nu ook rekening gehouden mag worden met landschappelijke, rekreatieve en ecologische waarden en met toe komstige ontwikkelingen en het cu mulatief effekt. In dit kader kennen we: - de circulaire veehouderij en hin derwet (1984) waarin richtlijnen zijn opgenomen in de zogenaamde af standsgrafiek wat betreft stankeen heden en indeling in kategorieën. - tweede richtlijn "Ammoniak en veehouderij" (1991). Hierbij gaat het om de ecologische richtlijn die de mogelijkheid geeft om de ammoniak- uitstoot van bedrijven die binnen een straal van 3 km van een voor verzuring gevoelig gebied liggen, te toetsen op ecologische effekten in dat gebied. Bij uitbreiding of nieuw- vestiging van deze bedrijven mag de ammoniakdepositie in het gebied niet overschrijden. Het z.g. "mollen- verhaal" is van groot belang voor diegenen, die in een verzuringsge- voelig gebied liggen met het bedrijf of verwachten ermee in aanraking te komen. king verwante zaken worden gere geld. O.a. kan de bepaling worden opgenomen dat de waarde van de schenking bij overlijden van de schenker niet in de nalatenschap hoeft te worden ingebracht. Schenking aan kinderen Schenkingen door ouders aan kin deren zijn vrijgesteld van schen kingsrecht tot een bedrag van f 6.999,— (1992) per kind per ka lenderjaar. Voor een kind tussen 18 en 35 jaar kan eenmalig gebruik worden gemaakt van de verhoogde vrijstelling van f 34.996,— (1992). Is de zoon of dochter 35 jaar of ouder, dan kan men overwegen te schenken aan zijn/haar echtge- no(o)t(e) indien die nog geen 35 jaar is. Is de schenking groter dan het vrijgestelde bedrag, dan is slechts schenkingsrecht over het meerdere verschuldigd. In het geval van een renteloze, direct opeisbare geldlening van een ouder aan een kind is er geen sprake van een schenking en wordt er derhalve geen schenkingsrecht geheven. Bij het schenken van zogenaamde rijpende inkomsten - rente, pacht - wordt de schenker voor de inkom stenbelasting alleen belast voor dat deel van de inkomsten dat bij hem gerijpt is. Wanneer bijv. op 1 februa ri de lopende rente op een vordering waarvan de rente vervalt per 15 de cember, aan een kind wordt ge schonken, dan wordt de schenker belast voor de rente over de periode 15 december tot 1 februari en het De richtlijn is van toepassing op rundvee, varkens, pluimvee, geiten, schapen, konijnen en pelsdieren. In de AMvB melkveehouderij wordt geregeld dat een melkrundveehou derij die binnen de werkingssfeer van het besluit valt en voldoet aan de eisen die gesteld worden in het besluit, geen hinderwetvergunning behoeft. Bedrijven die buiten de werkingssfeer vallen van het besluit of niet aan de eisen voldoen blijven gewoon een hinderwetvergunning nodig hebben. Nog geen Hinderwet? Het is van belang, zo u dat nog niet gedaan heeft, om nog eens goed op een rij te zetten of u met uw melk veehouderijbedrijf voor de melding in aanmerking komt. We willen met name diegenen erop wijzen die geen hinderwetvergunning hebben, of die een vergunning hebben die niet toereikend is en die zich wel kunnen melden, dit ook te doen. Met name denken we aan de bedrij ven die rekening moeten houden met de "ecologische richtlijnen". Als u in die omstandigheden zich niet gemeld hebt, geen goede hin derwetvergunning hebt en toch hin- derwetplichtig bent, dan wordt u aangemerkt als een "nieuw te vesti gen bedrijf". In dat geval komt het "mollenverhaal" om de hoek kijken, dan krijgt u grote problemen met uw bestaande situatie. Het is zo 1 februari 1992. Mocht u twijfelen of u uw bedrijf wel of niet zult melden en nu nog geen stappen hebt ondernomen, ik zou zeggen: "doe het direkt". Laat uw voorlich ter bij uw standsorganisatie en ge meente de "kaarten" bekijken en probeer de juiste beslissing te ne men. Het kan van groot belang zijn voor de toekomst van uw bedrijf! G. Middelkoop-v.d. Ploeg, SEV-ZLM (Dit artikel is in het vorige ZLM-blad onvolledig weergegeven. Daarom drukken we het nogmaals af, en nu in zijn geheel.) kind voor de rente van 1 februari tot 15 december. Bij deze manier van schenken is bij het kind misschien tevens van de rentevrijstelling ge bruik te maken die anders wellicht niet of niet geheel wordt benut. Schenking aan kleinkinderen Per tijdvak van 24 maanden zijn schenkingen aan een kleinkind vrij gesteld tot een bedrag van f 4.198,— (1992). Is de schenking groter dan het vrijgestelde bedrag, dan is schenkingsrecht over het ge hele bedrag verschuldigd. Schenkingen aan instellingen Zolang in een tijdvak van 24 maan den schenkingen aan in Nederland gevestigde kerkelijke, charitatieve, culturele, wetenschappelijke of het algemeen nut beogende instellingen niet hoger zijn dan f 6.999,— (1932) per instelling is geen schen kingsrecht verschuldigd. Wordt het vrijgestelde bedrag overschreden, dan is schenkingsrecht verschuldigd naar een bijzonder tarief (11%), waarbij het verschuldigde schen kingsrecht niet hoger kan zijn dan 3/4 gedeelte van het bedrag waar mee de schenking de drempel van f 6.999,— overschrijdt. Maakt u gebruik van de mogelijkhe den is het raadzaam uw accoun tantsbureau te raadplegen. Dat kan tevens voor eventuele aangiften zorg dragen. J. Spijk AA

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4