Nieuws en Commentaar Akkerbouwstudieclubs gericht op verbetering ondernemerschap Zegge en schrijve Wie dan leeft... Illuster tweetal wil niet weer in de krant Piet en Rinus doen het niet! Aangepaste Ooipremieregeling behoeft voorlichting Verbetering toelating bestrijdingsmiddelen dringend gewenst Deelnemers wisselen financiële gegevens uit 31< Onderzoek naar taak verdeling ministeries Studieclubs voor ondernemers in de landbouw zijn geen copie van de al bestaande 'praatclubs' voor boeren. Ze zijn bedoeld om van akkerbou wers (nog) betere ondernemers te maken. Dat gebeurt hoofdzakelijk door uitwisseling van bedrijfsgege vens en door het luisteren naar er varingen van bedrijfsgenoten. De animo voor de studieclubs is in Zuidwest-Nederland nog niet bijster groot. Toch kwam er juist uit deze regio veel steun voor het initiatief om het ondernemen in de akker bouw op een hoger plan te brengen. De studieclubs vormen een van de projecten, die door de zuidwestelijke herstructureringscommissie voor de akkerbouw werden voorgedragen voor subsidie. Het project werd in derdaad door het ministerie van Landbouw gehonoreerd. Aangezien ook de Hollanden eenzelfde project hadden ingediend, zijn nu in heel West-Nederland ondernemersstu dieclubs in oprichting. In Zeeland zijn intussen twee bege leiders druk bezig de clubs van de grond te krijgen. Dat zijn Jan Mog- gré en Luc Mangnus. Ze werken vanuit het Landbouwhuis in Goes. In West-Brabant is Marga Jacobs als begeleider aangewezen. Ze houdt kantoor bij de NCB in Roo sendaal. Verwarring In dit stadium is het bekend maken van de studieclubs een van de be langrijkste taken van de begeleiders. Het gaat hier immers om een nieuw fenomeen. De hier en daar ontstane verwarring met al bestaande akker bouwstudieclubs is enigszins begrij pelijk. Het gaat echter om verschillende dingen. De bestaande clubs houden zich vooral bezig met teelttechnische en bedrijfseconomi sche zaken. De nieuwe clubs rich ten zich zoals gezegd uitsluitend op het ondernemerschap. In de praktijk blijkt dat er tussen ver gelijkbare bedrijven grote inkomens verschillen bestaan. De ene boer haalt een redelijk inkomen uit zijn bedrijf, de ander doet het op een zelfde bedrijf veel minder goed. Vaak ligt dit aan een minder goed functionerend ondernemerschap. De studieclubs zijn bedoeld om hier in verbetering te brengen. Deelname aan een studieclub heeft als voordeel dat bedrijfsgenoten el kaar vanuit de praktijk informatie geven. Dat gebeurt onder andere aan de hand van uitwisselingen van bedrijfsresultaten en vergelijking van bouwplannen en teeltkeuzes. Men zal dus bereid moeten zijn de collega's in de keuken van het eigen bedrijf te laten kijken. De uitwisse ling gebeurt overigens in een ver trouwelijke sfeer. De maandag 20 januari jl. geinstal- leerde Kommissie Hendriks-De Zeeuw heeft tot taak te komen tot een heldere visie op de gewenste taakverdeling tussen het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur en het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij. De kommissie zal zich met name rich ten op de kontrolestruktuur in vee- en vleessektor. Met name op het gebied van keuringsorganisaties dreigen overlappingen te ontstaan. In de kommissie hebben de heren ir. A. de Zeeuw, oud-direkteur- generaal Landbouw en Voedsel voorziening en J.RM. Hendriks, oud- staatssekretaris van Volksgezond heid, zitting. Deze werkwijze maakt het mogelijk eens grondig naar het eigen bedrijf te kijken. Wat kan er beter? Welke andere of nieuwe gewassen moet ik gaan telen? De deelnemers krijgen kortom informatie beschikbaar die hen in staat zijn stelt om meer ren dement uit hun bedrijf te halen. Aanmeldingen De twee begeleiders in Zeeland zijn sinds begin december aan het werk, in Brabant is het werk iets later op gang gekomen. Het aantal aanmel dingen neemt weliswaar toe, maar het loopt nog niet storm. Om dit meerjarig project tot een succes te maken kunnen zich nog steeds ak kerbouwers aanmelden. Men denkt dit jaar met ongeveer 10 clubs te gaan werken. Begeleider Jan Moggré was maan- In de ZLM-krant van twee weken geleden heeft u een interview kunnen lezen dat onze Westbra bantse korrespondent Jan van Tilburg gehouden heeft met de 89-jarige Piet Franken uit Wouw, al 65 jaar lid van de ZLM, en zijn 83-jarige inwonende medewer ker Rinus Jochems. Ook het Bra bants Nieuwsblad had belangstelling om dit illustere tweetal te interviewen. Beiden meenden echter dat één verhaal in de krant meer dan genoeg was, getuige onderstaand be richt uit het Brabants Nieuws blad van 15 januari jl., onder de kop "Piet en Rinus doen het niet". door Hessel de Ree WOUW. "Ik doe het niet! Ik doe het niet! Ik doe het niet!", klinkt het alles behalve onzeker door de telefoon. Hij doet het dus niet. Piet Franken wil niet in de krant. Jammer, want de 89-jarige boer uit Wouw had me daar een mooi verhaal kunnen vertellen! Dat de oud-landbouwer inmid dels 65 jaar lid is van de Zuidelij ke Landbouw Maatschappij (ZLM), is at een prestatie op zich. Nog opmerkelijker vind ik echter dat zijn knecht Rinus Jochems (83) al die jaren bij hem inwoon de: eerst op de boerderij en nu in een bungalow in het centrum van Wouw. Waar zie je nou nog zo'n onafscheidelijk span, baas en knecht? Schitterende belevenissen moe ten ze hebben meegemaakt. maar ook droeve en tragische voorvallen. Helaas, wij zullen er nooit achterkomen. Hoewel: voor de ZLM-krant van vrijdag 10 januari maakte het illustere tweetal een uitzondering. De Wouwenaren stonden dit vak blad een interview toe. "En daar blijft het bij. Het is mooi zo", rea geert Franken a/s ik drie dagen later toch bij hem aan aan de bel trek. Deze laatste poging hem over de streep te trekken, ver zandt jammerlijk in de stand vastigheid van de boer. "Ik doe het niet, volstrekt niet. Ik ben negenentachtig jaar en ga eens lekker televisie kijken", roept hij vanuit de deuropening. Eén reaktie, of liever gezegd klacht, wil hij nog kwijt: "Maak die lettertjes van jullie beursblok wat groter. Ik ben nu zestig jaar lid BN, maar kan die priegeldin- gen niet meer lezen". dag j.l. te gast in de vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM. Hij riep de aanwezige bestuurders op via hun kringen en afdelingen het bestaan van de studieclubs bekend te maken en de leden op te wekken aan deze clubs te gaan meedoen. Vanuit het hoofdbestuur werd overi gens aangedrongen op een goede afstemming met de reeds bestaan de aktiviteiten op dit terrein. Met name Verenigingen voor Bedrijfs voorlichting moeten er bij betrokken worden. Om verwarring onder de boeren tegen te gaan, moet er over leg en samenwerking komen, aldus het hoofdbestuur, dat overigens de oprichting van ondernemersstudie clubs van harte toejuichte en de wens uitsprak dat veel akkerbou wers van deze nieuwe mogelijkhe den gebruik zullen gaan maken. Piet Franken (met bril) en Rinus Jochems uit Wouw. Vorige week hebben wij in onze ZLM-krant uitvoerig bericht over de wijzigingsvoorstellen van het kabinet met betrekking tot de pachtwet. Kern daarvan is de introductie van een nieuw bijzonder pachtstelsel. In dit stelsel wordt het met name mogelijk om voor maximaal twaalf jaar los land te verpachten zonder dat de regels van de prijsbeheer- sing, het Verlengingsrecht, de in de plaatsstelling en het voorkeurs recht van toepassing zijn. De enige eis die aan dergelijke overeenkomsten wordt gesteld is dat ze door de Grondkamer moeten worden goedgekeurd. Een dergelijke regeling staat haaks op de visie van de ZLM om niet principieel te morrelen aan de pachtregels. Dit omdat anders niet al leen de pacht als instituut op losse schroeven komt te staan maar ook de pachtprijs een koehandel wordt. Wat de ZLM betreft is er ove rigens best over de pachtprijs te praten maar niet zolang dit soort in grijpende wijzigingsvoorstellen met betrekking tot het wezen van de pacht op tafel ligt. Het probleem bij discussies a/s deze is altijd dat je je gelijk pas kunt bewijzen als het kwaad al geschied is. Bovendien zal dit gelijk zich pas geleidelijk en op langere termijn openbaren. Voor de politiek - die hier de beslissing over moet nemen - geldt in zo'n geval dat adagium 'wie dan leeft, dan zorgt'. Daar komt nog bij dat ik in de voorliggende kabinetsvoorstellen duidelijk de ideeën van het CDA Tweede Kamerlid Jan van Noord meen te herkennen. Als dat inderdaad zo is wordt de discussie met de Kamer waarschijnlijk een verplicht nummer en staat de uitslag al min of meer bij voorbaat vast. Kamperen bij de boer In tegenstelling tot de pacht is er over het kamperen bij de boer wel een positieve ontwikkeling te melden. Deze week namelijk besloot het dagelijks bestuur van het Landbouwschap op voorstel van de Zeeuwse Landbouw Organisaties in beginsel akkoord te gaan met maximaal 15 kampeereenheden per bedrijf. Tot nu toe wilde het Landbouwschap niet verder gaan dan maximaal 10 eenheden. Harde voorwaarde bij de 15 eenheden is dat het kamperen bij de boer een aktiviteit moet blijven die past binnen de agrarische bestemming van de omgeving. Dit strookt overigens met onze eigen zienswijze. Door dat nu ook het Landbouwschap achter de Zeeuwse wens is gaan staan wordt de kans groter dat het getal 15 ook door de politiek wordt geaccepteerd. Zo ver is het echter nog niet! We gaan dus ook op dit punt door met onze lobby. Oggel Als gevolg van wijzigingen in de EG- premieregeling Schapevleesprodu- centen zal de nationale uitvoerings regeling worden aangepast. Het Landbouwschap ging woensdag ak koord met de wijziging. De nieuwe regeling heeft tot gevolg dat de aanvraag van de ooipremie, die men in de periode 3 t/m 28 fe bruari moet indienen, er niet een voudiger op wordt. Er komen nu twee aanvraagformulieren: een voor producentengroeperingen (zoals maatschappen) en één voor per soonlijke ondernemingen. Om te grote problemen met premie- aanvragen te voorkomen bepleit het Landbouwschap bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij uitgebreide voorlichting over de wijzigingen. Het schap adviseert de schapenhouders de toelichting bij het aanvraagformulier goed te lezen. Het Landbouwschap vindt dat het toelatingsbeleid voor bestrij dingsmiddelen blijft falen. Ondanks herhaalde protesten van het schap voldoet de Commissie Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB) nog steeds niet aan de eisen van doel matigheid, doeltreffendheid en rechtvaardigheid. Bij de Tweede Kamer gaat het Land bouwschap daarom nogmaals aan dringen op een spoedige en grondige herstructurering van de CTB, te meer omdat door de slecht functionerende commissie de toela ting van nieuwe, milieuvriendelijke middelen wordt geblokkeerd. Nieuwe en verbeterde bestrij dingsmiddelen komen nog steeds slechts mondjesmaat en met grote vertraging beschikbaar. Regelmatig moeten toelatingen ook nog via de rechter worden afgedwongen. Nieu we middelen zijn met spoed ge wenst om milieutechnische bestrijdingsmiddelen te kunnen ver vangen. Volgens het Landbouwschap moet de besluitvorming in de CTB aan vaste procedures en termijnen wor den gebonden. Door de CTB een onafhankelijke positie te geven kan zij aan de hand van objectieve nor men en criteria een betere afweging maken over het nut en het risico van de toe te laten stoffen. Ook moeten arbeidsomstandigheden, arbeidsvei ligheid en economische en maat schappelijke belangen bij de afweging worden betrokken. Verder vindt het Landbouwschap dat toelating en sanering van bestrijdingsmiddelen in de Europese Gemeenschap moeten worden ge harmoniseerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3