Tuinbouwklanken Niet iedere nieuwe groenteteler heeft evenveel kansen op succes Glasgroente groeit door Teelt zwarte bessen vraagt veel arbeid Zware sla wordt niet altijd betaald De dameswerkgroep Preitelers tevreden over verhoging contractprijzen Verschillende glasslatelers op THO- LEN zijn al door hun ronde met sla heen, het seizoen is tot nog toe zonder al te grote teeltproblemen verlopen. De prijsvorming was tot en met de kerstdagen stabiel en goed tot zeer goed, na de jaarwisseling zakte ech ter de prijs behoorlijk ineen om ver volgens weer even te stijgen. Een minder stabiel beeld dus, waarvan de oorzaak overigens niet uit de aanvoer op CHZ valt op te maken. Wat direct wel opvalt is dat de zwaardere sla al een aantal weken niet altijd beter betaald wordt en er soms zelfs onderdoor gaat. Bij een beperkt aanbod van zware sla in meermalig fust geeft de bin nenlandse handel soms hoge prijzen voor dit produkt. Deze markt is ech ter klein en daardoor al gauw over voerd. Doordat er dit seizoen veel sla geteeld is van het'ras Maestro, een type sla dat erg zwaar kan worden, en ook mede door de pro paganda om zware sla te telen is er bewust wat dunner geplant. Hier door wordt er nogal wat sla aange voerd van 25 kg en zwaarder. De normale sladoos van 24 stuks gaat echter maar tot de 23/24 kg per 100 stuks. De vorig jaar geïntroduceerde spe ciale verhoogde doos, ook van 24 stuks voor de zwaardere sla, waar mee men sinds enkele weken weer aan het experimenteren is op CHZ om het aanbod van sla in plastic fust wat in de hand te houden, wordt echter schijnbaar door de ex- porthandel niet gewaardeerd. Ook de mogelijkheid om nu zware sla in meermalig fust te exporteren wordt onvoldoende aangepakt. Dit is een gang van zaken die menig te ler bevreemdt omdat er ook vanuit de exporthandel steeds op aange drongen wordt om met zwaardere sla op de markt te komen, om hier mee de concurrentie van o.a. de zeer zware kassla uit België aan te kunnen. Het laatste woord is hier echter nog niet over gesproken. Een stimulans om massaal zware sla te gaan telen is het zeker niet. Dit seizoen is van elke afdeling sla vlak voor de oogst een monster ge nomen waarbij naast de gewone residu-onderzoeken er ook gekeken is naar de hoeveelheid nitraat. Dit is tot nog toe erg meegevallen waarbij de meeste sla zo rond de 3.500 p.p.m. zat, terwijl er 4.500 p.p.m. in mag zitten in het winterseizoen. Wanneer er niet aan deze norm ge knibbeld gaat worden dan kan er voorlopig nog normaal sla geteeld worden onder glas, want het zou een ramp voor de Nederlandse tuin bouw betekenen wanneer door al lerlei maatregelen deze teelt zou verdwijnen in het winterseizoen. Over de definitieve contractprijzen van de meeste groenten vindt nog overleg plaats. Om er wat bij te krij gen valt niet mee. Telers van prei in WEST-BRABANT zijn tevreden. Zij hebben voor 1992 een contract prijsverhoging gehad van 15%. Vo rig jaar 31 a 32 cent, nu 36 37 cent, op het land schoongemaakt en in kisten geleverd. De vraag naar prei is groot. Aan de ene kant begin nen aspirant-telers en aan de ande re stoten bestaande bedrijven prei af of krimpen in. Belangrijkste oor zaak: gebrek aan arbeidskrachten die nog op het land willen werken. Op de meeste plaatsen is de waspeen begin januari gezaaid. Tot even voor de vorst van deze week is gewacht met het aanbrengen van plastic. Na het zaaien wacht men in de regel even op een regenbui om het zaad vast te leggen. Met het uit zaaien van winterpeen onder plastic is op een paar plaatsen een begin gemaakt. Hetzelfde is te zeggen van B-peen. Deze peen vindt in hoofd zaak zijn bestemming op de veiling. Spinazie is er naar verhouding wei nig uitgezaaid. Dit ondanks het feit dat de prijzen weer in de lift zitten. Drie jaar op rij is het een verliesge vende teelt geweest. De kernramp in Tsjernobyl was de consument zo maar niet vergeten. Zoals het er nu naar uitziet wordt de oppervlakte spinazie voor de verwerkende in dustrie dit jaar weer kleiner. Niet in Midden- en Oost-Brabant, want daar is een sterke uitbreiding te zien. Voor commissionairs en fabrie ken js het daar interessanter omdat de percelen groter zijn. Voordeel is volgens hen verder dat op de zand grond aldaar vrijwel altijd gereden kan worden. Oogsten tijdens een re genperiode levert geen belemme ring op. Droogteschade komt er niet meer voor. leder bedrijf die met groenten en aardappelen begint heeft de beschikking over een regen installatie. Meer groententeelten op contract gaan richting Oost- Brabant. Vorig jaar is er op beschei den schaal een begin gemaakt met waspeen. Echt rouwig zijn de telers in West-Brabant er niet om. De teelt bracht jaarlijks minder geld op. Telers van knolselderij kunnen op dit moment een kwartje maken. In de cember lag de prijs nog op 17 cent. Zoals verwacht wordt kan de stem ming vriendelijk blijven. Waar de tra ditionele teler zich zorgen om gaat maken is de verwachte uitbreiding voor dit jaar. Zoals het er naar uitziet beginnen veel akkerbouwbedrijven met een klein stukje. De markt kan dit beslist niet verdragen. De voorzitter van de Zeeuwse Groentetelers Organisatie (ZGO) de heer A. Sandee adviseert nieuwko mers in de vollegrondsgroenteteelt zich eerst goed te oriënteren. 'Er zijn best kansen voor vollegronds groenteteelt op het akkerbouwbe drijf, maar die zijn niet voor iedereen gelijk', aldus de ZGO-voorzitter op de jaarvergadering van zijn organi satie vorige week in het Walcherse Serooskerke. De heer Sandee zei dat de ZGO de grote belangstelling van akkerbou wers voor vollegrondsgroenten met gemengde gevoelens bekijkt. Het is immers bekend dat de marges van wat de markt extra kan opnemen maar klein zijn. Als schrijnend voor beeld hiervan noemde hij de witlof teelt, die momenteel zwaar in het slop zit. Vollegrondsgroentetelers zien zich net als hun vakgenoten die onder glas telen voor zware milieu-eisen geplaatst. Het vergt een grote in spanning van de vakgenoten om in de race te blijven, en een aantal zal dat volgens de ZGO-voorzitter niet lukken. Voorbeeldbedrijf Zeeland beschikt binnenkort over een milieuvoorbeeldbedrijf. Op het witlofbedrijf van de heer De Kok te Kerkwerve zullen alle snufjes op mi lieugebied gedemonstreerd worden. Het is de bedoeling dat dit bedrijf een grote uitstraling krijgt voor de hele witlofsector in Nederland. Wat betreft de eventuele ontwikke ling van een glastuinbouwproject in Zeeland zei de heer Sandee dat het een goede zaak zou zijn als op korte termijn duidelijk zou worden op wel ke lokatie dit het best plaats zou kunnen vinden. Ook de al bestaan de glastuinbouw kan profiteren van de komst van een dergelijk centrum met alle faciliteiten die dat met zich meebrengt. Uitstekend jaar De heer Sandee memoreerde nog even het uitstekende jaar dat de Ne derlandse tuinbouw en dan vooral de glastuinbouw achter de rug heeft. De belangstelling binnen die sector ontwikkelt zich overigens an ders dan tot nog toe. 'Vele jaren hebben we een verschuiving van glasgroenten naar glasbloemen ge zien. Hierin is nu een kentering ge komen. Er zijn zelfs groentetelers die overstappen naar glasgroenten', al dus de heer Sandee. Hij gaf aan dat dit ook te maken kan hebben met toekomstige milieu-eisen. De produktietoename in de glas groenteteelt is nog niet ten einde. Ook de export zal nog verder toene men. Het aantal gespecialiseerde glasgroentebedrijven zal in de toe komst echter nog verder afnemen. Dat blijkt uit een studie van het Landbouw Economisch Instituut (LEI). Deze door het LEI voorziene ten dens sluit aan bij de huidige ontwik kelingen. Sinds 1975 is de produktie in de glasgroenteteelt al met 150 procent toegenomen. In deze perio de is de waarde van de export ge groeid van 800 miljoen tot 2,3 miljard gulden. Driekwart van de produktie verdwijnt nu over onze landsgrenzen. De produktietoename per vierkante meter die nu nog komt is een gevolg van de doorgaande technische ont wikkeling. Het LEI legt er de nadruk op dat het huidige areaal alleen ge handhaafd kan blijven als het be drijfsleven scherp blijft letten op de kwaliteit van de produkten en de sa menstelling van het assortiment. Van de kleinere bedrijven die niet voldoende hebben kunnen moderni seren zal een aantal afvallen, aldus het LEI. In de BARONIE is er een dames werkgroep. Deze werkgroep is en kele jaren geleden opgericht door toedoen van de toenmalige voorzit ter sektie vollegrond. Doel van deze werkgroep was: nodig de partners van de leder van de Tuinbouwvak- organisatie uit voor bijeenkomsten die te maken hebben met hun eigen bedrijf. Doordat deze partners zelf zien en horen wat er doorgaans besproken wordt als de heren op rondgang of studiebijeenkomst zijn, gaat de be langstelling voor deze bijeen komsten misschien wel vooruit. Men is dan nog meer betrokken bij het hele gebeuren, er kan thuis wat gemakkelijker worden gepraat, mis schien voor één van beiden of alle bei een stimulans om dit soort bijeenkomsten meer te volgen. In deze werkgroep hebben, naast en kele bestuursleden van kring De Ba ronie, ook partners van leden zitting. Er is bij de samenstelling getracht om zoveel mogelijk gewassenverte- genwoordigsters op te nemen. Als eerste aktiviteit was er enkele jaren geleden een avond op de RBT- veiling. Hier waren ongeveer 160 dames aanwezig. Voorwaar een zeer goed begin. Als sprekers waren er de hoofdkeurmeester en de lo gistiek manager van de veiling. Ook een rondleiding over de RBT-veiling was in het programma opgenomen. Voor veel dames een eerste ken nismaking met de afzetorganisatie. Er was een enquête gemaakt die in de toekomst als richtlijn zou moeten dienen. De tweede aktiviteit was in samen werking met de RBT het openstellen op zondagmorgen van Breda Flora. Ook dit evenement werd goed be zocht. Maar daarna begon het eigenlijke werk. Ongeveer 600 da mes werden uitgenodigd voor een 'werkbezoek' aan de RBT-veiling. Tijdens dit werkbezoek zou uitleg worden gegeven over de keur en het verpakken van produkten. Dus: waarom dozen, waarom houten kistjes, waarom poolfust, waarom bij één produkt een dekvel en bij een ander een papier erover, etc. Het verschil in kwaliteit werd besproken. Waar moet klasse I aan voldoen? Wat mag erbij, wat niet? Na afloop konden er vragen worden gesteld over allerhande veiiingzaken. Men zou toch zeggen een zeer inte ressante bijeenkomst, als men be denkt dat de dames thuis in de schuur vaak zeer nauw betrokken zijn bij het sorteren en verpakken van produkten. Helaas, er kwamen in 5 dagen tijds maar 80 dames op dagen. Ongeveer driekwart jaar later wordt er een bezoek aan de proef tuin georganiseerd. Resultaat: 23 dames. Waar ligt dit nu aan? Doet de werk groep iets niet goed? Heeft men geen tijd of gaat het gewoon nog te goed in de tuinbouw? Vragen waar mee de werkgroep worstelt. Nu wordt er binnenkort in samenwer king met het AOC West-Brabant een informatie-avond georganiseerd over het leerlingstelsel tuinbouw voor vrouwen. Dit houdt konkreet in: in een seizoen 28 dagen naar school en op het eigen bedrijf 'sta ge' lopen. In Midden-Brabant is dit projekt en kele jaren geleden opgestart met groot succes. Daar was men n.l. na een jaar niet uitgestudeerd en is er een tweede jaar aangeplakt. Op eer der genoemde informatie-avond zul len twee cursisten uit Midden-Brabant hun ervaringen ko men vertellen. Wederom zullen zo'n 600 dames worden aangeschreven. We zullen zien wat dit brengt! 'Het gaat wel in je benen zitten', zegt de heer Rijk sr. 'En in je rug ook', voegt zijn vrouw eraan toe. Onder een lekker januari zonnetje hielpen de heer en me vrouw Rijk afgelopen zaterdag hun zoon Sjaak bij het zetten van 0,2 hectare stek van zwarte bes sen. Gedrieën hadden ze er toen al enkele dagen planten opzitten. De stekken zijn uit het snoeihout van de al in produktie zijnde struiken geknipt. Als ze een jaar hebben gestaan kunnen ze uit- geplant worden, geeft fruitteler Sjaak Rijk uit Heinkenszand aan. Op het produktieveld worden de struiken in het plantjaar helemaal ingeknipt om zoveel mogelijk scheuten te krijgen, waarna ze het tweede jaar een eerste (be scheiden) oogst opleveren. De echte produktie begint pas in de jaren daarna. De struiken kunnen als ze goed gesnoeid worden zo'n tien a twaalf jaren mee. De fruitteler geeft aan dat de zwarte bessen beslist geen rijk maker zijn, in de eerste plaats al vanwege de vele arbeidsuren die de teelt vraagt. 'Er moet nogal wat gebeuren voordat je het pro dukt kunt oogsten. Dat oogsten gebeurt dan weliswaar machi naal, met een machine die een aantal zwartebessentelers uit Zuid-Beveland, Tholen en West- Brabant gezamenlijk hebben, maar het meeste andere werk moet wel allemaal met de hand gebeuren. De teelt is bovendien nogal riskant in verband met de gevoeligheid voor nachtvorst. Vo rig jaar haalden we om die reden maar een matige opbrengst'. De bessen worden gebruikt als grondstof voor cassis, limonade extract en bessenjenever. Rijk geeft aan dat er gezien de afzet mogelijkheden van het produkt weinig ruimte is om de teelt uit te breiden. De heer en mevrouw Rijk helpen hun zoon Sjaak met de p/ant- werkzaamheden. Op de achtergrond het fruitteeltbedrijf

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11