Akkerbouwers vallen nu ook onder mestwetgeving nicuuus ■Ni Registratieplicht per 1 maart 1992 Opbrengst aubergines voor De Zonnebloem Hengstenkeuringen beheersen het beeld Kampeerbeleid gemeente Oostburg weinig toeschietelijk Mini Abortus Bang in Noord-Brabant Vekabo nieuws Na rundvee, varkens, kippen en kal koenen vallen nu 1 maart ook ande re diersoorten onder de mestwetgeving. Vooral voor akker bouwers is deze uitbreiding van be lang. Wie namelijk schapen, geiten, konijnen, eenden, nertsen of vossen houdt moet deze dieren voor 1 maart 1992 laten registreren. De overheid wil de fosfaatproduktie van de nieuw-aangewezen diersoor ten niet verder laten toenemen. De ze dieren gaan meetellen in de totale fosfaatproduktie van een be drijf. Er is daarom een registratie plicht voor de nieuw aangewezen diersoorten ingesteld. Men dient hiervoor een registratieformulier in te vullen en dit vóór 1 maart a.s. op te sturen naar het Bureau Heffin gen. Met het invullen van dit formu lier bepaalt u de referentiehoeveelheid voor uw be drijf. Dit is de maximaal toegestane mestproduktie. Voor het bepalen van de referentiehoeveelheid zijn fosfaatproduktienormen per dier vastgesteld. Deze normen staan vermeld op het registratieformulier. Voor het kunnen bepalen van de fosfaatproduktierechten zijn teldata vastgesteld. Per diersoort kunnen de bepalingen verschillen. Voor schapen en geiten is de telda tum gesteld op 31 december 1991, aangezien eerst begin 1991 bekend Ruim veertig rundveehouderijbedrij ven zullen vanwege de uitbraak van Abortus Bang in het Brabantse Els- hout in elk geval tot eind februari geblokkeerd zijn. Dit betekent dat vee deze bedrijven alleen mag verla ten als het direkt wordt afgevoerd naar het slachthuis. Op 20 januari is een tweede serie bloedonderzoeken gestart, waarmee opnieuw 2500 runderen gemoeid zijn. De blokkade van de bedrijven is noodzakelijk, omdat de oorzaak van de uitbraak, die inmiddels geleid heeft tot het ruimen van twee be drijven met in totaal 265 dieren, nog niet bekend is. is geworden dat deze dieren direct onder de mestwetgeving zouden worden gebracht. Voor geiten geldt ook de mogelijkheid om een andere datum in 1991 te kiezen indien 31 december niet de gebruikelijke be zetting weergeeft. Bij schapen moet altijd de aantallen dieren op 31 de cember 1991 worden opgegeven en op een datum naar keuze in de maand mei of juni van 1991. Het aantal gehouden dieren is de som van de beide opgaven gedeeld door twee. Voor het vaststellen van de fosfaat produktierechten van een bedrijf met eenden en konijnen is de telda tum 31 december 1990. Indien op een bedrijf met eenden en/of konij nen op 31 december 1990 echter niet de gebruikelijke bezetting aan wezig is, kunt u - naast opgave van In deze maanden zijn alle ogen gericht op de hengstenkeurin gen. Elke zaterdag in januari en februari is bezet, meestal liefst met twee verschillende keurin gen op een dag. Zo viel de cen trale keuring van het Shetland Pony Stamboek op 4 januari in Den Bosch samen met de keu ring van trekpaarden en Haflin- gers te Hoogeveen. En op 11 januari was dit het geval met de keuringen van de Friezen in Leeuwarden en van de Haflin- gers en trekpaarden in Den Bosch. Morgen, 25 januari, is dit het geval met de Hackney's in Ermelo en de KWPN keuring in Zuidlaren. Alle keuringen zijn gekenmerkt door rekordaangiften. Met het gevolg dat deze ook grote aan tallen - voorlopig - goedgekeur- den opleveren, afhankelijk van de uitslag van het sperma- en bloedgroeponderzoek en soms ook van het verrichtingsonder- zoek. Zo bestaat de nieuwe jaar gang Shetlanders uit 44 hengsten en daar kunnen er op de her- en nakeuring, waarvoor liefst 47 hengsten zijn aangege ven, nog wel een paar bijkomen. Bij de Friezen zijn 18 hengsten aangewezen voor het verrich- tingsonderzoek, dat voor hen voor het eerst plaats vindt op het Fries Paardencentrum te Drachten. Bij trekpaarden kwamen er acht nieuwelingen bij en dat is relatief ook veel. De toppers van de mid denmaat: Junior van de Wor- sumschehof komt op het dekstation de Linge te Oostka- pelle. A.Z. de Buck heeft ook beslag weten te leggen op de goed fokkende Shetland Pony- hengst Wouter van Veldzucht, vader van twee goedgekeurde en geprimeerde zonen. Hij heeft ook de gewenste voskleur. Bij de trekpaarden kreeg Toon Brooij- mans uit Oud-Gastel de kom pleet Belgische gefokte, maar in Overijssel geboren Albion van Dikkersbos goedgekeurd, die we straks ook wel op de Zeeuwse hengstenshow zullen te genkomen. De jury was dit jaar bij de trek paarden nogal kritisch ingesteld ten aanzien van het toilet, dat in hun ogen in een vijftal gevallen te overdreven was, maar de eige naars kregen wel de kans dit te verbeteren. En nu is de mara thonkeuring van het KWPN aan de gang met 900 nieuwelingen. In Den Bosch werden verleden week een viertal hengsten met Zeeuwse antecedenten voor tweede bezichtiging op 31 ja nuari in Utrecht aangewezen en we hopen voor hen dat ze deze en de derde beoordeling op 1 fe bruari goed doorstaan. CH Indoor Zeeland geslaagd De hoop dat het aantal bezoe kers hoger zou worden dan ver leden jaar is in vervulling gegaan. Er passeerden een paar duizend mensen de poort. Ook een kom- pliment dat het tijdschema goed in de hand gehouden werd. De geboden sport stond op goed ni veau en de shownummers brachten mooie afwisseling. Het veilingcomplex, dat nu geheel ter beschikking stond, vormt ook een schitterende accommodatie. Karwats in Engeland in opspraak Terwijl in Duitsland het barreren van springpaarden de gemoede ren bezig houdt, heeft de publie ke opinie in Engeland het nu gemunt op het gebruik van de karwats (handzweepjes) bij paar denraces en wil de dierenbe scherming bij wijze van proef de karwats een maand lang verbie den op alle Britse races. De Joc key Club voorzag de moeilijkheden drie jaar geleden al en nam in de reglementen op dat een jockey op het matje ge roepen kan worden als hij meer dan tien zweepslagen uitdeelt in een race. Het is weer een voor beeld dat we ook in de paar densport meer rekening moeten houden met de publieke opinie. de bezetting op deze datum - ook de bezetting op een ander tijdstip bin nen 1990 opgeven. Voor bedrijven met nertsen en vos sen is de teldatum eveneens 31 de cember 1990. Houders van nertsen en vossen hebben echter een uit wijkmogelijkheid naar 1989 indien de bezetting in 1990 niet represen tatief is voor de gebruikelijke bezet ting op het bedrijf. Aangezien een groot gedeelte van de pelsdieren slechts een gedeelte van het jaar wordt gehouden, gelden er voor de ze diersoort twee teldata. Eén van deze data is 31 december 1990 of 31 december 1989, de tweede is een andere datum binnen het geko zen jaar. Het aantal gehouden die ren is de som van de opgaven op deze data gedeeld door twee. Registratieplicht Er geldt een registratieplicht. Als u de nieuw-aangewezen dieren niet voor 1 maart 1992 opgeeft, begaat u een economisch delict. Het is daarnaast in uw eigen belang dat u de nieuw-aangewezen diersoorten opgeeft. Als u dit niet doet, is er bij Bureau Heffingen geen referentie hoeveelheid van uw bedrijf bekend. Dit betekent dat u niet meer dieren mag houden dan het aantal dat is toegestaan bij een fosfaatproduktie tot 125 kg per hectare cultuurgrond voor zover dit niet reeds is opgevuld door de eerder aangewezen dier soorten. De registratieplicht geldt voor alle bedrijven met één of meer van de genoemde diersoorten. Dus heeft u uw bedrijf al laten registre ren voor de dieren die nu al onder de mestwetgeving vallen, maar bent u tevens houder van één of meer van de nieuw-aangewezen diersoorten, dan dient u voor de nieuw- aangewezen dieren opnieuw een re gistratieformulier in te vullen en op te sturen. Wanneer is registratie niet ver plicht? De eerste 125 kilogram fos faat is vrij. Alleen producenten die niet boven een produktie van 125 kg fosfaat uitkomen, hoeven geen registratieformulier in te vullen. Houdt hierbij wel rekening met de reeds eerder aangewezen dier soorten. Wanneer u één of meer van de ge noemde diersoorten houdt en nog geen registratieformulier hebt ont vangen, moet u dit alsnog aanvra gen bij Bureau Heffingen, adres: antwoordnummer 7000, 9400 VD Assen, telefoon: 05920-11685 (tus sen 8.15 en 12.00 uur). Als u een formulier ontvangt, bent u verplicht dit te retourneren, ook al worden er geen dieren meer op het bedrijf ge houden. Reageer op tijd. Uw ingevulde re gistratieformulier dient vóór 1 maart 1992 in het bezit te zijn van Bureau Heffingen. De opbrengst van de eerste aubergines die dit jaar op Groenteveiling De Kring te Bleiswijk geveild zijn komt ten goede aan De Zonne bloem, een vereniging ter bevordering van het welzijn van zieken, ge handicapten en ouderen. De primeur-aubergines brachten ruim 60 gulden per kg op, in totaal 2.455 gulden. De teler stelt dit bedrag be schikbaar. De Zonnebloem bestaat uit 1.300 afdelingen. Vrijwilligers hiervan be zoeken in het hele land langdurig zieken, gehandicapten en ouderen. Ook organiseert De Zonnebloem elk jaar vakantieweken voor hulpbe hoevenden. Allereerst wil ik alle kampeer- boeren in Zeeland een gelukkig en gezond 1992 toewensen. La ten we hopen dat ook dit jaar een grote stroom kampeerders naar onze mooie provincie en onze mini-campings zal komen. Donderdag 9 januari was de al gemene vergadering van VeKaBo Zeeuws-Vlaanderen. De sprekers waren de heer Thomas, wethou der rekreatie van de gemeente Oostburg en de heer Kodde, voorzitter van de 3 ZLO. Wat de heer Thomas vertelde viel de kampeerboeren zwaar op de maag. Het beleid van de ge meente zal niet veranderen zo lang de wet nog niet veranderd is. De gemeente Oostburg blijft zich houden aan de verouderde kampeerwet, 5 eenheden het gehele seizoen en uitbreiding tot 10 eenheden in de zomermaan den. Zolang het wettelijk niet is toegestaan, blijven 15 eenheden een droomwens van de kam peerboeren. Ook sprak de wet houder over de beëindigingsregeling. Hij stelde dat bij bedrijfsbeëindiging de ge bouwen plus 1 of 2 ha land niet voldoende zijn om de mini- camping te kunnen voortzetten. Er moet sprake zijn van een vol waardig agrarisch bedrijf. De heer Kodde was heel wat po sitiever ten opzichte van de kam peerboeren. Hij pleitte voor 15 eenheden. Het optimale en maximale aantal, omdat volgens een onderzoek van het LEI kam peerders zelf hieraan de voorkeur geven. Bij minder dan 15 eenhe den zijn er dikwijls te weinig speelkameraadjes voor de kinde ren en bij meer dan 15 gaat de rust verloren. De investeringen zijn nu dusdanig dat er 15 een heden geplaatst moeten worden om een redelijk rendement te kunnen opbrengen. Hij drong er bij de heer Thomas op aan ook de kampeerboeren in de ge meente Oostburg 15 eenheden toe te staan. Ook gedeputeerde Hennekei was het volledig met de heer Kodde eens. Hij zei dat het tijd LDLKATit ZttLAND werd dat er in geheel Zeeland een uniforme regeling komt. Het huidige gevarieerde beleid van de Zeeuwse gemeenten leidt en kel tot frustraties van de kam peerboeren. Laat de nieuwe WOR nog langer op zich wach ten dan zullen GS zelf de stap moeten zetten en in de gehele provincie 15 eenheden toestaan. Na de vergadering werd besloten dat enkele plaatselijke ZLO bestuurders en het Vekabo- bestuur samen om de tafel gaan zitten om daarna naar de ge meente te gaan en gezamenlijk hun standpunt duidelijk te ma ken. Hopelijk komt hieruit een positieve opstelling van de ge meente Oostburg. Vorige maand is Vekabo Neder land officieel opgericht. Voorzit ter is de heer R Lampert, voorzitter van Vekabo Zeeland. Wij wensen het Vekabo Neder land bestuur alle succes toe bij hun overleg met de verschillende instanties. Op 20 februari a.s. wordt in Elle- meet de algemene vergadering van Schouwen-Duiveland ge houden. De sprekers van deze avond zullen zijn de heren H.C. van der Maas, voorzitter van de ZLM; Veerhoek, wëthouder van Westerschouwen; Bomhoff, me dewerker bij het ministerie van VROM en Den Hollander, advo caat. Er zal een forumdiskussie gehouden worden over het aan tal eenheden en beëindiging van het agrarisch bedrijf. Gespreksleider zal zijn drs. Baay. Ik verwacht dat dit een zeer inte ressante avond zal worden en roep dan ook de kampeerboeren in Schouwen-Duiveland op naar deze vergadering te komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10