Tblsma zorgt dat de winst bewaard blijft. Heb je geluk, dan mag veel Voorkom onnodige problemen Bij lagere conservenerwtenprijs geen contracten afsluiten Arealen zaai- en pootgoed Uitslag graszaadmonsters laat lang op zich wachten crp TOLSMA TECHNIEK Het is mijn beste vriend die mij mijn zwakke plekken wijst In MIDDEN- en OOST-BRABANT is de rust weder gekeerd. Nieuwjaar is gevierd en iedereen heeft zijn nieuwjaarswens en/of -rede uit gesproken. De wensen waren van iedereen hartelijk en veelbelovend, maar de redes waren allemaal niet erg positief. Geen enkele sector van de agrariërs staat er schijnbaar rooskleurig voor. Ook de maatschappelijke instellin gen konden voor hun gehoor geen blijde berichten doorgeven. Hieruit blijkt gewoon dat de economie in een verzakking terecht is gekomen. Door deze teruggang in de economie wordt er minder geïnvesteerd in onze landbouw, zowel door de industrie als door de agrariërs zelf. Daar komt nog eens extra bovenop dat er momenteel hard gewerkt wordt om de regel wetgeving zo on duidelijk te maken dat investeren te veel risico loopt. Melk- en mestquo ta, hoe en wanneer en waar verhan delbaar? Niemand weet het. Emissie-arm onderwerken van de drijfmest op bouwland? Per ge meente, per persoon en per dienst doende controleur verschillend. Hinderwet aanvragen? Per gemeen te, per persoon weer anders. Kort om, heb je geluk dan mag veel, heb je pech vergeet het dan maar. De laatste weken is er ook weer op nieuw sprake geweest van de aan leg van de A50 Eindhoven-Nijmegen. Jarenlang, al lerlei tracé's ontworpen en bekeken. Nu komen ze weer met het oudste De schrijver van dit stukje uit de NOORD-BEVELANDSE praktijk wenst u allen een voorspoedig 1992 toe. Voorspoed en geluk zul len we allemaal weer goed kunnen gebruiken, want ik denk niet dat al les even gemakkelijk zal gaan in het nieuwe jaar. Wat staat ons allemaal te wachten? Wat voor maatregelen en wetten er ook komen, onderhoud aan de ma chines moet toch gebeuren. En daar is nu tijd voor. Zeker de wat oudere machines hebben toch elke winter zorgvuldige inspektie nodig wil je in de drukke tijden onnodige proble men voorkomen. Ook is deze rusti ge periode geschikt voor het volgen van kursussen, zoals de kursus PR voor de landbouw. Hier leert men naar buiten toe een zo gunstig mo gelijk beeld te schetsen van de land bouw. In deze tijd wordt dat, denk ik, steeds belangrijker. Een andere kursus is de kursus "Spuiten in de landbouw". Vanaf 1996 wordt het hebben van een brevet verplicht voor degene die met bestrij dingsmiddelen werkt. Zorg dus dat je voor 1996 bevoegd bent, dat voorkomt onnodige problemen. Afgelopen tijd zijn er ook verschil lende voorlichtingsavonden ge weest over de teelt van alternatieve gewassen. Tijdens deze avonden komt er zeer veel informatie over je heen over veel verschillende produk- ten. Het is hier wel belangrijk dat men met beide benen op de grond blijft staan. Het gevaar blijft denk ik toch ook bestaan dat men teveel mensen enthousiast maakt, waar door over enkele jaren de markt voor sommige produkten overvoerd kan worden. En dat kan, gezien de ervaring hiermee in de akkerbouw, toch zeker de bedoeling niet zijn. Het blijft dus zaak om, als men een alternatieve teelt wil beginnen, zeer zorgvuldig alle voor- en nadelen te gen elkaar af te wegen. En voor de gene die wel interesse heeft maar de stap nog niet durft te zetten, zal misschien het voor ons liggende jaar wat duidelijkheid brengen. terug en gaan hiermee serieuzer worden. Alleen nu is het probleem dat ook de landbouw niet langer medestander is van de weg en het tracé. De vermoedelijke grondprijs is te laag en wanneer het bedrijf weg zal moeten en verplaatst gaat wor den, waarheen dan wel? In onze ge hele regio is het gemeentelijk beleid het over één zaak eens: geen nieu we bedrijven erbij en gezien de ver- zuringsnota gaat dat tot ver buiten onze regio toe. Maar als we de reacties van de agrarische sector op het streekplan bekijken, houd ik goede moed over de afloop van zowel het streekplan als de A 50. De mensen kunnen ge lukkig toch nog massaal te loop gaan tegen onduidelijkheid welke een ieder treft. Wanneer u als lezer dit stuk van uw praktijkschrijver uit THOLEN en ST. PHILIPSLAND onder ogen krijgt, zit ten de eerste 14 dagen van 1992 er weer op. Wellicht heeft u ook reeds gebruik gemaakt van de vele moge lijkheden die er in de maand januari zijn om uw kennis op velerlei gebied op peil te houden. Er was weer keu ze genoeg. Wij noemen o.a. studie dagen over gewasbescherming, informatiedagen van Cebeco- Zuidwest, vergaderingen van uw ZLM-afdeling met bijvoorbeeld het SEV-journaal, voorlichting over bloemzaden of groenteteelt enz. Uw praktijkschrijver was o.a. aan wezig op de gezinsstudiemiddag op 9 januari in de Wellevaete. Deze jaarlijkse studiebijeenkomst was De Nederlandse Algemene Keu ringsdienst voor zaaizaad en poot goed van landbouwgewassen (NAK) heeft de volgende arealen landbouwzaden van oogst 1991 goedgekeurd. Wintertarwe 4071 ha; wintergerst 292 ha; winterrogge 465 ha; triticale 270 ha; zomertar- we 458 ha; zomergerst 1464 ha; haver 190 ha; ronde groene erwten 1934 ha; gele erwt 997 ha; schok kers 5 ha; kapucijners 63 ha; stam- bonen 90 ha; veldbonen 332 ha; blauwmaanzaad 3 ha; karwijzaad 10 ha; winterkoolzaad 35 ha; olie- vlas 45 ha. De totaal goedgekeurde oppervlakte granen, peulvruchten en fijne land bouwzaden excl. vlas bedraagt 10.735 ha. Er is 120 ha niet goed gekeurd. Footaardappelen Van oogst 1991 zijn over heel Ne derland voorlopig 37.300 ha poot- aardappelen goedgekeurd door de NAK. Er zijn 1.199 ha afgekeurd. In 1990 zijn definitief goedgekeurd 34.018 ha pootaardappelen. De na- kontrole en het aanvullend laborato riumonderzoek kunnen dit goedgekeurd areaal nog wijzigen. Het goedgekeurde areaal Bintje pootaardappelen steeg van 6.295 ha in 1990 (def.) tot 7.497 ha in 1991 (voorl.). omgezet van een dag naar een mid dag, wat naar ik denk een goede keuze geweest is van de organisato ren, waaronder onze kring van de ZLM. Het thema van de middag 'Is onze grond voldoende gezond' heeft een 60 70 mensen naar St. Annaland doen komen, waarbij het mij opviel dat er vele jonge collega's aanwezig waren, hetgeen een goe de zaak is. Op duidelijke wijze werd ons verteld wat het Instituut voor Bodem en Gewasonderzoek in Oosterbeek kan en doet. 'Oosterbeek' kan bij aan scherpende milieumaatregelen een steeds grotere rol gaan spelen, waarbij het praktijkschrijver opviel dat op dit moment slechts ongeveer 3.000 akkerbouwers een monster laten nemen van de mest die ze uit rijden over hun gronden. Het lijkt mij toch wel belangrijk om te weten hoe de samenstelling van de mest is. Bij het doornemen van de agenda in onze ZLM-krant van vrijdag 10 ja nuari viel mij op dat de afdelingen Tholen, Oud-Vossemeer en St. An naland samen een avond beleggen, met het SEV-journaal. Zou dat al wat vooruitlopen op een eventuele samenvoeging van afdelingen of kringen zijn, in verband met de sa menwerking tussen ZLM en de Gel- dersche Maatschappij van Landbouw? Persoonlijk denkt de praktijkschrijver dat er best een aan tal afdelingen zouden kunnen wor den samengevoegd, om daarmee het bezoekersaantal van de afde lingsvergaderingen wat omhoog te krijgen. Wellicht iets voor de bestu ren en leden om te overdenken. Eind vorige week bracht de PJZ haar jaarlijkse grote avond met een door eigen leden gespeeld to neelstuk. Het was een gezellige avond met een enthousiast ge bracht humoristisch stuk. Uit alles bleek dat de PJZ-afdeling in onze kring lekker loopt, hetgeen ook zijn positieve kanten voor de toekomst heeft. Een andere bezigheid om deze tijd is het afmaken van het bouwplan voor 1992 en eventueel daarvoor de aan kopen of bestellingen te doen. Veel collega's hoor ik verzuchten dat ze niet weten wat voor invulling aan de laatste ha's ze zullen geven. Met na me de halvering van de teelt van teunisbloemen en het niet tot een akkoord kunnen komen van de peul vruchtengroepering met de afne mers van conservenerwten spelen daarbij een rol. Praktijkschrijver is het overigens met de leden van voornoemde peulvruchtengroepe ring eens, dat een verdere achteruit gang van de financiële opbrengst onaanvaardbaar is. De gezamenlijke telers van, in dit geval conserven erwten, zouden nog meer een vuist moeten maken om de contrac ten met prijs en voorwaarden op peil te houden. Boeren, waar ook in Nederland, die voor een lagere prijs toch contracten afsluiten, zouden meer solidariteit met hun collega's moeten tonen. Wie nu lagere con tracten afsluit heeft uiteindelijk ook zich zelf te kort gedaan. Ondanks de laatste kritische noot, wil ik toch de wens uitspreken dat 1992 voor al onze lezers van deze rubriek een goed boerenjaar mag worden. Oogst van graszaad (Engels raai) Graszaadtelers moeten lang op hun analyseresultaten van oogst 1991 wachten. Ook vertegenwoordigers van graszaadfirma's vinden dat de definitieve uitslag te lang wegblijft. De beschuldigde vinger gaat rich ting NAK, die verantwoordelijk is voor het onderzoek. De heer Van Geffen, hoofd laborato rium NAK Ede, deelt de mening van de graszaadtelers niet. 'Dat de ana lyses later komen is gemakkelijk verklaarbaar. De oogst lag in 1991 drie weken later dan normaal. In 1991 hadden we 6600 monsters te verwerken, nu 400 meer. Om deze reden hebben we meer part-time- personeel ingeschakeld. Hierdoor kwamen de vochtpercentages maar twee weken later en dat is accepta bel. De drie weken achterstand die er in augustus waren zijn inmiddels teruggebracht naar twee. Een nega tieve bijkomstigheid is dat het uit valpercentage bij roodzwenk en veldbeemdgras hoog is. De kiem- kracht ligt lager zodat meer tijd no dig is voor heronderzoek. Bij de raaigrassen ligt de kwaliteit op het zelfde niveau'. Van Geffen verwacht dat iedere te ler op 1 februari, de streefdatum, de definitieve analyse binnen heeft. 'Bij minder gangbare soorten als b.v. schapegras kan het wel gebeuren dat een teler lang moet wachten. Het is min of meer gebruikelijk dat kleine partijen gelijktijdig worden onderzocht. De gangbare grassen komen in volgorde van binnenkomst aan de beurt'. Emmeloord 05270-14755 Onlangs was ik in gesprek met een ondernemer die zijn bedrijf samen met een voorlichter had doorgelicht. Hij vertelde me dat dit mede op aandrang van zijn vrouw was gebeurd: "Zij was er van op de hoogte dat ik diep in mijn hart niet zo veel voelde voor alternatieve teelten, maar meer zag in vergroting van het bedrijf met grond, ondanks de hoge prijzen die hiervoor moeten wor den betaald". Voordat de ondernemer en zijn vrouw verder stappen onderna men om iets te doen, intensive ren of grond aankopen, wilden ze eerst weten wat nu de sterke en zwakke punten van hun be drijf waren en of ze het eerst nog konden verbeteren in de be staande situatie. "We bekeken het aan de hand van de cijfers. Wat er aan de opbrengstenkant was te doen. Wat de sterke ge wassen en de zwakke waren. Ook de kostenkant werd onder de loep genomen. De voorlichter vertelde dat op gelijksoortige be drijven verschillen van 20 tot 30% in kosten voorkwamen. Kosten van gewasbescherming, bemesting en mechanisatie. Ik was het maar gedeeltelijk met hem eens dat mechanisatie vaak een gevoelsmatige aankoop is, wet dat niet vaak wordt gekeken of berekend of aankoop of me chanisatie wel ekonomisch ver antwoord is. Maar toch er zijn inderdaad bedrijven die het werk van buurman s bedrijf er qua me chanisatie zo bij kunnen doen met hun machinepark". "Hebben jullie ook nog oog ge had voor het financieel bedrijfs beheer?" vroeg ik, "want dat speelt op een landbouwbedrijf toch zeker ook een grote rol". "Nou en of", zei mijn gesprekspartner, "de wijze van financiering, de rente, de leeftijd, de bijkomende kosten, de verde ling van het vreemde vermogen in porties die voor lange, middel lange en korte termijn nodig zijn is en zijn erg belangrijk. Een rekening-courant krediet afge stemd op je eigen mogelijkheden in het bedrijf is erg belangrijk. Er moeten altijd voldoende liquide middelen zijn om ook op korte termijn aan je financiële verplich tingen te voldoen. Positief staan op de rekening-courant levert een gering rendement op, daar spek je alleen de bank maar mee. Ons bleek, mijn vrouw en ik, dat het (laten) doorlichten van het bedrijf erg positief werkt ook voor jezelf. Je wordt met je neus op de feiten gedrukt. De zwakke punten komen aan de orde, evenals de sterke. Het is erg be langrijk dat er gewerkt wordt met je eigen cijfers en niet met gemiddelden. Wij hebben er niet alleen geld mee verdiend, maar onze positie als onderneming is duidelijk geworden. Tijdens het doorlichten kwamen vragen aan de orde zoals: welke andere mogelijkheden zijn er voor ons bedrijf, kunnen wij nieuwe investeringen aan, hoort er bij intensivering een mentali teitsverandering, hoe verkrijgen wij het vakmanschap voor ande re teelten, voelen wij ons wel aangetrokken tot alternatieven". Nadat Buitenstaander het ge sprek op zich had laten inwer ken, dacht hij: "Als ik zelfstandig ondernemer was pakte ik nu de telefoon en belde een voorlichter om samen met hem ons bedrijf door te lichten, want welke on dernemer in welke branche dan ook, wil er niet opmerkzaam worden gemaakt dat de bedrijfs voering meer rendement op kan leveren door bepaalde wijzigin gen aan te brengen. En als er geen verbetering mogelijk is, dan is het meegenomen dat je dat weet". Buitenstaander

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8