Vanaf de dijk gezien Opslag drijfmest vraagt soms wat improvisatie Terecht zorg over tracékeuze s* Techniek heeft veel goeds gebracht Regeren is vooruitschuiven Zowel zakelijk als privé vanuit WEST BRABANT ZUID een voorspoedig 1992. Op verschillende bedrijven bestond het eerste werk op nieuw jaarsdag uit het leegrijden van de drijfmestkar. Met de Kerstdagen was de kar volgezogen omdat de putten dreigden over te lopen. Een enkeling moest noodgedwongen op oude jaarsnacht een wagen drijfmest naar het land brengen. Tot 1 januari is het op de meeste be drijven mogelijk om de drijfmest op te slaan. Enige vorm van improvise ren is dan niet uitgesloten. Zoals het er nu bijstaat komt er volgend jaar een maand bij en dan komen de pro blemen. Elders de mest tijdelijk op slaan kost een aardige cent. Ondanks dit gegeven zijn veel vee houders nog niet bereid om te in vesteren in mestopslag. Nieuwe technieken maken het over een tijd wellicht mogelijk om zonder emissie mest op te slaan of uit te rijden. Het uitzonderlijk goede weer heeft begin januari veel ongemakken voorkomen. Toch vraagt het uitrij den van mest onder de huidige gel dende regels veel organisatie van de veehouder. Uitbesteding aan de loonwerker die met de injecteur de voedingsstof onder het maaiveld brengt is een goede methode, maar wel een dure. Nadeel hiervan is dat de eigen trekker en drijfmestkar van de veehouder op het erf blijven staan. Zelf uitrijden gaat alleen als er iemand met een frees, ploeg of cultivator op het land aanwezig is. Om degene die het inwerkt vol doende werk te geven is het nood zakelijk dat met meer dan één kar gereden wordt. Een beroep op de buurman om mestrijden al of niet gezamenlijk te doen, is dan nodig. Voor dit laatste is op veel bedrijven gekozen. Met goede verstaanders onder elkaar en goede weersvoor uitzichten is met éigen werktuigen zo een uurloon te verdienen. Toch gaat het er naar uitzien dat op lange termijn de mestinjecteurs de overhand gaan krijgen. Bij grasland wordt het al verplicht. Steeds meer loonbedrijven, al of niet in combina tie, laten berekeningen maken wat het rendement van zo'n hoge inves tering is. Enkele veehouders hebben een losse injecteur aangeschaft die zo achter de drijfmestkar is te mon teren. Al naargelang de uitvoering een kostenpost van boven de f .25.000,—Landbouwmechanisa- tiebedrijven zien in de verte de bui al hangen. Zij willen wel nieuwe trek kers, werktuigen en injecteurs ver kopen maar inruilen van versleten of nog in goede staat verkerende drijf- mesttonnen doen ze liever niet. Om deze reden zijn momenteel voor aanmerkelijk lagere prijzen dan vorig jaar goede, gebruikte drijfmestkar- ren te koop. Voor bedrijven met wei nig vee is de aanschaf van een goedkope tank misschien een oplossing om tijdelijke opslag te overbruggen. "Uithuilen en opnieuw beginnen", zei Wim Kan toendertijd in één van zijn oudejaarsconferences ter gele genheid van de jaarwisseling en in wezen had hij gelijk. Er is teruggeke ken al of niet met weemoed of blijd schap. Er is vooruitgezien, maar nu heeft het gewone leven weer zijn gang hernomen. Ook vanuit WAL CHEREN aan alle lezers nog een ge zond en voorspoedig 1992 toegewenst. Over het weer hebben we tot nu toe in het nieuwe jaar niet te klagen. Rustig, stil en betrekkelijk droog weer, waardoor de grond er momenteel goed bij ligt. Verschillende veehouders zijn na ja nuari weer begonnen met drijfmest uitrijden op grasland want nu mag het weer, zowel op grasland als op een nog onder te ploegen groenbe- mester. Vooral de regelgeving om mest uit te rijden op grasgroenbe- mesters is praktijkvreemd en ty pisch een van achter het bureau opgestelde theoretische regel die nodig aanpassing vergt. Wie in de cember een grasgroenbemester met dierlijke mest bemest en direkt on- derploegt is strafbaar want het wordt aangemerkt als grasland. Na 1 januari mag het wel, maar hoeft het niet direkt ondergewerkt omdat het grasland is. Puur theoretische onzin! Hier ligt nog werk voor onze landbouworganisaties. Het is goed weer voor de laat (tot in december toe) gezaaide wintertar we. Door de vorst half december is de struktuur bovenop goed en ook de laatstgezaaide tarwe komt nu F*' Ganzen strijken neer op een weiland langs de weg naar Perkpolder. Ook in onze NOORD WESTHOEK zit de eerste helft van januari er weer op. Na de rustige tijd van kerstdagen en nieuwjaar begint er toch weer wat aktie te komen. Je kunt het gewoon merken dat men weer aan de slag wil, in allerlei op zicht. Vergaderingen, bijeen komsten en voorlichtingsdagen brengen nieuws of andere inzichten betreffende aanpassingen en veran deringen. Het is zaak die informatie op de voet te volgen. Nog eens napraten over het afgelo pen jaar 1991, daar komt men haast niet meer aan toe Men moet en wil vooruit. Het moet erkend worden dat 1991 voor de meesten van ons (uitzonderingen zijn er altijd) best in 1992 een navolging mag hebben. Als praktijkschrijver WEST ZUID- BEVELAND vraag je je af wat 1992 gaat worden? Alle boeren op de tuinderstoer? Als het aan de minis ter ligt gaan we die kant op. Hij heeft met het plan MacSharry en de komende GATT-onderhandelingen, hiervoor de wind in de zeilen. Alles wat in deze 20e eeuw gebeurt gaat steeds sneller. In het licht ge zien van de wereldpolitiek, krijg je steeds meer de indruk dat het tem po te hoog ligt. In het verleden loste men de problemen op en nu schuift men ze vooruit. Als het verhaal van weinig overheidsbemoeienis en een marktgericht lage-prijzenbeleid geen Zou het bouwplan al helemaal rond zijn? Of moeten de kleine stukjes nog ingevuld worden. Er wordt toch steeds naar wat verscheidenheid gezocht, omdat in te passen op de akkerbouwbedrijven. Nog enkele dagen resten en de Landbouw RAI 1992 zal de poorten weer openen. Elke keer weer een bijzonder gebeuren waar iedere geïnteresseerde kan zien wat de in dustrie aan nieuwigheden te bieden heeft. Als je zo terug denkt, zo'n 25 30 jaar, wat is er dan toch veel ten goede veranderd in bewerken, on derhoud, oogsten en verwerken van onze produkten. Gelukkig natuurlijk, al zijn er bepaalde groeperingen die de klok terug willen zetten. Nog even terugdenkend aan de RAI 1990 en de toen zeer zware storm. soelaas biedt, denk ik dat de sa menleving op een tweesprong komt te staan. Geleerden die nadenken over de toestand van de maatschappij grij pen meer en meer terug naar waar den zoals die van oudsher golden. In deze tijd betekent dat voor de akker bouw agrificatie in de breedste zin van het woord. De zetmeelfabriek in het noorden des lands is hiermee op de goede weg. Want ik geloof niet dat de milieuproblematiek opgelost kan worden door verboden en hef fingen. Verder zou een beetje winter voor de akkers welkom zijn. Velen gingen met het openbaar ver voer en konden met moeite of hele maal niet terug naar huis die dag vanwege de stremmingen. De prijzen van de aardappelen blij ven nogal aardig stabiel. Over het verdere verloop durft niemand een voorspelling te geven. Al is het meestal zo rond eind januari/februari wel wat in te taxeren. Maar het blijft toch natte-vinger-werk. In uien zit ook niks of weinig gang. De kwali teit is niet slecht, maar onze export laat het toch lelijk zitten, 't Gaat de laatste jaren gewoon niet meer. Ver geet niet dat landen die veel impor teerden nu ook zelf over een flink areaal beschikken. Als er wat perspektief ergens in zit is ieder di rekt genegen daar op in te spelen. Ook de akkerbouwmatige groente teelt wordt weer met goede moed ter hand genomen, 't Is groeien naar een tuindersmentaliteit, zoals dat wordt genoemd. Aanpakken, voor uitzien, een eerste klas produkt zien te telen, maar ook tegenslagen kun nen inkasseren en verder gaan, tot men de goede slag kan slaan waar men steeds weer naar toe werkt. Deze uitspraken deed laatst een oudere grove-groenteteler die zijn sporen heus wel had verdiend, en die toch met voldoening terugzag. Hij had toch uiteindelijk wat bereikt, door altijd vooruit te zien. Zo komen we in deze veranderde en (vernieuwde) teeltmethoden hope lijk weer in wat rustiger vaarwater terecht binnen onze bedrijfstak. Niet te veel gebonden aan verordeningen en regelgevingen, daar zitten we heus niet op te wachten. Langzaam aan wordt de wereld groter. De misthoorn laat z'n mo notoon geluid nog horen, maar ik zie weer meer dan dat kleine stukje grond waarop ik twee da gen leefde. Met het optrekken van de mist verliezen boom en struik gelijk hun winterse pracht. De rijp laat los, naakt en kaal blij ven ze achter. Het allermooiste wat de natuur ons te geven heeft is voorbij, leder takje, ieder twijgje omgeven door een laagje ijskristal is een wonder dat nog geen kunstenaar heeft gew rocht. Het is doodstil in de pol der, al werd in de vroege morgen een traktor gehoord, die een stuk grond ging cultiveren, maar rust overheerst nog. Rust gaat ook uit van de ge ploegde akkers. Met z'n gestreepte banen van vier of vijf voren geven ze een aantrekkelijk beeld voor diegene die van de polders in wintertijd houden. Rust ook op de boerderijen zo op het eerste gezicht. Dat het geen stilstand is weten we. Aan het bureau wordt gerekend en over wogen. In de grond kiemen za den en onkruiden. Aan tak en boven. De stand is door een ruim zaaizaadgebruik vrij dicht. Goed weer is het ook voor allerlei buiten werk, bijvoorbeeld onderhoud erf- beplanting. Want aanplanten is één, maar op tijd snoeien en uitdun nen twee, om een fraaie erfbeplan- ting in stand te houden en ook dat is toch een stukje landschapsaan kleding. De tracékeuze voor RW 57 houdt de direkt betrokkenen terecht intensief bezig. Voor een aantal kan de in greep erg diep zijn. Dat er wat aan de verkeerssituatie moet gebeuren bij een nog te verwachten sterke groei van het verkeersaanbod met name in de zomer, daarvan is bijna iedereen overtuigd. Het is begrijpe lijk en puur menselijk dat een ieder daarbij de voorkeur uitspreekt voor een tracé wat hem of haar de minste schade oplevert. Intussen hebben allerlei personen en instan ties zich uitgesproken voor een voorkeurtracé met een zodanige verscheidenheid dat het gevaar niet denkbeeldig is dat Rijkswaterstaat uiteindelijk het principe van 'verdeel en heers' toepast. Vanuit de land bouw lijkt mij de optie waarbij zo veel mogelijk bestaande tracés worden gevolgd de meest logische, dat geeft de minste doorsnijschade. Bij tracés die dwars door het land schap gaan moeten we denk ik niet te veel de illusie koesteren dat een eventuele ruilverkaveling het won dermiddel zal zijn, welke alle doorsnij- en omrijschade oplost. Ze ker niet bij een investeringsniveau per ha wat steeds meer onder druk komt te staan. De totale aftakeling van het com munisme en het uiteenvallen van de Sovjet-Unie is een feit en daarmee is een belangrijk feit in de wereldge schiedenis geschreven. De ontwik kelingen op wereldniveau lijken steeds sneller te gaan. Twee jaar ge leden de Muur nog. Vorig jaar de Golfoorlog. Nu de ontmanteling van het communistische Russische Rijk. Wie onlangs zoals uw schrijver het Jaaroverzicht van het NOS-journaal heeft bekeken met daarin veel ar moede, leed, oorlog en honger, kan geen andere konklusie trekken dan dat we op één van de betere plek ken van deze aardbol leven. twijg zitten wellende knoppen. Het is al natuur wat de klok slaat. Dat we dit milieu en deze natuur in stand willen houden, met wat bijsturingen ons erf goed willen behouden, met de mogelijkheid van de kost te ver dienen, met deze stellingname zijn niet alle lieden het eens. Ik dacht dat de tijd voorbij was dat we ons laten uitmaken voor natuurverkrachters. A/s we wat verkeerd doen moeten we er wat aan doen, en anders terugkaat sen die bal. Ik lees dat de Bra bantse zandgronden weer arm moeten worden, dat klaprozen en korenbloemen de overhand moeten krijgen, en dat de dieren op het veld niet deugen. We moeten terug naar één koe per ha. Er stond nog niet bij dat de boer terug moest naar z'n scheefgezakt langgevel boerde rijtje met rieten dak, waar een door houtvuur gestookt kachel - tjeeen blauwe rook omhoog laat kringelen. Heel romantisch maar we moeten het belastinggeld daar niet voor besteden. Dit mag niet gebeuren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7