Streekplan Brabant veroorzaakt veel onrust Wordt groene diesel het vierde gewas? Volière ei op schappen Albert Heijn Over opschalen en "wij-gevoel" Op de nominatie om geamoveerd te worden Ook kring LANGSTRAAT wenst u een voorspoedig 1992. Het is maar afwachten wat de prijzen dit jaar weer gaan doen. Zal de melkprijs nu toch gaan dalen waarover al druk gespeculeerd wordt in de vakbla den? Wat zullen de vleesprijzen doen? Uitstoot van melkvee brengt tegen woordig weinig op; het moeten echt al wat betere bevleesde dieren zijn om een paar dubbeltjes per kilo meer uitbetaald te krijgen. De rest wordt onder de maat uitbetaald. En wat zal de melkquotering gaan doen in '92? Zal deze blijven of gaan veranderen? Diverse bedrijven spelen hierop al in door hun quotum te verkopen en dan een andere be drijfstak te beginnen, zoals stieren of totale bedrijfsbeëindiging. Voor de oudere ondernemers zonder op volger of met een te klein bedrijf een bespreekbare stap om te overwegen. Het ontwerp streekplan Noord- Brabant, waarvan de bezwarenter- mijn op 23 december eindigde, heeft veel onrust veroorzaakt onder de agrarische bevolking in Brabant. Er zijn naar aanleiding van diverse voorlichtingsbijeenkomsten, waar onder die van kring Langstraat, in Zidewinde begin december zo'n 5000 bezwaren ingediend. Het plan blinkt niet uit in duidelijkheid en de kaarten zijn erg summier. Als alle aangekondigde maatregelen onver kort worden doorgezet, zal dit een groot aantal beperkingen opleveren voor de landbouw in Brabant. Dit gehele plan wordt uiteraard nauw gezet gevolgd door uw ZLM. De Ge westelijke Raad van het Landbouwschap heeft hiervoor een stappenplan ontwikkeld om alles in goede banen te leiden. In de uitvoe ring door de provincie moet ook het een en ander nauwkeurig worden bekeken en van kritiek worden voor zien. De laatste ontwikkelingen kunt u volgen in de ZLM krant. Na enkele weken met zacht winter weer, zijn we op SCHOUWEN- DUIVELAND in begin januari te rechtgekomen. De werkzaamheden op het land zijn zo goed als gedaan. Hier en daar op de lichte grond wordt nog wat geploegd. De tarwe staat er overwegend goed bij, ter wijl de laat gezaaide percelen gras zaad een slechte stand vertonen. De populatie ganzen neemt ieder jaar toe, er komen er steeds meer en velen moeten leidelijk toezien dat soms in één nacht een heel perceel wordt kaalgevreten. Ook de ver schillende soorten eenden (smien ten) richten veel schade aan. De afzet van de aardappels en uien gaat gestaag verder. De prijs van de aardappels zit nog steeds wat in de lift, terwijl vooral de fijne partijen ui en moeilijk te plaatsen zijn en dan nog voor een lage prijs. Verder heb ben velen moeite om met de huidige temperaturen de temperatuur in de cel wat naar beneden te halen. Het zelfde geldt voor winterpeen en Het ontwerp streekplan zorgt voor veel beroering in Noord-Brabant. De boer voelt zich door de vele aan dacht die er aan de natuur wordt geschonken 'op een eiland gezet'. knolselderij. Deze week las ik dat Cebeco staat te trappelen om met groene diesel op de markt te komen. In Groningen is een fabriek gepland voor de ver werking van raapolie die 400.000 ton brandstof moet gaan produce ren. Het welslagen van het plan hangt ervan af of de overheid hierop wel of geen accijns gaat heffen. Ook in Frankrijk, Italië en Duitsland wordt geen accijns geheven op bio brandstof. Zonder accijns zou de prijs aan de pomp dan uitkomen zo Grootgrutter Albert Heijn heeft besloten om met ingang van begin dit jaar geen batterij-eieren meer te verkopen. Daarvoor in de plaats ko men eieren van kippen die gehou den worden in het volièresysteem, zo meldt het Wagenings Universi teitsblad. Een woordvoerder van het concern heeft aangegeven dat het beleid niet alleen gericht is op milieuvrien delijke maar ook op diervriendelijke produktie. Er zitten nog veel haken en ogen aan het volièresysteem, on der andere op het gebied van de ar beidsomstandigheden voor de pluimveehouder. Mede om deze re den heeft de Nederlandse Organisa tie van Pluimveehouders (NOP) laten weten het nog veel te vroeg te vinden voor een omschakeling als waartoe AH heeft besloten. Het grootwinkelbedrijf weet nog niet waar het alle volière-eieren van daan moet halen. In ieder geval wor den er in Nederland nog niet genoeg van geproduceerd om aan de vraag van het concern te kunnen voldoen. Vorig jaar zijn er in Nederland per hoofd van de bevolking 170 eieren gegeten, zes minder dan in 1990 en zelfs 34 minder dan in 1984. Dat betekent 500 miljoen eieren ofwel een half procent van de nationale ei- erproduktie. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren denkt dat het ei- erverbruik opgekrikt kan worden door ontwikkeling van nieuwe ei- produkten. rond de f 1,50. Men zou dan ook de gronden kunnen gebruiken die in de braakregeling zitten, zodat het nog kostenbesparend werkt ook. Terwijl ook andere voordelen ruim schoots aanwezig zijn. Bio-diesel is milieuvriendelijk, de C02 balans is nul en zwaveluitstoot is er niet. Al met al zou het voor de akker bouw een zeer goede zaak zijn en als het aan mij ligt gaan ze morgen de fabrieken bouwen en zou het vierde gewas gestalte gaan krijgen, wat voor boer en burger een verade ming zou zijn. We zullen echter eerst eens af moeten wachten hoe boer-vriendelijk de overheid (de poli tiek) is. Het vergaderseizoen is in volle gang. Zo was er deze week een vervolg- vergadering over welke opstelling de landbouw moet kiezen met betrek king tot een aanvraag voor een land- inrichting voor het gebied Schouwen-Oost. In het natuurbeleidsplan (NBP) is de zuidrand van Schouwen aangege ven als onderdeel van de ecologi sche hoofdstructuur (EHS). In dit plan zitten reservaats- en beheerge- bieden. Tevens is de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) van plan een ver zoek voor Landinrichting in te die nen voor Schouwen-Oost, wat betrekking heeft op het gebied tus sen de Schouwsedijk en de Dam- menweg (ruwe schatting 5.000 ha). En dit is weer nodig voor grond verwerving en voor ruiling van gron den. Al met al is het voor bestuurders een moeilijke zaak om in deze de juiste beslissingen te ne men. Enerzijds zijn er zo'n 20 bedrij ven die bijna geheel in het plan vallen en hierbij dus rechtstreeks betrokken zijn. En van het financiële plaatje hangt het af hoe men het beste uit de strijd komt. Verder zul len aan de randgebieden ook de no dige problemen ontstaan. Anderzijds zitten er zeker ook voor de landbouw de nodige voordelen aan vast. Een ding is duidelijk: diegenen die in het betreffende gebied wonen, ze ker die bedrijven die er in het geheel invallen, zou ik aanraden de zaak goed te volgen, er zullen het komen de jaar voldoende inspraakmogelijk heden en voorlichtingsbijeen komsten zijn. Eén ding wordt wel van u gevraagd, u zult daarbij aanwezig moeten zijn. Want als het kalf ver dronken is, dempt men de put! We zitten weer al twee weken in 1992, de feestdagen zijn alweer vergeten. Voor de WEST ZEEUWS- VLAAMSE boer is dat meestal maar een korte onderbreking, wij gaan niet zoals de burger veertien dagen plat. Velen hebben nog wat vee, va riërend van wat mestvee tot een stal vol mestkuikens, en vee moet verzorgd worden, feestdag of niet. Als de rundveehouderij zo slecht blijft zal er waarschijnlijk nog wel eens mestquotum uit de streek ver dwijnen, zodra dat wat opbrengt. Ook melkquotum verdwijnt geleide lijk uit de streek. In Oost Zeeuws- Vlaanderen groeit het weer door de komst van enkele Brabanders, het westen is blijkbaar nog te ver. Dat zal niet iedereen erg vinden, nog meer koopkrachtige bieders maakt bedrijfsuitbreiding nog moeilijker, vooral als dat met traditionele ge wassen moet. En waarschijnlijk moet dat, want de grond, het brak ke water en de grote afstanden ma ken de meeste alternatieven niet echt interessant. Bij de invulling van het bouwplan 1992 stuiten we ook op de alternatieven. De meeste kun nen de konkurrentie met tarwe maar net aan, er mag dan niet te veel tegengaan. Het voordeel moet komen uit de vruchtwisseling of het feit dat een gewas vroeger of later dan de graanoogst rijp is. Dit jaar zal er ook cichorei gezaaid worden, een welkome aanvulling, maar de enkele hektaren kunnen het bedrijfsresul taat niet echt opstuwen. De koöperatie verzorgde weer een wervelende nieuwjaarsshow, men wil van geen depressie yveten. Nu is een positieve uitstraling voor een bedrijf(-stak) een goede zaak, maar als boer ontkom je niet aan het zet ten van vraagtekens. Waar zijn de mogelijkheden voor zaaizaadtelers gebleven, niemand praat er nog over, behalve de boer die de afreke ning voor oogst 1991 krijgt. Het pootgoed blijft nog erg onzeker, koopt Rusland, en zo ja, betalen ze dan inderdaad met karwij, daar kun je als West Zeeuws-Vlaming toch ook niet vrolijk van worden. Net voor de jaarwisseling vallen de acceptgiro's van de Verzekeringen ook weer in de bus. De ZLM is met voertuigen nog steeds goedkoop, de via de ZLM afgesloten ziektekosten verzekering gaat snel mee naar bo ven. Ooit werd er nog 8% ZLM-korting toegepast, dit heet on dertussen anders en is gehalveerd. De enorme premiestijging mag dan niet aan de maatschappijen liggen, als je gezinsbudget voor zo'n f 1.000,— extra wordt gekort is dat toch even slikken. Waar moet je dan wel blij mee zijn, de aanpassing in het betalingsver keer, waardoor machtigen een must wordt, tenzij je een diskette in kunt leveren? Het mag dan niet rationeel zijn, het idee zelf te betalen en te bepalen wanneer geeft nog enigs zins het idee dat je zelf de baas bent. Moeten we dan blij zijn met de fusie en" de daarbij behorende opschaling van kringen en afdelingen. Begin nend met het laatste: misschien wel. Het kost afdelingsbestuurders heel veel moeite om nog wat te bie den wat mensen aanspreekt en als er werkelijk iets is, wordt Goes nog al eens rechtstreeks ingeschakeld. Maar ook twee kanttekeningen: het kontakt met de achterban kan nog moeilijker worden waardoor het 'wij' gevoel nog verder verdwijnt. Verder lijkt het ons van groot belang dat onze streek rechtstreeks in Goes vertegenwoordigd blijft. Op landelijk niveau begint nu wel door te dringen dat de oude struk- tuur op de helling moet. Of men de goede weg kiest is de vraag. Veel energie en geld wordt gestopt in het formeren van grote eenheden. De indruk bestaat echter dat dat wat goed was, de interne organisatie en de service aan de leden, nog wordt verbeterd, terwijl dat wat finaal misloopt, de belangenbehartiging, niet verbetert of nog meer wordt losgelaten. Het enige wat enigszins positief is, is het voorstel van Jans Leeuwma om een sektorale organisatie over de landsgrenzen heen op te richten. Niet nieuw, maar het mag nu blijk baar hardop gezegd worden. Het zal in 1992 nog niks in de portemonnee opleveren, helaas. Ook in het 'LAND VAN AXEL' is de jaarwisseling zonder noemenswaar dige incidenten verlopen. Was er in het verleden wel eens de gewoonte dat in sommige dorpen de jeugd wat rellen schepte, de laatste jaren is ook dit verschijnsel wat aan het verlopen. Wel was er veel geknal en veel vuurwerk. Landelijk voor zo'n slordige 40 miljoen gulden, zo men zegt. Als je dan de diverse reportages ziet op de tv over de enorme armoede die sommige landen treft, dan kun je je afvragen of deze f 40 miljoen niet wat beter besteed had kunnen worden. En dan hoef je nog niet zo ver van huis te gaan. Denk maar aan de verschrikkingen in Joegosla vië, en wie herinnert zich niet de beelden uit Albanië. In elk geval is duidelijk dat er nog geld genoeg on der de mensen is. En zo staan we voor een nieuw jaar waar er in onze regio veel op het spel staat. Denk maar aan het niet of misschien toch nog (als het aan diverse instanties ligt, w.o. de pro vincie) op het voorbereidingssche ma komen van een viertal blokken voor administratieve kavelruil. En dan is er de discussie over de ge biedsgerichte benadering in de ka- naalzöna Een drietal gehuchten in onze kring staat op de nominatie om 'geamoveerd' te worden, om dat dan maar eens in hedendaags taalgebruik uit te drukken. Je zou ook gewoon van slopen of afbreken kunnen spreken, maar dat klinkt wat minder vriendelijk. In februari zou er voor de bewoners duidelijk heid komen. Maar zoals altijd is ook voor dit project de financiële invul ling het kardinale punt. Datzelfde geldt ook voor de veel besproken VOW. Nog nooit was de realisering zo dichtbij, maar ook de laatste tijd lijken de meest enthousi aste voorstanders van het project de haalbaarheid in twijfel te trekken. 1992 zou het jaar van de beslissing zijn, maar niemand zal er van op zien dat er weer geschoven gaat worden. Het is misschien goed om ook eens de mogelijkheden te bekij ken voor een goede verbinding over land naar de nieuwe Liefkenshoek- tunnel. Je weet maar nooit: voor het geval dat! En dan wordt 1992 ook het jaar waar de beslissing valt over samen werking tussen ZLM en andere zusterorganisaties. En daaraan ge koppeld, wat men ook al weer met zo'n mooi woord, de opschaling van kringen en afdelingen noemt. Nu zal niet ieder lid daar even gelukkig mee zijn, doch wanneer men eens zo'n tien jaar vooruit denkt, wat is er dan nog van een (levensvatbare) afde ling over? Maar dat is gelukkig nog niet la minute aan de orde.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6