Op de valreep voor melding AMvB Droogteschade Veenkoloniën Cebeco-Zuidwest is gevolgen reorganisatie te boven I investeringsaftrek ZLM Cebeco Zaden opent vestiging in Duitsland CSM verhoogt dividend Sociaal Voorlichting Coöperatie uit de rode cijfers Ceres Groningen verandert naam Bij de presentatie van het SEV Jour naal hebben we u als onderne mer/ster nogal eens op bepaalde data gewezen. Ook in het land bouwblad, nu ZLM-krant, wordt ge regeld uw aandacht gevestigd op aktuele zaken. Ik wil u er nog eens op attent maken, dat u zich zo no dig moet melden voor de AMVB melkrundveehouderij, als u daar wat betreft uw bedrijf voor in aanmer king zou komen. Dat kan nog tot 1 februari, en dat is het zo. De hinderwet heeft als doel het voorkomen van gevaar, schade aan eigendommen of gezondheid en van hinder als gevolg van het oprichten of in werking hebben van bepaalde inrichtingen. De opsomming en om schrijving van de vergunningplich- tige inrichtingen zijn geregeld in het Hinderbesluit: waaronder b.v. het bedrijfsmatig houden van dieren valt. De hinderwet is in 1981 gewij zigd, met het gevolg dat er nu ook rekening gehouden mag worden met landschappelijke, rekreatieve en ecologische waarden en met toe komstige ontwikkelingen en hét cu mulatief effekt. In dit kader kennen we: De landbouwcoöperatie Cebeco- Zuidwest is de gevolgen van de in grijpende reorganisatie volledig te boven. Die conclusie kan worden getrokken uit het zojuist verschenen jaarverslag. Het boekjaar oktober 1990-oktober 1991 werd afgeslo ten met een positief bedrijfsresul taat van ruim f 1,4 miljoen. In het voorafgaande boekjaar moest nog een verlies van f 6,4 miljoen wor den geïncasseerd, vooral als gevolg van de hoge reorganisatiekosten. De resultaten uit de gewone be drijfsuitoefening voor belastingen verbeterden met ongeveer f 3,7 miljoen gulden. Aan de algemene vergadering wordt voorgesteld het saldo toe te voegen aan de re serves. De omzet van Cebeco-Zuidwest in hoeveelheden ligt ongeveer op het zelfde peil als het vorige boekjaar, indien althans de handelsomzetten bij Pelmolen Holland BV in Dintel- oord buiten beschouwing worden gelaten. Deze waren in het boekjaar 1989/1990 nog in de cijfers van Cebeco-Zuidwest opgenomen. In boekjaar 1990/1991 is dat niet meer het geval als gevolg van het feit dat de deelneming van Cebeco in de Pelmolen aanzienlijk is terugge bracht. Het aantal leden van de coöperatie liep in het boekjaar enigszins terug^ Het bedroeg per 1 oktober 1991 1.475. De vermindering is hoofdza kelijk een gevolg van het beëindigen van het lidmaatschap door leden, die al enige tijd geen bedrijf meer uitoefenden. Op Walcheren, Nadat reeds eerder in Frankrijk het bedrijf Procosem en in Groot- Brittannië het bedrijf Seed Innovati ons als dochterondernemingen wa ren overgenomen, heeft Cebeco Zaden ook in Duitsland een eigen vestiging onder de naam Cebeco Saaten GmbH geopend. Cebeco Zaden en haar dochteron dernemingen zijn werkzaam op een breed terrein van zaaizaden voor de landbouw, te weten: granen, peul vruchten, maïs, graszaden en in- - de circulaire veehouderij en hin derwet (1984) waarin richtlijnen zijn opgenomen in de zogenaamde af standsgrafiek wat betreft stankeen heden en indeling in kategorieën. - tweede richtlijn "Ammoniak en veehouderij" (1991). Hierbij gaat het om de ecologische richtlijn die de mogelijkheid geeft om de ammoniak- uitstoot van bedrijven die binnen een straal van 3 km van een voor verzuring gevoelig gebied liggen, te toetsen op ecologische effekten in dat gebied. Bij uitbreiding of nieuw- vestiging van deze bedrijven mag de ammoniakdepositie in het gebied niet overschrijden. Het z.g. "Mollen- verhaal" is van groot belang voor diegenen, die in een verzuringsge- ■JjP 1 A.W. Bierens Schouwen-Duiveland en in de Hoeksche Waard heeft Cebeco- Zuidwest de meeste leden. De alge mene ledenvergadering van Cebeco-Zuidwest vindt plaats op donderdag 6 februari a.s. in Zie- rikzea Aardappel BV Ook de Aardappelafzetorganisatie voor Zuidwe6t-Nederland BV, een belangrijke deelneming van Cebeco- Zuidwest, heeft een goed jaar ach ter de rug. Aardappel BV mag zich verheugen in een groeiend aantal aangesloten telers met een steeds grotere oppervlakte. De omzet in consumptie- en pootaardappelen steeg van 204.000 naar 218.000 ton. Het aandeel pootgoed was ove- dustriële gewassen zoals vlas en koolzaad. De omzet op jaarbasis be draagt f 150 min, er zijn in totaal 170 mensen werkzaam, waarvan 95 in research met een totaal bud get van f 15 min. De nieuwe vestiging in Duitsland zal met ingang van 1 april 1992 werk zaam zijn. Als gevolg van deze ont wikkeling loopt de succesvolle vermarkting van rassen van Cebeco Zaden door F. Von Lochow-Petkus in Duitsland ten einde. voelig gebied liggen met het bedrijf of verwachten ermee in aanraking te komen. De richtlijn is van toepassing op rundvee, varkens, pluimvee, geiten, schapen, konijnen en pelsdieren. In de AMVB melkrundveehouderij wordt geregeld dat een melkrund veehouderij die binnen de wer kingssfeer van het besluit valt en voldoet aan de eisen die gesteld worden in het besluit, geen hinder wetvergunning behoeft. Bedrijven die buiten de werkingssfeer vallen van het besluit of niet aan de eisen voldoen blijven gewoon een hinder wetvergunning nodig hebben. Grietje Middelkoop - v.d. Ploeg. rigens nog gering, minder dan 1.000 ton. Directeur A.W. Bierens ver wacht in het lopende boekjaar een stijging tot ongeveer 240.000 ton. Als gevolg van het prijsverloop bleef de omzet in geld in het boekjaar 1990/1991 iets onder die van het voorafgaande jaar. Het netto-resultaat van Aardappel BV bedroeg ruim f 875.000,—, bij na een ton meer dan in het boekjaar 1989/1990. Voorgesteld wordt ca. f 650.000,— toe te voegen aan de reserves en het overige deel als divi dend uit te keren aan de aandeel houders. De algemene vergadering van Aardappel BV vindt plaats op 4 februari a.s. in Wouw. Agria in opmars Uit het jaarverslag van Aardappel BV blijkt dat het AM-ras Agria het steeds beter doet. Vooral in de kuststreek, waar de drodgte nogal wat opbrengstderving teweeg bracht, was Agria door een betere droogteresistentie in het voordeel ten. opzichte van Bintje. Agria gaf gemiddeld 10% meer opbrengst met bovendien nog een beduidend grovere sortering en een betere kwaliteit. Na aftrek van de extra kosten van pootgoed was er een positief financieel verschil met Bintje. Direktie en Raad van Commissaris sen van CSM nv stellen voor over het per 30 september 1991 afgeslo ten boekjaar 1990/1991 een divi dend uit te keren van f 2,25 per aandeel van f 2,— nominaal (vorig jaar f 2,05). De pay-out ratio be draagt 34,7% (vorig jaar 34,5%). Aandeelhouders en certificaathou ders zullen - evenals vorig jaar - kun nen kiezen tussen een dividend in kontanten en een stockdividend ten laste van de fiskaal onbelaste agio- reserve of van de overige reserves. De grootte van het stockdividend zal op 21 februari 1992 na beurs be kend worden gemaakt. Zoals reeds eerder gepubliceerd, be droeg de netto-winst over het boek jaar 1990/1991 f 115,4 min. (vorig jaar f 102,8 min.). Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft vorige week besloten om op de kortst mogelijke termijn uitwerking te geven aan de al in 1990 afgesproken vorst- en droogteschaderegeling voor de Veenkoloniën. De regeling, waar voor 2 miljoen gulden beschikbaar is, kon tot dusver niet worden uitge voerd omdat de goedkeuring van de Europese Commissie ontbrak. De nu geldende investeringsaftrek, die van toepassing is op investerin gen in boekjaren die aanvangen op of na 1 januari 1990, is de opvolger van de WIR-premies. De investe ringsaftrek is een aftrekpost op de winst uit onderneming en verlaagt daardoor het belastbaar inkomen. De bedoeling van de regeling is dat deze ten goede komt aan de kleine investeerders. Indien men in 1992 voor een bedrag van meer dan f 3.100,— maar niet meer dan f 471.000,— in de on derneming investeert, wordt op ver zoek een percentage van het investeringsbedrag ten laste van de winst over dat jaar gebracht. Het percentage neemt af naarmate het totaal aan investeringen in een jaar hoger is. Investeren is gelijk aan het aangaan van verplichtingen voor de aanschaf of verbetering van een bedrijfsmid del. Ook wordt onder investeren verstaan het maken van voortbren- gingskosten, bijvoorbeeld de aan groei van een boomgaard. Voor sommige bedrijfsmiddelen bestaat geen aanspraak op investeringsaf trek. Voorbeelden hiervan zijn: gron den, personenauto's en woonhuizen. De aftrek wordt in het algemeen toegepast in het jaar waarin de verplichtingen zijn aan gegaan. Bij vervreemding voor meer dan f 3.100,— aan bedrijfsmiddelen moet er een desinvesteringsbijtel- ling plaatsvinden. Er geldt een des- investeringstermijn van vijf jaren, die al begint te lopen bij de aanvang van het jaar waarin de investering plaatsvindt. Het niet in gebruik ne men van een bedrijfsmiddel binnen drie jaar na de aanvang van het jaar waarin de investering heeft plaats gevonden wordt als een vervreem ding aangemerkt. Toegepast Nu de investeringsaftrek enige tijd wordt toegepast lijkt het goed aan de volgende punten enige aandacht te besteden. Bij een investering voor een maat schap kan het voor de hoogte van de investeringsaftrek verschil maken of de investering door de vennoten tezamen wordt verricht of door één vennoot. Schaft één vennoot de be drijfsmiddelen aan en vindt vervol gens inbreng in de maatschap plaats zonder dat hiervoor een beta ling wordt gedaan, dan heeft slechts de inbrengende vennoot recht op investeringsaftrek. Het ver- De regeling is bedoeld voor Veenko loniale fabrieksaardappeltelers die in 1990 als gevolg van vorst en droog te een opbrengstverlies hebben ge leden van tenminste 30 procent ten opzichte van het gemiddelde over 1987 tot en met 1989. Het bedrag van de vergoeding, 114,81 gulden per ton, komt overeen met de prijs af boerderij die Avebe in 1990 aan zijn leveranciers heeft uitgekeerd. schil ontstaat doordat het percenta ge van aftrek afneemt naarmate het totaal aan investeringen in een jaar hoger is. Volgens de rechtspraak dient bij toepassing van een vervangingsre serve de investeringsaftrek te wor den berekend over de met de vervangingsreserve verminderde kostprijs van een bedrijfsmiddel. Bij desinvestering dient voor de afreke ning van de boekwaarde van het be drijfsmiddel te worden uitgegaan. De staatssecretaris van Financiën heeft echter in een aanschrijving goedgekeurd dat de investeringsaf trek mag worden berekend over de niet met een vervangingsreserve verminderde kostprijs van een be drijfsmiddel. De ondernemer moet dan wel schriftelijk verklaren voor de eventuele desinvesteringsbijtel- ling de overdrachtsprijs en niet de boekwaarde als grondslag voor de berekening te zullen nemen. Het komt wel voor dat men zich op grond van de opvatting van de Hoge Raad en ondanks de schriftelijke verklaring op het standpunt stelt dat de boekwaarde van het vervreemde bedrijfsmiddel als uitgangspunt van de desinvesteringsbijtelling dient te gelden. Hiertegen heeft de staatsse cretaris maatregelen getroffen. De ondernemer kan in zo'n geval gedu rende vijf boekjaren na het jaar waarin deze situaties zijn geconsta teerd geen beroep op de aanschrij ving doen. Dan geldt het systeem zoals dat uit de rechtspraak voort vloeit. Voor toekomstige investerin gen kan dat tot nadeel leiden. Bij herbouw van bedrijfsgebouwen na brand- of stormschade kan voor de aangegane verplichtingen inves teringsaftrek worden gevraagd. De schade-uitkering van de verzeke ringsmaatschappij betreft de be schadigde of verloren gegane bedrijfsgebouwen. De grondslag voor de investeringsaftrek voor de herbouwde bedrijfsgebouwen ver mindert hierdoor niet. De investeringsaftrek verlaagt het belastbaar inkomen. In een verliessi- tuatie zal de aftrek veelal geen voor deel opleveren. Door de verliesverrekening, achterwaarts drie jaar en voorwaarts 8 jaar, kan er nog wel een voordeel ontstaan. Grote investeringen zijn soms over meerdere jaren te spreiden. Hierdoor is de investeringsaftrek beter te be nutten daar het percentage van af trek afneemt naarmate het totaal aan investeringen in een jaar hoger is. J. Spijk AA Ceres Groningen bv zal in 1992 on der de naam Ceres Nederland bv de markt opgaan.. Voorheen was het bedrijf in Groningen gevestigd, sinds kort is de vestigingsplaats Breda. Ceres Nederland bv is een landelijk opererende groothandel in land- bouwzaden en aanverwante artike len. De hoofdaktiviteit bestaat uit de verkoop van mais (zaaizaad). Naast mais brengt Ceres Nederland bv ook de wintertarwerassen Florin, Sois- sons, Renan en het kuiltoevoegmid- del "Kuilplus" op de markt. Het telefoonnummer van Ceres Neder land is nu: 076-101556.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4