Handelsakkoord is slecht voor akkerbouw en veehouderij Nieuws uit het hoofdbestuur Nieuwe gezichten in hoofdbestuur ZLM ZLM wijst heffingen af vanwege concurrentievervalsende werking ZLM-voorzitter H.C. van der Maas: A.B. Snoek vierde 25-jarig jubileum Benoemingen Paardebitten in het Landbouwhuis In de eerste hoofdbestuursvergade ring van de ZLM in het nieuwe jaar heeft voorzitter H.C. van der Maas de hoop uitgesproken dat er geen GATT-akkoord komt. Naast een veel te rigoreuze steunafbraak worden in het wereldhandelsoverleg nu ook vergaande beperkingen van het ex portvolume voorgesteld, terwijl in komstencompensatie voor de Europese boeren zowel als rebalan cing door de Verenigde Staten wordt afgewezen. 'Als de EG door de knieën gaat, komt er een ak koord waar de akkerbouw en rund veehouderij aan onderdoor gaan', zo zei Van der Maas. De voorzitter van de ZLM deed een dringend beroep op het gezonde verstand van de Nederlandse rege ring en op het Landbouwschap om het vrijhandelsdogma los te laten en zich niet te laten verblinden door vermeende Nederlandse exportbe langen. Nu behalve de akkerbouw ook de melkveehouderij in de 'GATT-knel' dreigt te komen, zal dat beroep wellicht meer kans van sla gen hebben. Van der Maas vindt dat 'boeren aller landen' zich moeten verenigen in het protest tegen de GATT- doelstellingen. Uit politiek opportu nisme worden collega's uit andere landen en handelsblokken nu tot concurrenten gemaakt in een afval race zonder finish en middels het verdeel-en-heersprincipe worden een groot aantal vermeende belan gentegenstellingen geschapen tus sen agrarische producenten aan beide kanten van de Oceaan. Wat de Europese boeren betreft riep Van der Maas op het op 27 februari a.s. geplande buitengewone COPA- congres om te zetten in een mas saal boerenprotest tegen het GATT- akkoord, dat er aan zit te komen. Jaar van de waarheid Volgens de algemeen voorzitter van de ZLM zou 1992 wel een het jaar van de waarheid kunnen worden voor de boeren en tuinders in Ne derland. Er hangen politieke beslis singen in de lucht, die doorslaggevend zijn voor de conti nuïteit van vele boerenbedrijven. Van der Maas drong opnieuw aan op duidelijkheid en consistentie in de besluitvorming van de overheid. 'Daarnaast zullen wij ons maximaal moeten inspannen om met argu menten op basis van gezond boe renverstand te voorkomen dat de wirwar van niet-consistente, tegen strijdige en cumulatieve beleids voornemens die nu in de pijplijn zitten tot uitvoering worden ge bracht. Als die voornemens wel zouden worden uitgevoerd, zal in Nederland geen concurrerende landbouw meer mogelijk zijn, zal het platteland verpauperen en zullen de Nederlandse boeren en tuinders de paria's van de samenleving worden'. Nee zeggen Tegen die achtergrond moet de Niet de heer L.A. Snoek, maar de heer A.B. Snoek vierde op 18 de cember jl. zijn 25-jarig jubileum als waterschapsbestuurder van het Hoogheemraadschap Alm en Bies- bosch. Een bericht daarover stond in de ZLM-krant van vorige week. In dat bericht werden abusievelijk de verkeerde voorletters vermeld. Dijk graaf A.B. Snoek is tevens voorzitter van de afdeling Dussen/Hank van de ZLM. Onze exkuses voor deze vergissing. land- en tuinbouw in Nederland na drukkelijk nee zeggen tegen een nog verdere inkrimping van het bud get van het^ ministerie van Land bouw, tegen het snoeien op landinrichting, tegen de uitvoering van het Natuurbeleidsplan ten koste van de boeren, tegen het stoffenbe- leid en de voorgenomen heffingen in het kader van het Meerjarenplan Gewasbescherming, tegen het streekplan Brabant zoals dat nu voorligt en tegen het door Den Haag voorgenomen mestbeleid. 'Als we tegen al die zaken nee zeg gen zijn we ook gehouden om te zeggen wat we wèl willen, waar we wèl onze nek voor willen uitsteken. En we willen een heleboel. We wil len zelfs voorop lopen op het gebied van natuur en milieu, we willen ons maatschappelijke verantwoordelijk heid nemen en we willen ons con formeren aan de markt, aan de vraag van de consument. Maar we zeggen nee als ons de tijd voor aan passing niet gegund wordt en als we geconfronteerd worden met hobbyïstische natuur- en milieu claims en met onnodige nationale regelgeving, die de concurrentiepo sitie van onze bedrijven onherroepe lijk en fataal aantasten'. Inkomstemcompensatie Van der Maas constateerde dat in het EG-beleid op basis van de huidi ge realiteit zich een meerderheid af tekent voor een beleidsaanpassing inclusief inkomstencompensatie, niet alleen voor de kleinere, maar voor alle bedrijven. Hij meende dat nu alles uit de kast moet worden ge haald om die compensatie aan de wal te krijgen, niet tijdelijk, maar structureel. 'We zullen niet achter de muziek moeten aan lopen, maar we zullen bij de muziek in Brussel moeten zijn om mede de toon te bepalen'. Het hoofdbestuur van de ZLM be tuigde steun aan de stelling van Van der Maas dat de politieke realiteit Het hoofdbestuur van de ZLM heeft in zijn vergadering van maandag 13 januari j.l. een aantal benoemingen gedaan. In het bestuur van de Ge zondheidsdienst voor Dieren in Zuid-Nederland werd de heer P.A. Boll te Doeveren benoemd. Hij is o.a. lid van de veehouderijcommissie van de ZLM. Boll neemt per 1 mei a.s. de plaats in van de heer J. v.d. Heuvel te Genderen (CBTB). Als bestuurslid van de Praktijk school Horst werd de heer G. van Veldhuizen te Heeze herbenoemd. De herbenoeming vond plaats tegen de achtergrond van een mogelijke besturenfusie per 1 augustus a.s. De heer C. Bierens te Grijpskerke, voorzitter van de kring Walcheren van de ZLM, is benoemd tot lid van de Manifestatie-/Jubileumcommis- sie van de ZLM. Hij neemt de plaats in van de heer J. Geluk, die in ver band met herschikking van zijn functies, zijn werk in de commissie beëindigde. De heer PR Vis uit Zonnemaire, voorzitter van de kring Schouwen- Duiveland van de ZLM, wordt voor gedragen als lid van de Provinciale Raad Bedrijfsontwikkeling in Zee land en in de Provinciale Advies commissies voor het Ontwikkelings- en Saneringsfonds in Zeeland. Hij volgt in deze organen de heer L.J. Gastel op. moet worden onderkend, maar te kende hierbij aan, dat het boerenin- komen primair uit de produktie moet komen. Dat betekent dat de prijzen voor de boerenprodukten op peil moeten blijven, zonodig gekop peld aan afspraken over quotering. Pas als blijkt dat die optie niet haal baar is - en daar ziet het nu naar uit - komt inkomstencompensatie aan de orde Gesprek A.I.DL Het dagelijks bestuur van de ZLM zal op 10 februari a.s. een gesprek hebben met de directeur van de Al gemene Inspectie Dienst in Zuid- Nederland. Het gesprek gaat over toepassing en handhaving van re gels en verordeningen, waar boeren en tuinders mee te maken hebben. Zo zal o.a. het optreden van de A.I.D. tegen overtreding van de mestregels (o.a. onderwerpverplich- ting) aan de orde komen. DLV te hard van stapel Het hoofdbestuur van de ZLM is ontstemd over mededelingen van de Dienst Landbouw Voorlichting, die de indruk wekken dat het profijtbe ginsel reeds in 1992 van toepassing wordt. Dit is niet conform de afspra ken in 3 CLO-verband op basis waarvan pas vanaf 1993 DLV van boeren en tuinders een eigen bijdra ge mag vragen. Het hoofdbestuur van de ZLM blijft zich verzetten tegen het invoeren van regulerende heffingen in het mi lieubeleid. De ZLM vindt dat er pas over heffingen kan worden gepraat als deze in alle EG-landen tegelijker tijd en op dezelfde wijze worden in gevoerd. Als Nederland dit instrument op eigen houtje gaat toepassen, is er sprake van ernstige concurrentievervalsing. Het hoofdbestuur kwam tot deze uitspraak naar aanleiding van een diskussienotitie van het Landbouw- In de eerste vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM in het nieuwe jaar waren drie personen voor het eerst aanwezig. Ze werden in het bijzonder welkom geheten door voorzitter H.C. van der Maas. Mevrouw T. Branderhorst-Lucas uit Eethen zal de hoofdbestuursverga deringen bijwonen als vertegen woordigster van de Agrarische Commissie van de Bond van Platte landsvrouwen in Noord-Brabant. Zij is aanwezig als adviseur. Tevens zal mevrouw Branderhorst adviserend lid worden van de Provinciale Raad Middelen uit de handel Het op onregelmatige tijden uit de handel nemen van gewasbescher mingsmiddelen leidt tot verwarring onder boeren en tuinders. De ZLM pleit er voor dit één keer per kwar taal of per half jaar te doen. Nu komt het regelmatig voor dat boe ren uit de handel genomen midde len in huis hebben zonder het zelf te weten. Ze krijgen in dat geval een forse geldboete. Enquête bestrijdingsmiddelen De ZLM laat het aan de wijsheid van de boeren en tuinders over of ze willen meedoen aan de grote en quête van het CBS naar het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de land en tuinbouw. Het CBS heeft hier voor 16.000 boeren in Nederland benaderd. De ZLM voldoet niet aan het verzoek om de leden op te roe pen de uitgebreide vragenlijst in te vullen. De enquête heeft onder an- schap over heffingen in relatie tot het milieubeleid. In deze notitie wor den een aantal toetsingscriteria be handeld waaraan heffingen zouden moeten voldoen. De ZLM is echter principieel tegen heffingen zolang EG-harmonisatie op dit terrein uitblijft. Daarnaast ziet men in de heffingen een ordinaire belastingmaatregel. In tegenstelling tot een zuivere bestemmingsheffing is bij de nu voorgestelde reguleren de heffingen onduidelijk waar de opbrengst naar toe gaat. Zo is er voor de Bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant. In beide functies volgt zij mevrouw R. Crezee-Dam op. In het hoofdbestuur van de ZLM hebben voorts de heer K. van Steenbergen uit Weert en de heer P.R Vis uit Zonnemaire hun intrede gedaan. Zij zijn voorzitter van resp. de kring Oost- en Midden-Brabant en de kring Schouwen-Duiveland. Van Steenbergen neemt de plaats in van de heer H.J. Juin en Vis is de opvolger van de heer L.J. van Gastel. dere tot doel de afname van het ge bruik van bestrijdingsmiddelen in de land- en tuinbouw zichtbaar te ma ken. Daartoe zal het CBS de enquete in de komende jaren herhalen. Gasprijs omhoog? De voorzitter van de tuinbouwcom- missie van de ZLM, de heer C. Ha melink, is het volstrekt oneens met de stelling dat de gasprijs in de glastuinbouw best een paar cent omhoog kan om de tuinders te sti muleren zuiniger met energie om te gaan. Deze stelling is afkomstig van de direkteur Landbouw, Natuurbe heer en Openluchtrecreatie in Noord-Brabant, ir. W.RS. Duffhues. 'Het voorstel om rijksambtenaren een extra heffing per liter benzine te laten betalen om hen te bewegen meer met de trein te gaan reizen, zou net zo onzinnig zijn als wat de heer Duffhues beweert', aldus Ha melink. Zandgronden De ZLM zal geen procedure starten tegen de aanwijzing van zandgron den (nitraatuitspoelingsgevoelige gronden), waarop beperkingen van kracht zijn voor bemesting. Na over leg met deskundigen is besloten om af te zien van een algemene aktie tegen de zandkaarten. Wel kan er in individuele gevallen aanleiding zijn om correctie te bepleiten. Uit infor matie van deskundigen is gebleken dat gronden die tot op 80 centime ter diepte voor meer dan 50% uit zand bestaan officieel tot zandgron den moeten worden gerekend. Grobeka De coöperatieve Cavo Latuco wil toetreden tot het Groentebemidde- lingskantoor (Grobeka), waarvan de ZLM een van de oprichters en deel nemers is. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft met dit verzoek in gestemd. De verdeling van het aan delenpakket wordt nu als volgt: Cebeco Handelsraad 25% (was 45%), veiling CHZ 45% (ongewij zigd), Cebeco Zuidwest 10% (5%), ZLM 10% (5%) en Cavo Latuco 10%. Laatstgenoemde coöperatie is aktief in Zuid-Holland en in Altena- Biesbosch. sprake van, dat de reeds aangekon digde heffing op gewasbescher mingsmiddelen ten goede zal komen aan het O.- en S.-fonds. De ZLM wijst een dergelijke koppeling radikaal af. Intussen rekent de mi nister alleen al vanuit de akkerbouw op een opbrengst van 25 miljoen gulden, wat gelijk staat aan f 40 tot f 50 per ha. Het hoofdbestuur van de ZLM betreurt deze diskussie over het invoeren van heffingen, die veel onrust en terecht onbegrip on der de boeren en tuinders ver oorzaakt. Bij wijze van wandversiering hangen in de grote vergaderzaal van het Landbouwhuis in Goes sinds kort dertien paardebitten. Elke ZLM-kring is met dit werktuig uit het boerenverleden in het nieuwe Landbouwhuis vertegenwoordigd. Het idee is afkom stig van de heer C. Hamelink, lid van het dagelijks bestuur van de ZLM. Hij presenteerde de resultaten van zijn 'rondgang langs de kringen' afgelopen maandag aan het begin van de hoofd bestuursvergadering. 'De paardenbitten vormen een symboli sche illustratie van de onderlinge verbondenheid van de 13 ZLM-kringen' aldus Hamelink.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3