In Portugese landbouw vervult de vrouw een belangrijke rol PJZ-ers Oost Zeeuws-Vlaanderen lang weekend in Britse hoofdstad ÏB Vestigingspremie Een ontdekkingsreis langs familiebedrijven en boerengezinnen CEA, de Europese Landbouworgani satie, was voor haar congres in ok tober 1991 in Portugal gast. In totaal ongeveer 500 deelne- mers/sters deden hieraan mee. Voorafgaande aan de Algemene Vergadering waren op 5 en 6 okto ber Anjo Geluk en Ricky v.d. Aker aanwezig op de bijeenkomst van het Vrouwencomité. Zij woonden tevens de Algemene Vergadering van maandag 7 t/m vrijdag 11 okto ber bij. Plaats van samenkomst was in de omgeving van Oporto. Na het Nederlandse voorzitterschap van de EG is per 1 januari 1992 de beurt aan Portugal. Zij namen het over van onze regering. Zij kampen met hetzelfde probleem als Neder land, omdat ze in het geheel van Europa slechts een zeer klein grond gebied vertegenwoordigen. Toch zijn nu wel aller ogen gevestigd op Portugal als één van de Staten. Als toeristenland zal het wel meer be langstelling krijgen en het is zeker de moeite waard er een reis naar toe te maken. Het zuiden van het land is het laagst en bestaat hoofdzakelijk uit zand gronden. Het inkomen van de men sen ligt ver beneden dat wat de zware arbeid zou moeten opbren gen. De gemiddelde bedrijfsgrootte in Portugal is 7 ha en dat is beneden het Europese gemiddelde. Portugal telt zo'n 600.000 boeren waarvan 39 procent een bedrijf heeft dat kleiner is dan 1 ha. Van de overige heeft 8,3 procent een bedrijf kleiner dan 5 ha. Er is wel duidelijk onder scheid tussen kleine gezinsbedrijfjes in het noorden en de concentratie van enkele grotere bedrijven in het zuiden. Producent Portugal is de grootste kurkprodu- cent in de wereld, staat vijfde op de lijst van producenten van tomaten puree en is 's werelds zevende wijn producent. De landbouw, zo vertelt Anjo Geluk, omvat nog steeds 19 onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge procent van de werkende bevolking en vrouwen hebben nog altijd een belangrijk aandeel in dit geheel. De kurkproduktie is heel belangrijk en er wordt steeds meer naar gestreefd om de kurk in eigen land te verwer ken. De kurkproduktie omvat zo'n 140.000 ton per jaar. Het totale are aal aan bossen (kurkeik, naaldbo men, eiken- en kastanjebossen) omvat 32.000 km2. Tijdens het koloniale tijdperk zwier ven de mannen over onbekende zeeën, ontdekten nieuwe wereldde len en de vrouwen zorgden voor boerderij en kinderen. Nu, met de in dustriële ontwikkelingen, werken de mannen in de fabrieken en de vrou wen houden het bedrijf gaande. De rol van de vrouw als landbouwer én huisvrouw is heel wezenlijk, maar toch blijft ze gewoonlijk op de ach tergrond. En hoewel zij feitelijk alles regelt, blijft de man hoofd van be drijf en gezin, zo is de traditie van de Middellandse-Zeelanden. Langzaam komt er verandering in dat beeld. Het aantal vrouwen dat officieel bedrijfshoofd is, bedroeg in 1986 14,1 procent en vorig jaar 23,1 procent, een geweldige toename. De wet schrijft ook in Portugal gelij ke behandeling en kansen voor, en: Portugese boerin. er komt inderdaad verbetering. Dit is o.m. af te leiden aan een betere kin deropvang. Het deelnemen van vrouwen aan vakopleidingen in de landbouw neemt elk jaar toe, on danks problemen als tijdgebrek en het vinden van een vervanger in het bedrijf en in het gezin. Ook volgen steeds meer vrouwen een hogere of universitaire opleiding. Volgens de Portugese vertegen woordigster zijn de Portugese boe ren individualistisch van aard en sluiten ze zich niet vanzelfsprekend aan bij een organisatie. Gevolg daar van is dat er pas sinds kort één or ganisatie voor agrarische vrouwen is in het gehele land. Deze organisa tie, de AMAP, was opgericht in 1987 na een seminar in Portugal van het COPA-vrouwencomité in Caldas da Rainha, dat ligt een 100 km ten noorden van Lissabon. Om de volgende redenen werd de AMAP opgericht: de unieke rol van de vrouwen in de landbouw; de be langrijke bijdrage van de vrouw aan een moderne landbouw van hoge kwaliteit en produktiviteit; haar for mele erkenning als partner in het gezinsbedrijf; de invoering in Portu gal van vervangingsdiensten op de boerderij bij ziekte, zwangerschap, beroepsopleiding en vakantie. Door de aktiviteiten van AMAP zijn sommige van deze voorzieningen reeds gerealiseerd, zoals gelijkwaar dig partnerschap, dat is geregeld via de wet (339/9 van 3-10-1990) en de EFAR, de erkenning van het familie bedrijf. AMAP had ook invloed bij de uitvoering van artikel 11 voor de 5e EG richtlijn, welke de bed rijf sverzor- ging betreft en wat naar we hopen op korte termijn gerealiseerd zal worden in Portugal. Verder wordt gezocht naar voorzieningen om het inkomen uit de landbouw te verbe teren. Er is een grote campagne van start om de leden te wijzen op en te informeren over: Agra-toerisme. Een terrein waarvoor vrouwen bij uitstek geschikt zijn. In feite doen ze dit al want 56% van Agra-toerisme is in handen van vrouwen. Een projekt is opgezet in het kader van het Europese jaar van gezond heid en veiligheid op de boerderij, speciaal met het oog op het welzijn van kinderen. Het Europese Jaar geeft gelegen heid om door lezingen, seminars, vi deo's en verschillende publikaties aandacht voor dit onderdeel te vra gen. De exkursies tijdens deze ver gaderingen gaven reeds gelegenheid om te konstateren of er op dit terrein al iets werd gedaan. Duidelijk zagen de vertegenwoor digsters uit de Europese landen tij dens de exkursies dat het zware werk door vrouwen wordt gedaan. De bedrijven in het noorden zijn klein maar zeer intensief. Grote ver schillen in welvaart konden worden gekonstateerd. Het thema voor 1992 is: "Een boer derij zonder boerin"? Dan zal de ver gadering plaatsvinden in Zweden. Men heeft er daar al ervaring mee en kijkt er ook anders tegenaan als in de zuidelijke landen. Een Zweed se vertegenwoordigster hield een uitstekende inleiding over "Het agrarische gezin in de veranderende samenleving", voor een gehoor van mannen en vrouwen. Het CEA vormt een mogelijkheid bij uitstek waar men elkaar als Europe anen ontmoeten kan. En Nederland kan zich gelukkig prijzen met een vertegenwoordigster als Anjo Geluk-Geluk die daar onze stem laat horen. Drs. P.J. de Rooy-Janse Eind vorig jaar heeft de PJZ Oost Zeeuws-Vlaanderen een bezoek ge bracht aan Londen. Eerder vorig jaar was Parijs aan de beurt. Op vrijdag avond 29 november vertrokken 10 Rak-ers voor een lang weekend in de Britse hoofdstad. Onderstaand hun wederwaardigheden. We besluiten om eerst naar de To wer of London te gaan. Dit is een berucht vestingswerk dat vroeger diende als paleis en gevangenis, maar tegenwoordig als wapenmu seum. Het is te zien aan de vele wa pens, kanonnen en harnassen, dat Engeland vroeger vele oorlogen heeft gevoerd en zodoende over de hele wereld koloniën bezat. Ook de kroonjuwelen van het Koninklijk Huis worden hier bewaard en voor het publiek tentoongesteld in een grote kluis, het zogenaamde Jewel House. Op het binnenplein van de Tower zitten raven, die volgens een legende de Tower behoeden. Het was ondertussen weer al na de middag, dus de hoogste tijd om te Schandalig vindt het NAJK de uit spraak van minister Bukman om nogmaals twee miljoen te bezuini gen op de vestigingspremie. De mi nister deed de uitspraak bij de behandeling van de landbouwbe groting in de Tweede Kamer naar aanleiding van een motie waarin de minister wordt gevraagd de bezuini ging op de sociaal-ekonomische voorlichting (SEV) ongedaan te maken. De minister steunt dit verzoek van de Kamer niet. Mocht de bezuini ging desondanks ongedaan worden gemaakt, dan moet het volgens Bukman maar ten koste gaan van de vestigingspremie. Het NAJK vindt het onaanvaardbaar dat na een bezuiniging van drie miljoen nog eens twee miljoen van opvolgers wordt afgenomen. gaan eten. We gaan met de metro naar Oxford Street, een drukke win kelstraat, waar we het echte Engel se eten proeven. Hierna gaan we naar het wassenbeeldenmuseum Madame Tussaud's. Hier staat een grote kollektie wassen beelden van historische en beroemde personen. Tegen de avond hebben we nog even tijd over voor een bezoek aan Harrod's. Dit is het grootste waren huis van Londen, dat zeker in kerst tijd een bezoek meer dan waard is. Je kunt hier bijna alles kopen wat je maar bedenken kunt. We spreken af dat iedereen om 18.00 uur buiten staat te wachten. Dan met de metro terug naar het hotel om ons wat te verfrissen om 's avonds weer de stad in te duiken naar de Beefeater. Hier krijgen we in een kelder van gewelven middel eeuws te eten en te drinken, met tussen het eten door optredens van Redaktie Henk Tegels ridders, narren, deernen die zorgen voor de aanvoer van spijs en drank, zwaardvechters, enz. ledereen ging voldaan terug naar het hotel om te overnachten. Op zondagochtend was het tijd voor een bezoek aan het politieke cen trum van Londen. We bekijken on der andere de Big Ben, de Houses of Parliament, Westminster Abbey, waar al eeuwen lang de Britse ko ningen worden gekroond, de ambts woning van de premier op Downing Street 10 en de Houses of Guards. Vervolgens wandelen we door het St. James' Park naar Buckingham Palace, waar temidden van duizen den toeristen om 11.30 uur de wis seling van de wacht plaatsvindt. ..V.sn\\N<«> 'x;; - 's'"" Van al het wandelen hebben we toch weer honger gekregen, dus tijd om te gaan lunchen. We komen te recht in een restaurantje onder de kerk St. Martin in the Fields, waar we onder de gewelven het Engelse eten naar binnen proberen te krij gen. Als iedereen er genoeg van heeft lopen we temidden van vele duiven over Trafalgar Square naar het metro station Charing Cross. Nu gaan we richting Earl's Court waar op dat moment de Royal Smithfield Show gehouden wordt. Ook hier zijn weer interessante ontwikkelin gen in de landbouw te zien. We vervolgen de lijn richting Heath row Airport, Londens grootste inter nationale luchthaven. Hier kijken we vanaf de daktuinen naar het opstij gen en landen van de verschillende vliegtuigen. Op Heathrow lessen we nog even onze dorst en gaan we met de metro terug naar Londen. We bezoeken hier nog een Kerst markt die gezellig en sfeervol is in gericht. We komen terug in het hotel waar we besluiten de maaltijd te gebruiken. Na het Engelse diner, wat voor de meesten toch wel even wennen is, gaan we nog wat drinken. De vol gende ochtend verlaten we Londen en gaan we met de bus weer rich ting Sheerness. Rond de middag be reiken we de veerhaven en gaan we terug mét de dagboot naar Neder land. Rond 19.00 uur bereiken we Vlissingen. Even later gaan we weer met beide benen op de vaste grond en worden de organisatoren bedankt voor de voorbereidingen van deze fantasti sche reis naar onze westerburen. Het bestuur Uitzicht over de Theems vanonder een plataan. Op de achtergrond (midden) de Big Ben. Afd. Langstraat 7 februari: Jaarvergadering bestuursverkiezingen. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 25 januari: (in samenwerking met RAK). Bezoek landbouw RAI in Am sterdam. De bus vertrekt om 7.00 uur vanaf het Szydlowskiplein te Axel. Terugkomst om 19.00 uur. Kosten: f 30,—. Opgave: vóór 20 januari bij Ko de Kraker, tel. 01153-1407 of bij Wim Westerbeke, tel. 01147-1304. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen 25 januari: Toneelavond. Leden voe ren het toneelstuk 'Gevaarlijk snoepgoed' op. Plaats: zaal Wijffels te Schoondijke. Aanvang: 19.45 uur). 8 februari: Balavond met medewer king van een band in Place Saint Pierre te Nieuwvliet. Afd. Fijnaart 17 januari: Toneelavond. Een avond vullend programma met o.a. een play-back stukje, het toneelstuk 'collega's in de misdaad', verloting, avontuurlijk spel en muziek. Plaats: De Witte Roos te Fijnaart. Aanvang: 20.00 uur. Kosten: f 10,00. Afd. Schouwen-Duiveland 18 januari: Grote Avond met het to-_ neelstuk 'Hertjes aan het spit'. Na afloop bal met een verloting. Plaats: Dorpshuis te Nieuwerkerk. Aan vang: 19.30 uur. Kosten: leden f 5,—; niet-leden f 7,50. Provinciaal 28 januari: HB-vergadering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 21