Nieuwe generatie veldhakselaars Douven vernieuwt spuitmachines "«"jggggg Nieuw van Van Gemeren Troost Produktinformatie Van Weele toont UIM-serie aardappelpootmachines Steketee Cultiflex en Onkruidstrijker Meesterwerken van Case 19 Groothandel in landbouwwerktui gen en trekkers Louis Nagel te Nij megen presenteert op de komende Landbouw RAI een nieuwe genera tie veldhakselaars van John Deere. De hakselaars zijn met een motor vermogen van 250 tot 410 pk bere kend op de hoogste oogstcapaciteit. De serie bestaat uit vier typen. Een centrale plaats in deze nieuwe constructie wordt ingenomen door het nieuwe gebruikersvriendelijke en energiebesparende 'Powr-Savr' concept. De bestuurder wordt hier door tijdens zijn werk duidelijk min der belast, onderhoud en afstellingen kosten veel minder tijd en er wordt veel vermogen bespaard. De bestuurder kan via een nieuw ontwikkelde bedienings console tijdens het rijden en vanuit de cabine met tiptoetsen de volgen de werkzaamheden uitvoeren: auto matische afstelling van het vaste mes; automatisch slijpen van de hakselmessen; automatische afstel ling van de korrelkneuzer. Verder hebben de constructeurs veel aandacht besteed aan een goe de toegankelijkheid van invoer- en hakselorganen. Zo kan het invoerrol- lenhuis opzij worden weggezwenkt, waarna de invoerrollen en de mes- senkooi met messegmenten direct bereikbaar zijn. Ook op het gebied van de materiaal doorstroming hebben de John Dee re hakselaars een nieuw concept. Onder een radiale boog bewegende invoerrollen garanderen een ver- stoppingsvrije toevoer van het ma teriaal naar de messenkooi, die met zijn 48 messen, 66 cm werkbreedte en een gewicht van 300 kg een nog hoger vliegwieleffect ontwikkelt. Van de messenkooi gaat het mate riaal in een vloeiende lijn naar de af voerpijp. De plaats van de korrelkneuzer, die met zijn twee snel draaiende pletrol- len met verschillend toerental alle korrels kneust, en van de ventilator garandeert een optimaal materiaal transport. De afvoerpijp van de 6000-hakselaars is 180 graden zwenkbaar, in hoogte verstelbaar en voorzien van een elektrisch verstel bare dubbele kap. Snelkoppelframe voor voor zetstukken Evenals de John Deere maaidorsers uit Zweibrücken, bevatten ook de nieuwe hakselaars een snelkoppel frame voor de voorzetstukken. De bodemdrukregeling van het voor zetstuk gebeurt hydraulisch; hier door is ook op ongelijk terrein een perfecte bodemaanpassing ver zekerd. Voor het hakselen van gras zijn eên 3 m en een 4,50 m opraper lever baar. De laatste is pendelend opge hangen, waardoor onder alle omstandigheden goed werk wordt geleverd. Voor de maissilage levert John Deere 4- en 6-rijige maisvoor- zetstukken. De buitenste elementen van de 6-rijige uitvoering zijn op klapbaar, voor makkelijk transport. De nieuwe tunnelspuit van Douven Machinefabriek gebrs. Douven BV heeft het leveringsprogramma van spuitmachines aanzienlijk ver nieuwd. Het bedrijf presenteert en kele interessante noviteiten voor de fruitteelt. Tunnelspuit voor de fruitteelt Het spuitproces speelt zich af in een verrijdbare tunnel. Spuitdruppeltjes die geen doel treffen, worden opge vangen en teruggevoerd naar de vloeistoftank. De druppelvorming vindt plaats via een nieuw systeem van Controlled Droplet Application (C.D.A.). Hierdoor wordt een vrij uni form druppelspectrum verkregen, dat het gewas zeer regelmatig be dekt, zonder druppen of samenlo pen. Een gemiddelde besparing van 50% op gewasbeschermingsmid delen is reeds aangetoond via on derzoekinstellingen in binnen- en buitenland. Veldspuiten met 1200 en 1500 liter tank Om aan de Europese vraag te kun nen voldoen ontwikkelde Douven een gedragen veldspuit met 1200 en 1500 liter tankinhoud. De 1200 liter is voorzien van een tweefase aankoppelsysteem, de 1500 liter heeft een éénfase aankoppel systeem. Opbouw veldspuiten voor Unimog Als reaktie op het veranderende aanbod van voertuigtechniek bij zelf- rijders heeft Douven de opbouw veldspuit voor Unimog ontwikkeld. De machine heeft een tankinhoud van 2000 liter, een pompcapaciteit van 260 l/min en kan uitgevoerd worden met spuitboombreedtes van 18, 21 en 24 meter. De machine is als kompakte veldspuit gebouwd en kan snel worden afgezet door mid del van 4 wegzetsteunen. Voor het hakselen van gras zijn een 3 m en een 4,5 m brede opraper leverbaar Van Gemeren Troost BV, met vestigingen in Numansdorp en Aag- tekerke, staat met verschillende 'nieuw' op de Landbouw RAI te ex poseren produkten. De Baselier rijenfrees is een verbe terde versie van de alombekende Baselier rijenfrees. Het kapvolume is Van Weele B.V. te Wolphaartsdijk toont op de LandbouwRAI 1992 in standnr. H734 de AW vermo genstester voor het testen van land- bouwtraktoren of andere machines, om te zien hoeveel kW de motor van deze machine of trekker nog le vert. Er staan verschillende testers met verschillende testcapaciteiten en verschillende afleesmogelijkhe- den. De meest modernere uitvoe ring is die waarbij er na het testen een volledig testrapport afgedrukt wordt. Op stand D503 toont Van Weele de nieuwe Kverneland 3000 serie aard appelpootmachines in verschillen de uitvoeringen zowel 2 als 4-rij model, resp. 1.75 en 3.15 meter breed. Eveneens staan hier de bekend En gelse Dowdeswell ploegen. Nieuw is het Type DP-10 met hydraulische breedtestelling en eveneens mecha nische snijbreedteverstelling. Een vorenpakker is hiervoor eveneens le verbaar. De vermogenstester meet het motorkoppel of het aftakaskop- pel. Alle metingen kunnen analoog of eventueel digitaal worden afgele zen. Het hart van de AW vermo genstester bestaat uit een remtrornmel met remschoenen, die hydraulisch tegen de trommel wor den gedrukt. Er is 350 liter water aanwezig voor de koeling van de remtrornmel. Behalve de koelwater temperatuurmeter is er ook een smeltzekering: een dubbele beveili ging dus. De remschoenen worden direkt ontlast wanneer de tempera tuur te hoog wordt. Aardappelpootmachine De UN 3000 serie gedragen aardap pelpootmachines hebben een grote keuze van pootafstanden, zodat ze voor alle rassen geschikt zijn. Tus sen 11 en 62 cm zijn 30 pootafstan den mogelijk, waarvan tien tussen 20 en 30 cm. Deze afstanden zijn zonder sleutels eenvoudig te verstel len. De pootbekers hebben naar keuze een doorsnee van 66 of 74 mm. De standaard rijafstand voor de UN 3000 pootmachine is 75 cm, maar ook instellingen van 70, 80 en 90 cm zijn mogelijk. De tweerijer wordt geleverd met een 650 of 1000 kg bak, de vierrijer met een 1250 kg bak. Er is keuze uit vaste vorentrekkers of onafhankelijke vorentrekkers met of zonder wiel. Op gronden met ge varieerde zachtheid is de onafhan kelijke pootschaar beter geschikt om een regelmatige pootdiepte te krijgen. De schaarvorm is zodanig ontwikkeld dat de knollen zeer nauwkeurig middenin de rug rollen. De pootmachines worden stan daard geleverd met aanaardschijven en schrapers. De grote schijven van 450 mm kunnen elke gewenste rug maken: de afstand tussen de schij ven is verstelbaar, en de werkdiepte is onafhankelijk van de pootdiepte omdat de schijven ook een aparte afstelmogelijkheid hebben. Aan- aardploegen zijn extra leverbaar. De computer pootcontrole waarschuwt de chauffeur met licht en geluid zo dra twee, drie of vier lege bekers de sensor passeren. De UN 3000 is ideaal voor onregelmatig of gesne den pootgoed. Een gepatenteerde schijf, die langzaam door de bak be weegt, voorkomt brugvorming. Een verstelbare schuif zorgt voor een re gelmatige toevoer naar de poot- band. Met deze pootmachine is verandering van rassen geen pro bleem, doordat via luikjes in de bo dem de bak eenvoudig leeg te maken is. De tweerijer is leverbaar met kunstmestbak, waarmee maxi maal 2500 kg per ha als rijenbe- mesting kan worden meegegeven. Beide uitvoeringen hebben een gra nulaatstrooier, die traploos kan wor den afgesteld. Ook een poederstrooier is leverbaar. vergroot waardoor er nog grotere ruggen gevormd kunnen worden (minder groen). Tevens zijn er klep jes in de aanaardkap gemonteerd, waardoor het mogelijk is het rijen- frezen langer uit te stellen, hierdoor kan een chemische onkruidbestrij- ding bespaard worden. De mogelijk heid bestaat om een elektro-hydraulische besturing te le veren waardoor de rijenfrees via tastwielen de pootruggen exact gaat volgen. De aardappelloofklapper, ook van het merk Baselier, is een nieuw mo del loofklapper met sterk verbeterde klapresultaten. De huidige steeds Machinefabriek Steketee staat op de RAI onder andere met de Steke tee Cultiflex met mixroller en mestinjecteur. De Steketee Cultiflex is een zeer ruime Cultivator met 4-rijen verende tanden en omkeer bare beitels (eventueel ganzevoet- beitels) inclusief 2 diepteregelende steunwielen. De Steketee Mixroller is een sterrol, speciaal ontwikkeld om de grond d.m.v. een heen en weer gaande en draaiende bewe ging te vermengen met stroresten, maisstoppels en mest. De Steketee Cultiflex als drijfmest-injekteur is de ideale machine om drijfmest in de grond te brengen en te mengen. Aan de verende tanden zijn de injek- tiekokers bevestigd. Verder laat Steketee de Multistrike Onkruidstrijker zien. Deze is speciaal bestemd voor onkruidbestrijding d.m.v. Round-Up in alle op rij- enstaande gewassen. De kans op schade aan het gewas is door de perfekte afscherming d.m.v. een U- Profiel uitgesloten. Het onkruid wordt aangetast door een in Round- Up gedrenkte doek, waardoor het afsterft. Door deze methode (zonder nevelvorming) is het mogelijk Round-Up in cultuurgewassen te gebruiken. Een patent is aange vraagd. Steketee Multistrike zwaardere eisen bij het klappen van onder andere groenloof, dat wil zeg gen 15 cm lange stengels laten staan en schone ruggen waarop di rect gespoten kan worden, heeft de ze machine bewezen, uitstekend de baas te kunnen. Bij diverse praktijk demonstraties kwam deze machine als beste naar voren. De Baselier rugvormers kunnen nu ook uitgerust worden met hoek- schoffels, waardoor er na het rug- vormen, later nog de mogelijkheid bestaat een mechanische onkruid bestrijding uit te voeren. De machi ne heeft de mogelijkheid luikjes in de aanaardklep te openen, zodat eventueel al uitstaande aardappels niet beschadigd worden. De rug wordt na het schoffelen weer per- fekt opgebouwd. De Blso kafverspreider, bestemd voor opbouw aan maaidorsers, ver spreidt het kaf wat van de zeven komt. Dit kaf valt normalerwijs in een rechte smalle baan op de grond en verstikt zodoende het on derstaande twee-jarige graszaad. De kafverspreider spreidt het kaf over een grotere breedte, waardoor een betere groei tot stand komt. Te vens is bewezen dat muizenvraat in deze percelen in belangrijke mate afneemt. Totaal gevolg: betere op brengsten. De Biso strohakselaar voor aan bouw aan maaidorser kan nu ook uitgerust worden met een kneusplaat en/of kneusbodem. Het stro wordt hierdoor uiteengereten, de verrotting wordt hierdoor sterk bevorderd. Dit systeem is in overleg ook in bestaande Biso strohakse- laars in te bouwen. Boeke Heesters start tijdens de Landbouw RAI een bijzondere actie onder de naam 'meesterwerken van Case IH'. In beperkte oplage wordt een fraaie reproduktie gedrukt, die het publiek onder meer in de stand op de RAI kan zien. Tot 31 januari kan iedereen die een dergelijke poster wil ontvangen zich bij een of ficiële Case IH dealer aanmelden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 19