landb Produktinformatie VanderHave: diversiteit en kwaliteit Meijer presenteert op RAI aardappel 'nouveautés' Vijf noviteiten Barenbrug Aparte graafketting aan aardappelrooimachine Tentoonstellin landbouwmec Symposium over agrotechniek Expositie over agrificatie op Landbouw RAI 17 Het zaaizaadveredelings- en verwer kingsbedrijf D.J. VanderHave B.V. uit Kapeile presenteert zich op de Landbouwrai '92 met het volledige assortiment landbouwzaaizaden. Voor de akkerbouwsektor zijn dat suikerbieten- en uiezaad, zaaigranen en groenbemestingsgewassen. De veehouderijsektor wordt vertegen woordigd door de graszaadmeng sels, de maisrassen en luzerne. Naast de vertrouwde rassen zijn er diverse noviteiten te bewonderen. Natuurlijk is er ook alle aandacht voor het biotechnologie- programma. Tenslotte wordt de be zoeker een kijkje gegund in de keu ken van het gespecialiseerde kwaliteitsonderzoek. Suikerbieten Wat betreft het assortiment suiker bietenrassen behoeft Univers geen nadere toelichting meer. Een nieuw ras dient zich aan in de vorm van Tiptop. Ten behoeve van de intro- duktie van dit ras zal in 1992 al wat zaaizaad beschikbaar zijn. Tiptop is Onze samenleving stelt steeds strengere eisen aan de landbouw, haar produkten en de wijze van pro duceren. Enerzijds wordt de be drijfsvoering op de huidige landbouwbedrijven door regelge ving beknot. Vooral milieubescher- mende maatregelen stellen hoge eisen. Aan de andere kant is 'milieu vriendelijk geproduceerd' een kon- sumenteneis en biedt tegelijk een uitstekend verkoopargument. Deze eisen stellen de landbouw voor pro blemen, maar bieden ook nieuwe kansen. Hoe kan de agrotechniek de landbouw helpen om de mogelijkhe den goed te benutten? Deze vraag komt aan bod op het symposium 'Agrotechniek, perspek- tieven in een maatschappelijk geac cepteerde landbouw', dat op 21 januari tijdens Landbouw RAI 92 gehouden wordt. De deelname kosten bedragen f 100,—. Tijdens het symposium zullen vier inleidin gen worden verzorgd onder dag voorzitterschap van prof.dr.ir. L. Speelman, hoogleraar van de vak groep Agrotechniek en -fysica van de Landbouwuniversiteit in Wage- ningen. een bietenras dat door zijn kwalita tieve eigenschappen een hoog ren dement oplevert voor zowel de suikerbietenteler als de suikerin dustrie: een vrij vroege grondbedek- king, een hoge winbaarheid, weinig grondtarra, een hoog suikergehalte en een goede tot zeer goede finan ciële opbrengst. Naast het gangbare bietenverede- lingsprogramma heeft VanderHave een speciaal kweekprogramma voor de ontwikkeling van zogenaamde RT-(rhizomanietolerante) rassen. In dit kader brengt het bedrijf naast het bestaande ras Rhizofort in 1992 een beperkte hoeveelheid zaaizaad van het ras D881 (Stratos) op de markt. Dit ras behaalde in beproe vingen op zwaar besmette percelen een aanzienlijk hogere suikerop brengst dan de gangbare rassen. Twee nieuwe wintertarwes Bij de zaaigranen zijn er twee nieuwkomers in de vorm van Here- ward en Vivani, respektievelijk een baktarwe en een voertarwe van het kort-stro-type. Beide rassen verke ren in het derde jaar van beproeving en komen najaar 1992 in aanmer king voor opname op de rassenlijst. Hereward heeft in Engeland reeds een goede reputatie opgebouwd vanwege zijn uitzonderlijke bakkwa- liteit, hoge opbrengst en goede win- tervastheid en ziekteresistentie (tegen gele en bruine roest). Vivant staat bekend als de hoogstopbrengende voertarwe die momenteel voorhanden is. Op vel den met een grote meeldauwdruk bleef dit ras afgelopen jaar vrijwel onaangetast. Verder kent het een vlotte beginontwikkeling en vormt het een tamelijk bladrijk gewas met een vrij steile bladstand. Zowel Vi vant als Hereward lenen zich ook goed voor biologisch-dynamische of ekologische teeltwijzen. Uienresearch geïntensiveerd Het uienkweekprogramma is met de recente overname van Shamrock in de U.S.A. en Sharpes in Engeland aanzienlijk uitgebreid. Momenteel zijn er enkele veelbelovende hybri derassen in beproeving. Het ras Ma- raton blijft vooralsnog het stokpaardje van VanderHave. Een ras dat door zijn geringe spruitnei- ging tegemoet komt aan de wensen die er zijn ten aanzien van het terug dringen van het gebruik van chemi sche middelen. Optimale aaltjesbestrijding Op het gebied van de groenbe- mesters heeft VanderHave met de ontwikkeling van Salvo gele mosterd een nieuw ras gekweekt dat enerzijds alle goede eigenschap pen van een groenbemester bezit en anderzijds resistent is tegen het bie- tencystenaaltje: onder gunstige om standigheden kan zelfs maximaal 20% meer afname van aaltjes wor den bewerkstelligd dan bij braak of de teelt van een neutraal gewas. De vlotte beginontwikkeling maakt bo vendien dat onkruiden geen kans krijgen omdat snel een gesloten ge was wordt gevormd. Groenewegen's Landbouwwerktui gen BV te Rozenburg staat op de RAI met een Krakei aardappelrooi- machine en met GLB-Westdijk rijen- en vol veld sf rezen. De hydrostatisch aangedreven aard- appelrooimachine heeft een uniek load-sensing systeem, dat wil zeg gen dat eenmaal ingestelde ket tingsnelheden constant blijven, onafhankelijk van aftakastoerental en rijsnelheid. Dit komt goed tot zijn recht in droge omstandigheden, ter wijl in het verleden meermalen is aangetoond dat de machine het zeer lang volhoudt onder natte of Compleet pakket maisrassen Voor de veehouder biedt VanderHa ve op de RAI een compleet pakket aan bed rijf szekere maisrassen. Zo is daar allereerst het nieuwe ras Alle gro: vroeg en toch een hoge VEM- opbrengst. Daarnaast zijn het vooral de snelle beginontwikkeling en de uitstekende stevigheid die de teler en loonwerker bij dit ras een oogst- zeker gewas garanderen. Ook pre senteert VanderHave de vertrouwde rassen Scana en Sonia op de Land bouw RAI. Samenstelling graslandmengsels Een primeur op de RAI is het nieuwe diploïde grasras Herbie. Dit ras on derscheidt zich door een hoge op brengst, een goede roestresistentie en een vlotte voorjaarsontwikkeling. Madera en Montagne - twee tetra- ploïde rassen van de nieuwe gene ratie - maken deel uit van het Revita-mengsel. Het afgelopen jaar is er veel aandacht besteed aan de meerwaarde van detetra's. Praktijk onderzoek van de Landbouwuni versiteit en het Proefstation voor de Rundveehouderij toonde aan dat met name hoogproduktieve koeien in het najaar een hogere melkpro- duktie realiseerden met tetraploïd Engels raaigras. Bovendien werd de vet-/eiwitverhouding in de melk gunstig beïnvloed. 'n de eerste veldproeven van VanderHave met genetisch gemodifi ceerde maisplanten afgelopen zomer, werd de praktische bruikbaar heid van een ingebouwde herbicideresistentie bekeken. Aardappelbedrijf Meijer in Kruinin- gen (CMK), de grootste particuliere onderneming op haar vakgebied, is voornemens op de RAI de bezoe kers naast alle technische zaken op vallend te confronteren met een 'nouveauté', een produkt waar zo wel consument als teler zijn voor- Een simpel recept: 15 tot 20 kg Bareel grasgroenbemester (links bo ven), de gebruikelijke hoeveelheid wintertarwe (Hnks onder), mengen (rechts) en zaaien maar. Kweekbedrijf Barenbrug Holland bv is op de komende Landbouw RAI aanwezig met vijf noviteiten: het graslandmengsel BG 100-plus, de maisrassen DK 200 en Aviso, de grasgroenbemester Bareel en twee cichoreirassen. Het BG 100-plus graslandmengsel, bestaande uit het weidetype Bar- maco, het hooitype Bariet (die sa men de basis vormen) en het ras Barmezane, zorgt voor blijvend gras land met een hoge opbrengst en te vens een hoge voederwaarde. De barre bodemgesteldheden. Nieuw aan de rooimachine is de aparte graafketting: de eerste (korte) op- neemketting verruimt de ge bruiksmogelijkheden. De rijen- en volveldsfrezen, met ge octrooieerd aanaardsysteem, bou wen de rug van onderuit op op dezelfde wijze als de oorspronkelijke losse aanaarder in parallellogram. Voor zavel- en zandgronden, waar aanaarden niet nodig is, kan het aanaardraam voor de rugopbouw vormen. Dit is ook bruikbaar na op komst van de aardappelen als me chanische onkruidbestrijding. De cichoreirassen Orchies en Cassel zijn door hun bietachtige wortelvorm goed rooibaar maisrassen zijn beide voor meerdere gebruiksdoelen geschikt. Barenbrug heeft voor de geplande 3000 ha cichorei twee nieuwe ras sen beschikbaar, Orchies en Cassel. Deze zijn gekweekt door het Franse veredelingsbedrijf Florimond Desprez. Dit bedrijf doet al 20 jaar in cichorei. De twee rassen die Ba renbrug op de markt brengt hebben een goede schietresistentie en kun nen daardoor vroeg gezaaid wor den. Hierdoor is een lang groeiseizoen en dus een hoge op brengst mogelijk, zo meldt Ba renbrug. Grasgroenbemester De grasgroenbemester Bareel is uit stekend geschikt onder dekvrucht graan. Het is een rietzwenkgras, en heeft dus een trage groei. Daardoor kan deze grasgroenbemester vroeg worden gezaaid. Daarnaast heeft Bareel het voordeel dat de plant diep wortelt, waardoor de grassoort zeer droogteresistent is. Dat is vorig jaar ook gebleken. Het bijzondere van Bareel is dat deze gemengd met wintertarwe kan worden ingezaaid. Toepassing van een herbicide is bij deze methode niet mogelijk. Een goed alternatief is eerst de tarwe te zaaien, dan de onkruidbestrijding uit te voeren en zes weken later alsnog Bareel te zaaien. Dit kan tot eind fe bruari. De hoeveelheid organische stof die deze groenbemester produ ceert is vergelijkbaar met wat En gels raaigras (ingezaaid onder dekvrucht) produceert. deel mee kan doen. CMK presenteert o.a. twee nieuwe aard appelrassen, die dankzij resistentie en specifieke eigenschappen veel belovend genoemd mogen worden. De Turbo is een aardappel die op zeer milieuvriendelijke wijze geteeld kan worden. Hij heeft een fraaie ovale vorm en is gemakkelijk te schillen. Dankzij de uniformiteit ge schikt voor kleinverpakking. De Tur bo is vrij vastkokend en licht bloemig, ook bijzonder geschikt voor frites en puree. Turbo kan te gen een stootje, blauwe plekken wegsnijden is ook aan het eind van het seizoen niet nodig. Accent is een moderne vastkokende kwaliteitsaardappel, snel en pro bleemloos te koken maar vooral ver rassend lekker van smaak. De Accent behoudt na het koken zijn aantrekkelijke lichtgele kleur. Accent is ook een aardappel om te bakken. Een kwaliteitsaardappel voor de kri tische konsument. In de relatief korte periode (sinds 1976) dat Meijer nieuwe rassen kweekt, is het in staat geweest een allround pakket rassen op de markt te brengen met een internationaal grote waardering. Naast de bo venstaande rassen brengt Meijer de rassen Lady Rosetta voor de chips industrie en verder de Fambo, Ar- kula, Gigant en Mirakel en enkele zeer veelbelovende rassen in ont wikkeling. Door het verrichten van veel onder zoek zijn niet alleen deze veelbelo vende rassen tot stand gekomen, maar kan ook aan de telers en ver bruikers op optimale wijze begelei ding en advies worden gegeven. Alle moderne ontwikkelingen wor den daarbij in ogenschouw genomen. Met het thema 'Kiezen voor de toe komst' wil de Landbouw RAI 92 aandacht besteden aan alle mogelij ke alternatieven voor de boer. Daar toe behoort ook agrificatie, het verbouwen van gewassen voor niet- voedsel toepassingen. Weliswaar speelt agrificatie voor het boerenbe drijf pas op langer termijn. Een aan tal organisaties verricht al uitgebreid onderzoek naar de mogelijkheden en haalbaarheid van agrificatie en ook in de media komt de term veel vuldig voor. Blijft de vraag wat nu precies agrifi catie is. Op de Landbouw RAI 92 komt een expositie over dit onder werp. Daarbij komen vezelgewas sen, oliegewassen en plastics uit koolhydraatgewassen aan bod en is te zien voor welke industriële toe passingen ze gebruikt kunnen worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 17