Landbouwmechanisatie steeds meer gericht op gezond en efficiënt produceren Grote verscheidenheid aan banden op RAI Produktinformatie ^DoW Verbeteringen 55 serie John Deere Melkrobot boer- en diervriendelijk Herder Middelburg: machine voor bio-olie Noviteiten Cehave op Landbouw RAI ■J6J sill mim Naast maximaal produceren tegen minimale kosten spelen er in de agrarische sektor ook andere eisen een rol. Steeds meer aandacht is er voor schoon produceren. Ook bij de landbouwmechanisatie. Het groeiende milieubewustzijn in de Nederlandse landbouw vloeit voor een deel voort uit konsumentenwensen. Een goede kwaliteit van de produkten alleen is niet meer voldoende; de konsument stelt ook eisen aan de wijze waarop het produkt is gemaakt. Daarnaast speelt de overheid een belangrijke rol via wet- en regelgeving. De in dustrie van landbouwmechanisatie investeert enorme bedragen in het zoeken naar praktische oplossingen. Tijdens de komende Land bouw RAI 92, die van 20 tot en met 25 januari aanstaande in de RAI plaatsvindt, worden de nieuwe generaties stallen, landbouw machines en installaties getoond. Op deze en volgende pagina's treft u aan wat enkele bedrijven, met name die in het zuidwesten, presenteren op de komende Landbouw RAI. Het is slechts een greep uit het totale aanbod. Onder invloed van konsumenten wensen en overheidseisen vindt momenteel een drastische beper king plaats van aantal en hoeveel heid bestrijdingsmiddelen. Die beperking leidt op zijn beurt tot al- Vanaf herfst 1991 zijn door de fa briek èen aantal verbeteringen aan gebracht aan de 55-serie trekkers, met name aan de twee grootste modellen. Zo heeft de bestuurder nu een nog beter zicht uit de cabine van de 4755 met 140 kW (190 pk) en de 4955 met 168 kW (228 pk), door dat de uitlaatpijp en de luchtinlaat- pijp van de motorkap verwijderd zijn. De uitlaatpijp zit nu rechts naast de cabine en de uitlaatdemper is onder de kap gemonteerd; de luchtaanzuiging vindt plaats via een grille voorop de motorkap. Vorige week vrijdag vond de perspresentatie plaats van de mel krobot die door Prolion uit Vijfhuizen (NH) is ontwikkeld. De robot is te zien op de komende RAI. Het appa raat wordt binnenkort bij enkele Ne derlandse boeren geïnstalleerd. Over enkele maanden komt de ro bot in de handel voor een prijs van ca f 275.000,-. De robot is geïstalleerd in een melkstation, waar de koe zeker drie maal daags een bezoek aan brengt, gelokt door krachtvoer. Volgens Prolion is de robot zowel boer- als diervriendelijk. Het dier wordt niet vastgezet. lerlei nieuwe vormen van gewasbe scherming en onkruidbestrijding. Wat het beschermen van gewassen tegen insekten betreft, is steeds va ker sprake van biologische bestrij ding. Hoewel biologische bestrijding goede resultaten biedt, zijn in de meeste gevallen nog bestrij dingsmiddelen nodig, zij het in zeer geringe hoeveelheden. Optimale do sering is daarbij het uitgangspunt, niet teveel en niet te weinig dus. Die optimale dosering begint al met computersystemen, waarmee de in- sektenschade nauwkeurig wordt gevolgd. Pas bij het overschrijden van een bepaalde schade-drempel zal de boer overgaan tot spuiten. Vergeleken met vroeger, toen onaf hankelijk van de aangerichte scliade werd gespoten, levert dat al een for se vermindering op van het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Een tweede stap is gericht spuiten. Daartoe zijn en worden speciale spuitmonden ontwikkeld om 'ver waaien' van het middel te vermij den. Ook zijn er speciale gerichte spuitsystemen, waarbij niet het hele veld wordt bespoten, maar alleen de planten. Een gerichte bespuiting bespaart gemiddeld genomen ca. een kwart tot eenderde op het ge bruik van bestrijdingsmiddelen. Onkruidbestrijding Bij de bestrijding van onkruid wordt het gebruik van chemische midde len ook flink teruggebracht. Daarbij kan de boer teruggrijpen op de tradi tionele methoden, zoals wiedeggen, schoffelen en frezen, maar dan gestoken in een modern gemecha niseerd jasje. De wiedeg is vooral geschikt voor klein onkruid en de schoffel wordt gebruikt als het on kruid wat hoger is opgeschoten. Vaak gebeurt dat schoffelen in kom- binatie met gerichte bespuiting. De rijen worden gespoten en het on kruid tussen de rijen wordt geschof feld. De frees is vooral bruikbaar op percelen die verwaarloosd zijn. Een bijzondere variant ten slotte is de 'borstel', waarmee het onkruid De komende RAI biedt ook weer een grote verscheidenheid aan wie len en banden, in alle soorten en groottes. Een van de bedrijven die met banden op de RAI staat is Mol- con bv te Heinkenszand. Dit bedrijf is een van de grootste leveranciers van dubbelluchtwielen en andere banden voor de landbouw. Het be drijf is aktief in de gehele Benelux en daarnaast ook in overig Europa. Het bedrijf levert o.a. de merken Nagbol, Taifoon, Alliance en Taurus. Al deze merken zijn op de RAI te zien. Nieuwe Taifoonbanden, een ex- klusief eigen merk in traktorvoor- banden en imp/ementbanden van Molcon bv. wordt verwijderd door intensief borstelen. Een bijzondere vorm van onkruid bestrijding is het gebruik van hitte als onkruidverdelger. Op de Land bouw RAI 92 worden diverse hitte- verdelgers getoond. De verbranding gebeurt of met behulp van hittestra- ling (infrarood) of met behulp van branders. Dergelijke apparaten kun nen, evenals de borstels, ook wor den gebruikt voor het verwijderen van onkruid op trottoirs en wegen. Bodembedekkers Voorkomen is beter dan genezen en dat geldt natuurlijk ook bij de bestrijding van onkruiden. Een van de manieren om onkruid te voorko men is het afdekken van de bodem met papier of plastic. Die methode wordt wel toegepast bij de teelt van aardbeien. Na afdekken van het veld worden de zaailingen door het plastic of papier heen in de grond gezet. Na de oogst wordt de folie hergebruikt. Bij suikerbieten, maar ook bij andere gewassen, kan men ook gebruik maken van natuurlijke bodembedekkers. Een gewas dus, dat niet alleen het opschieten van onkruid tegengaat, maar dat, mits voor de winter ingezaaid, ook het uitspoelen van stikstof naar het grondwater tegengaat. Een dergelij ke bodembedekker is ook nuttig om de erosie, het verwaaien of afspoe len van de bodem tegen te gaan. Om een gewas te zaaien of te poten in een bodembedekker vergt specia le machines. Ook daarvan komt er een aantal op de markt. Loofdoding De beperking van het gebruik van chemische middelen leidt er toe, dat er alternatieven moeten komen voor het doodspuiten van aardappelloof. In de speurtocht naar mechanische methoden van loofdoding is een aantal alternatieven ontdekt. Of lie ver, herontdekt, want mechanische loofdoding dateert al uit de jaren twintig en dertig van deze eeuw. De belangrijkste technieken zijn loof- trekken, waarbij de plant mecha nisch uit de grond wordt getrokken, en loofklappen. Daarbij wordt de plant vlak boven de grond af gesne den. Loofkiappen gebeurt vaak nog in kombinatie met chemische middelen. Verzuring tegengaan Naast bestrijdingsmiddelen vormt mest één van de belangrijkste mi lieuproblemen in de landbouw. Enerzijds komt er ammoniak vrij bij opslag en uitrijden van de mest. An derzijds spoelen nitraten en fosfaten afkomstig van de mest uit naar grond- en oppervlaktewater en ge ven daar aanleiding tot overmatige algengroei. De uitstoot van ammoniak wordt op verschillende manieren tegengaan. De afgelopen jaren hebben de boe ren fors geïnvesteerd in mestopslag. Vanaf 1 februari moeten de mestsi- olo's zijn voorzien van een kap. In de stal zelf wordt de uitstoot van am moniak verminderd door de mest snel af te voeren met automatische mestschuiven en door de bouw van speciale mestkelders. Ook het bewerken van mest op de boerderij vormt een middel om de uitstoot van ammoniak tegen te gaan. Er zijn inmiddels diverse systemen ontwikkeld voor het scheiden van de vloeistof en de vaste stoffen van de mest. De vaste mest wordt afgevoerd naar het land of de mestfabriek. Een deel van de vloeistof kan worden gebruikt voor het schoonspoelen van de stal. Een ander deel is zo schoon dat het op het riool geloosd mag worden. Mestinjektie Bij het uitrijden van mest op het land kan uitstoot van ammoniak worden verminderd door mestinjek tie. Verschillende vormen van injek- tie zijn mogelijk. In de eerste plaats de echte injektie, waarbij de mest met behulp van een injektietand tien a vijftien centimeter de bodem in wordt gebracht. In de tweede plaats de zodebemesting, waarbij een sleufje in' de grond wordt gemaakt met een kouter. Het sleufje wordt volgestort met mest. En ten derde de zode-injekteur. Daarbij wordt eveneens een sleufje getrokken, maar dat wordt na het inbrengen van de mest meteen weer dicht- gereden. Mineralen Het mestprobleem is niet alleen een probleem van ammoniak, het is vooral ook een mineralenprobleem. De aanpak van dit probleem gebeurt via het veevoer. Aan het voer kun nen bijvoorbeeld hulpstoffen wor den toegediend, waardoor het dier fosfaat beter opneemt. Dat bete kent dat er minder fosfaat in de mest terechtkomt. Ook het over schot aan stikstof kan via het vee voer worden verminderd. Bij stikstof gaat het vooral om de eiwitten in het voer, eiwitten die het varken no dig heeft voor zijn groei. Door het ei witgehalte in het voer aan te passen aan de groeifase van het dier, zal er minder stikstof via de mest worden uitgescheiden. De ontwikkelingen rond bestrij dingsmiddelen en mestoverschot la ten zien dat de landbouw snel reageert op de (strenge) milieu- eisen van de overheid en op de wensen van de konsument. Zij kan ook snel reageren, dankzij het inno vatieve karakter van de bedrijven die zich bezig houden met landbouw mechanisatie. Op de komende Landbouw RAI 92 worden vele voorbeelden getoond van de alert heid en kreativiteit, waarmee de landbouw reageert op nieuwe uitda gingen. Herder BV uit Middelburg is op de RAI aanwezig met een grenadier MBK 135 tractor met zij-aanbouw, geschikt voor biologisch afbreekba re olie. De machine kan ook geleverd worden voor gewone hydraulische olia Kiest men voor bio-olie dan wordt ook een koeler geleverd, om dat de bio-olie niet warmer mag worden dan 80 graden. Voor deze milieuvriendelijke machine is vooral uit Duitsland belangstelling, omdat in dat land op maaiboten alleen op deze wijze mag worden gewerkt. Aanschaf en brandstof liggen overi gens hoger in prijs. Gebruik in Ne derland is nog niet verplicht. Herder geeft overigens begeleiding. De zodebemesters van Cehave zijn leverbaar in werkbreedtes van 2.80 tot ruim 6 meter Cehave NV introduceert op de RAI het uitgebreide programma van Gaspardo met precisie zaaimachi- nes voor het zaaien van bieten, mais en groentezaden. Op het gebied van mestverwerking worden de nieuwe CHV-zodebemester en de Rolland stalmestverspreider ten toon gesteld. De CHV-zodebemesters zijn lever baar in werkbreedten van 2,80 t/m 6,16 mtr, in losse en kompleet opge bouwde uitvoering. Uniek aan deze zodebemester is o.a. de konstante, traploos instelbare druk op de zodebemester-units. Sinds kort heeft de Cehave de Rolland-stalmestverspreider in haar programma. Het programma bestaat uit drie serie's n.l.: de Stan daard klasse met een laadvermogen van 4.500 t/m 7.600 kg, de Zware klasse van 4.800 t/m 8.500 kg, en de Super Loonwerkers klasse van 8.000 t/m 16.000 kg. Opvallend zijn de taps naar achteren uitlopende laadbak (voor het goed lossen van de mest) en de grote stroöibreedte. Naast landbouwwerktuigen toont de Cehave het nieuwe CHV-Hunday krachtvoerprogramma.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 16