Akkerbouwers kunnen fruitteelt als sektor sterker maken Ingrijpende besluiten over praktijkonderzoek onvermijdelijk 50ste Ontwikkelingsdag voor de fruitteelt Hobaho organiseert materialenveilingen Symposium over toekomst tuinbouw NFO-voorzitter in Kapelle: De mechanisatiebeurs in de veiling te Kapelle was ter gelegenheid van het landelijk karakter van de beurs de gehele dag opengesteld. Op de 50ste Ontwikkelingsdag voor de Fruitteelt, die vrijdag 10 januari a.s. in Kapelle werd gehouden, draaide het vooral om markt en mi lieu. De organiserende NFO-kring Zeeland/West-Brabant was er op nieuw in geslaagd een drietal gere nommeerde sprekers over deze onderwerpen hun licht te laten schijnen. Het waren achtereenvol gens de heer J. Zevenbergen, voor zitter NFO, de heer J. van der Veen, voorzitter van het Produktschap Groenten en Fruit, en ir. K.J. van Ast, direkteur akker- en tuinbouw ^van het Ministerie van Landbouw. De opkomst was op deze jubileum bijeenkomst minder groot dan ande re jaren. Dat had een begrijpelijke oorzaak. Nogal wat fruittelers be vonden zich op de fruitteelt- mechanisatiebeurs, die tegelijkertijd in de veiling te Kapelle werd gehou den. Gezien het landelijke karakter van deze beurs vond men het niet gepast de deuren tijdens de lezin gen te sluiten. Volgens Jaap van der Veen, de voorzitter van het Produktschap, heeft Nederland een grote en groei ende markt voor vers fruit. Hard fruit verliest echter langzaam maar zeker terrein in ons land. Import vruchten (vooral citrus) zijn in op mars. De Nederlandse fruitwereld moet het daarom vooral van de ex port hebben. Binnen de EG heeft ons land een sterke positie. "Als we die positie willen vasthouden zullen we ons onderzoek moeten verster ken, onze kennis op peil moeten houden en ook ons aanbod moeten concentreren, zodat we de grote ko- persblokken partij kunnen geven. Ook moeten we meer variatie in ver paking bieden en rekening hou den met het toenemende milieubewustzijn", aldus Van der Veen. Omvang sektor De Produktschapsvoorzitter konsta- teerde dat de fruitteelt één van de kleinere tuinbouwsektoren is. Het fruit is goed voor f 700 miljoen om zet op een totaal van f 13 miljard. Hij waarschuwde dat de sektor wat betreft omvang minstens op peil moet blijven en pleitte daarom voor een positief onthaal van akkerbou wers, die op fruit willen overschake len. Ook in het kleinfruit moeten nieuwe mogelijkheden worden aan gepakt. Ir. Van Ast, 's ministers hoogste ambtenaar op het gebied van de akker- en tuinbouw, liet zich in de zelfde geest uit. Het is belangrijk, zo zei hij, dat de fruitteeltsektor vol doende omvang heeft. Een kleine Traditioneel worden er in de bollen- wereld een paar maal per jaar mate rialenveilingen gehouden, ook wel boedel veilingen genoemd. Zo ook weer dit jaar. Op 22 januari a.s. zal de eerste materialenveiling van 1992 bij Hobaho BV in Lisse gehou den worden. De aanvang is 10.00 uur. De kijkdag voor de eerste veiling is op 21 januari van 08.00-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur in de hallen van Hobaho BV aan de Haven te Lisse. De overige data van de bij Hobaho te houden veilingen zijn: 12 februari en 4 maart in Lisse en 19 februari in Breezand (N-Holland), en wel bij transportbedrijf Van Dooren, Meer weg 42. De kijkdagen zijn respektie- velijk op 11 februari en op 3 maart in Lisse en op 18 februari in Breezand. De materialenveilingen gaan "bij op bod" en staan onder leiding van de veilingmeesters F. Hogewoning en A. van Zeist. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de heer H. Hoogervorst 02521-34777/privé 02513-12096. Aan hem kunnen ook koopopdrachten worden verstrekt. bedrijfstak heeft minder draagvlak in de belangenbehartiging en is min der interessant voor toeleveringsbe drijven. Ook hij beoordeelde de toetreding van akkerbouwers posi tief. "U moet daar niet bang voor zijn. Als ze het goed doen, betekent dat een versterking voor de hele fruitteelt-sektor", aldus ir. Van Ast. Nieuwe rassen Van Ast konstateerde dat de ople ving van de Nederlandse fruitteelt na 1980 vooral te danken is aan de vernieuwing van het appelassorti ment (Jonagold en Elstar). Geleide lijk aan worden deze rassen echter gewoon. Het wachten is op een vol gende generatie nieuwe appelras sen, waarop overigens nog weinig zicht bestaat. De topambtenaar legde de vinger op de zwakke plek bij de be- drijfsstruktuur in de fruitteelt, met name de relatief kleine bedrijfsop- pervlakte. Vergroting van de produk- tie is met het oog op kontinuïteit noodzakelijk. "Met 8 ha is het niet zo zeker meer, dat je aan de veilige kant zit". Het zuidwesten scoort overigens wat betreft bedrijfsopper- vlakte niet zo slecht. Wel is de ver kaveling in Zeeland een belemmerende faktor. Het gemid deld aantal kavels per bedrijf is 2,6. Dat is aan de hoge kant. In dat ka der noemde Van Ast het snoeien op landinrichting niet gunstig voor de land- en tuinbouw. Milieu Alle sprekers gingen uitgebreid in op het milieu. Kringvoorzitter W. de Ja ger konstateerde in zijn inleidend betoog dat de geïntegreerde fruit teelt in Zeeland en West-Brabant goed aanslaat. Naar verwachting wordt 95% van de peren en 70% van de appels dit jaar geïntegreerd geteeld. Felle kritiek had De Jager op het toelatingsbeleid voor nieuwe bestrijdingsmiddelen. Middelen drei gen op grond van onduidelijke en omstreden kriteria te worden afge keurd, terwijl de Kommissie Toela ting Bestrijdingsmiddelen nieuwe middelen tegenhoudt, ook middelen die het milieu veel minder belasten. NFO-voorzitter Zevenbergen be toogde dat de fruitbedrijven er goed aan doen het Meerjarenplan Gewas bescherming serieus te nemen. "We moeten wel werken aan, maar niet te veel rekenen op een grote versoepeling van het milieubeleid". Zevenbergen vindt dat de overheid rekening moet houden met de rela tief gunstige positie van de Neder landse fruitteelt en de bedrijfstak daarom niet met onmogelijke op drachten moet opzadelen. Hij vindt dat de fruitteelt het initiatief zelf in handen moet houden als het gaat om een meer milieuvriendelijke pro- duktiewijze. "Dit is verre te verkie zen boven het van bovenaf opgelegd krijgen van al dan niet zin volle en haalbare maatregelen". De inleiders op de 50ste Ontwikke lingsdag voor de Fruitteelt, die vori ge week vrijdag in Kapelle werd gehouden, wilden hun vingers niet branden aan het meest gevoelige thema in de Nederlandse fruitteelt op dit moment: de toekomst van het praktijkonderzoek. Het rapport van de commissie-Bijloo kwam slechts zijdelings en zeer voorzichtig ter sprake. NFO-voorzitter J. Zevenbergen ging nog het verst in zijn betoog. Hij constateerde dat het praktijkonder zoek, dat nu f 2,6 miljoen per jaar kost, in de toekomst alleen maar duurder wordt. Zevenbergen vindt dat de fruitteelt aan zichzelf ver plicht is het praktijkonderzoek vol doende financiële ruimte te geven. 'De toenemende medefinanciering rechtvaardigt de wens dat het prak tijkonderzoek uiterst produktief en effectief werkt. De huidige opzet, aansturing en financiering moeten worden aangepast aan deze wens. Ingrijpende besluiten zijn daarbij on vermijdelijk. Het zal noodzakelijk zijn individuele belangen en zelfs regio nale belangen ondergeschikt te ma ken aan het gezamenlijk belang van goed en efficiënt onderzoek tegen Ir. Van Ast konstateerde dat de volu- mereduktie volgens het Meerjaren plan in het hardfruit (23% in 1995 en 44% in 2000) haalbaar lijkt door betere spuitmethoden, meer geleide bestrijding van schurft en meel dauw, meer geïntegreerde bestrij ding van plagen en minder inzet van herbiciden. Wat betreft het saneren van middelen zei ir. Van Ast er van uit te gaan dat milieukritische mid delen die voor sanering in aanmer king komen, maar nog niet kunnen worden gemist en waarvoor geen alternatieven beschikbaar zijn, voor alsnog niet verboden zullen worden. J. van der Veen de laagst mogelijke prijs'. Voorbarig De directeur akker- en tuinbouw van het ministerie van Landbouw, ir. K. van Ast, noemde de eerste reacties op het rapport-Bijloo, op zijn minst voorbarig en nogal defensief van aard. Hij wees er op dat de commis- Gelegenheidswerk Kringvoorzitter De Jager liet zich be halve over het milieubeleid ook zeer kritisch uit over het beleid van de overheid ten aanzien van gelegen heidsarbeid in de land- en tuinbouw. "Als je leest wat de staatssekretaris van sociale zaken te berde brengt, rijzen je haren ten berge. De regeling die wij hebben doet niemand te kort, wordt ook in de ons omringen de EG-landen toegepast, is werk baar en voor werkgevers en gelegenheidswerkers acceptabel. Zeker als fruitteelt kunnen we niet zonder een eenvoudige regeling om het dunnen en plukken rond te krij gen. En ondanks alle slijmverhaal- tjes over goed ondernemerschap wordt de hand die voedt nog steeds gebeten", aldus De Jager. De Stichting Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs (NTV) organiseert op za terdag 11 januari 1992 een sympo sium, onder het thema: Tuinbouw: kansen enx bedreigingen in een "grenzeloze" toekomst. Plaats van handeling is het hoofdkantoor van AEGON verzekeringen aan het Mari- ahoeveplein 50 in 's-Gravenhage. Er worden inleidingen over dit the ma gehouden door prof. dr. L. Bak (oud-hoogleraar planologie) en ir. A. Vijverberg (Consulent voor de Land bouw in Zuid-Holland). Een aantal stellingen wordt gepresenteerd door Koos Verbeek (chrysantenkweker), dr. ir. H.J. van Oosten (adjunkt- direkteur PTG-Naaldwijk) en C.A.M. de Wit (algemeen direkteur Van Dijk Delft BV) over achtereenvolgens "management en arbeidsvoorzie ning", "geïntegreerde teelt" en "afzet". Na de lunch en een verrassende kunstzinnige beschouwing over het onderwerp van de dag, volgt een fo- rumdiskussie met deelname door de inleiders. Het symposium wordt ge leid door Ton Planken. De afloop is gepland omstreeks 15.00 uur. Uit nodigingen aan symposiumdeelne mers worden in november vanuit onze Stichting op persoonlijke titel verzonden. De kosten voor deelna me zijn f 40,—. sie was ingesteld door bedrijfsleven en overheid tesamen. Hij pleitte er voor in alle rust een goede discussie te voeren en niet overhaast beslui ten te nemen. Ook alternatieven moeten daarbij een kans krijgen. De herkenbaarheid voor de sector noemde Van Ast een belangrijk punt. De voorzitter van het Produktschap Groenten en Fruit, J. van der Veen, zei dat het voor de hand ligt dat er minder lokaties voor fruitteeltonder- zoek komen. Hij ging overigens evenmin als de sprekers in op het rapport van de commissie-Bijloo. Wel benadrukte Van der Veen dat de overheid het wat betreft onder zoek niet mag laten afweten. NFO-kringvoorzitter De Jager hield zich nog het meest op de vlakte, hoewel veranderingen in de opzet van het praktijkonderzoek grote ge volgen kunnen hebben voor het Proefstation Wilhelminadorp. De Ja ger volstond met de mededeling dat deze winter in alle afdelingen een discussie over het praktijkonderzoek wordt gevoerd. Hij wilde daar niet op vooruitlopen. 'Wij willen het al lerbeste tegen de laagst mogelijke kosten. Dat hoort bij ons onderne mer zijn', aldus De Jager.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 15