"Minder middelen gebruiken moet wel financieel aantrekkelijk zijn" Tarweprijs komt tussen de 25 en 30 cent te liggen Zeeuwsvlaamse bestuurders kregen cursus op maat Boeiende sprekers op studiemiddag Gewasbescherming LEI-onderzoeker Blom in West-Brabant: Nieuwe toelatingen Gewasbeschermingsdeskundige L.B. van der Velde van de DLV Goes liet een tiental middelen de revue passeren die helemaal nieuw zijn of een nieuwe toelating hebben. Als eerste het nieuwe middel Ally, een voorjaarsherbicide in granen. Het middel is super-aktief: Van de Velde hield de zaal een klein potje voor met de mededeling: "Dit is voor drie hektare". Hij wilde hiermee maar aangeven dat de gebruiker ontzet tend moet letten op de dosering, "want anders zit je zo op een dub bele dosering". Het middel mag ab soluut niet driften, en ondervruchten kunnen er in vrijwel alle gevallen niet tegen. Alle groeistoffen behalve 2-4 D kunnen ermee gemengd worden. Het mid del werkt bijzonder goed op kamille, onafhankelijk van temperatuur en licht. Vanwege de hoge aktiviteit is het erg belangrijk na gebruik de tank goed te reinigen. "Als er nog een restje inzit als je de bieten gaat spui ten dan spuit je die finaal aan flarden". Een ander middel dat de gewasbe schermingsdeskundige noemde was Betanal progress, dat iets feller werkt dan Betanal tandem. Er is een stukje werkzame stof vervangen door een ander, waardoor de wer king breder en sterker is geworden. Het nieuwe middel werkt ook tegen ^ujjcyaaicKiuid. Echt nieuw is het middel Focusplus, dat raaigrassen, wilde haver, duist, graanopslag, kweek en hanepoot bestrijdt. Straatgras wordt er niet door bestreden. De bodemherbicide in wintertarwe Javelin pakt een breed aanbod van onkruiden. Bezwaar van dit middel is wel dat het een lange werkingsduur heeft, waardoor het nodig is dat de teler voor de volgen de teelt kerend ploegt. Mocht de tarwe uitvriezen dan kunnen er op het perceel in dat jaar geen suiker bieten meer verbouwd worden. Nieuw toegelaten als loofdo- dingsmiddel in aardappelen, voor zowel konsumptie als pootgoed, is Finale SL 14. Volgens de fabrikant is het onmogelijk dat bij goed gebruik het middel de knol bereikt, zodat er geen vaatbundelverkleuring of navel- eindrot kan ontstaan. Van alle loof- dodingsmiddelen lijkt dit daarom niet de slechtste, aldus Van der Vel de. "En, klappen is natuurlijk ook een mogelijkheid". Biotechnologie Direkteur research van kweekbedrijf VanderHave drs. C. Noome begon met te zeggen dat de biotechnologie geen middel is tegen alle kwalen. "Als u denkt dat in de toekomst de biotechnologie het ge bruik van bestrijdingsmiddelen over bodig maakt dan moet ik u teleurstellen". Noome deelde mee dat het maken van nieuwe rassen via genetische modifikatie veel snel ler gaat dan via de gangbare verede- lingsmethoden, maar dat toch minimaal zeven jaar zit tussen de eerste veldproef en het op de markt brengen van een ras. Over de hele wereld gezien is al gedurende vijf jaar ervaring opgedaan met veld proeven. "Er heeft zich daarbij nog nooit een onverwacht en onge wenst effekt voorgedaan", aldus de onderzoeker. Wel wees hij op de noodzaak zeer zorgvuldig te werk te gaan met deze "nieuwe tech nologie". Veldproeven zijn onder meer nodig om te onderzoeken of de verwachte voordelen er daadwerkelijk uitko men. Het gaat bij het verkrijgen van nieuwe rassen via genetische modi fikatie onder meer om het verkrijgen van resistenties tegen bijvoorbeeld virussen, schimmels, insekten of te gen een herbicide. Akkerbouwer Hans Quist: "Groenbemesters kunnen een groot deel van de stikstof vastleggen en hiermee uitspoeling voorkomen". Een van de belangrijkste motivaties voor de boer om minder te gaan spuiten moet zijn dat het financieel aantrekkelijk is. Dat werkt het best. Dit zei akkerbouwer Hans Quist uit IJzendijke op de vorige week vrijdag in de Prins van Oranje te Goes ge houden Studiemiddag Gewasbe scherming. De studiemiddag, georganiseerd door DLV en TAZ, is in de plaats gekomen van de S puitdag. Hans Quist heeft sinds twee jaar een 45 ha groot voorbeeldbedrijf geïntegreerde akkerbouw. Hij toon de de aanwezigen cijfers over het gebruik van meststoffen en gewas beschermingsmiddelen. Op het ge bied van bemesting probeert de geïntegreerde akkerbouw vooral het benuttingsniveau van stikstof om hoog te krijgen. In 1990 en 1991 lag het benuttingsniveau van stikstof op het bedrijf van Quist op 40 a 45 procent. Een mogelijkheid om dit op te krikken is het zaaien van een groenbemester, die een groot deel van de stikstof vastlegt en de winter doorbrengt. Ook het verhakselen van stro is een mogelijkheid, want bij het afbreken van stro wordt stikstof vastgelegd. Quist gaf aan dat zoiets bij hoge stroprijzen na tuurlijk geen aanbeveling verdient. Verder moet zo mogelijk in het voor jaar drijfmest worden toegediend. De grond mag hiervoor niet al te zwaar zijn. Op het bedrijf in IJzendij ke is in voorjaar 1990 met de mest- pendel varkensmest op het land gebracht waar aardappels moesten komen. Dat ging goed, "alleen za ten de loonwerker en ik er zelf ook helemaal onder", zei Quist. Vorig jaar heeft hij daarom de drijfmest met de giertank over de ploegsne- den uitgereden, maar ondanks de lage bandenspanning is er volgens de akkerbouwer insporing opgetre den. Dit jaar laat hij het toedienen van varkensd rijf mest in het voorjaar daarom achterwege, temeer daar de aardappelpercelen ver van huis lig gen en toediening vrij kostbaar zou worden. Met een benuttingspercentage van ruim 60 procent in 1990 en ruim 70 procent vorig jaar gaat er van kali en fosfaat veel minder verloren. De be nutting kan nog beter, maar 100 procent is nooit haalbaar. Wat betreft het middelengebruik gaat het er vooral om minder herbi ciden en fungiciden toe te passen. Uit de getoonde cijfers bleek dat op het bedrijf van Quist het totale mid delengebruik in 1991 ongeveer 60 procent bedroeg van het gemiddel de in de jaren '87-89. Uit het cijferoverzicht bleek ook dat het middelengebruik in de (voer-) erwten in 1991 maar een fraktie bedroeg van dat in 1988. "Vorig jaar heb ik in de erwten geen bo demherbicide of andere onkruid- bestrijding toegepast, maar ben ik er drie keer met de onkruideg door heen geweest. Dat ging goed. Als je wel een bodemherbicide gebruikt kun je niet eggen, dan zou je het be schermende laagje met bodemher bicide verstoren". Ook liet hij gegevens zien over de toegepaste hoeveelheden werkza me stof per gewas. Minder midde lengebruik in de suikerbieten - onder andere door in één werkgang met een precisiezaaimachine te zaaien en tegelijk een rijenbespuiting uit te voeren, hierdoor komt een minimale hoeveelheid spuitmiddel altijd pre cies boven de rijtjes - leverde geen minder resultaat op. De tarwe was echter niet zo'n successtory. Hier moest hij nogal eens een korrigeren- de onkruidbestrijding uitvoeren. De strategie om in de aardappelen zo laat mogelijk te frezen lukte de afge lopen twee jaar uitstekend. Door het droge weer rond dat tijdstip werkte het late frezen als een uitstekende onkruidbestrijding. De bieten waren nog nauwelijks van het land toen Zeeuwsvlaam se bestuurders (m/v) hun winte ractiviteiten startten in de vorm van een bestuurscursus. Zo'n 20 afdelings- en kringbestuurders hadden zich voor de cursus aan gemeld. De cursusorganisatie, het I.L.K.V. en de Volkshoge school, maakte de cursus geheel naar wens van Zeeuwsvlaamse bestuurders. De cursus duurde in totaal 6 dagdelen verspreid over twee maanden. Kenmerkend voor de cursus was, dat aktuele streekontwik- kelingen telkens gekoppeld wer den aan bestuurstrainingen. De aktuele thema's werden geïntro duceerd door terzake kundige sprekers. Reactie van een van de cursisten hierop was: "Het is motiverend om van praktijkmen sen (doorgaans collega bestuurders) te horen hoe zij denken over een bepaalde land bouwontwikkeling. In de cursus werd ons geleerd hoe we een landbouwprobleem zo effectief mogelijk konden sturen, de stu ringsrichting bepaalden we zelf." Landinrichting was een belang rijk thema. Dit thema werd extra aktueel doordat in november zware bezuinigingsmaatregelen werden aangekondigd. Dankzij medewerking van de Zeeuwse Landinrichtingsdienst kon uitvoerig aanacht besteed worden aan de effecten van de bezuiniging voor Zeeuws- Vlaanderen. Bij wijze van bestuursoefening formuleerden de cursisten hun visie op het Zeeuwsvlaamse landinrichtings- belang. Gedurende de laatste avond presenteerden cursisten hun plan aan een forum van des kundigen (statenlid, voorzitter 3ZLO en beleidsmedewerker van de ZLM). Na afloop oordeelde men posi tief over de cursus. Als gemis noemde men een onderdeel vergader- en bestuursvaardighe- den. Dit onderdeel verzorgt de Volkshogeschool in een extra cursus nog deze winter, dit op verzoek van de cursisten. Een in positieve zin veel genoemd eva luatiepunt was, dat het goed is dat ervaren kringbestuurders ook bereid waren om de cursus te volgen. 'Zo samen een cursus volgen geeft het gevoel dat we als jonge èn ervaren bestuursle den samen voor de taak staan belangen te behartigen', aldus aspirant-bestuurders. Het I.L.K.V. herhaalt deze cursus nog deze winter in West- Brabant. Belangstellenden voor deze cursus kunnen zich aan melden bij de heer Elzinga, se cretaris I.L.K.V., tel.nr. 01100-47700. Jacques Roumen LEI-onderzoeker J. Blom had vorige week donderdag het Agrarisch Plat form West-Brabant weinig nieuws te vertellen. De plannen van McSharry zullen voor de akkerbouw het begin van het einde betekenen. Een lagere graanprijs met daaraan gekoppeld een vorm van inko menssteun wees de vergadering af. De akkerbouw wordt dan afhanke lijk van de willekeur van de politiek. Volgens Blom vallen de financiële resultaten over 1991 weer lager uit. 'Niet zozeer de prijsvorming, maar de kostenfaktor is hier debet aan. De kosten lopen op met f 450,— per ha in 1995. Van de overheid is weinig steun te verwachten. Veel nota's zijn te zwak om als basisbe- leid te dienen. 'Kansen voor de indi viduele akkerbouwers hangen af van de financiële positie van het be drijf en de persoonlijke ambitie', al dus Blom voor de 100 aanwezige akkerbouwers in zaal Koch te Kruisland. Discussie Blom verwacht dat de uiteindelijke graanprijs tussen de 25 en 30 cent zal komen te liggen. 'De wereld markt voor granen zal zich dan weer herstellen'. Deze zinsnede lokte een discussie uit. De vergadering was van mening dat dan ook de prijs van afvalprodukten, zoals die massaal in Rotterdam binnenkomen, zal dalen. Ook het stikstofbeleid binnen de veehouderij zal de akkerbouw wei nig voordeel opleveren. Blom sugge reerde dat hierdoor de akkerbouw weer mogelijkheden krijgt om ruw- voer aan de veehouderij te leveren. Op korte termijn ziet de LEI- functionaris perspectief in uit gangsmateriaal als pootaardappelen voor Oost-Europa. Agrificatie ziet hij niet zo zitten. 'Daar moet veel be lastinggeld naar toe. Voor de pro- duktie van industriegrondstoffen liggen er volgens mij mogelijkheden in teelten als olifantgras. Dit gewas J.C. Blom kan een wezenlijke bijdrage leveren in de vezelindustrie. Bij de volle- grondsgroenten zit nog groei in de markt. Gezien de goede verbindin gen en de aanwezigheid van veilin gen kan de Zuidwestelijke akkerbouw hiervan profiteren. Naar vooral de luxe produkten is nog vraag'. Inkomenscijfers Kritiek kreeg Blom inzake het naar buiten brengen van jaarcijfers. Geeft een bepaald jaar een verlies van f 25.000,— en het andere jaar een klein positief resultaat, dan vermel den de media dat de landbouw 60% meer verdiend heeft. Dit geeft een vertekend beeld omdat het uit gangspunt op een zeer laag nivo ligt. Beter is het om te laten zien hoe de verhouding kosten-baten liggen. Van voorzitter J. Hopmans werd op de bijeenkomst afscheid genomen. Twee jaar geleden was hij initiatief nemer van het Agrarisch Platform, een overlegorgaan tussen CBTB, NCB en ZLM om sektorgericht op één lijn te komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11