Winstverdeling en toetreding anderen tot maatschap De integratiecommissie van de ZLM Sociaal Voorlichting Wat is een gastouderbureau Agrarische vrouwen onder druk en wat regelen we in het maatschapskontrakt Integratie, theorie en praktijk (Ui) Dit artikel in de serie van maat schappen geeft praktische invulling op wat de bedoeling is van een maatschap: samen werken, samen verantwoordelijkheid hebben en sa men delen in winst (en verlies) van het bedrijf. Op deze manier kan de opvolgende maat een kapitaal op bouwen waardoor de bedrijfsover name wat gemakkelijker zal gaan. Hoe vindt de winstverdeling nu plaats? Winstverdeling In de vorige artikelen is de inbreng van roerende en onroerende zaken besproken. Stel nu dat vader de on roerende zaken in gebruik en genot inbrengt in de maatschap, dan is het eigendom nog aan zijn kant, hij be taalt hiervoor ook eigenaarslasten en misschien ruilverkavelings- of hy potheekrente. Het is daarom vrij lo gisch dat hij daarvoor een vergoeding ontvangt vanuit de maatschap die de onroerende zaken feitelijk gebruikt. De maten hebben beiden een kapi taal opgebouwd in de maatschap (eigen vermogen). Wanneer de ma ten dit kapitaal op de bank zouden zetten zou er rente over verkregen worden; in de maatschap is rente berekening ook logisch vanuit dit oogpunt. Ten slotte nog de arbeid: beide ma ten leveren arbeid in de maatschap waarvoor zij beloond kunnen wor den. Deze beloning wordt per jaar bekeken en berekend. Al bo venstaande vergoedingen zullen ten laste gebracht worden van de be drijfswinst. Wat uiteindelijk nog overblijft zal verdeeld worden vol gens een verdeelsleutel die u in het maatschapskontrakt bepaalt. Deze verdeelsleutel kunt u niet zomaar van jaar tot jaar veranderen. (Zie tabel) Er wordt f 50.000,— ten laste ge bracht van de bedrijfswinst van f 120.000,—. Er blijft nu nog f 70.000,— over om te verdelen; volgens de afgesproken verdeelsleu tel ontvangt vader hier 60% van f 42.000,—) en zoon 40% f 28.000,—). In totaal ontvangt va der f 70.000,— en de zoon f 50.000,—. In de loop der jaren kan de verdeelsleutel wel veranderd worden, meestal met de bedoeling om de zoon wat sneller een kapitaal op te kunnen laten bouwen. De situatie waarin beide maten zich bevinden is natuurlijk wel van be lang; meestal heeft vader nog een gezin "te onderhouden", maar an ders wordt het als de zoon ook ge huwd is (en kinderen heeft). Houdt er ook rekening mee dat "er wel wat te verdelen moet zijn"; er moe ten een tijd lang twee inkomens uit het bedrijf gehaald kunnen worden. Toetreding anderen Stel dat vader en zoon in maat schap zijn gegaan, wat gebeurt er dan bijvoorbeeld als vader komt te overlijden? Het is afhankelijk van het tijdstip wanneer dit gebeurt. Duurt de maatschap al enige tijd, heeft de zoon al een kapitaal opge bouwd en is de bedrijfsoverdracht kortbij, dan kan het raadzaam zijn de zoon het bedrijf over te laten ne men (ik ga er dan even vanuit dat dat financieel haalbaar is). Maar wanneer de maatschap nog niet zo lang duurt en de zoon nog onvol doende mogelijkheid heeft gehad om een kapitaal op te bouwen, kan een bedrijfsoverdracht nog verre toekomst zijn. 1n zo'n geval is het mogelijk om moeder (weduwe van maat 1) toe te laten treden tot de maatschap. Zij treedt dan in alle rechten en plichten die maat 1 ook had. Voor moeder kan dit ook heel belangrijk zijn financieel gezien: ook zij zal een inkomen moeten hebben naast de uitkering AWW en op deze manier kan ze de zoon de gelegen heid geven om het reeds opge bouwde kapitaal uit te breiden. Feitelijk blijft alles hetzelfde, moeder zal wellicht wat minder arbeid leve ren maar hiermee kan rekening ge houden worden in de arbeidsvergoeding. Het betekent wel dat de zoon meer arbeid zal moeten leveren (of iemand zal moe ten aantrekken). Het kan ook zijn dat de zoon komt te overlijden; het verhaal komt er dan toch anders uit te zien, want: was de zoon gehuwd en waren er al kinderen? Of heeft de zoon een vriendin? In het maatschapskontrakt kan ook bepaald worden of de echtge noot/vriendin (weduwe) van maat 2 toe zal treden tot de maatschap. Het zal duidelijk zijn dat dit voorafgaand aan de maatschap moeilijk te bepa len is wanneer de zoon een vriendin heeft, want plat gezegd: "wie haal je tenslotte in huis". Degene die Tabel Stel de bedrijfswinst is f 120.000,- toetreedt treedt ook in de rechten en plichten van de overleden maat. Omdat dit vaak een moeilijke beslis sing is, kan dit ook later geregeld worden door bijvoorbeeld een aan hangsel aan het bestaande maat schapskontrakt te maken. Misschien is de situatie op een later tijdstip konkreter. Het komt voor dat er twee bedrijfs- opvolgers zijn van wie er één nog te jong of schoolgaand is. U kunt dan een beding opnemen dat deze jongste het recht heeft om toe te treden tot de maatschap. Overzie echter wel de konsequenties: is er voldoende winst om met drie perso nen te delen? En is er voldoende ar beid voor drie? Tot wanneer heeft deze persoon het recht om te bepa len of hij wel/niet toe zal treden tot de maatschap? Volgende week (het allerlaatste arti kel in deze serie) wordt nog inge gaan op de arbeidsongeschiktheid en verschillende zaken rondom de maatschap. E.T. Pons en de verdeelsleutel is 60% - 40%: maat 1 maat 2 (vader) (zoon) Een gastouderbureau is een bu reau dat bemiddelt en adviseert bij het regelen van kinderop vang via gastouders. Het zoekt vraag- en gastouders en brengt deze bij elkaar. Voor wie is het gastouderbu reau? Voor vraagouders. Dit zijn mensen die opvang zoeken voor hun kind (eren) omdat ze bijvoor beeld buitenshuis werken, een opleiding volgen of zomaar tijd voor achzelf willen hebben. Voor gastouders. Dit zijn mensen die één of meerdere kinderen willen opvangen omdat ze bij voorbeeld een speelkameraadje zoeken voor hun eigen kind of graag opa en/of oma willen zijn of gewoon plezier beleven in de omgang met kinderen. Wat doet het gastouderbureau? De medewerkers van een gastouderbureau bemiddelen en adviseren bij het regelen van gastouderopvang. Zij brengen gast- en vraagouders met elkaar in contact om kinderopvang voor 0-12 jarigen mogelijk te maken. De opvang kan variëren van mi nimaal 8 uur per week tot een volledige werkweek. Hoe werkt het gastouder bureau? Na aanmelding van zowel gast- als vraagouders volgt er een ge sprek aan huis om een duidelijk beeld te krijgen van de wensen van de vraagouder en de moge lijkheden en aanbod van de gastouder. Aan de hand van de ze gegevens wordt getracht een passende koppeling tot stand te brengen. Het gastouderbureau brengt bei de partijen met elkaar in contact. Na kennismaking besluiten ouders zelf of ze een koppeling willen aangaan. De afspraken over opvangtijden en wijze van betalen worden schriftelijk vast gelegd. Na een proefperiode van ca. 1 maand neemt het gastou derbureau contact op en infor meert of alles naar wens verloopt. Als zich in de loop der tijd vra gen of problemen voordoen dan kan men altijd een beroep doen op het gastouderbureau. Het gastouderbureau vraagt een te gemoetkoming in de bemidde- lingskosten in de vorm van een inschrijfgeld. Tarieven De volgende tarieven gelden voor het GOB De Bevelanden. Andere gastouderbureaus kun nen hier iets van afwijken of werken met een retributiefonds. Inschrijfgeld gast- en vraagou ders f 25,—; vergoeding per uur voor 1 kind f 3,—; vergoe ding per uur voor 2 kinderen f 5,50; vergoeding per uur voor 3 kinderen f 7,50; vergoeding per uur voor 4 kinderen f 9,—. Aanvullende vergoedingen: broodmaaltijd f 1,50; warme maaltijd f 3,—; reiskosten per km f 0,30. Voor meer informatie en/of aan melding kunt u contact opne men met het GOB de Bevelanden op maandag, dins dag en woensdag van 10.30-12.00 uur, telefoon 01100-28139. Er zijn gastouderbureaus in Ter- neuzen, Oostburg, Middelburg, Tholen en Zierikzee. Cis Mercy coördinator vergoeding voor ingebrachte zaken (stel) f 10.000,- rente over kapitaal (stel 6%) f 8.000,— arbeidsvergoeding f 10.000,— f 3.000, f 19.000, Totaal f 28.000,- f 22.000,— Op 21 januari vindt tussen 9.30 en 12.30 uur in de Parkzaal van de RAI de thema-ochtend 'Agrarische vrou wen onder druk, kansen en bedrei gingen in de landbouw' plaats. Mevrouw J.G. Hesse-Woltjer, SEV- ster bij de CBTB Groningen, gaat in op de manier waarop stress in de agrarische wereld tot uiting komt en hoe de SEV hiermee omgaat. Ook houdt zij verschillende reacties van vrouwen en mannen tegen het licht. De deelnamekosten bedragen voor leden van de Plattelandsvrouwen f 10,— en voor niet-leden f 20,—. De ontwikkelingen in de samenle ving en in de land- en tuinbouw zijn voor de drie Centrale Landbouwor ganisaties (3 CLO's) in Nederland aanleiding geweest om integratie van vrouwen in de organisaties ex tra te stimuleren. In 1989 heeft men gezamenlijk een integratieproject opgestart. Opzet hierbij is dat de veranderde houding van mannen en vrouwen ten op zichte van elkaar op het bedrijf ook in de landbouworganisatie tot uit drukking moet komen. Dit sluit prima aan bij de doelstelling en beleidsvisie van de ZLM om meer vrouwen te betrekken bij het werk van de ZLM, om zodoende tot een goede belangenbehartiging te komen. Dit vanuit de ervaring, dat er sprake is van een groeiende be trokkenheid van vrouwen bij econo mische en maatschappelijke ontwikkelingen, die de agrarische sector beroeren. Van het totaal aan zaken, waarbij elk agrarisch bedrijf is betrokken, neemt de vrouw een deel voor haar rekening. In het verlengde hiervan is Ongeveer een jaar geleden hield de ZLM een Studiebijeenkomst over intergratie, waarvan hier een overzicht. het voor de hand liggend, dat vrou wen ook betrokken dienen te wor den bij de behartiging van de in het geding zijnde belangen. Vandaar dat de ZLM in navolging van de 3 CLO's ook een integratiecommissie heeft samengesteld onder voorzitter schap van de vice-voorzitter van de ZLM, de heer A. Munters. Veranderingsproces De ZLM behartigt evenzeer de be langen van boerinnen en tuinders vrouwen als die van boeren en tuinders. Op alle onderdelen en ni veaus binnen de ZLM zijn vrouwen aanwezig en aktief en krijgen zij hiervoor ook de gelegenheid. In principe betekent dit werken aan een veranderingsproces, betrokken zijn bij de organisaties. Boeren en boerinnen zullen moeten veranderen. Boerinnen moeten een drempel overstappen. Boeren moe ten de boerinnen hierbij een steun in de rug geven. Boerinnen zullen hun kennis over landbouwzaken en maatschappelijke ontwikkelingen moeten tonen en hun eigen mening moeten verwoorden (en dat kunnen ze volgens ondergetekende prima). •Boeren moeten daarvoor ruimte ge ven en er voor open staan. Ook de ZLM zal hiervoor open moeten staan en als men waar maakt wat in de beleidsvisie verwoord staat, dan moet dat lukken. De taak van de integratie commissie G. Middelkoop is om dit proces, deze veranderin gen te begeleiden en te ondersteu nen. De commissie is een jaar enthousiast bezig. U zult nog vaak van hen horen. Neem dan ook deel aan de aktiviteiten die georgani seerd gaan worden. Hiervan kunt u t.z.t. meer lezen in uw land bouwblad. De leden van de ZLM- integratiecommissie zijn: mevrouw C.C.Th.M. Dees, mevrouw S.L. Han- se, mevrouw T. Branderhorst, me vrouw G. Middelkoop, de heer A.H. Munters, mevrouw M.G.J. Mol, me vrouw E.T. Pons en de heer R. Hoiting. G. Middelkoop-v.d. Ploeg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10