ifimiitaiBii i Ski Ex-DDR niet rijp voor de vele versnelde vernieuwingen Willem Hack en Jan Withagen werkten enkele maanden in Oost Duitsland Constructeur Hack met tijdelijk monteur Ton Jochems uit Wouw bezig met aan passingen aan de bietenrooier. De heer Jochems heeft geen spijt dat hij 2 weken in Oost Duitsland gewerkt heeft maar geeft toch liever voorkeur aan Nederland. "Niets is voorspelbaar en je komt er overal voor verrassingen te staan", zegt hij. In een voormalig instituut te Bernburg vond Willem Hack slaapgelegenheid. Hotels zijn er in de regio niet te vinden. In dit instituut sliepen dagelijks ongeveer 25 men sen. De groepsdouche en wc lieten wat properheid aanging te wensen over. Dat voormalig Oostduitsers te lui zijn om te werken en dat niets hen interesseert berust op een fabeltje. Zij zijn min of meer slachtoffer ge worden van het politieke stelsel. Doen wat is opgedragen en verder geen vragen stellen. Het nadenken lag in handen van de talloze bazen. Dit rangensysteem heeft de motiva tie weggenomen. Gelijktijdig met het wegvallen van de muur zag het West-Europese bedrijfsleven kansen liggen. Loonbedrijf Fa. Withagen uit Oudenbosch rooide er het afgelo pen seizoen 215 ha. aardappelen. De heer Willem Hack van Hack Constructie uit Kruisland vertoefde er 10 weken om 2 Hack bietenrooi ers technisch te laten functioneren. De Fa. Withagen had een jaar tevo ren alles al goed overdacht voordat de opdracht werd aangenomen. Jan Withagen: "Via een vertegenwoor diger van landbouwmachines kwa men wij in kontakt met een Westduitser die zich inzet voor de Nederlandse belangen aldaar. Een aardappelhandelaar en enkele West- duitse akkerbouwers hadden nabij Leipzig, in de deelstaat Thüringen, enkele honderden hectares aard appelen uitgeplant. Het ontbrak nog aan een goede aardappellijn. Met een nieuwe 4-rijige Riecam rooier zijn we de uitdaging aangegaan. De grondsoort is met lichte, zanderige klei goed te noemen. Opvallend was het verschil in opbrengst. Op de LPG's (voormalig staatsbedrijf) lag dat op hooguit 25 ton. De Westduit- se akkerbouwers kwamen aan 45 ton. De helft van dit verschil is toe te schrijven aan het uitgangsmateri aal. De LPG's werkten met inlandse rassen. De poters kwamen uit con sumptie. Verder liet de rugopbouw te wensen over. Met een aardappel- ploeg is er doorheen geveegd. Ver stellen doen ze er niet. De aardappelopslag is goed geïsoleerd en heeft voldoende capaciteit. Wij hebben er wat het rooien aangaat gewerkt met eigen mensen". In de regio waar Withagen zijn werkzaamheden heeft uitgevoerd hebben de LPG's een gemiddelde oppervlakte van 3500 ha. Vorig jaar werkten er 280 mensen, nu nog 170. Over een jaar is dat wellicht meer dan gehalveerd. "Na het weg vallen van de grens moesten bedrij ven in D-marken gaan betalen. Dat geld was er niet. Om deze reden zijn er vorig jaar massaal koeien ver kocht voor minder dan f 200,— per stuk. Weggeefprijzen. Zodoende kon een periode overbrugd worden om loon uit te betalen. Het gevolg hiervan is dat er vrijwel nergens vee meer is. Melk komt in grote hoeveel heden uit West-Duitsland. Dat de vernieuwingen erg snel gaan blijkt wel uit het feit dat in het voorjaar nog veel snijmaïs is uitgezaaid. Deze maïs is deels verkocht en deels op het land achtergebleven. Wij hebben nog het plan gehad om er mais te gaan dorsen. Doordat ge mixt zaad is gebruikt kwamen er al lerlei raseigenschappen voor. Van kort tot lang en van vroeg- tot laat- rijp. Dorsen bleek onmogelijk te zijn. Zo'n 450 ha. mais heeft niets opgebracht. Hetzelfde is te zeggen van 250 ha. luzerne. Het overige bouwplan bevat 600 ha. aardappe len, 600 ha. suikerbieten en granen als winter- en zomergerst, koolzaad en rogge. Ik heb een monster gerst meegebracht en laten onderzoeken. Het eiwitgehalte lag op 11% en dus was de gerst van uitstekende brouwkwaliteit. Daar heeft de han del van geprofiteerd. De partij bracht niet meer op dan 31 cent. Enerzijds eigen schuld omdat partij en zomer- en wintergerst bij opslag door elkaar zijn gekomen. Door wei nig zakelijk inzicht en planning blijft er veel geld liggen". Bieten rooien In tegenstelling tot Withagen heeft Willem Hack veel problemen gehad. Voor de loonwerkcombinatie Breure, de Waard en Maris uit de Flevopol- der had hij tot taak om de 2 bunker rooiers storingvrij te laten werken. Uiteindelijk is het toch gelukt om de gewenste 500 ha. te rooien. Willem Hack: "De langdurige droogte heeft ons danig parten gespeeld. De grond was er zo hard dat je een schroevendraaier niet in de grond kon krijgen. Wj hebben veel moeten voorstellen om voldoende diep te komen. Iedere 20 ha. waren de rooi- scharen aan vervanging toe. In Ne derland is dat bij iedere 300 ha. Zij hebben er veel rooiers van Russisch fabrikaat die de bieten er probleem loos uitkrijgen maar dan ligt het per centage verlies op 25-40%. Bij suikerbieten die dit seizoen niet meer dan 35 ton opbrachten is dit veel te veel. Door veel aanpassingen konden we uiteindelijk een rooidiep- te van 15 cm. halen. Een bijkomen de tegenvaller was de vele stenen die in de grond zitten". Lange reistijden Aan reizen heeft Hack veel tijd ver loren. Op 40 km van de werkplek sliep hij in een voormalig instituut van een school. Hotels zijn er hoe genaamd niet. In Bernburg, een plaats met 40.000 inwoners, is maar één hotel. Naar het werk rijden duurde vaak meer dan een uur. Hack had zijn werkzaamheden bij het Harzgebergte, onder Magde burg. "Alleen al de vele spoorwego vergangen zorgen dat je lang op weg bent. De spoorlijnen liggen er dichter bij elkaar dan in Nederland de wegen. Zeven spoorwegover gangen vlak na elkaar is geen uit zondering. Komt er na vijf minuten nog een trein dan laat de spoorweg wachter de handbediende bomen dicht. Ook de vele wegomleidingen maken reizen onplezierig. Veel bui tenlandse wegenbouwers zijn ver sneld met wegenverbetering bezig. Geen overbodige luxe. De meeste binnenwegen bestaan uit kinder koppen of zand met grint". Milieubewustheid is een woord dat in een Oostduits woordenboek niet voorkomt. Afgetapte motorolie gaat op grote schaal de sloot in vertelt Hack. "Wat in Nederland al lang niet meer door de beugel kan gebeurt daar. Als het een paar druppels re gent zijn de wegen spiegelglad, zo veel olie ligt er op. Door de stook van kolen en de vele dieseltreinen en benzineverslindende auto's als Trabant hangt overal een vieze lucht. Alle huizen zien zwart van de neerslag. Schoorsteenveger is er nog een veelgevraagd beroep. Huis houdelijk afval ligt langs de kant van •de weg of op de legio vuilnisbelten. Aan ratten is er geen gebrek, en er komen op het land erg veel muizen voor. Hierdoor zag je dikwijls tiental len buizerds bij elkaar. Met bestrij- Een van de vele grote stenen die het rooien van suikerbieten en aardappelen bemoeilijkt. Vooral de streek tegen bergachtige ge bieden bevat vee! stenen. dingsmiddelen zijn ze zuinig. In suikerbieten wordt ook het lage- doseringssysteem toegepast". Wild is er volop, merkt Willem Hack op. "In mais komen veel wilde zwij nen voor. Tijdens het rooien zag je vaak reeën. Het hazen- en konijnen bestand ligt in Nederland hoger". Het leven op het platteland speelt zich er nog af als hier in de jaren vijf tig. Daar komt volgens Jan Wtha- gen snel verandering in. "Er is veel sociaal kontakt. Ontspanning is er evengoed maar het is allemaal veel eenvoudiger dan in Nederland. Als er een voetbalwedstrijd plaatsvindt moeten bij wijze van spreken eerst de koeien naar een andere wei. Meer luxe Nu de lonen sterk stijgen verlegt iedereen het accent meer naar luxe. De auto staat bovenaan op de ver langlijst. Op de wegen zie je al voor 80% automerken als VW, Audi en Opel. De buizen krijgen hier en daar al een kWastje verf. Het bruto loon ligt in de streek waar wij zaten op 18 D-mark per uur. Aan sociale lasten gaat er 40% af. Overigens moet ik erbij zeggen dat er in ver diensten grote verschillen bestaan. Langs autosnelwegen gaan steeds meer, voornamelijk Westduitse, fa brikanten bouwen. Het gevolg is dat de werkloosheid er vrijwel is opge lost. In afgelegen streken met een slechte infrastructuur ligt de werk loosheid er wel op 40%. De lonen liggen daar op amper 12 D-mark". Binnen juni en november is het loon er met 4 D-mark per uur gestegen. Deze versnelde loonsverhogingen kennen ook hun keerzijde merkt Wil lem Hack op. "Met de komst van meer geld en de daaraan verbonden hogere welvaart begint de criminali teit op te komen. De tijd dat de ach terdeur niet op slot hoefde is voorbij. Het gebruik van alcohol ligt schrikbarend hoog. Op het werk is het gebruikelijk dat de gehele dag door bier wordt gedronken. Een an der huiveringwekkend verschijnsel dat op het platteland de kop gaat opsteken, is de vreemdelingenhaat. Onder de autochtone bevolking krij gen de 'skinheads' steeds meer sympathie". Wat Hack verder nog opviel was dat vrouwen er weinig in te brengen hebben. Het binnenscheppen van de kolen is er typisch vrouwenwerk. Op het land plukken ze in groepen het onkruid. Ook trekkerwerk ge beurt er veel door vrouwen. Op zon dagen zie je ze er niet op straat. Nog geen concurrent Zowel Hack als Wthagen zijn de mening toegedaan dat Nederland van concurrentie voorlopig niets te vrezen heeft. "Het duurt zeker nog 15 jaar voordat het gehele apparaat goed op poten staat. De mensen zijn er niet onwillig. Het levensritme en denken moet anders. Zij zijn niet zelfstandig, alles moet van bovenaf gecommandeerd worden. Als je op het erf een aanwijzing geeft zet het betreffende personeelslid eerst de trekker stil, komt de trekker af en vraagt dan wat er is. Stapt hij weer de trekker op dan is er een grote kans dat hij niet start. Zeg je bv. dat er 4 moeren los moeten dan moet je iedere bout apart aanwijzen. Op een LPG zijn overal bazen voor. Zo is er een baas voor zaaizaad en pootgoed en een voor aardappelen. Zoiets kan nooit soepel werken. Aan eigen ini tiatief onbreekt het. Voorlopig zal Oost Duitsland nog op zijn kop staan. Veel fabrieken sluiten. Aan de andere kant rijzen de nieuwe uit de grond. Op de landbouwbedrijven is erg veel materiaal, maar het is veelal kapot. Regeninstallaties zijn er bijna overal, maar geen enkele werkt. Zij zijn er wat werken aangaat een ran gensysteem gewend. Wie de uitein delijke verantwoordelijkheid gaat nemen is nog niet te voorzien. Hier en daar beginnen boeren voor zich zelf te werken. Het gaat hier veelal om mensen die hun grond van voor de oorlog hebben opgeëist". Willem Hack heeft er een paar maanden gewerkt maar zal er voor eigen rekening geen opdrachten uit voeren. Jan Wthagen is enthousi ast en gaat er dit jaar hoogstwaarschijnlijk weer terug naar toe. "Ze hebben mij alweer ge vraagd", zegt hij". Voor ons loonbe drijf zie ik er toch uitbreidingsmogelijkheden liggen. Steeds meer akkerbouwers gaan er land huren. Ook voor veehouders zijn er mijns inziens mogelijkheden. Er liggen bedrijven stil met een mil joen liter quotum. Voor 600 D-mark is de beste grond te huur. Land met stenen gaat soms voor minder dan 100 D-markt weg. Op papier kan er een grote winst behaald worden. De praktijk is echter anders. Bedenk wel dat transport van één kilo pro- dukt naar Nederland 8 cent kost. Nederlanders die er willen gaan werken moeten er eerst ter plaatse gaan kijken en een kontaktpersoon nemen. Dat laatste is erg belangrijk. De werkwijze en afzet van produk- ten is er even anders dan hier. Aan de mentaliteit van de bevolkingn moet je wennen. En erg veel ver langen moet je niet. J.v.T. i ibüori fiO .qsdo2J66m 9b ni n9J6m

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8