Bezwaren tegen afschaffen landinrichtingsrente Aktie tegen lozingen glastuinbouw achterhaald Hoe verder met de akkerbouw in 1992 Voorlichtingsavonden over mestwetgeving schapen Stimulans voor mestaanwending in één werkgang op bouwland Commissie grondgebruik KNLC: Landbouwschap praat met Lubbers over GATT KNLC-conferentie over discussiethema Bouw mestfabriek gaat van start Snoeikursus voor partikulieren De commissie grondgebruik van het KNLC heeft grote bezwaren tegen het afschaffen van de landinrich tingsrente. Vooral omdat deze rente een niet-vrijwillige verplichting tot investering is. De regering wil deze rente afschaffen in het kader van de heroverwegingsprocedure landin richting. De regering wil de verplichtin genstand voor de landinrichting ver lagen door tijdelijk minder projecten in uitvoering en voorbereiding te ne men. Ook gaat de regering na of het inrichtingsniveau kan worden ver laagd. Daarnaast is er besloten om de landinrichtingsrente af te schaf fen. Verder zullen plannen die de Centrale Landinrichtingscommissie nog niet heeft vastgesteld worden doorgelicht op nieuw beleid. Grote bezwaren De commissie grondgebruik heeft Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft vrijdagochtend 10 januari a.s. met premier Lubbers een gesprek over de impasse die is ont staan in de GATT-onderhandelingen. Het kabinet beslist vrijdag met welk standpunt ons land zaterdag in Brussel deelneemt aan hernieuwd EG-overleg over het ontwerp akkoord dat de directeur-generaal van de GATT, Dunkel, vlak voor Kerst op tafel heeft geleged. Het Landbouwschap heeft en houdt ernstige bezwaren tegen de land- bouwparagraaf in het voorstel- Dunkel. Deze bezwaren spitsen zich toe op de voorgestelde verminde ring van de EG-export van land- bouwprodukten met behulp van exportrestituties. Met name de Ne derlandse zuivelsector ondervindt hiervan grote nadelen. Op de melk veehouderijbedrijven zullen de quo ta met 3 a 4 procent moeten worden verlaagd. De zuivelindustrie zal zijn export naar de wereldmarkt met circa 500 miljoen gulden zien verminderen. Het KNLC organiseert op donderdag 27 februati 1992 in de Eenhoorn in Amersfoort de conferentie 'Land en tuinbouw in Europa zonder gren zen'. Deze conferentie vormt de af sluiting van het KNLC-discussiethema, dat de afge lopen winter is gehouden. In het ochtendgedeelte zal de minis ter van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, drs. P. Bukman, een inlei ding verzorgen. Zijn inleiding wordt gevolgd door een discussie in een vier sectorale werkgroepen over de resultaten van het discussiethema. J. Leeuwma, H. Scheffers, H. Torsi- us en B.J. Warmelink zullen als sec torvoorzitters deze resultaten toelichten. Daarnaast wordt er per sector commentaar gegeven door een zogenaamde co-referent. Dit zal' onder andere gebeuren door de heer Kroon (tuinbouw), dr.ir. Meester (veehouderij) en mevr. J. Termeer (veredelingslandbouw). 's Middags1 vindt er een confrontatie plaats van' de verschillende meningen onder leiding van Sjoerd Dijkstra (Hoofd' voorlichting van het PVV). KNLC-t voorzitter Varekamp zal de dag af-> sluiten. Nadere inlichtingen bij Inge-- borg Schuitemaker KNLC, telefooni" (070) 352 42 14. op zich geen bezwaar tegen dat de verplichtingenstand in betere relatie wordt gebracht met het jaarbudget. Het zou echter een betere oplossing zijn om het jaarbudget te verho gen, mede gezien de nieuwe be- leidswensen vanuit het Natuurbeleidsplan, de Structuurno ta Landbouw en de derde Nota Wa terhuishouding. Volgens de commissie kan het inrichtingfni- veau niet verder verlaagd worden. Tenslotte verwacht de commissie dat er grote bezwaren komen tegen het voornemen de lopende projec ten opnieuw door te lichten, zeker als de plannen al in de inspraak zijn geweest. Het agrarisch bedrijfsleven heeft scherpe kritiek geuit op de concept-beleidsnota Landinrichting. Met name de plannen om de ruilver kavelingen af te schaffen en alleen de administratieve ruilverkavelingen en de herinrichtingen in stand te houden zijn onacceptabel. De defi nitieve beleidsnota zal naar ver wachting in april 1992 verschijnen. De CLC zal binnenkort advies uit brengen over het voornemen om in 1992 maar 10.000 ha op het voor bereidingsschema te plaatsen. Deze hectares zijn alleen bestemd voor administratieve en natuurvriendelij ke projecten. Voor de akkerbouw blijft de toekomst onzeker. Zo rond de jaarwisseling is de verleiding groot nog even terug te kijken. Maar voor alles is de toekomst toch het belangrijkste. De bedrijfsresultaten in het afge lopen jaar zijn technisch gezien van bedrijf tot bedrijf onder in vloed van de weersomstandig heden sterk wisselend geweest. Een gemiddelde lagere op brengst is hiervan het gevolg. Tel daarbij de kostenstijging van 3-4% op, dan komt het financië le resultaat voor de akkerbouw uiteindelijk 7% lager uit. We moeten helaas vaststellen dat we met het nu gevolgde beleid structureel op de verkeerde weg zitten. En we hebben in 1991 als organisatie in land- en tuinbouw in de EG geen kans gezien dit beleid om te buigen. Even leek het er op dat het de goede kant uit zou gaan toen op het COPA-seminar overeenstem ming in hoofdlijnen werd bereikt over de te volgen lijn. Binnen de georganiseerde akkerbouw in Nederland hadden we inmiddels een model ontwikkeld dat nauw aansloot bij het COPA- standpunt. Maar helaas toen het in Brussel op de uitwerking aan kwam, bleken de tegenstellingen dermate groot, dat uitwerking van een en ander niet mogelijk bleek. Dus organisatorisch kunnen we kort zijn over 1991; we moeten vaststellen dat we gezamenlijk een dikke onvoldoende gehaald hebben. Op school is het altijd mogelijk een slecht cijfer weg te werken, desnoods doe je er een jaar langer over. Maar of ons die kans op organisatorisch terrein ook geboden wordt waag ik te betwijfelen, of hebben we mis schien een doelstelling binnen de EG voor ogen die so wie so te hoog gegrepen is? Geen oplossingen In die zin ben ik ook teleur gesteld over het voorzitterschap van Nederland van de EG, en de oplossing van de landbouwpro blematiek. Binnen de EG zijn de verschillen zo groot dat het mo menteel onmogelijk is om van een gezamenlijke aanpak te spreken. Daarom verwacht ik ook dat er nauwelijks enige voor uitgang geboekt zal worden in het GATT-overleg zeker nu er in Amerika verkiezingen op komst zijn. Daar vanuitgaande denk ik dat we in 1992 niet zo snel oplossin gen tegemoet kunnen zien. Dat betekent voor ons als sector ak kerbouw, zeker op beleidsterrein, een voortgang van een periode van onzekerheid. Onzekerheid over de produktie-omvang en onzekerheid over de prijs van on ze produkten. Daarom vind ik dat we als sector moeten probe ren daar waar mogelijk, om min der afhankelijk van de politiek te worden. Ik begrijp best dat je dat gemakkelijker kunt zeggen dan doen. Maar dat zal toch de rich ting moeten zijn. Dan zal ook zeer snel blijken, wil je niet in een dodelijke onderlin ge concurrentiestrijd terecht ko men, dat er behoefte is aan grote sterke organisaties die on ze belangen kunnen behartigen. En dat zouden bést eens secto rale grensoverschrijdende orga nisaties kunnen zijn. Met grensoverschrijdend bedoel ik dan over nationale landsgrenzen heen. Want ons huidig organisa tiemodel vertoont nogal wat slij tage, en dat verbeter je niet door de fusie die nu tussen provincia le organisaties plaatsvinden. Grenzen open, dat is toch het motto voor 1992! Jans Leeuwma Voorzitter afdeling akkerbouw De acties van regionale milieugroe peringen tegen lozingen door glastuinbouwbedrijven zijn achter haald. Dit blijkt uit een brief van het Landbouwschap aan de stichting Natuur en Milieu, die de acties coör dineert. De voor de glastuinbouw belangrijk ste waterkwaliteitsbeheerders zijn, aldus het Landbouwschap al begon nen met het verlenen van vergun ningen aan nieuwe glastuinbouwbedrijven. De voor schriften hiervoor zijn opgesteld in samenspraak met de georganiseer de tuinbouw. Desondanks willen de milieu-organisaties de toepassing van lozingsvergunningen voor nieu we bedrijven afdwingen via een be roep op bestuursdwang. Het Landbouwschap benadrukt in de brief dat de glastuinbouw in het jaar 2000 geheel met gesloten systemen moet werken. Alle in spanningen zijn hierop gericht. Wel wil het Landbouwschap hierbij ui terste zorgvuldigheid betrachten omdat de te nemen maatregelen technisch en economisch haalbaar moeten zijn. De maatregelen houden onder meer in dat nieuwe bedrijven zoveel mo gelijk met een gesloten teelt systeem moeten gaan werken. Daarnaast zal een regenwaterbassin verplicht worden gesteld en een voorziening voor de opvang van condenswater. Op korte termijn gaat het Landbouwschap overleg gen over de maatregelen die nodig zijn op bestaande glastuinbedrijven. Naar schatting kunnen de kosten van aanpassing van nieuwe en be staande bedrijven oplopen tot een investering van minstens 250 mil joen gulden per duizend hectare. Per duizend hectare glastuinbouw zijn direct en indirect ongeveer zeven duizend mensen werkzaam. De Stichting Landelijke Mestbank wil vanaf 3 februari aanstaande het uitrijden en gelijktijdig onderwerken van mest in één werkgang gaan sti muleren. Het kwaliteitspremiërings- systeem wordt zodanig aangepast dat een deel van de ophaalbijdrage van de veehouders zal worden ge bruikt om een beperkte vergoeding te geven voor de extra kosten van deze duurdere aanwendingsmetho de. De stimulans moet nog door het ministerie van LNV worden goed gekeurd. De gedeeltelijke vergoeding voor de ze emissiearme aanwending zal f 0,50 bedragen per ton varkens- drijfmest en f 1,— per ton pluimvee- drijfmest. De belangrijkste voorwaarden om voor eén bijdrage in aanmerking te komen zijn: De mest moet via de Op 15 januari 1992 om 10.15 uur zal de Minister, drs. P. Bukman, van Landbouw, Natuurbeheer en Visse rij het officiële startsein geven voor de bouw van de eerste grootschali ge mestverwerkingsfabriek in Ne derland. Deze fabriek, die door Promest B.V. in Helmond wordt gerealiseerd, heeft een capaciteit van 600.000 ton varkensmest per jaar, waaruit vanaf 1993 jaarlijks ca. 80.000 ton Profert-mestkorrels wordt gemaakt. De totale investeringskosten bedra gen f 90 miljoen, waarvan een aan zienlijk deel is opgebracht door het landbouwbedrijfsleven. kwaliteitspremieregeling zijn aange voerd; Het uitrijden en onderwerken dient te geschieden door een geau,- toriseerde loonwerker/distributeur met apparatuur die door de mest bank is goedgekeurd; Binnen twee weken na aanwending moet een volledig ingevuld en ondertekend declaratieformulier bij de regionale mestbank zijn ingeleverd. Europa Tuin Beveland bv en ET Be veland Groenprojekten bv organise ren in de maanden januari, februari en maart 1992 een aantal snoeikur- sussen voor partikulieren. Er wordt een kursus gegeven voor het snoeien van fruitbomen zoals appels, peren en pruimen plus kleinfruit in de vorm van bessen, bramen en frambozen. Daarnaast is er een kursus speciaal gericht op het snoeien van de sier- tuin. Daarin leren de deelnemers on der andere hoe en wanneer rozen moeten worden gesnoeid, wat te doen als de forsythia is uitgebloeid en hoe andere sierheesters en sier- bomen door middel van snoeien een mooiere vorm en betere bloei kun nen krijgen. De kursussen zijn sterk gericht op de praktijk van de partikuliere tuin. Twee leraren van het Agrarisch opleidingscentrum in Goes zullen de kursussen verzorgen. De belangstel ling is weer groot. De kursus sier- tuinsnoeien is al volgeboekt. Bij het snoeien van fruit kunnen nog een beperkt aantal deelnemers worden geplaatst. Voor meer inlichtingen: 01100-15395. Per 1 januari 1992 vallen schapen onder de mestwetgeving. Dat bete kent dat een groot aantal regels, die al golden voor rundvee-, varkens-, kippen- en kalkoenen bedrijven, nu ook voor schapenhouders gaan gel den. Voor een aantal bedrijven wordt verdere uitbreiding onmo gelijk. Alle schapenhouders met een fos- faatproduktie van meer dan 125 kg per bedrijf, moeten hun dieren voor 31 januari 1992 laten registreren bij Bureau Heffingen in Assen. Als men alleen schapen heeft, komt 125 kg fosfaat overeen met ongeveer 20 schapen. Het Consulentschap voor de Land bouw in Zeeland organiseert in sa menwerking met de Zeeuwse Vereniging van Schapenhouders drie voorlichtingsavonden. De eer ste was op donderdag 9 januari jl. in Restaurant "De Braakman", Patrij- zenlaan 3, Hoek. De twee volgende zijn op maandag 13 januari 1992, om 19.30 uur in "De Vroone", C.D. Vereekestraat 74, Kapelle, tel.: 01102-41954 en maandag 20 ja nuari 1992, om 19.30 uur in Hotel Van de Weijde, Brouwerijstraat 1, Noordgouwe, tel.: 01112-1491. De inleidingen worden verzorgd door ing. A. Krijger en ing. J. Zon derland van het Consulentschap voor de Landbouw in Zeeland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7