Gewestelijke Raad stelt bezwaren tegen streekplan Brabant vast Personalia Agrarische Hogeschool Delft houdt open dagen Toneelvereniging 'De Plattelanders' Benoemingen Landbouwschap Mechanisatiebeurs fruitteelt in CHZveiling Kapelle Beeld van een eerdere open dag op de AHS Delft. De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noord-Brabant heeft zijn bezwaarschrift tegen het streekplan van de provincie vast gesteld. De belangrijkste bezwaren hebben betrekking op: - het ontbreken van een duidelijke visie op de land- en tuinbouw, zoals die in de toekomst funktioneert, en een daarop afgestemd ruimtelijk be leid dat aan de land- en tuinbouw ontwikkelingsperspektief biedt op de lange termijn; - het ontbreken van duidelijkheid inzake het regionale ontwikke lingsperspektief voor de agrarische bedrijven in de gebieden met het ac cent op landbouw en het ontbreken van perspektief voor de noodzakelij ke bedrijfsontwikkeling in de gebie den met het accent op natuur; - de gepresenteerde ekologische Suikerbietentelersvereniging "Zeeland" Algemene vergadering op maandag 13 januari om 10.00 uur in "De Jeugdhoeve" te 's-Heerenhoek. Ir. F.J. Olieman, algemeen-direkteur CSM Suiker B.V., zal spreken over: "Het produceren van suiker in Euro- 'pees huis". Na de koffiemaaltijd zul len ir. A.A.H. Smook en de heer J. Wisse spreken d&er landbouwkundi ge aspekten van de bietenteelt. Knolselderij Telers Vereniging Zuid-West Nederland Ledenvergadering op donderdag 16 januari om 19.30 uur in hotel "Belle- vue" te Willemstad. Na het huis houdelijk gedeelte zal de heer N.B. Bruin, medewerker bij het NAK-G, een inleiding houden over: "Wer king NAK-G, toegespitst op de groenten- en plantenkeuring". Algemene ledenvergadering CZAV Op vrijdag 17 januari om 14.00 uur in de "Prins van Oranje" te Goes. Ir. A. de Paepe spreekt over "De uitda ging na 1992". Thema-ochtend "Agrarische vrouwen onder druk" Op dinsdag 21 januari om 10.00 uur (zaal open en koffie om 9.30 uur) tot 12.30 uur in de Parkzaal (Land bouw RAI 1992) te Amsterdam. Mevrouw J.G. Hesse-Woltjer, SEV- ster CBTB Groningen, zal spreken over "Agrarische vrouwen onder druk, kansen en bedreigingen in de land- en tuinbouw". Daarna gele genheid tot het stellen van vragen. Na de pauze een forumdiskussie o.l.v. mevrouw K. Eisses- Timmerman. De forumleden zijn: drs. G. van der Lely, J. van Noord, M.J. Varekamp, J.M.L. Barendse, mevrouw Hesse-Woltjer en me vrouw A. Verrijt-Leenders. Kosten: f 10,— p.p. (niet-leden f 12,—). Op gave voor 15 januari bij de Centrale van Plattelandsvrouwen (030-331596). NTS Tuinbouwstudieclub Zeeuws Vlaanderen Algemene jaarvergadering op woensdag 22 januari in hotel "On der de Linden", Dorpsplein 12 te Zuiddorpe. Aanvang: 19.00 uur. hoofdstruktuur omvat een aanzien lijke oppervlakte landbouwgrond met een groot aantal agrarische be drijven. Het voorgestelde beleid in deze gebieden houdt er in onvol doende mate rekening mee dat een groot deel van deze gebieden de agrarische funktie blijft behouden en dat de daarin gevestigde agrari sche bedrijven ten behoeve van de kontinuïteit van het bedrijf ontwik kelingsruimte nodig hebben; - de procedurele en inhoudelijke koppeling van het milieubeleid en het ruimtelijke ordeningsbeleid tot op bedrijfsniveau dat onnodig ver starrend werkt op de ontwikke lingsmogelijkheden in met name de veehouderij. Daarbij houden de gestelde voorwaarden zowel voor de grondgebonden als de niet- grondgebonden veehouderijbedrij ven verdergaande beperkingen in Gewasbeschermingsdag Brabant in Boekei De gewasbeschermingsdag in Noord-Brabant wordt gehouden op donderdag 16 januari a.s. in zaal Nia Domo, St. Agathaplein 2, Boekei. In de ochtendvergadering, die om 9.55 uur begint, zullen deskundigen van DLV, IRS en de Nederlandse Agrarische Industrie het woord voe ren. Er is gelegenheid tot discussie. Na de lunchpauze houdt prof.dr. J.H. Koeman, hoogleraar toxicologie in Wageningen, een inleiding, waar na vragen kunnen worden gesteld. Cursus Mineralenbalans in Brabant Agrarisch Jongerenwerk Brabant kring 's-Hertogenbosch organiseert een cursus mineralenbalans. Het bij houden van een mineralenbalans wordt zoals bekend verplicht gesteld. De cursus bestaat uit drie avonden en een excursie. De bijeen komsten vinden plaats op 14, 21 en 28 januari a.s. in 't Rad', Kerkstraat 39, Elshout. De kosten bedragen f 25,—. Opgave voor deze leerzame cursus vóór 13 januari a.s. bij Dorien Boelen, tel. 073 - 311612 of Ronald Timmermans, tel. 04160 - 36053. Op vrijdag 7, zaterdag 8, vrijdag 14 en zaterdag 15 februari wordt in het Ledeltheater te Oostburg weer een toneelstuk op de planken gebracht door toneelvereniging "De Platte landers". Gespeeld wordt "Gekao- kel in 't Oenderkot", een klucht in 3 bedrijven. Drie generaties vormen een man- nenhuishouden. Er doen zich heel wat verwikkelingen voor, vooral als een nieuwe huishoudster zich aan meldt. Het stuk wordt in het dialect gebracht. De regisseur is Frans Haak en de rollen worden gespeeld door: Tonny Rijnberg, Jan Poisson- nier, Tonny de Koeyer, Betsie Brakman-Babijn, Koos Dieleman- Dees, Ina Manhave-Labruyere, Erna de Smet, Bram Luteyn en Sari Brakman-Cijsouw. Souffleuse is Hannie Rijnberg en de rekwisieten worden verzorgd door Suzie Dekker- Moelaert. Aanvang om 20.00 uur en de toe gang bedraagt f 10,—. Kaarten zijn te verkrijgen bij slijterij "Centraal", Markt 22 te Oostburg, telefoon: 01170 - 53336, van 9 tot 18.00 uur. dan in het rijksbeleid is opgenomen. Kavelruil De Gewestelijke Raad heeft voorts besloten een stichting "Stimulering Kavelruil Noord-Brabant" in te stel len teneinde in de toekomst gestruktureerd kavelruilaktiviteiten te stimuleren. Gedurende een proef periode van drie jaar leveren de pro vincie en de gezamenlijke landbouworganisaties elk een jaar lijkse bijdrage van f 37.000,— in de kosten van het projekt. Aan Vanderhave Research te Rilland wordt door de Raad ontheffing ver leend van het verbod om voor zaad winning suikerbieten, voederbieten, snijbieten en kroten te telen voor het seizoen 1992 voor een opper vlakte van 21.270 m2, waarvan 7.620 m2 in een warenhuis en in kastjes. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft per 1 januari a.s. ir. U. Geling (57) benoemd tot plaatsvervangend algemeen secre taris. Hij is daarnaast coördinator van de hoofdafdeling Akker- en Tuinbouw van het Landbouwschap. Tot adjunct-algemeen secretaris is benoemd ir. C.J.A.M. de Bont (42), momenteel nog hoofd van de afde ling Sociaal-economische Aangele genheden. De Bont wordt tevens secretaris van het onlangs ingestel de managementteam, een nieuw orgaan van het Landbouwschap voor beheer en planning. Hordijk nieuwe direkteur veilcentrum Bleiswijk De direktie van Bloemenveiling Hol land heeft A.F. Hordijk (39) per 1 ja nuari 1992 tot direkteur van veilcentrum Bleiswijk benoemd. Hij neemt daarmee de taak over van drs. H. Hendrickx, die per 1 januari het bedrijf verlaat. Hordijk is vanaf 1977 in dienst van Bloemenveiling Westland. Hij heeft verschillende funkties uitgeoefend bij de bloemenveiling, waaronder Hoofd Bedrijfsbureau en Koördina- tor sektor Produkt. Vanaf 1988 ver vulde Hordijk de funktie van adjunkt-direkteur Commerciële zaken. Ir. J.P. Teelen, benoemd tot alge meen direkteur van Bloemenveiling Holland, is eveneens direkteur van veilcentrum Naaldwijk. Mr. J. van Zutphen adviseur PVV Mr. J.P. van Zutphen is per 1 januari 1992 benoemd als "bijzonder advi seur van het Produktschap Vee en Vlees". Van Zutphen, die eind vorig jaar afscheid nam als directeur- generaal Landelijke Gebieden en Kwaliteitszorg bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visse rij, zal voor het PVV en de vee- en vleessector diverse werkzaamheden gaan verrichten. Zo zal hij in overleg met de heer J. de Veer diens taak als voorzitter van de Stuurgroep Identificatie en Regi stratie overnemen. Verder zal hij betrokken worden bij het opzetten van een structuur voor de certifica tie in het kader van IKB-systemen. Ook nieuwe EG-systemen voor ve terinaire keuringen behoren tot zijn aandachtsgebieden. Daarnaast zal hij activiteiten ontplooien in het ka der van de afzet van varkensvlees en vleesprodukten op de Japanse markt. Op vrijdagavond 31 januari (18-21 uur) en op zaterdag 1 februari (10-14 uur) houdt de Agrarische Ho geschool Delft open dagen. Op de ze dagen is het mogelijk met alle facetten van een aantal veelzijdige hogere beroepsopleidingen kennis te maken. Er is informatie verkrijg baar over de studierichtingen Be drijfskunde, Tuinbouw Akkerbouw, Veehouderij, Milieukun de en Levensmiddelentechnologie. Maar ook de nieuwe studierichting Agrarische Accountancy (vanaf au gustus 1992) is erbij en het Topjaar Management. In dit Topjaar krijgen afgestudeerden van hogescholen in één jaar een (extra) verdieping in management en marketing. Docenten en studenten geven pre sentaties en er is een informatie markt. Tijdens rondleidingen krijgen de bezoekers practicademonstra- ties. Studenten en hun ouders zijn welkom op de Brasserskade 1 in Delft(-Noord). Op de open dagen worden vragen over vooropleiding en toekomstmogelijkheden beant woord en er is speciale aandacht voor de nieuwe studierichting en deeltijdonderwijs. De eerste open dag van dit studiejaar (23 novem ber) trok ruim 600 bezoekers naar de Hogeschool in Delft. Agrarische Accountancy Agrarische Accountancy is een nieuwe hbo-opleiding. Het is een specialistische studie die opleidt voor Accountants-Administratie Consulent. Bedrijfseconomische vakken vormen de kern van de opleiding. Studenten krijgen boven dien, als groot verschil met een HEAO-opleiding, agrarische (agri-) vakken. Deze vakken beslaan sa men met de verplichte stage op een agrarisch accountantskantoor, 30% van het totale leerplan. De opleiding is een unieke beroeps gerichte studie. Vakken worden mo dulair en projektmatig aangeboden. Naast de hoofdvakken krijgen de studenten ook talen en communica tieve vaardigheden en manage mentvaardigheden. De studierichting Agrarische Accoun tancy is tot stand gekomen met be hulp van de beroepsorganisatie van de agrarische accountantskantoren, de VLB. Na een succesvolle afron ding van de studie zijn studenten van een goede baan verzekerd. Al leen al bij kantoren die bij de be roepsvereniging VLB zijn aangesloten, is de vraag naar agrari sche accountants ongeveer 100 per jaar. Studeren in deeltijd Vanaf augustus 1992 zal het ook mogelijk zijn deeltijdstudies te vol gen aan de Hogeschool. Voor men sen die al werken is het dan mogelijk een 'part-time' HBO- studierichting te volgen. In Delft kunnen belangstellenden kiezen uit Bedrijfskunde, Milieukunde en Tuin bouw. Voor deze laatste studierich ting is overigens onlangs een kassencomplex gebouwd op het hogeschoolterrein. In de onder- wijspractica kan daar een beeld van de moderne glastuinbouw worden getoond. Een studie aan de Agrarische Hoge school Delft is een praktijkgerichte 4-jarige hbo-opleiding. Afgestudeer den hebben goede toekomstmoge lijkheden in handel, produktie, voorlichting, onderwijs, onderzoek en management, zowel in als buiten de agrarische sektor. De Agrarische Hogeschool Delft is naast het ver zorgen van hoger beroepsonderwijs in de studierichtingen ook aktief op het gebied van kontraktonderwijs en praktijkgericht onderzoek. De Hogeschool is in 1987 ontstaan uit een fusie van de Agrarische Hoge school van het KNLC te Dordrecht en de Rijks Hogere Tuinbouwschool te Utrecht en wordt bestuurd door het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité, KNLC. De Hoge school telt ongeveer 1.000 studen ten en ruim 125 medewerkers. Meer informatie over de opleidingen en een routebeschrijving voor de open dagen is aan te vragen via te lefoon (015) 150215. Na de open dagen op 31 januari en 1 februari is er nog .een open dag in dit studie jaar: zaterdag 14 maart van 10-14 uur. Ter gelegenheid van de 50ste Ont wikkelingsdag voor de Fruitteelt van de NFO-kring Zeeland/West Noord- Brabant, wordt vandaag (vrijdag) en morgen (zaterdag 11 januari) in de veiling te Kapelle de eerste landelij ke mechanisatiebeurs voor de fruit teelt gehouden. De landelijke beurs komt in de plaats van een aantal re gionale beurzen. Er worden daarom veel bezoekers verwacht. Het thema van de beurs is: plant- systemen en mechanisatie. De deel nemers komen uit het hele land. Ook Belgische bedrijven zijn verte genwoordigd. Op vrijdag (vandaag) is de beurs geopend van 9.00 tot 21.00 uur, zaterdag kan men van 9.00 tot 15.00 uur in de veiling te recht. In de neerzethal is naar schat ting 6.000 m2 voor de standhouders beschikbaar. De beurs wordt geor ganiseerd door de NFO in samen werking met het Landbouwwerktuig en de Mechani- satiekommissie. Het is de bedoeling voortaan om de twee jaar een der gelijke landelijke beurs in de veiling te Kapelle te organiseren. Op de 50ste Ontwikkelingsdag, die vandaag (vrijdag) in De Vroone te Kapelle plaatsvindt, zullen drie spre kers uit de fruitteelt een inleiding houden. Het zijn de heer J. Zeven bergen, voorzitter van de landelijke NFO, de heer J. van Veen, voorzitter van het Produktschap voor Groen ten en Fruit, en ir. K.J. van Ast, di rekteur Akker- en Tuinbouw van het ministerie van Landbouw. De bijeen komst wordt om 13.30 uur geopend door de kringvoorzitter, de heer W. de Jager. De sluiting is voorzien om 16.30 uur. In verband met het tijdig klaarmaken van het blad, kunnen na dinsdag 15 uur, geen agendaberichten meer worden opgenomen,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6