CZAV zet 10% meer om en boekt hogere winst en Commentaar KNLC Brinkman vertrekt als secretaris KNLC Praktijk kan leven met passieve openbaarheid 5 li Voorspoedig 1992 Consumptie vlees en vleeswaren stabiel Leasen melkquota moet versoepeld worden WW De Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging b.a. (CZAV) te Wemeldinge heeft in het boekjaar 1990/1991 een omzetstijging van 10% kunnen laten realiseren. De omzet steeg van 103 naar 111 mil joen gulden. Het bedrijfsresultaat kwam uit op ruim f 2,5 miljoen te gen f 2,3 miljoen in het vooraf gaande boekjaar. Dit blijkt uit het jaarverslag van de CZAV. Van de omzet komt ruim f 67,3 mil joen (vorig boekjaar f 60,1 miljoen) op naam van de verkoop van land- bouwprodukten. Ruim f 44 miljoen werd omgezet in de Agrimarkt en de vier Agrilandwinkels van de CZAV. Hoe snel de ontwikkelingen in de landbouw kunnen gaan wordt door de direktie van de CZAV geïl lustreerd aan de hand van de teelt van zaaierwten. Binnen enkele jaren is het areaal afgenomen tot een fraktie van wat het was. Slechts een derde deel van de oogst 1990 kon als zaaizaad worden afgezet. Oorzaken zijn de grote produktie in Frankrijk en het toenemende ge- Ondanks een aantal ongunstige ontwikkelingen kan de KNLC- afdeling Veehouderij er mee instem men dat het leasen van melkquota ook volgend melkprijsjaar wordt toegepast. Wel moet de regeling versoepeld worden. Ook binnen de Afdeling was enige discussie over het wel of niet hand haven van de lease-regeling. Mede gezien de voorstellen van de Euro pese Commissie om leasen ver plicht te stellen, is de Afdeling echter van mening dat leasen ook "De discussie lijkt doodgebloed. Ik hoor geen negatieve geluiden, dus de praktijk kan er blijkbaar mee le ven", zo verwoordde de heer H. Los (LMIJ) zijn standpunt over de zoge naamde passieve openbaarheid van samenstelling van veevoer, tijdens de vergadering van de afdeling Vee houderij van het KNLC. Ook de an dere leden hebben geen negatieve geluiden gehoord. "Eigenlijk gaat het niet om wat op de label vermeld staat, maar om het vertrouwen wat men heeft in de veevoederleverancier", aldus de heer W. van Veldhuizen (ZLM). De afdeling Veehouderij kan instemmen met de zgn. passieve openbaarheid zoals deze sinds vorig jaar door de CLO-controle is ingevoerd. De vee voedercoöperatie is niet langer ver plicht de procentuele samenstelling op de label te vermelden. Wel blijft de coöperatie verplicht de veehou der op diens verzoek (binnen circa 24 uur) de procentuele samenstel ling te geven of via bijv. een bijsluiter de veehouder die dat wenst altijd vooraf de samenstelling te geven. De indruk is dat zeer weinig veehou ders om deze informatie vragen. Hierbij moet opgemerkt worden dat tot dusver door weinig coöperaties deze passieve openbaarheid is ge hanteerd. Een andere veevoeraan- gelegenheid betreft de overdracht van de wettelijke (basis-)controle op diervoeders naar het Produktschap voor Veevoeder. Hierbij zal gebruik gemaakt worden van de CLO- en ACV-controleverenigingen. De Afdeling vindt dit logisch, omdat deze verenigingen toch al controle ren. Een extra controleorgaan bete kent ook weer extra kosten. Wel moet het mogelijk blijven om naast bruik van eigen zaaizaad. In 1991 liep het vermeerderingsareaal op nieuw terug met 20%. Granen Bij de zaaigranen wint het ras Her- zorg (baktarwe) terrein. Obelisk bleef overigens met 2/3 van het are aal de grootste. De verkoop van zaaizaad voor brouwgerst steeg ex plosief door de goede resultaten in 1990. De CZAV zette minder uien zaad, maar meer maiszaad af. Gras- groenbemesters worden minder gezaaid. De omzet in bestrijdingsmiddelen steeg met ca. 12%. Dat kwam door prijsverhogingen en door een hoger gebruik van fungiciden. In de meststoffen ging de omzet licht om hoog. In de veevoeders boekte de CZAV een stijging van 17%. Bij de CZAV en de Agrimarkt zijn 201 personen werkzaam. Hiervan zijn er 37 verbonden aan de CZAV. De coöperatie zag het aantal leden in het boekjaar 1990/1991 per saldo met 13 toenemen en heeft nu 580 leden, exclusief de 208 Wouwse leden. volgend jaar toegestaan moet wor den. De beperking van huur en ver huur binnen een zuivelonderneming kan verdwijnen. Hetzelfde geldt voor het maximum van 75.000 kg per huurder. Sommige leden van de Afdeling wa ren wat dit standpunt betreft voor stander van andere beperkingen, zoals een maximum-leeftijd van de verhuurder of het beperken van de mogelijkheid van verhuur tot een deel van het quotum of bijvoorbeeld maximaal 2 jaar. Voorstanders van deze beperkingen wezen op de on- deze basiscontrole nog op extra kwaliteitseisen te kunnen blijven controleren. De heer C. Mantel (WLTO) heeft twijfels of de toekom stige EG-verordening deze extra eisen wel zal toestaan. W. Koops Het bestuur schrijft in het jaar verslag dat de investeringen in het nu lopende boekjaar beperkt zullen blijven. In volgende jaren denkt men 5 tot 6 miljoen guldig nodig te heb ben voor de bouw van een nieuw meststoffen- en gewasbescher mingsmiddelenmagazijn en nieuwe transportinstallaties. Dit als gevolg van de kanaalwerken. Ledenvergadering Op de algemene ledenvergadering, die op vrijdag 17 januari a.s. in Goes wordt gehouden, komt het voorstel aan de orde om het netto voordelig saldo (f 1,3 miljoen) toe te voegen aan de statutaire reserve. Dit saldo is het bedrijfsresultaat minus de reeds verstrekte nakortingen (totaal 5,5 ton) en een extra afschrijving. Op de ledenvergadering komt ook de herverkiezing van de heer J.J. van Nieuwenhuijze (bestuurslid) en de heer D.A. Wisse Nijssen (raad van toezicht) aan de orde. Na het huishoudelijk gedeelte spreekt ir. A. de Paepe over het onderwerp: De uitdaging voor na 1992. gewenste structurele neveneffecten van het leasen en het geld dat als gevolg van het leasen uit de sector verder verdwijnt. De meerderheid van de Afdeling wil echter geen structuurbeleid met quota voeren en kiest daarom voor een simpele regeling zonder allerlei beperkingen. Willem Koops De totale huishoudelijke consumptie van vlees, pluimveevlees en vlees waren is in de eerste negen maan den van dit jaar stabiel gebleven ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar. De verkopen van vlees waren en pluimveevlees stegen bei de met ruim één procent, terwijl die van vlees licht terugliepen Deze gegevens zijn afkomstig uit het continue panelonderzoek naar de huishoudelijke aankopen van vlees en vleeswaren in Nederland. De eerste dagen van 1992 zijn alweer voorbij. We hebben el kaar de beste wensen voor het nieuwe jaar doen toekomen, zo wel in persoonlijke- als zakelijke zin. Maar achter deze welge meende wensen gaat toch voor velen de vraag schuil: wat zal het nieuwe jaar brengen? Ten aan zien van een aantal onderwerpen die in de zakelijke sfeer liggen is het misschien nuttig enige pun ten van aandacht de revue te la ten passeren. A/s organisaties hebben we vooral de taak de kaders waar binnen boeren en tuinders hun onderneming bedrijven zo goed mogelijk te doen zijn. Uitgangs punt zal moeten zijn en blijven dat het boer en tuinder zijn on dernemen is. Ondernemen met risico's, bedreigingen en uitdagin gen, waarbij de organisaties geen continuïteits- en inko mensgarantie kunnen geven. Maar wel a/s inzet moeten heb ben door materiële en immaterië le belangenbehartiging te streven naar continuïteit van zo veel mogelijk bedrijven waar, on der sociale omstandigheden die vergelijkbaar zijn met de rest van de samenleving, een redelijk in komen kan worden verdiend. Nu zijn deze kaders reeds aan ver schuiving onderhevig en daar door verschuiven ook de aard en mogelijkheden van de belangen behartiging. Op zich behoeft dat niet erg te zijn als er maar niet verder verschoven wordt dan binnen het menselijk aanpas singsvermogen ligt. Opportunisme En over dit laatste is en zal er in 1992 de nodige zorg zijn. Im mers veel van deze verschuivin gen worden door de overheid(heden) bepaald door politieke besluitvorming. En juist die politieke besluitvorming is niet gespeend van opportunisme en ambitie die voorbijgaat aan realiteit en zakelijkheid. Als boer of tuinder hebben we ergens allemaal wel in die zin er varingsfeiten de laatste jaren. Voorbeelden ten over: GATT, hervorming landbouwbeleid, mi lieu, fiscale en sociale zaken enz. Natuurlijk, we kunnen niet ont kennen dat er op een aantal van deze terreinen aan veranderin gen niet valt te ontkomen. Struc- Mr. ing. J. Brinkman vertrekt als al gemeen secretaris van het KNLC. Hij is per 1 april a.s. benoemd in een managementsfunctie bij de ge meente Vlaardingen, waar hij woonachtig is. Brinkman gaat zich bezighouden met natuur, milieu, sport en recreatie. Brinkman trad in 1979 in dienst van het KNLC als beleidsmedewerker. In 1988 werd hij benoemd tot alge meen secretaris. Hij was als voorzit ter van de milieu werkgroep van de Europese boerenfederatie COPA ook internationaal aktief. In 3 CLO-verband heeft hij zich sterk gemaakt voor de oprichting van het blad Oogst. Ook was hij voorzitter van de CLO-stuurgroep, die vorig jaar de mogelijkheden tot nauwere samenwerking onderzocht. De turele overproduktie, budgettoename en milieube lasting vragen om een oplossing. Echter het onverhoedse, niet dui delijke, op politieke ambitie en niet zakelijke motieven berusten de overheidsopereren is wat de boer en tuinder, maar niet in mindere mate de organisaties, zoveel zorg geeft. En juist de op telsom van de problematieken doet soms angstaanjagend aan en geeft soms het gevoel dat er niets positiefs is waar we nega tieve elementen mee kunnen vermalen. Toch ben ik van mening dat we een positieve opstelling zullen moeten behouden en geloof moeten behouden in eigen sec tor. Ook als ingrijpende verande ringen zich aandienen. Immers we produceren produkten die voor het bestaan van de mensen dagelijks noodzakelijk zijn, en die dat ook zullen blijven. Met geloof in eigen sector mogen en moe ten we ook een beroep doen op de overheid om op basis van ob jectiviteit en zakelijkheid met de problemen om te gaan. En a/s or ganisaties zullen we de overhe den daarbij graag helpen. Daarnaast zullen we ook moeten bezien waar we als land- en tuin bouw staan en wat onze posities naar de toekomst zijn. Verwachtingen Deze posities zullen mede bezien moeten worden in het onderne merskader voor de boer en tuin der zoals ik dat in het begin heb aangegeven. ImmerS, het is naar mijn mening ook wenselijk dat voor diegenen die ondernemer zijn of worden in onze sector op basis van reële verwachtingen de mogelijkheden worden aan gegeven. Daarbij zullen we de discussie ook niet mogen schu wen in welke ondernemings vorm sociale en economisch-financiële mogelijk heden het beste geoptimaliseerd kunnen worden. Moet het ge zinsbedrijf in smalle zin dogma tisch steeds centraal gesteld blijven worden? We leven in een turbulente tijd: geo politiek Oost Europa, Midden Oosten: agrarisch-politieke GATT, land bouwhervormingen, milieu enz. Toch wens ik u een in alle op zichten voorspoedig 1992 toe. Marius Varekamp voorzitter KNLC voorstellen gingen het KNLC- bestuur zoals bekend niet ver genoeg. Begin dit jaar vroegen we een vergunning voor een windmolen aan. We hebben een kippenstal van 21.000 leghennen. Daar kunnen we heel goed een windmolen bij gebruiken. Meer dan een half jaar moesten we op die vergunning wachten. Nu die er is, blijkt de subsidiepot leeg. Vlottere proce dures, daar zouden veel positieve plannen van boeren mee geholpen zijn". Aly Wisse, boerenaktieleidster uit Colijnsplaat. (PZC, 31 de cember 1991). "We kunnen er lang en breed over praten, maar die energieheffing komt er gewoon. Of we dat nou leuk vinden of niet. En als de andere sectoren in Nederland een energieheffing wordt opgelegd, dan zal ook de tuinbouw daar niet onderuit komen". Ir. W.F.S. Duff hues, direkteur Landbouw, Natuur en Openlucht recreatie in Noord-Brabant, in een toelichting op zijn verkla ring dat een paar cent bij de gasprijs voor de glastuinbouw geen ramp is. (Oogst, 3 januari 1992). "Toeslagen hebben niets te maken met het leveren van een economische prestatie. Dat vind ik gevaarlijk. Je brengt een nieuwe kunstmatigheid in het landbouwbeleid. Toeslagen zijn moeilijk te hanteren, moeilijk te handhaven en ze liggen politiek zeer gevoelig. Ga er maar aanstaan om die toeslagen op een gegeven moment te verlagen". Drs. P. Bukman, minister van Landbouw, Natuurbehoud en Visserij. (Boerderij, 31 december 1991). "Als simpele boer verzet je je tegen een machtig blok en dat is moeilijk. En is Rilland heb ik er nota bene vijanden door gekregen, want veel piensen werken bij dat bedrijf (VanderHave-redJ. Die mensen snappen niet waar we eigenlijk voor vechten. Ze zien ons als dwarsliggers, niets meer. Wij willen gewoon dat VanderHave zwart op wit toezegt met fatsoenlijke schadever goedingen te komen als er iets misgaat. En dat er iets mis kan gaan, is wel bewezen". Marien Boonman, boer in Rilland, die zich samen met vijf be- drijfsgenoten verzet tegen de veldproeven met genetische ma nipulatie van VanderHave. (De Stem, 8 januari 1992).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 5