EG-steun voor struktuurprojekten Vertrouwen in eigen kunnen De Fiscale Oudedagsreserve (FOR) en Brede Herwaardering ii Accountantsunie ZLM Sociaal Ekonomische Tli Voorlichting jlp Kweekbedrijf naar "De ZPC" Ahlmann levert zwenkladers aan loonbedrijf in Grijpskerke Barenbrug gaat samenwerken met Noordiers kweekstation Rabobank naar Hongarije Subsidie voor kursussen over duurzame landbouw De periode rond de jaarwisseling is een tijd om eens terug te blikken of vooruit te kijken. Dit laatste is be langrijker dan het eerste. Nadenken over de toekomst van het bedrijf is een pure noodzaak. Inspelen op nieuwe wetgeving of wetgeving die tot stand moet komen dienen de te nemen beslissingen mede te bepalen. Het is misschien jammer, maar de wetgeving bepaalt steeds meer wat wel en niet mogelijk is. In het oude jaar is er weer veel veranderd. Ook in 1992 staat er weer veel op sta pel. Enkele voorbeelden zijn, de mestwetgeving, bijv. de nieuwe fos faatnormen, uitrijbepalingen, de in gang van het besluit over opslag in ondergrondse tanks, de GATT- onderhandelingen, de plannen van MacSharry, de aan- en verkoop van melkquotum. Dit overzicht geeft weinig reden tot veel vreugde. Desondanks zijn er echter ook vele positieve punten. Het ondernemerschap van de Ne derlandse boer is, in vergelijking met andere landen, goed. De bereidheid Afgelopen dinsdag leverde Ahlmann Nederland BV bij loon- en aanne mingsbedrijf J.C. de Voogd te Grijskerke de eerste AZ 18 zwenk- lader af. Met een gewicht van 13/t ton is dit de zwaarste zwenklader die Ahlmann levert. Het bedrijf uit Ammerzoden heeft inmiddels al zes van deze machines verkocht. Per jaar verkoopt het in Nederland ca. 250 zwenkladers, de meeste voor agrarisch gebruik. De Rabobank opent begin 1992 een vestiging in de Hongaarse hoofd stad Boedapest. Vooralsnog heeft dit kantoor de status van een verte genwoordiging. Het kantoor in Boedapest is de tweede Rabobankvestiging in het voormalige socialistische Oost- Europa. Eerder opende de Rabo bank via een Duitse dochter een kantoor in Leipzig (ex-DDR). om voor zijn bedrijf te vechten is groot. Het milieubewust zijn is aan zienlijk gegroeid. De agrarische sek- tor bezit veel kreativiteit bij zoeken en het vinden van oplossingen. Deze elementen moeten voldoende vertrouwen geven om de problemen aan te kunnen passen en op te los sen. Vertrouwen in eigen kunnen is belangrijk om tot goede prestaties te komen. Denk maar aan de sport. Tijdens bedrijfsbezoeken komen we als SEV-er regelmatig tegen dat men somber tegen de toekomst aankijkt, terwijl de bedrijfssituatie en bedrijfsvoering daar opzich wei nig aanleiding toe geven. Het bedrijf biedt voldoende perspektieven om een voldoende inkomen uit te kun nen behalen. Inspelen op nieuwe si tuaties is wel een voorwaarde. Ondernemen dus! Vertrouwen in ei gen kunnen is dan zeer belangrijk! Namens het SEV-team van de ZLM wens ik voor 1992 alle leden het al lerbeste toe voor het gezin en het bedrijf en vooral ook veel vertrou wen in eigen kunnen. J.A.M. Withagen, Hoofd SEV/ZLM Ahlmann leverde bij De Voogd nog twee zwenkladers af. Inklusief inruil van één zo'n machine ging de totale investering voor het loonbedrijf het half miljoen ruim te boven. De Voogd beschikt over ca. tien grond- verzetmachines, waarmee het grondtransport en kultuurtechni- sche werken uitvoert. Het bedrijf gaat ook alle onderhoud aan water lopen van het waterschap Walche ren uitvoeren. De Volkshogeschool Zeeland krijgt een subsidie van f 2.000 van de provincie Zeeland, waarmee onder andere kursussen over duurzame landbouw kunnen worden gegeven. Het geld is bestemd voor het ont wikkelen van de kursus en het ge ven van twee proefkursussen. De kursus moet zich eerst bewijzen al vorens de provincie een vervolgsub sidie wil geven. De Europese Commissie heeft besloten voor 1991 aan 54 Neder landse projekten op het gebied van verwerking en afzet van landbouw- produkten bijstand te verlenen uit het Europese Oriëntatie- en Garan tiefonds. De nationale overheid voegt hier nog een bijdrage van 40 procent van de EG-bijstand aan toe. De totale EG-bijstand bedraagt bijna 15 miljoen gulden. De Nederlandse overheid doet hier nog ca. zes mil joen gulden subsidie bij. Het gaat om o.m. de volgende projekten: Bouw/inrichting van een uitbeenin richting in de varkensslachterij te Helmond, Lunenburg Helmond B.V. (f 1.654.875 - EG-steun). Modernisering/automatisering van de uitsnij- en verwerkingsafdeling in de pluimveeslachterij te Asten, Pluimveeslachterij, Goossens B.V. f 666.839,-). Uitbreiding van snij/verpakkingsca paciteit voor gasverpakte, gesneden vleeswaren in de vleeswarenfabriek te Goes, Hubro Vleesprodukten B.V. (f 136.250,-). De Nederlandse plantenveredelings- groep Barenbrug, waarin Unilever een 60% meederheidsbelang heeft, gaat een nauwe samenwerking aan met het Northern Irish Horticultural and Plant Breeding Station. De sa menwerking met dit kweekstation betreft de selectie van voedergras rassen in Noord-lerland. Het Noordierse kweekstation werkt vrijwel uitsluitend aan voedertypes van Engels raaigras, verreweg de belangrijkste soort op de Britse markt. Het kweekprogramma van dit station is tot nu toe uiterst suc- Per 1 januari 1973 is de FOR inge voerd om het verschil tussen loon- trekkenden en zelfstandige ondernemers te verkleinen. Het gaat daarbij om de onmogelijkheid voor de zelfstandige ondernemer om ten laste van de winst een ou dedagsvoorziening op te bouwen. De regeling is zodanig uitgewerkt, dat de belastingheffing over een deel van de winst wordt uitgesteld opdat vermogen voor de oude dag kan worden bespaard en de op deze .wijze bespaarde liquide middelen in het bedrijf kunnen worden aange wend. In de praktijk werkt de FOR uit als een aftrekpost die de fiscale claim naar de toekomst verschuift. Door van de regeling gebruik te ma ken 'ontstaat een tarief- en rente voordeel. Binnenlandse ondernemers, die bij de aanvang van het jaar tenminste 18 maar nog geen 65 jaar zijn, kun nen een FOR opbouwen. De toevoe ging, ook wel de dotatie genoemd, bedraagt een bepaald percentage van de winst en kent een minimum en een maximum bedrag per jaar. De afwikkeling of afname van de FOR vindt plaats in gevallen die in de wet genoemd zijn en in de daar aangegeven volgorde. Tot die geval len behoort de afname met het vol ledige - belaste - bedrag indien de ondernemer 65 jaar wordt en z'n bedrijf beëindigt. Blijft de onderne mer na z'n 65e jaar nog onderne mer dan mag bij de FOR ook gespreid afwikkelen in de vijf vol gende jaren. Brede Herwaardering In het kader van de Brede Herwaar dering zijn enkele belangrijke veran deringen ten opzichte van de wetgeving daarvoor te melden. De eerder genoemde minimumdotatie, Verbetering van de microbiële hygië ne uitbreiding van de snij/verpak kingscapaciteit in de vleeswarenfabriek te St. Michiels gestel, G.F.J. Boers B.V. f 437.500,-). Nieuwe verwerkingslijn voor bieten zaad te Kapelle, Van der Have B.V. (f 194.313,-). Uitbreiding droog-, conditionerings- en ontsmettingscapaciteit, bouw van automatische afzak- en paletti- seerinstallatie te Sluiskil, V.d. Bilt Za den Sluiskil B.V. (f 116.375,-). Bouw/inrichting van ruimte voor ontvangst, afweging, kleinverpak- king en opslag van graszaden te Oosterhout, Barenbrug Holland B.V. (f 170.500,-). Bouw van een opslagloods en aan schaf van een ontzadingsmachine te Axel, P. Dieleman's Graanhandel B.V. (f 58.750,-). Uniform systeem voor veilingadmi nistraties Breda, Coöp. Tuinbouw veiling RBT B.A. f 131.250,-). Uniform systeem voor administra ties te Kapelle, Coöp. Tuinbouwvei- cesvol gebleken. In het Verenigd Ko ninkrijk staan de weidetypes Tyrone en Portstewart hoog genoteerd op de rassenlijst. Hoge verwachtingen zijn er ook van een aantal nieuwe rassen die in officiële beproeving zijn voor opname op de Engelse Rassenlijst. Met name voor haar Engelse vesti ging Barenbrug UK is deze nieuwe ontwikkeling een belangrijke stimu lans. Op langere termijn kunnen ook de andere dochterbedrijven van het Gelderse veredelingsbedrijf profite ren van de samenwerking. die geldt bij geringe winsten of ver liezen, vervalt. De verplichte afname bij 65 jaar met het volle bedrag en de hiermee verband houdende mo gelijkheid tot gespreide afwikkeling vervallen. De afname tot het volle bedrag bij het staken van de onder neming blijft onveranderd in stand. Het verdwijnen van de verplichte af name ten gevolge van het bereiken van de 65-jarige leeftijd is een goe de zaak. Deze verplichte afname heeft reeds meerdere ondernemers die na het bereiken van de 65-jarige leeftijd wensen door te gaan in liqui diteitsproblemen gebracht. Na de invoering van de Brede Her waardering is het toegestaan de FOR te laten afnemen met het be drag van de premies voor lijfrenten die in het kalenderjaar als persoonlij ke verplichting in aanmerking wor den genomen. Door het belastbaar inkomen op deze wijze met een af name van de FOR te verhogen kan er korrigerend worden opgetreden daar de premies voor lijfrenten al in het jaar zelf zijn betaald, terwijl het belastbaar inkomen toen nog niet geheel te berekenen was. Problematiek FOR blijft De problemen die zich bij de FOR voordoen veranderen bij de invoe ring van de Brede Herwaardering niet wezenlijk. Vanaf het ontstaan ling Zeeland CVZ B.A. (f 131.250,-). Televeilfaciliteiten te Breda, Coöp. Tuinbouwveiling RBT B.A. f 62.500,-). De besturen van "De ZPC" en de Friese Maatschappij van Landbouw hebben overeenstemming bereikt over de overdracht van het Kweek bedrijf Ropta-ZPC aan "De ZPC". De overeenstemming is onder voor behoud van de goedkeuring door. de ledenvergadering van "De ZPC", die op 21 februari 1992 zal worden ge houden. Het aandeel van de Friese Mij van 66,6 procent zal worden overgedragen aan "De ZPC", die de overige 33,3 procent in eigendom heeft. Door deze transaktie wordt "De ZPC" dus de enige eigenaar van het kweekbedrijf. Friese Mij en "De ZPC" zijn tijdens het overleg tot de konklusie gekomen dat het traditionele kweekwerk in principe thuishoort bij de afzetorganisatie, die ook de vertegenwoordiging van de rassen verzorgt. "De ZPC" en de Friese Mij blijven beide hun aktiviteiten in de biotech- nologische research voortzetten in Ropta-ZPC Research B.V. De Friese Mij handhaaft daarin haar aandeel van 48 procent. Het overleg over deze overdracht is op gang gekomen door de fusie van de Friese Mij met de Landbouw Maatschappij IJsselmeerpolders tot Landbouw Maatschappij Friesland- Flevoland (LmF). van de FOR is er de bepaling dat de oudedagsreserve niet meer mag be dragen dan het ondernemingsver mogen. Het meerdere leidt tot - belaste - afname. Deze bepaling blijft onveranderd bestaan. Een vermindering van het'onderne mingsvermogen vloeit dikwijls voort uit een minder goede gang van za ken in de onderneming. Indien als gevolg daarvan over een gedeelte van de FOR moet worden afgere kend, is een vergroting van de liqui diteitsproblemen het gevolg. Degene die in fiscale zin een onder neming geruisloos overneemt be taalt voor de overname in het algemeen een prijs gegrond op de werkelijke waarde van het overge- nomene, maar gaat verder met de fiscale boekwaarden van z'n voor ganger. Het gevolg is dikwijls een fiscaal negatief ondernemingsver mogen. De overnemer blijft als ge volg van de koppeling van de FOR aan het fiscale ondernemingsver mogen van de oudedagsreserve ver stoken. In het verleden werd de FOR door de zelfstandige ondernemer veelvul dig toegepast. Dat zal niet verande ren. De aftrek werd en wordt gezien als belastingbesparing. Men lette er op dat er in werkelijkheid sprake is van uitstel van belastingbetaling. J. Spijk AA Toon van de Ahlmann overhandigt de heer De Voogd de sleutel van de eerste AZ 18zwenklader {foto Anton Dingemanse).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4