Deskundigen buigen zich over distelschade Markiezaat Nieuws en Commentaar Zegge en schrijve Wettelijke maatregelen tegen varkenspest verscherpt Dijkgraaf Snoek 25 jaar in bestuur waterschap Boek over boterbereiding honderd jaar geleden "Melkprijs daalt mogelijk met 10 komende jaren tot 15 cent" Niets is zeker en zelfs dat niet Belanghebbenden gehoord De kommissie van deskundigen, die de rechtbank van Den Bosch moet adviseren over schade op land- bouwpercelen door distels in het Markiezaatsmeer, is onlangs met haar werkzaamheden begonnen. Op 15 december zijn om te begin nen vertegenwoordigers van de ZLM en NCB gehoord, gevolgd door belanghebbenden uit het gebied. De kommissie van deskundigen bestaat uit prof. dr. ir. P. Struik, hoogleraar vakgroep Plantenteelt te Wageningen, de heer H. Heemsber- gen, botanisch medewerker van de Adviesgroep Vegetatiebeheer van het Ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij, en de heer A.J.W. Rotteveel, medewerker van de Planteziektekundige Dienst te Wageningen. De kommissie wordt geacht binnen vier maanden na uit spraak van het vonnis te rapporte ren. Dat betekent dat het advies uiterlijk 11 februari a.s. klaar moet zijn. De deskundigen hebben van de rechtbank een aantal vragen voor gelegd gekregen met betrekking tot verspreiding van distels vanuit het Markiezaatsmeer. Zij moeten na gaan of deze verspreiding mogelijk is, in welke omvang en op welke manier. Ook moeten de deskundi gen aangeven of de hinder en over last in relatie tot de normale distelpopulatie zodanig groot is, dat deze niet onder het normale be- drijfsrisiko valt. De rechtbank wil ook weten hoe de deskundigen denken over de afstand, waarover De melkprijs zal in het jaar 2000 wellicht 10 tot 15 cent lager zijn dan nu. Deze voorspelling deed voorzitter Harm Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel tijdens zijn traditionele nieuwjaarsrede. De heer Schelhaas sprak in zijn nieuwjaarsrede over de zuivel op de weg naar het jaar 2000, en de moeilijkheden maar ook kansen en mogelijkheden die zich onderweg voordoen. Hij zei te verwachten dat de kaasproduktie in het magische jaar groter zou kunnen zijn dan 700.000 ton, nadat het afgelopen jaar al een toename met bijna drie procent tot 600.000 ton had laten zien. Het aantal melkveebedrijven dat in 1991 nog rond 45.000 be droeg zal naar verwachting teruglo pen tot 33.000 in het jaar 2000, mogelijk is zelfs een daling tot 29.000, afhankelijk van de uit komsten van de diskussies in het kader van de GATT. Schelhaas ver wacht een stijging van de produktie per koe tot boven de 8.000 kg. De tendens die zich omstreeks 1990 reeds inzette zal zich versterkt voort zetten, zodat het aantal bedrijven met 70 en meer koeien snel groter zal worden. De bescherming zal aanmerkelijk geringer zijn. Meer dan in 1991 zal de Nederlandse zuivel zich moeten richten op afzet naar Midden en Oost Europa, vooral met het pro- dukt kaas, waarvoor zich ook grote re mogelijkheden zouden kunnen openen voor de afzet naar de USA en Canada. De Nederlandse bedrij ven zullen meer produktiebedrijven in het buitenland hebben. Schelhaas verwacht een daling van het aantal ondernemingen tot 15 en van het aantal fabrieken tot 50 a 60, terwijl het aantal kleinschalige fabrieken zal toenemen tot 40. In de EG zullen de 10 grootste inmiddels internationaler geworden zuivelon dernemingen meer dan de helft - mogelijk zelfs 70% - van de melk- verwerking voor hun rekening ne men. De milieuproblematiek zal zeker zijn opgelost in het jaar 2000, aldus Schelhaas. distelzaad zich door de wind laat verplaatsen en de ter plaatse over heersende windrichtingen. Daarover wordt door de partijen verschillend gedacht. Brabants Landschap De instelling van de kommissie van deskundigen is een gevolg van het proces dat de ZLM, NCB, CBTB en 21 schadelijdende boeren hadden aangespannen tegen de Stichting Het Noord-Brabantse Landschap, welke stichting verantwoordelijk is voor de bestrijding van de akker distels conform de akkerdistelveror- dening. De rechtbank deed op 17 mei 1991 mondeling uitspraak en stelde vast dat de distels inderdaad onvoldoen de bestreden worden, maar dat dat feit op zichzelf nog geen onrecht matige daad oplevert. Het Brabants Landschap is pas verplicht de scha de te vergoeden als blijkt, dat door het overwaaien van distelzaad van uit het Markiezaatsmeer verontreini ging van en schade aan de gronden van de betrokken boeren is toege bracht. De rechtbank wilde hierover eerst advies van een kommissie van deskundigen. Deze kommissie is nu aan de slag gegaan. Vorig jaar zorgde het vervoersverbod vooral in Zeeuws-Vlaanderen voor problemen. Ook in 1992 zullen de processen van verandering en aanpassing on verminderd doorgaan. We leven nu eenmaal in een maatschappij die voortdurend in beweging is en als individuele ondernemer moet je dan - graag of niet - wel mee als je tenminste de aansluiting niet wilt missen. De enige troost is dat de land- en tuinbouw daarbij geen uit zondering is: overal in het bedrijfsleven moeten de bakens voortdu rend verzet worden. Voor zelfgenoegzaamheid is al helemaal geen plaats - kijk maar eens naar Philips. Voor een ondernemer anno 1992 zijn begrippen als 'rust' en 'zekerheid' niet meer weggelegd. Maar was dat vroeger eigenlijk niet anders en dénken we alleen dat het vroeger anders - en beter - was? Tegen deze achtergrond is het ook a/s boer en tuinder noodzaak om voortdurend in te spelen op de maatschappelijke omstandigheden. Het valt te verwachten dat er in dit jaar besluiten zullen worden geno men over de plannen van Europees landbouwcommissaris MacShar- ry. Of dat ook voor de wereldhandelsovereenkomst (GATT) het geval zal zijn is nu nog onzeker. Nationaal zullen de milieumaatregelen ze ker niet minder worden. Dat zij de 'zekerheden' van 1992 voor de land- en tuinbouw. Als boer en tuinder moet je daarop zo goed en zo kwaad mogelijk je beslissingen baseren. Je moet 'wat' doen. Hoofdzaken Daarbij is het belangrijk om de hoofdzaken van de bijzaken te onder scheiden. Hoofdzaak is een gezonde land- en tuinbouw met perspec tief voor de toekomst. Dat stelt zeer hoge eisen aan het ondernemersschap van boeren en tuinders plus de voortdurende be reidheid om in te spelen op de gewijzigde omstandigheden en des noods de moed op te kunnen brengen om opnieuw te beginnen. Daarbij telt alleen de realiteit. Dat is de ene kant. Aan de andere kant zal de politiek - van hoog tot laag - de land- en tuinbouw de nodige ruimte moeten laten om zich aan te kunnen passen en zich te kunnen ontwikkelen. Daar ligt een belangrijke opdracht voor de landbouwor ganisaties - dus voor de ZLM. Dat wil zeggen: in zijn algemeenheid voor boeren en tuinders voorwaarden bepleiten om met succes de in dividuele bedrijfsvoering aan te kunnen passen. Maar ook: middels voorlichting en dienstverlening op bedrijfsniveau aan de leden maat werk bieden om aan de eisen van de tijd te kunnen voldoen. Deze taakstelling stelt ook haar eisen aan de landbouworganisatie zelf. Ook de landbouworganisatie moet zich daarom voortdurend aanpassen, net a/s boer en tuinder. Als ZLM zijn we daar met het oog op de toekomst mee bezig via integratie met de Ge/dersche Maat schappij van Landbouw die - a/s alles goed gaat - dit jaar zijn beslag moet krijgen. Ook voor de ZLM is 1992 een nieuw begin. We zitten dus in het zelfde schuitje a/s onze leden boeren en tuinders. Zo hoort het ook. Oggel Op 1 januari 1992 treedt de wijzi ging van de Veewet in werking. De ze wet biedt de basis voor een pakket van maatregelen voor een effectievere bescherming tegen var kenspest. Het gaat om de volgende preventieve maatregelen: - een sluitende identificatie- en re gistratieregeling van varkens; - een beperking van de ver voersstromen van varkens en het beperken van de bestaande varkensmarkten; - een regeling omtrent het toevoe gen aan en de aanwezigheid van De heer L.A. Snoek, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Alm en Biesbosch, is op 18 december jl. ge huldigd, vanwege zijn 25-jarig jubi leum als waterschapsbestuurder. De heer Snoek is tevens voorzitter van de afdeling Almkerk/Woudri- chem van de ZLM. Uit handen van de voorzitter van de Unie van Waterschappen, de heer Collot d'Escury, mocht hij de ere penning in ontvangst nemen. Ook werd de heer Snoek toegesproken door de heer JP. van Hoven, waar nemend dijkgraaf. Deze gaf een overzicht van de bestuurlijke loop baan van de heer Snoek en prees de vasthoudende en voortvarende wij ze waarop deze leiding geeft aan het Hoogheemraadschap. De jubila ris werd op 1 december 1965 be noemd tot Hoofdingeland van het waterschap De Alm. In juni 1976 werd hij benoemd tot voorzitter van dit waterschap en tot dijkgraaf van het Hoogheemraadschap voor het Land van Heusden en Altena. Een half jaar later volgde de oprichting van het Hoogheemraadschap Alm en Biesbosch. varkens op bedrijven; - een stringente regeling omtrent de reiniging en ontsmetting van vervoermiddelen waarmee var kens zijn vervoerd; - de veterinaire begeleiding van bedrijven; - een beperking van de schade loosstelling voor in verband met varkenspest afgemaakte varkens en vernietigde andere besmette voorwerpen. Het merendeel van voornoemde maatregelen moet nog worden uit gewerkt in nadere uitvoeringsbepa lingen. Wel zal met ingang van 1 januari a.s. de in de wet zelf neerge legde regeling omtrent beperking van de schadeloosstelling gelden. Op grond van artikel 39 van de Vee wet wordt een schadeloosstelling uitgekeerd voor vee, dat in verband met een besmettelijke veeziekte, zo als varkenspest, is afgemaakt. Ook bestaat er een schadeloosstelling voor andere besmette voorwerpen die vernietigd moeten worden. Met ingang van 1 januari 1992 wordt deze schadeloosstelling beperkt in dien zich op een bedrijf omstandig heden voordoen die het risico in zich kunnen dragen dat varkenspest uitbreekt of zich verspreidt. Een der gelijke omstandigheid doet zich bij voorbeeld voor wanneer een veehouder varkens van veel ver schillende bedrijven betrekt. Met ingang van 1 januari a.s. geldt een korting van 35% op de schade loosstelling als bij uitbraak van var kenspest wordt vastgesteld dat de op een bedrijf aanwezige varkens afkomstig zijn van meer dan drie be drijven. Met ingang van 1 januari 1994 geldt hiervoor een maximum van twee bedrijven. De veehouder is verplicht om op eerste vordering van de controle rend ambtenaar zelf aan te tonen van welke bedrijven de op zijn be drijf aanwezige varkens afkomstig zijn. Indien hij hieraan niet kan vol doen bedraagt de korting op de schadeloosstelling 100%. Verder geldt een korting van 35% indien niet alle varkens op het be drijf geregistreerd en - voor zover de verplichting daartoe bestaat - ge ïdentificeerd zijn. Voorts is bepaald dat, wanneer de varkenshouder niet kan aantonen dat hij deelneemt aan de varkensgezondheidsprogram ma's van de Stichting Gezondheids zorg voor Dieren, een korting op de schadeloosstelling wordt toegepast van 35%. Tenslotte wordt een kor ting van 100% toegepast indien de ondernemer in strijd handelt met een aantal voorschriften van de Veewet, onder meer betreffende de verplichte melding van verdachte dieren en reinigings- en ontsmet tingsvoorschriften. In de laatste 25 jaar van de vorige eeuw voltrokken zich fundamentele veranderingen in de Nederlandse zuivelbereiding. Het beeld van de boerin met een karnton begon plaats te maken voor die van boter als industrieel massaprodukt. Deze ontwikkeling in de Nederlandse landbouw wordt beschreven in de onlangs bij de Walburg Pers ver schenen uitgave: Boterbereiding in de late negentiende eeuw door Martijn Bakker. De buitenlandse veranderingen zorgden aanvankelijk bij de Neder landse boeren voor twijfel aan het nut ervan maar werden gevolgd door een enthousiaste kennisma king met nieuwe werk-,.en organisa tievormen. Koöperaties en kursussen beloofden een nieuwe toekomst voor het botermaken, voor de veeteelt, voor de hele be drijfsvoering. Voor de vrouwen op de boerderij betekenden de zuivelfa brieken een welkome verandering in hun dagelijks werk. De uitgave is voor f 24,— verkrijg baar in de boekhandel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3