Voor de vrouw Geen stemrecht afdeling ZB Vrouw en Jongeren Veel belangstelling voor kursus "Vrouwen en landinrichting" p.j.zuid geluid I Het mag nog! NAJK-bestuur: onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge De agrarische kommissie van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen in Tholen-Sint Philipsland heeft dit najaar een kursus "Vrou wen en Landinrichting" georgani seerd. Daar wij in een gebied wonen waar een ruilverkaveling met administratief karakter op stapel staat heeft de Centrale Landinrich- tingsdienst Utrecht ons in de gele genheid gesteld om een kursus te organiseren. Doel van de kursus was om vooral de agrarische vrouw vanwege haar direkte betrokken heid via het bedrijf bewust te ma ken van haar mogelijke rol bij landinrichting. De belangstelling was groot getuige het aantal van 30 deelneemsters. De kursusleidster mevrouw Petra v.d. Berg wist ons op een enthousi aste manier aan de hand van video banden, kursusmateriaal, groepsdiskussie, rollenspel!! duide lijk te maken wat landinrichting alle maal omvat. De indeling van de kursus bestond uit 6 lessen: 5 avon den en 1 exkursie. Het kursusmate riaal bestond uit een map met veel informatie, opdrachten en talrijke folders keurig ingepakt in een linnen tas met een groen opschrift: Landin richting: voor een mooi, gezond en produktief platteland. Na de kennismaking gingen we in groepjes diskussiëren over het ver schil tussen ruilverkaveling vroeger en nu. Dat de opzet totaal verschil lend is met de vroegere herverkave ling kwam tijdens de kursus duidelijk naar voren. Een grote in vloed wordt ook toebedacht aan na tuur en milieu. Iedere les was het de bedoeling dat je thuis je huiswerk uit "de map" gedaan had. Petra be geleidde dat gedeelte van de les. Daarnaast hadden we ook onze da mes en heren gastsprekers. De he ren Van Hooft, konsulent Natuurbeheer Landschap en Fauna, en de heer Holtslag, distriktsinge- nieur van de Landinrichtingsdienst Zeeland, vertelden over de procedu re van een landinrichtingsprojekt en wat de inspraakmogelijkheden van de belanghebbenden daarbij zijn. De heer Van Nieuwenhuijzen St. Phi lipsland, voorzitter Landinrichtings kommissie in St. Philipsland, vertelde over de procedure tot aan de stemming toe aangaande zijn gebied. Mevrouw Gerda Steenhuis, werk zaam bij de Centrale Landinrich tingskommissie afd. voorlichting adviseerde ons alle publikaties over landinrichting in je eigen gebied goed te lezen, gaf tips hoe je als vrouw aktief betrokken kunt zijn bij het gehele landinrichtingsgebeuren en adviseerde ook bezwaren tijdig aan het juiste adres kenbaar te ma ken. Mevrouw Bastiaanse uit Etten- Leur, wier familie een veebedrijf had aan de rand van de bebouwde kom, heeft van de mogelijkheid tot be- drijfsverplaatsing gebruik gemaakt. Zij vertelde hier bijzonder boeiend over, echt een vrouw metpraktijk ervaring". Exkursie naar de Yerseke Moer Na koffie en ontvangst op het bu reau van uitvoering in Yerseke kre gen we uitleg over het gebied door de heer Van Straate: projektleider ruilverkaveling Yerseke Moer. Er werd een tocht met de bus ge maakt. In de stromende regen, langs smalle weggetjes, reservaats- gebieden, verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland, werkelijk overal waren ze bezig met veranderingen, kwamen we bij de verplaatste nieu we boerderij van de familie Kole, een melkveebedrijf met prachtige be drijfsgebouwen. Ook hier zeer des kundige uitleg door mevrouw Kole, die zeer intensief betrokken is bij de gang van zaken. Mevrouw Van Es-van Maldegem was onze laatste gastspreekster als vertegenwoordigster van de Landin richtingskommissie op Flakkee. Zij was voorzitster van de inspraak kommissie, adviserend lid van de voorbereidingskommissie. Vanuit deze grote bestuurlijke ervaring hield ze een interessant betoog. Tot slot nog het evaluatieformulier waarin je als kursist je bevindingen over de kursus kwijt kon. Veel dank aan Petra v.d. Berg, kur susleidster die alle bijeenkomsten verzorgde en aan de dames en he ren gastsprekers. We hopen dat de kursus bijgedragen heeft dat vrou wen mee denken over hun gebied, vergaderingen bezoeken en zich be wust zijn dat ook zij een inbreng kunnen hebben bij het werk van de Landinrichtingsdienst. Corine van Dalen-Daeleman Redaktie Henk Tegels Geen Jong Agrarisch Nederland. Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt blijft gewoon het NAJK, zo besloot het bestuur op 28 novem ber bij de vaststelling van het NAJK- helsidsplan 1992/1995. Het voor stel van een kommunikatiebureau om een meer volwassen, spranke- lender en duidelijker naam te kiezen dan het vage 'kontakt' verdween hiermee in de prullebak. Hetzelfde lot was een demokratise- ringsvoorstel van het dagelijks bestuur beschoren. De provinciale afgevaardigden voelen niets voor het voorstel afdelingen via stem recht op het jaarlijkse congres direk te invloed te geven op de hoofdlijnen van het NAJK-beleid. Ook wat dit betreft blijft dus alles bij het oude. Het hoogste orgaan van de organi satie blijft het jaarlijks congres waar vertegenwoordigers van de provin ciale organisaties stemrecht heb ben. Wel komt er naast het NAJK-congres (voorlopig) een vrou wencongres. Dit op aandrang van het NAJK-vrouwenoverleg. Bekeken wordt of op termijn één congres mogelijk is waar ook de specifieke vrouwenbelangen een volwaardige plaats krijgen. inhoudelijk blijft het NAJK de ko mende jaren dezelfde koers varen als in de afgelopen jaren. In het nieuwe beleidsplan zijn echter wel enkele nieuwe punten opgenomen. 'Betere kansen voor bedrijfsop- volgsters', 'het verbeteren van ar beidsomstandigheden' en 'invloed op plaatselijke en regionale over- heidsplannen' zijn items die de ko mende jaren meer aandacht krijgen. Er is volgens het NAJK-bestuur een stimuleringsbeleid noodzakelijk om meer vrouwen in staat te stellen een agrarisch bedrijf over te nemen. So ciale drempels moeten worden geslecht, betere begeleiding van op volgsters is noodzakelijk. Gezondere toekomst De boer en tuinder van de toekomst moeten middenin de samenleving staan en klantgericht produceren. Dit terwijl lage inkomens, lange werktijden en psychische spannin gen gemakkelijk kunnen leiden tot maatschappelijk isolement. Hoe een gezondere toekomst ver wezenlijkt moet worden staat niet in het beleidsplan. Eerst is meer on derzoek nodig. Aangezien talloze plannen en regels van gemeenten en provincies grote invloed kunnen hebben op de be drijfsuitoefening en toekomst perspectieven zal het NAJK zich meer richten op de belangenbeharti ging in de regio. Afdelingen en regionale besturen worden begeleid om de invloed van agrarische jongeren te vergroten. Veel aandacht gaat het NAJK besteden aan het versterken van de organisatie. Haast wordt gemaakt met het uniformeren van de naam geving. Binnen twee jaar zouden al le (mannen)afdelingen AJK moeten heten terwijl voor de hele organisa tie (afdeling, provinciaal AJK en NAJK) één beeldlogo wordt inge voerd. Het NAJK kan verder niet langer uit de voeten met de histo risch gegroeide situatie dat in som mige delen van ons land dat het agrarisch werk slechts een kommis sie van de plattelandsjongerenorga nisaties is. Sommige leden en afdelingen willen zich niet bij één van de zuilen aan sluiten. Het NAJK wenst dat in alle provincies de mogelijkheid wordt geschapen van rechtstreekse aan sluiting van afdelingen bij het pro vinciaal AJK. Ook wil het NAJK de mogelijkheid openen voor provincia le agrarische jongerenorganisaties zich direkt bij de landelijke organisa tie NAJK aan te sluiten. Tot nu toe was aansluiting slechts mogelijk via de landelijke katholieke (KPJN), christelijke (NCPJ) en algemene plattelandsjongerenorganisatie (PJGN). Het nieuwe jaar is met veel goede wensen en een record hoe veelheid vuurwerk ingeluid. De oliebollen zijn op en de restanten van het vuurwerk lig gen te wachten tot de "veegwa gen" komt om het allemaal op te ruimen. Het is niet eens zoveel als je ziet wat er in de wereld ligt en waar de "veegwagen" niets aan kan doen. Ja, het mag nog en we willen U, lezeres/lezer van harte een goed, gezond en gelukkig 1992 toe wensen. We kunnen a/s agrari sche sektoren best wat goede wensen gebruiken. Het is over het geheel genomen hard wer ken voor allen en heel veel incas seren. Immers, alles wat niet goed lijkt te gaan en waarvoor een zondebok gezocht wordt, het komt allemaal bij de land bouw terecht. Maar zo is dat be paald niet! Eén keer Eén keer nieuws op de radio, de TV, de krant, en je zou de bezem er wel door willen halen. Overal in de wereld is de strijd om de macht in volle gang. Overal is men bezig de "onafhankelijk heid" te verwerven en grote sta ten weer in kleinere eenheden op te delen. Maar dan Europa, wij proberen in volle ernst er één ge heel van te maken waar alle Europeanen zich thuis kunnen voelen. We zoeken naar een be leid voor alle staten, een munt voor alle staten, een paspoort voor alle staten, enz. enz. JEn dan de grenzen geheel open voor alle Europeanen. Het ideaal ligt op tafel en nog nooit is de verwe zenlijking zo dichtbij geweest a/s nu. Toch is het ook wel een beetje beangstigend, vooral als we aan de positie van de landbouw den ken. Vooral nu iedereen probeert om toch voor eigen parochie het beste eruit te halen. De verschil len zijn zo verschrikkelijk groot en ook de leef- en werkomstan digheden verschillen zóveel. Gemakkelijk is het om vanuit een veilige positie met een vast inko men te oordelen over hoe het de agrariër moet vergaan in zijn/haar strijd om het bestaan. Macht Wie dat heeft denkt dat ook de kennis van alles daarmee is ver kregen. Luisteren naar deskundi gen uit de bedrijfstak is er niet meer bij en daar gaan we dan. Je ziet in de wereld grote macht hebbers met een verre van blan co verleden. Wel worden die naar de ogen gezien en naast macht is angst een van de groot ste gevaren in de wereld. Laten we nu het nog mag elkaar een heel gelukkig en voorspoe dig 1992 toewensen en hopen dat aan degenen die onze belan gen mede behartigen wijsheid wordt gegeven en ze in goede gezondheid verder kunnen gaan. Drs. P.J. de Rooy-Janse Afd. Langstraat 10 januari: Puzzelrit. Aanvang: 20.00 uur bij Zidewinde. Kosten: f 5,00 voor leden; f 7,50 voor niet-leden. 7 februari: Jaarvergadering bestuursverkiezingen. Afd. Tholen/St. Philipsland 11 januari: Grote Avond. PJZ-leden voeren het toneelstuk "Ach vader, lieg niet meer" op. Na het to neelstuk is er een gezellig bal. Plaats: in "Haestinge" te St. Maar tensdijk. Aanvang: 19.30 uur. Afd. Fijnaart 17 januari: Toneelavond. Een avond vullend programma met o.a. een play-back stukje, het toneelstuk "kollega's in de misdaad", verloting, avontuurlijk spel en muziek. Plaats: De Witte Roos te Fijnaart. Aanvang: 20.00 uur. Kosten: f 10,00. Afd. Schouwen-Duiveland 18 januari: Grote Avond met het to neelstuk "hartjes aan 't spit". Na afloop bal met een verloting. Plaats: Dorpshuis te Nieuwerkerk. Aan vang: 19.30 uur. Kosten: leden f 5,00; niet-leden f 7,50. Provinciaal 13 januari: DB-vergadering. 28 januari: HB-vergadering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 21