Kapelle wil fruitteelt museum oprichten willimn mim i— Het belang van studieclubs Tuinbouw in de Baronie: Een nieuw begin Omzet Bloemenveiling Holland stijgt 9,5 procent Minder interesse voor uitzaai winterpeen Areaal snijbloemen onder glas gelijk Kalender met boomprodukten In de land- en tuinbouw is (vak)kennis-uitwisseling erg belang rijk, ook op THOLEN is men hier goed van doordrongen. Onder an dere de zaadteelt-, tuinbouw- en bloemenstudieclubs zijn erg aktief op vooral teelttechnisch gebied. De zaadteeltstudieclub neemt met zijn jaarlijkse professionele en erken de proefvelden een unieke plaats in op tuinbouwgebied. Als zelfstandi ge organisatie, met behulp van sponsors, komt de zaadteeltstudie club steeds weer met resultaten voor de dag. De tuinbouwstudie- club Tholen/St. Philipsland bestaat in hoofdzaak nog uit leden met glastuinbouw waar hun aktiviteiten dan ook op toegespitst zijn. De bloemenstudieclub (Bloevantho) is een nog jonge studieclub met leden die zich geheel of gedeeltelijk met de teelt van vollegronds snijbloe men bezighouden. De tuinbouwstudieclub en Bloevan tho zijn aangesloten bij de grote lan delijke organisatie de Nederlandse Tuinbouw Studiegroepen, en moe ten hier kontributie aan afdragen. De NTS is een sterke organisatie, die wel nogal wat kosten met zich meebrengt. De kontributies zijn de laatste jaren dan ook behoorlijk gestegen. Het nut van deze landelij ke organisatie is o.a. door de wat in gewikkelde struktuur en netwerk van studieclubs, kringen, werkgroe pen, sekties e.d. niet voor alle leden In 1991 realiseerde Bloemenveiling Holland met haar twee veilcentra Naaldwijk en Bleiswijk een omzet groei van negeneneenhalf procent. De koöperatie bereikt hierdoor een totaalomzet van bijna 2,1 miljard gulden. Veilcentrum Naaldwijk nam een groei van 9,4% voor zijn rekening. De omzet over 1991 bedraagt bijna 1.780 miljoen gulden. Ook de omzet van veilcentrum Bleiswijk steeg, en wel met 10,2%. De jaaromzet van veilcentrum Bleiswijk komt daarmee op iets meer dan 290 miljoen gulden. Een grotere vraag in het eerste half jaar van 1991 leidde in deze periode tot een gunstiger prijsbeeld dan de tweede helft van dit jaar. Het aan- voerpatroon bleef daarbij stabiel. De gemiddelde prijs van snijbloemen ontwikkelde zich positief. Deze steeg bij veilcentrum Naaldwijk met 5,0% en bij veilcentrum Bleiswijk met 2,5%. Veilcentrum Naaldwijk veilde in to taal 3,4% meer snijbloemen. Bij de kamerplanten ging de aanvoer met 6,5% omhoog. De prijs van kamer planten nam lichtjes toe, met 1%. De aanvoer van tuinplanten is gestegen met maar liefst 26,4% ten opzichte van vorig jaar. De prijzen kwamen door deze sterke aanvoer- toename onder druk: een daling van 2,8%. Veilcentrum Bleiswijk veilde 2,6% meer snijbloemen. Bij de kamerplan ten ging de aanvoer met 11,2% om hoog. De prijs van kamerplanten even duidelijk. Er wordt dan ook al les aan gedaan om hier meer lijn in te krijgen en de kennisdoorstroming voor alle gewassen te verbeteren. De NTS kring waarin een negen stu dieclubs uit het Zuidwesten verte genwoordigd zijn, hebben besloten om deze te reorganiseren tot 1 stu dieclub. De bestaande studieclubs zullen als afdelingen blijven funktio- neren, alleen zullen de aktiviteiten meer vanuit één punt gedelegeerd en evt. gekombineerd en aan de le den bekend gemaakt kunnen wor den. Er zal op 22 januari a.s. door alle afdelingen een algemene leden vergadering gehouden worden om hierover te stemmen. Het belang van een goed funktionerende stu dieclub wordt gelukkig nog door de meeste leden onderstreept. Exkur- sies en gewasavonden worden met name ook door de glastuinders hoog aangeslagen. Zo wordt -dik wijls met de definitieve rassenkeuze voor het volgend seizoen gewacht tot hier een avond over geweest is. De mening van bepaalde inleiders, de onderlinge diskussies en ervarin gen met bepaalde rassen zijn dan zeker van invloed. Voor alle sektoren zullen vooral de milieuaspekten de komende jaren het er niet gemakkelijker op maken, zodat de vorming van een sterke or ganisatie die ook naar buiten toe kan treden nodig is om dit te on dersteunen. steeg met 3,5%. De aanvoer van tuinplanten steeg eveneens, en wel met 6,8%. De prijs van tuinplanten nam met 10,5% toe. De gemeente Kapelle wil een fruitteeltmuseum oprichten. Een werkgroep is bezig de mogelijk heden te onderzoeken en een in ventarisatie te maken van te exposeren voorwerpen. De ontwikkelingen in de fruit teelt gaan snel. Het is nog maar nauwelijks 50 jaar geleden dat in de fruitteelt alles met de hand werd gedaan. Nu rijden er com putergestuurde spuitmachines door de boomgaard. Veel ge bruiksvoorwerpen en gereed schappen zijn al verloren gegaan en zullen alleen nog op foto's te zien zijn. Door inrichting van een Vanuit de BARONIE aan alle lezers, en vooral telers, een bijzonder ge lukkig en hopelijk goed nieuwjaar. Mag 1992 minstens evengoed wor den als 1991. De telers in de Baro nie hebben over het algemeen niet te klagen over 1991. De cijfers van de RBT-veiling geven dit wel aan. De omzet van de veiling steeg voor het vijfde achtereenvolgende jaar. Ten opzichte van 1990 steeg de omzet met 62 miljoen gulden, ofwel 20%. Van deze 20% nam een grotere aanvoer 15% voor haar rekening en een betere prijsvorming zorgde voor 5% meer. Een klein beetje overtrok ken zijn deze cijfers wel, want per 1 januari 1991 is de RBT gefuseerd met veiling "De Langstraat" in Dru- nen. Het grootste deel van de om zetstijging was voor de glasprodukten. Bij de volle- grondsprodukten was prei een uit schieter. Als gevolg van het koude voorjaar bleven de omzetten van met name sla en natuuraardbeien achter op 1990. Helaas, voor witlof Op de eerste plaats voor de lezers van tuinbouwklanken een gezond en voorspoedig 1992. Het nieuwe jaar is met veel geknal en vuurpijlen ingezet. Ook op de tuinbouwbedrij ven in WEST-BRABANT is weer meer geld aan vuurwerk uitgege ven. Het platteland blijft niet meer achter bij de stad en gaat ijverig meedoen om in de lucht op te vallen. Op een plaats werd een oude trek ker van stal gehaald die, na ontdaan te zijn van de uitlaat, met veel deci bels de omgeving liet weten dat het museum wil de gemeente Kapel le de geschiedenis van de fruit teelt vastleggen en bewaren. Na een oproep in het gemeente lijk advertentieblad hebben zich acht personen gemeld om een werkgroepje te vormen onder voorzitterschap van wethouder Van Overbeeke. De werkgroep verzoekt iedereen die oude ge reedschappen en voorwerpen uit de fruitteelt in bezit heeft deze zorgvuldig te bewaren. Het gaat daarbij niet alleen om gereed schappen, machines en fust, maar ook om (leer)boeken en fo to's. Allés wat met de fruitteelt was het afgelopen jaar een ramp jaar. Champignons noteerden het grootste gedeelte van het jaar lage prijzen. Hopelijk geldt voor deze on dernemers: een nieuw jaar, nieuwe kansen. Om in de toekomst voorbereid te zijn op nog grotere aanvoeren is de RBT wederom aan het uitbreiden. Men is bezig met de nieuwbouw van een kantoor en een 9.000 m2 grote veilinghal. In april 1992 zal dit nieuwjaar was. Het nieuwe jaar is op de meeste bedrijven rustig inge zet. Ondanks goede weersomstan digheden en goede bewerkbaarheid van de grond is er weinig de grond ingegaan. Normaal gesproken wordt er na kerstmis volop spinazie en peen gezaaid. Nu ook wel maar nog niet op grote schaal. De vorstperio de van half december heeft aan winterpeen die nog in de grond stond weinig schade gedaan. Het industrieras Karotan heeft de 4 gra den vorst goed doorstaan. Andere rassen zijn in de kop wat aangetast. Het blijkt dat rassen met een hoog in vroeger jaren te maken heeft, zou bewaard moeten blijven. De werkgroep zou verder graag wil len weten wie wil meewerken aan de inrichting van een fruit- teeltrtfuseum. Voor suggesties of informatie kan men kontakt opnemen met een van de volgende personen: de heer J. Ruissen, Van der Bilt- laan 57, 4421 BB Kapelle, tel. 01102-41675; de heer A.J. Kole, Elstarstraat 57, 4421 DV Kapel le, tel. 01102-42378; de heer J. Eversdijk, Vroonlandseweg 90, 4421 GL Kapelle, tel. 01102-42313. allemaal klaar moeten zijn. Ook de plannen voor een Internationaal Agro Business Centrum (I.A.B.C.) vorderen gestaag. Dit complex is gepland vlak bij de RBT-veiling en is bestemd voor exporteurs en de groothandel in groente en fruit. Waarschijnlijk zal eind 1992 gestart kunnen worden met de eerste bou w- aktiviteiten. Nu het nieuwe jaar weer van start gegaan is, zijn ook de voorbereidin gen voor de open dagen van 1992 opgestart. Op 5 april zal in de Baro nie en Plukmadesepolder weer mee worden gedaan met de landelijke manifestatie "Kom in de Kas". In de Baronie gaat dit in samenwerking met de RBT-veiling. Deze dag zal de veiling ook open zijn voor het pu bliek, evenals de proeftuin in Breda, die pal tegenover de veiling ligt. Het laatste weekeinde in augustus is er dan weer "Erop uit naar groen te en fruit", een open dag voor de vollegrond en fruitteelt. Al met al staat ons weer van alles te wachten in 1992. droge-stofgehalte meer vorst kun nen verdragen. Belangrijk hierbij is nog hoe ver de peen boven de grond uitsteekt. Op een paar plaat sen is het loof er voor de vorst afge haald waarna met een aardappelfrees de zaak weer is on- dergedekt. Vrijwel het grootste ge deelte van de winterpeen zit in de koelcellen. Voorlopig blijft het op geslagen liggen omdat de prijs op een veel te laag niveau ligt. Er wordt gesproken over een prijs van 8 10 cent, maart-levering. De kwaliteit moet dan optimaal zijn en de partij niet te fijn. Daar ontbreekt het op veel plaatsen aan. Op dit moment is de temperatuur in veel cellen met luchtkoeling opgelo pen tot 10 graden C. Dat is veel te hoog. Bij deze temperaturen is win terpeen niet lang goed te houden. Blijft de buitenlucht voorlopig boven de 5 graden C. dan zullen eind ja nuari veel partijen slijtageverschijn- selen gaan vertonen. Komt men met zo'n partij op de markt dan is het moeilijk om een koper te vinden. Nu al worden handelaren overspoeld met aanbod. Afzet is er niet. Voor de uitzaai van winterpeen nieuwe oogst is weinig interesse. Een zaaizaadhandelaar liet weten dat hij op 2 plaatsen zaad verkocht heeft. Normaal had hij er al 30 op zijn lijst staan. Ook telers van kon- traktpeen zijn wat huiverig gewor den. Niet overal is het kontrakt even netjes afgehandeld. Om de teelt van winterpeen weer lonend te maken moet het areaal met minstens 1000 ha dalen. In november jl. heeft het Produkt- schap voor Siergewassen onder ruim 8.000 snijbloementelers de ge bruikelijke enquête gehouden naar het verwachte areaal snijbloemen onder glas in mei 1992. Op basis van deze enquête wordt verwacht dat het totale glasareaal snijbloe men in mei 1992 nagenoeg gelijk zal zijn aan mei 1991 (circa 3600 ha). Een toename in het areaal wordt verwacht voor de lelie 4%), als- troemeria (+2%), Gypsophila 13%), snij-anthurium 3%) en nerine 2%). De anjer (-3%), free- sia (-4%) en gerbera (-5%) laten wederom een afname in areaal zien. Voor de roos, chrysant en orchidee zal het areaal in mei 1992 nagenoeg gelijk zijn aan mei 1991. Om haar assortiment boomkwe- kerijprodukten bekendheid te ge ven presenteert Bloemenveiling Holland een kalender. De kalen der bevat afbeeldingen van alle, op Bloemenveiling Holland ver handelde boomkwekerijproduk- ten. De veiling beoogt hiermee vooral de produktkennis bij ko pers te vergroten. Per maand toont de kalender boomkwekerijprodukten die in die maand verkrijgbaar zijn, zo dat de kalender een leidraad kan zijn voor telers en kopers bij hun aanvoer- of inkoopbeleid. Wieden in een boomgaard met onderteelt kruisbessen, begin deze eeuw (foto ZLM-archief).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 19