OL\ Doorgaan MacSharry-plan betekent ondergang Nederlandse Roodvleesproducenten Manifestatie 'Tuin en Vee' Vee- en vleessektor heeft slecht jaar achter de rug Van Brabantse veehouderijbedrijven mag tweederde niet meer uitbreiden wèèèêêêbêêèêèèèëêêêkèkèêèêêëêèêèêèêèêèêêsêêêêêèèèèêêèêsêêêèèë A. de Jonge uit Ovezande: o Eerste geslaagden kursus celgetal melken bij Schaderegeling kliekmesters veel te mager Landbouwschap houdt vast aan I- en R- regeling runderen DLV organiseert Informatiedagen "Alles over mest" Energiebesparing vleessektor \/pp mi ir n ri 17 JüDD Vt!U lUUU 'I Letterlijk vertaald houdt het plan van MacSharry in dat alleen rood vleesproducenten met niet meer dan 2 GVE per ha voedergewas voor een premie van f 477,- in aanmerking komen. Voor Nederland gaat dat betekenen dat maar 5% van de stierenmesters in aanmer king komt. Komen er meer dieren op het bedrijf voor dan vervalt de pre mie. 'Gaat dit door dan betekent dat de ondergang van de Nederlandse roodvleesproducenten', zegt de heer A. de Jonge uit Ovezande. Hij is lid van de werkgroep rood vleesproducenten van het Land bouwschap. 'Zoals het er nu naar uitziet zullen we niet onder 2 GVE per ha uit kun nen komen. Wij pleiten voor 2 GVE per ha voor de totale bed rijf sopper- vlakte. Per hectare voedergewas houdt dit in dat ieder bedrijf ruw- voeder moet gaan verkopen. In de praktijk zullen dan niet meer dan 4 stieren per ha aanwezig kunnen zijn. Er wordt gewerkt met een omreke ningsfactor van 0,6 stier voor 1 GVE. Daar komt nog bij dat dieren beneden de 6 maanden zijn vrij gesteld. Wil een bedrijf meer stieren houden dan gaat het te ver dat de totale premie wordt ingehouden', al dus De Jonge. 'De hoogte van de premie lijkt mooi maar er zit een adder onder het gras. In totaal kan in 3 keer uitbeta len de f All,— worden volge- maakt. Wil men voor een stier dat bedrag ontvangen dan moet dat dier ouder zijn dan 28 maanden. Dat is alleen maar interessant voor extensieve bedrijven zoals je die in A. de Jonge: 'Slechts vijf procent van de Nederlandse stierenmesters komt straks nog voor premie in aanmerking' archieffoto "Bij de celgetalproblematiek moe ten we verder kijken dan de melk machine alleen. Nodig is een protocol voor een integrale aanpak. De kursus "Bijzondere metingen tij dens het melken" is daartoe een goede aanzet. Voordat het celgetal- projekt in april '92 officieel is afge lopen moeten we er binnenskamers over nadenken of het zinvol is een vervolg pro jekt op te starten. We moeten een betere afstemming krij gen tussen de verschillende organi saties die zich met de melkkwaliteit bezig houden: de melkmachineleve ranciers, de DLV's, de Gezondheids diensten en de zuivelsektor". Dit stelde IKC-teamleider en projekt- leider celgetalgroep dr. ir. A. Meye- ring onlangs in het trainingscentrum van Fullwood bv te Wijk bij Duurste de alwaar hij het IKC Certificaat "Bijzondere metingen tijdens het melken" uitreikte aan de eerste 8 geslaagde kursisten. Deze nieuwe IKC-kursus is een ge zamenlijk initiatief van de werk groep celgetalprogramma en Fullwood met als doel een kwalita tief beter advies te kunnen geven bij problemen met het melkcelgetal op het veebedrijf. De kursisten leren het probleem integraal te analyse ren, waarbij het uitvoeren en inter preteren van natte metingen een centrale plaats inneemt. De kursus, die overigens niet meer alleen ge richt is op Fullwood, kent een der mate grote belangstelling, dat naast de 60 kursisten van andere merken die in opleiding zijn er 150 kursisten in de wachtkamer zijn gezet. Er is overleg gaande tussen het IKC en de VEMI (branche-organisatie melk machineleveranciers) om na te gaan of het projekt voor de Certificaat opleiding kan worden voortgezet. het buitenland nog ziet. Op een paar honderd hectare enkele tientallen runderen'. Veel nieuwe bedrijven De werkgroep van het Landbouw schap vreest dat bij doorgang van Onder de naam Tuin en Vee 1992 vindt er op 27, 28 en 29 februari 1992 een grote happening plaats op het gebied van groenartikelen en een manifestatie van vee in de Zee landhallen te Goes, mede georgani seerd door het ZRS. Het veegedeelte bestaat o.m. uit een presentatie van alle in het ZRS- gebied gehouden rundveerassen, waaronder melkvee en vleesrassen als Limousine, Charolais, Blonde d'Aquitaine, verbeterde Roodbon ten, Belgische Witblauwen, Marchi- ana en de minikoetjes Dexter (hoogte één meter). Verder is er een veiling van jonge vaarzen van al de ze rassen. Het is een primeur dat in Nederland een dergelijke veiling plaatsvindt van vleesveerassen on der leiding van Cavee-Coveco. Er is een keuring van 60 uitgeselekteerde melkkoeien en van het zg. Paasvee. De rubriekskampioenen hiervan strijden op 11 april a.s. in Den Bosch om het Nationale Kampioenschap. Onderdeel van Tuin en Vee is ook de presentatie van 10 verschillende schapenrassen, met deskundige uit leg. In samenwerking met de DLV is er een Infomarkt met alles over de regelgeving op het gebied van mest en milieu. Op donderdag 27 en vrijdag 28 fe bruari is Tuin en Vee geopend van 14.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 29 februari zijn de deuren van de Zee landhallen open van 11.00 tot 22.00 uur. Het Landbouwschap vindt de scha devergoedingsregeling van het mi nisterie van Landbouw voor de kliekmesters wel erg mager. Onder meer maakt het schap be zwaar tegen de eis dat varkenshou ders die van de regeling gebruik maken automatisch afstand doen van verder recht op schadevergoe ding. Ook zou de inkomensgrens (60 procent van het inkomen van de varkenshouder indertijd moest uit met kliek gemeste varkens komen) veel te hoog zijn. Het schap acht 25 procent voldoende. de plannen van MacSharry veel nieuwe bedrijven zullen beginnen. Het houden van slechts enkele stie ren is dan meegenomen. In zijn tota liteit kan hierdoor de vleesberg weer gaan groeien. Als alternatief heeft de werkgroep ook naar voren ge bracht dat de eerste 10 stieren eigenlijk niet voor premie in aanmer king moeten komen. Op deze ma nier verdwijnt er al 50% van stieren waarvoor in Nederland premie wordt aangevraagd. Hierdoor kun nen de premiegelden in zijn geheel terechtkomen waar ze voor bedoeld zijn: de roodvleesproducenten. Een andere negatieve bijkomstig heid is dat bij invoering van de MacSharry-plannen de kalveren sterk in prijs zullen stijgen. Melkvee houders krijgen een premie van f 265,— als ze een kalf vroegtijdig laten slachten. De mester gaat zo uiteindelijk de dupe worden van in gevoerde plannen om de rund veestapel te verkleinen. Bij aanneming van de voorstellen door de EEG-ministers is er volgens De Jonge een probleem voorgoed van de baan: het mestprobleem. 'Laatst was ik op een vergadering waar een voorlichter de subsidiere geling voor mestputten toelichtte. Ik heb toen gezegd dat bij doorgang van het plan van MacSharry mestopslag niet meer van toepas sing zal zijn'. Het landbouwschap ziet in de aan loopproblemen mét het oormerk voor kalveren geen aanleiding om zijn Verordening tot identifikatie en registratie van runderen opnieuw ter diskussie te stellen. Wel intensiveert de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren de begeleiding van pro bleembedrijven. Het ministerie van Landbouw heeft inmiddels opdracht gegeven tot een onafhankelijk onderzoek naar de problemen met het oormerk. In het kader hiervan zullen enige honder den veehouders worden geënquê teerd. De uitslag van het onderzoek wordt medio januari verwacht. Een nog slechter jaar voor de vee- en vleessektor dan 1991 kan de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer R. Taze- laar, zich niet voorstellen. Tazelaar Hij konstateert een druk op het ver bruik van varkens- en rundvlees. Bo vendien zijn de voorstellen van landbouwkommissaris MacSharry negatief voor de sektor. Door het milieubeleid en de nieuwe varkens ziekte is er van een forse daling in de primaire sektor sprake. Slachterij en lijden verliezen. Niettemin is Tazelaar optimistisch voor 1992: de toekomst kan alleen maar beter worden. In dat verband wijst hij op een "doorbraak" bij de - overigens nog te verwachten - ex port van varkensvlees naar Japan en in de verbetering van de arbeids omstandigheden. Ook de IKB- regeling zal, naar opvatting van Ta zelaar, het "kwaliteitsbewustzijn" in de varkenssektor vergroten. De toekomst van de sektor ligt in een meer "marktgerichte" produk- tie en in "waarde toevoegen". Ook de contingenterings- en sanerings regelingen beschouwt Tazelaar als PVV-successen. Tazelaar pleit voor een eigen vleesmarkt en een eigen vleesmerk en meent dat Frankrijk, maar ook Denemarken in de konsumptiege- richte produktie verder zijn dan Ne derland. DLV organiseert in januari-februari in Brabant een 7-tal informatiedagen waarbij alle relevante informatie over mest en regelgeving aan de or de komt. DLV verzorgt dit samen met de Sociaal Ekonomische Voor- lichtings Diensten van de standsor ganisaties en met MESTAC-MCZ mestafzetcoöperaties-zuid. Deze Info-markten: "alles over mest" zijn vrij toegankelijk voor alle veehou ders en akkerbouwers, hun betrok ken gezinsleden en medewerkers. De informatie wordt verstrekt via kleine stands voor ieder onderwerp. Zo geeft de SEV algemene informa tie over regelgeving. Bedrijfsdeskun- digen van DLV vertellen u over plaatsingsruimte, mestkwaliteit, mestopslag, mestaanwending en bemesting. De Mestcoöperatie-Zuid geeft uitleg over mestafzet, werk wijze en doelstelling. Alle informatie over mest in één keer bij elkaar. In formatie van toepassing op uw bedrijf. Op deze dagen is ruim gelegenheid tot het stellen van vragen gericht op uw bedrijfssituatie. Vragen waarop u als veehouder of akkerbouwer antwoord kunt verwachten zijn o.a.: Wanneer mestuitrijden en hoeveel?; Liggen mijn percelen in aangewezen gebied?; Hoe emissiearm aanwen den?; Hinderwet nodig of volstaat melding?; Kan mijn bedrijf nog uit breiden?; Voor hoeveel maanden mestopslag?; Wat voor mestopslag tegen welke prijs?; Wat zijn de sub sidiemogelijkheden?; Afdekmoge- lijkheden?; Mestafzet mogelijkheden en kosten?; Welke mestkwaliteiten zijn beschikbaar en tegen welke prijs? De Info-dagen worden gehouden op de volgende data, steeds van 9.30 tot 17.00 uur: woensdag 15 januari: Rest. De Sleutel, Dorpsstr. 1a, Riet hoven; woensdag 22 januari: Party en Vergadercentrum "Den Boo- gerd", St. Jansplein 5, Moergestel; dinsdag 28 januari: Gemeenschaps huis De Pas, de Misse 4, Heesch; donderdag 6 februari: Café-Zaal "De Smidse", Dorpsstraat 30, Le- deacker; dinsdag 11 februari: Gerar- dushuis, Parkstraat 2, Deurne. De afgelopen week zijn er al bijeen komsten in Roosendaal en Ooster hout geweest. Het ministerie van Ekonomische Za ken en de vleesverwerkende in dustrie, streven er naar om medio 1992 tot een meerjarenafspraak over energiebesparing te komen. De ongeveer 200 bedrijven, die hierbij betrokken zijn, hebben als doelstel ling tot het jaar 2000 het energie verbruik met 20% te verminderen. Bij 63 procent van de Brabantse veehouderijbedrijven staat de ecolo gische richtlijn verhoging van de ammoniakemissie niet meer toe. Dit blijkt uit een enquête die de Ge westelijke Raad van het Landbouw schap voor Noord-Brabant onder 80 veehouderijbedrijven heeft ge houden. De geënquêteerde bedrijven zijn ge vestigd op voor verzuring gevoelige grond en beschikken over een be drijfsomvang van ten minste 100 SBE. De Gewestelijke Raad trekt de konklusie dat voor de bedrijven die de ammoniakuitstoot niet mogen vergroten de ecologische richtlijn een groot probleem vormt als markt- en prijsontwikkeling uitbrei ding van de veestapel noodzakelijk maakt. Uitbreiding is dan alleen mo gelijk na investering in een emissie- arm stalsysteem. Binnen de ecologische richtlijn kan 37% van de bedrijven de eigen veestapel (in theorie) uitbreiden. De ondernemers kunnen deze ruimte slechts beperkt benutten. Volgens de deelnemers wordt deze uitbrei dingsruimte - in volgorde van afne mend belang - geminimaliseerd door: de melkquotering, de mest- quotering, de afstandsgrafiek (stank), en het gemeentebeleid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 17