Niet overhaast beginnen met telen pootaardappelen Zeeuwse Vlegel dankzij subsidies op goede weg Agria in eetbare friteszak Praktijkschool ziet deelname aan kursussen teruglopen Praktijkdag planten op Praktijkschool Schoondijke Uienveredelaars geven folder uit Akkerbouwstudiedag in Fijnaart: Provincie geeft bijdrage Brochure over teelt van pootaardappelen Produktschap zaaizaden kiest voor integratie 15 Er worden in Noord-Brabant in ver gelijking met konsumptie- aardappelen en in vergelijking met andere akkerbouwgebieden in Ne derland maar weinig pootaardappe len geteeld. In 1991 bedroeg het areaal konsumptie-aardappelen in Brabant 12.400 ha, terwijl slechts 1.740 ha pootaardappelen werden geteeld. Wel is er sprake van een geleidelijke stijging van het areaal pootaardappelen. Jan Staal, bedrijfsdeskundige bij het Team Akkerbouw Westmaas van de DLV heeft een verklaring voor de te rughoudendheid ten aanzien van de pootaardappelteelt. "De Westbra bantse akkerbouwer heeft veel er varing met de teelt van konsumptie-aardappelen. Hij heeft op dat gebied een grote deskundig heid opgebouwd. Verder moet niet vergeten worden, dat teelt- en be waartechniek van beide teelten zeer verschillend zijn. Ook het kosten plaatje van beide teelten vertoont grote verschillen. Hettelen van poot aardappelen is veel duurder dan het telen van konsumptie-aardappelen. De teelt van konsumptie- aardappelen en pootaardappelen laat zich niet gemakkelijk kom- bineren". Juistomdaat hettelen van pootaard appelen zoveel geld kost waar* schuwt Jan Staal er voor om overhaast in de pootaardappelteelt te duiken. "Alleen de betere konsumptie-aardappelteler kan een goede pootaardappelteler worden" zei hij op de akkerbouwstudiedag van Sektor Klei van de Takorganisa- tie Akkerbouw in Fijnaart Extra kosten Jan Staal zette op de studiedag op een rij wat een akkerbouwer aan in vesteringen kwijt is als hij besluit om 10 ha pootaardappelen te gaan telen. Hij komt dan te staan voor de volgende investeringen: Voorkiem- materiaal voor 25-35 ton, Zi poot- machine met rijenspuit, Zi loofklapper met rijenspuit, sorteer- apparatuur, een sorteerruimte van 120-180 m2, een opslagcapaciteit voor 330-550 ton en een mechani sche koeling. Alles nieuw kost dit al gauw f 640.000,—: Wanneer alles twee dehands wordt gekocht, dan moet altijd nog gerekend worden op een investering van minimaal f 250.000,-. Wel is tot 15-20% subsidie mogelijk in het kader van de complementaire regeling. Met deze investeringen ben je met de pootaardappelteelt nog lang niet klaar. Pootaardappelteelt kost extra werk aan het voorkiemen van het pootgoed, aan selekteren en aan sorteren. 10 ha pootgoed kost on geveer 700 uur extra per jaar. "Natuurlijk kun je bepaalde aktivi- teiten bij of door derden laten doen, maar dan gaat de winst ook naar derden", zegt Jan Staal. Hij ging tij dens de studiedag nader in op de saldi van zowel één ha konsumptie- aardappelteelt als van één ha poot aardappelteelt. Het Bintje gaf als konsumptie-aardappel aan op brengsten minus pootgoed, be mesting, onkruidbestrijding, gewasbescherming, loonwerk, enz. een saldo van f 5.320,-- te zien. Het Bintje als pootaardappel uit- Aardappelen, een vast bestanddeel van elke warme maaltijd. De provincie Zeeland wil het projekt Zeeuwse Vlegel ook in 1992 en 1993 financieel steunen. Voor de teelt en afzet van milieuvriendelijke en bakwaardige tarwe van Zeeuwse bodem heeft de provincie dit jaar een bedrag van f 112.000,— over en volgend jaar nog eens f 46.000,—. Het subsidieverzoek van de Stichting Zeeuwse Vlegel wordt hiermee gehonoreerd. Vorig seizoen werd 25 ha tarwe voor de Zeeuwse Vlegel geteeld. Het areaal zal dit jaar ongeveer 150 ha bedragen en het volgend seizoen zelfs uitbreiden tot 225 ha. Is het brood nu nog alleen in Zeeland te koop (30 winkels), dit jaar wil men de Zeeuwse Vlegel ook buiten de provinciegrenzen aan de man gaan brengen. Rendabel Het experiment slaat zo goed aan, dat een ekonomisch rendabele on derneming in zicht komt. In 1994 verwacht de Stichting de organisa tiekosten uit de winst te kunnen fi nancieren. Tot die tijd moet er nog intensieve promotie plaatsvinden en is ook verder markt- en teeltonder- zoek noodzakelijk. De kosten hier van bedragen in 1992 f 371.000,—. Naast de bijdrage van de provincie Zeeland rekent de Zeeuwse Vlegel op een subsidie van het rijk van f 85.000,—. Het restant f 156.500,— komt voor rekening van het bedrijfsleven. Gedeputeerde Staten van Zeeland steunen het projekt, omdat het een welkome versterking van de akker bouw in Zeeland betekent. Ook de milieuvriendelijke opzet spreekt het college aan, evenals het feit dat het hier gaat om een specifiek Zeeuws produkt, dat wellicht landelijk kan worden afgezet. De provinciale bij drage komt uit het sociaal- ekonomisch ontwikkelingsfonds. Voor 1992 wordt bovendien een bij drage van f 17.500,— uit het mi lieufonds gereserveerd. groeiteelt, resulteerde in een saldo van f 4.723,-. Het Bintje als poot- aardappel op adviesdatum geteeld gaf een saldo te zien van f 5.503,—. Om als pootgoedteler van het ras Bintje een vergelijkbaar saldo te realiseren als de konsumptie-aardappelteler van Bint je, moet de bruto opbrengst mini maal f 15.500,— per ha bedragen. Veelzijdig belicht Tijdens de akkerbouwstudiedag in Fijnaart werd de aardappelteelt veel zijdig belicht. Naast de ekonomi- sche aspekten door Jan Staal, gingen Hendrik-Jan Koetsier van het Team Akkerbouw Westmaas van de DLV en ir. C. van Loon, wetenschap pelijk onderzoeker bij het PAGV te Lelystad, nader in op diverse teelt- aspekten. Na de middagpauze kwam de afzet van zowel pootgoed als konsump- tieaardappelen aan de orde. Vanuit het bedrijfsleven gaven hierop ing. J. Muijsers van C. Meijer BV en A. de Kok van McCain Potatoes hun mening. Een konklusie kan zijn, dat uitbreiding van de exportmarkt toch vooral gezocht moet worden dicht bij huis, dus eerder in Europa dan in Amerika of Azië en eerder in West- dan in Oost-Europa. Cor Rops De Zuidwestelijke D.L.V.-teams Ak kerbouw (Goes en Westmaas) heb ben een brochure samengesteld over de teelt van pootaardappelen. Hierin zijn de teeltgegevens over zichtelijk op papier gezet. De bro chure kan telefonisch worden besteld bij de teamkantoren. Voor Zeeland bij D.L.V.-team Goes, tele foon 01100-33711; voor Zuid- Holland en West-Brabant bij D.L.V.- team Westmaas, telefoon 01864-3011. De kosten voor deze brochure bedragen f 10,— (inklusief verzendkosten). Het takenpakket van het Produkt schap voor Landbouwzaaizaden (LZZ) wordt met ingang van 1 ja nuari 1993 overgedragen aan het eveneens tot de Akkerbouw- produktschappen behorende Pro duktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten (GZP). Het bestuur van het schap heeft hiervoor geko zen in verband met de zich sterk wijzigende situatie binnen de sek tor. Het Produktschap voor Land bouwzaaizaden behartigde 37 jaar lang de belangen van de sektor. De beslissing van het bestuur volgt op een diskussie over de toekomst van het schap in het voorjaar. De vertegenwoordigers van de drie CLO's spraken hun voorkeur uit voor het voortbestaan van een ei gen Produktschap voor Landbouw zaaizaden, zij het in afgeslankte vorm. De sektor landbouwzaaiza den zal in het bestuur GZP door één of twee bestuursleden worden ver tegenwoordigd. Bejo Zaden en De Groot en Slot hebben een nieuwe uienfolder uit gegeven. De folder dient als leidraad voor de rassenkeuze. De kenmerken van diverse rassen zaai- en plantui- en komen in de fraai geïllustreerde folder uitvoerig aan de orde. In de stand op de Aardappel BV op de show van Cebeco in Goes konden de bezoekers Agria-frites inclusief verpakking proeven. Op de landbouwmechanisatieshow van Cebeco-Mechanisatie B.V., die gehouden is op 18, 19, 20 en 21 de cember in Goes, was ook de Aard appel B.V. aanwezig om haar aktiviteiten op velerlei gebied te to nen. De aandacht ging vooral uit naar de Agria. Dit A.M.-ras staat qua areaal nu op de tweede plaats in Nederland na Bintje. Dat de Agria niet onderdoet voor Bintje als het gaat om frites- kwaliteit konden de bezoekers zelf vaststellen. In samenwerking met Aviko werd er Agria-frites gebakken en uitgereikt in eetbare friteszakjes. Het eetbare zakje is een produkt Van Aviko en gemaakt van aardappelen. De stap naar deze nieuwe vorm van verpakking bleek toch voor velen te groot te zijn. Een aantal bezoekers gooiden gewoontegetrouw het bak je direkt in de afvalbak. Anderen na men aarzelend een hap om te konstateren dat het materiaal vrij neutraal tot licht gekruid van smaak is. De Praktijkschool Schoondijke heeft de deelname aan haar kursuspro- gramma in het seizoen 1990-1991 opnieuw zien teruglopen. De Prak tijkschool drukt de deelname uit in het aantal kursistweken. In het vori ge seizoen werden in totaal 3.949 kursistweken genoteerd. Dat zijn er bijna 200 minder dan in het seizoen 1989-1990. In het jaarverslag schrijft de Praktijk school dat de daling wordt veroor zaakt door de verdergaande terugloop bij het agrarisch onder wijs. In het seizoen 1989-1990 was de teruggang overigens veel groter. Toen zakte het aantal kursistweken van ruim 4.600 naar 4.130. Een van de oorzaken was dat veel Belgische deelnemers vanwege de hoge kur- susgelden afhaakten. De Praktijkschool Emmeloord, waar mee Schoondijke met ingang van het huidige seizoen fuseerde, wist de deelname aan het kursuswerk in het vorige seizoen op peil te hou den. Deze school boekte 3.632 kur sistweken tegen 3.610 het voorafgaande seizoen. Opmerkelijk wordt het op gelijke hoogte blijven genoemd van het aantal kursistwe ken vanuit het Middelbaar Agrarisch Onderwijs. Overigens verwacht Em meloord in de komende jaren een afname van het aantal deelnemers. Op vrijdag 17 januari organiseert D.L.V.-team vollegrondsgroenteteelt Westmaas in samenwerking met de Praktijkschool Schoondijke een praktijkdag planten. In de overdekte hallen van Praktijkschool Schoondij ke zijn op die dag een aantal plant- machines bijeengebracht. Deze accommodatie biedt de mogelijk heid om in de winter te werken op goed bewerkbare grond. Het gaat om plantmachines voor kluitplanten en voor perspotplanten. Het doel van deze praktijkdag plan ten is de bezoeker een overzicht te presenteren van de in de praktijk werkende machines en de laatste vernieuwingen daaraan. Dit ter on dersteuning van de keuze voor een bepaald type machine. De organisa tie wil de bezoekers de gelegenheid bieden om zelf op de machines plaats te nemen en ermee te wer ken. Zo kunnen ze zelf ervaren wat de voor- en nadelen van een be paald type machine zijn. De volgende machines zullen defini tief op deze dag beschikbaar zijn: - machines voor kluitplanten: Accord-Exact, Lauwers Planter, Ot- ma TRU, Perdu halfautomatische kluitplanter, Plantmaster en Tex; - machines voor perspotplanten: Basrijs, Perdu-matic (nieuw!) en Regero. Tijdens^ het werken met de machi nes zal een bedrijfsdeskundige van de D.L.V. achtergrondinformatie ge ven. Verder zal er een boekje ver krijgbaar zijn met daarin op overzichtelijke wijze de belangrijkste kenmerken van de gepresenteerde machines. De dag is in tweeën gesplitst. Gedu rende de ochtend wordt hetzelfde programma afgewerkt als geduren de de middag. Het ochtendprogram ma begint om 9.00 uur en eindigt om 12.00 uur. Het middagprogram ma start om 13.30 uur en eindigt om 16.00 uur. Uit kontakten met di verse N.T.S.-groepen blijkt dat er veel mensen de Praktijkdag 's mid dags willen bezoeken. Dit in ver band met een ochtendexkursie elders. We raden daarom de overige bezoekers aan 's morgens te ko men. Het adres van de Praktijk school is: Prinses Beatrixstraat 66 te Schoondijke.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 15