De maand januari op het Zuidwestelijk akkerbouwbedrijf Zorgvuldig omgaan met meststoffen Een nieuw jaar staat weer voor de deur, 1992. Een jaar, mogelijk zonder grenzen in Euro pa, een jaar met nieuwe mogelijkheden en nieu we kansen. Misschien wel een jaar met grote veranderingen, op natio naal gebied maar waar schijnlijk ook op uw. eigen bedrijf. Kan ik op de huidige manier nog akkerbouwer blijven Tijd voor overdenking van uw behaalde resulta ten en nieuwe plannen. De maand januari is voor vele akker bouwers een periode waar de druk even van de ketel is. Tijd voor lezin gen, informeren, vergaderen, naden ken over nieuwe investeringen of nieuwe teelten, m.a.w. weer voorbe reiden voor het komende seizoen. Ook in 1992 zal het uiteindelijk weer om de knikkers gaan. Er moet gepresteerd worden. Goede op brengsten, lage kosten, minder milieu-belasting, meer arbeidspro- duktiviteit. Bed rijf s-Spiegel Bij denken over morgen is het be langrijk om te weten hoe u het nu doet! "Ben ik een goede boer?, hoe zijn mijn opbrengsten t.o.v. anderen?, op welke punten moet ik mijn bedrijf verbeteren?" Allemaal vragen die u zich kunt stel len. Met een nieuw voorlich- tingsprodukt van de DLW willen wij u die spiegel voor ogen houden. Aan de hand van een gesprek met uw voorlichter wordt een zoge naamde "sterkte en zwakte" analy se van uw bedrijf gemaakt. Wij bespreken dan met u, hoe uw be drijf en u als ondernemer er op dit moment voorstaan. Na dit gesprek dat ongeveer 3 uur in beslag neemt wordt een rapport opgesteld dat na derhand met u doorgesproken wordt. In het rapport staan beoorde lingen; zwak, voldoende of goed bij de verschillende onderdelen als on dernemersschap, grond, ontwate ring, aardappel-bewaring etc. Uiteindelijk krijgt u advies hoe u de zwakke punten kunt verbeteren. De kosten van deze Bedrijfs-Spiegel be dragen f 685,—. Bouwplan Uiteraard zijn bouwplan en vrucht opvolging zeer belangrijke voor waarden om hoge opbrengsten te kunnen krijgen. Alle gewassen heb ben effekten op elkaar, positief of negatief op opbrengst en/of kwa liteit. Het gewas aardappelen blijft voorlo pig voor de meeste akkerbouwers het belangrijkste gewas en deze zal dan ook het beste "verzorgd" moe ten worden, om een zo hoog moge lijke opbrengst te kunnen halen. Voorvruchten als droge erwten, veldbonen, vlas en suikerbieten zijn natuurlijk uit den boze. De beste voorvruchten zijn vooral wintertar we, vroeg ruimende gewassen met een goede groenbemester erna of een vroeg en goed bewerkte gras zaadstoppel, alle het liefst bemest met organische mest. Suikerbieten verdragen diverse voorvruchten be ter. Alleen de voorvrucht aardappe len geeft 4% opbrengstderving, zoals blijkt uit vruchtwisse- lingsproeven. Granen verdragen zichzelf en andere voorvruchten vrij goed. De beste voorvrucht voor knolselde rij, winterwortelen, witlofwortelen en peulvruchten is een graangewas. Bij zaaiuien moet opgepast worden voor "te rijke" voorvruchten of een oude wei. Kies granen, suikerbieten of bijv. witlofwortelen als voor vrucht. Nü de machines nazien voor een soepel verloop van het werk straks, (foto Peter Mastenbroek). Lezingen etc. Uw Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting heeft in samenwerking met de DLV een heel aantal lezingen ge organiseerd. Voor u de gelegenheid om op allerlei gebieden weer op de hoogte te raken. Ook de Landbouw RAI wordt in januari gehouden. Het vergelijken van machines en het praten erover met kollega's is van groot belang voor het bepalen van uw keuze. Si Bemesting Mocht er in januari vorst komen dan geeft u dat de ideale mogelijkheid om met weinig tot geen struktuur- schade uw kunstmest-gift te geven. Aan de hand van de uitslagformulie ren van het grondonderzoek kan men per gewas de gepaste hoeveel heden fosfaat en kali vaststellen. Op het formulier staat aangegeven hoe hoog het Pw-getal en K-getal is. Zijn deze lager dan de streefgetallen (voor fosfaat 25, voor kali 18) dan vindt u op het formulier hoeveel u extra moet strooien om op dat streefgetal te komen. De onttrekking van de gewassen bedraagt ongeveer 70 kg P205 per ha en 150 kg K20 per ha per jaar. Bij een 1 op 4 bouwplan bijvoor beeld kunt u de totale gift toedelen aan de gewassen die het meest be hoeftig zijn, bijvoorbeeld alle kali voor de aardappelen of fosfaat al leen voor aardappelen en bieten. De stikstofvoorraad kan van jaar tot jaar en van perceel tot perceel uit eenlopen. De juiste basis voor een goede stikstofbemesting is het laten uitvoeren van een stikstofonderzoek in januari/februari. Dit onderzoek moet gebeuren alvorens u stikstof wilt strooien, erna heeft geen zin meer. Na de toediening van dierlijke mest dient u ruim 6 weken te wachten al vorens een N-mineraal onderzoek gedaan kan worden. Laat uw grond niet dieper bemonsteren dan dat de wortels van de planten kunnen groeien. Dieper heeft namelijk geen zin, want de wortels komen dan toch niet bij de daarin aanwezige stikstof. Aankoop computer Mocht u plannen hebben om een Personal Computer aan te schaffen, dan kunt u dat het beste in de win terperiode doen. Allereerst heeft u voor de aanschaf enige tijd nodig om te bekijken wat het beste voor u is. Daarnaast heeft u meestal in de wintermaanden tijd over om bekend te raken met de computer. Vooral bij het beginnen met een management-programma vraagt het de nodige tijd om uw bedrijfsgege vens in te vullen. Die tijd heeft u in het voorjaar en zomer meestal niet. Belangrijke aandachtspunten bij de aanschaf van een computer zijn: minimaal gewenst processor 80286 of 80386 intern ge heugen 1 Mb geheugen har de schijf 40 Mb kloksnelheid 16 Mhz video-adapter zwart/wit - VGA kleur VGA modem (inbouw) V22 of V22-bis toetsenbord AT (102 toetsen) printer (matrix) 24 naalds zorg voor voldoende uitbreidingsmo gelijkheden laat de computer werkend thuis af leveren Voor specifieke informatie kunt u bij de DLV terecht. Wintertarwe De meeste tarwe-percelen zijn of in eind oktober gezaaid of een maand later in eind november-begin de cember. Als nu nog tarwe gezaaid moet worden kan het beste voor zo- mertarwe gekozen worden, bij voor keur Minaret. Als reeds wintertarwe-zaaizaad gekocht is kan dit tot ongeveer begin februari gezaaid worden. De kans op een la gere opbrengst wordt echter wel steeds groter. Vooral na een lange koude winter zal een laat gezaaide tarwe te snel moeten ontwikkelen zodat er minder aren en korrels ontstaan. In het voorjaar kunt u een gras- groenbemester in de tarwe zaaien. Na het gebruik van Tribunil als bo demherbicide, dient u minimaal 6 weken te wachten met de inzaai. Egaliseren ploegsneden Op zwaardere grond kan een egali serende bewerking, vooral voor ge wassen die een fijn en ondiep zaaibed vragen, gunstig zijn. Dit kan bijvoorbeeld met een cultivator: vaste tand of triltand. Voorkomen moet worden dat er in de onder grond door verdichting toch nog spoorvorming optreedt. De grond moet dus voldoende hard zijn om geen sporen te maken, maar ook "zacht" genoeg om te kunnen be werken. Bewaring van aardappelen en uien De aardappel is een levend produkt en levert warmte en vocht. Deze vyarmte en vocht moeten afgevoerd worden. De produkttemperatuur moet zo konstant mogelijk gehou den worden. Kondensatie kan een probleem zijn, vooral tijdens een vorstperiode. Vooral een goede en voldoende dikke isolatie kan dit deels voorkomen. Bij vorst moet enkel intern geventi leerd worden om in de gehele be- waarruimte een zo gelijkmatig mogelijke temperatuur te krijgen en daarmee ook kondens enige tijd uit te stellen. Lukt het niet om de kon dens tegen het plafond weg te hou den, dan kan met het gebruik van circulatie-ventilatoren (evt. met verwarmings-spiralen) de situatie tij delijk verbeterd worden. Uiteindelijk zal toch afvoer van vocht naar bui ten, bijvoorbeeld met een afvoer- ventilator, nodig zijn. Afgelopen groeiseizoen bleken de aardappels weer een hoog onder watergewicht te hebben. De blauw- gevoeligheid is dus hoog. Bij afleveren van de aardappelen die nen deze dus minimaal opgewarmd te worden tot 18°C, om blauw zo veel mogelijk te beperken. Uien die vochtig worden gaan snel in kwaliteit achteruit. Regelmatig ventileren met drogende lucht is dus van belang. Het is beter om per week 2 maal 3 uur te ventileren dan iedere dag een uurtje. Dit uurtje is namelijk tekort om boven in de hoop voldoende het vocht af te kunnen voeren. J. Willemse Bedrijfsdeskundige DLV Westmaas Steeds vaker worden afvalproduk- ten als meststof aangeboden. Deze produkten zijn niet altijd vrij van ver ontreinigingen. De overheid be waakt weliswaar de kwaliteit van meststoffen, maar is daarin niet vol ledig. Als u afvalstoffen als meststof wilt gebruiken moet u ook zelf goed op de kwaliteit letten. De overheid heeft wettelijke regels en eisen aan meststoffen gesteld om de kwaliteit te waarborgen. Alleen produkten die op de Lijst van Meststoffen van de Meststoffenwet staan mogen als meststof worden verhandeld. In die lijst staan ook de eisen waar elk type meststof aan moet voldoen. Het zijn overwegend eisen voor de minimale of maximale gehalten aan voedingselementen en andere waardegevende bestandde len, bijvoorbeeld organische stof. Verder moet op de verpakking of de afleveringsbon vermeld worden welk type meststof het is. Dit én de vakkennis van de gebruiker moeten het gebruik van de meststof doel treffend maken. Ontheffing Iemand die een meststof wil ver handelen die niet op de lijst van Meststoffen staat, moet daarvoor een speciale toestemming hebben, een zogenaamde ontheffing. Hij kan deze ontheffing aanvragen bij de di- rekteur van het RIKILT in Wagenin- gen. Deze laat zich bijstaan door een door de minister benoemde Commissie van Deskundigen inzake het Meststoffenbesluit. Ontheffing wordt verleend als aangetoond is dat het produkt een voldoende be- mestingswaarde heeft en de Com missie geen reden ziet om het verzoek om ontheffing af te wijzen. Een ontheffing betekent niet dat de overheid zo'n meststof aanbeveelt. Het betekent alleen maar dat het toegestaan is het produkt als meststof te verhandelen. De toelating is niet per definitie een algemene garantie voor een goede werking. Zo zijn er bijvoorbeeld meststoffen toegelaten die alleen op zure grond werkzaam zijn. Bij meststoffen met een ontheffing moeten bijzondere beperkingen doorgaans in een gebruikershandlei ding vermeld worden, zodat u kunt lezen of de meststof ook voor u ge schikt is. Schadelijke bestanddelen In de Meststoffenwet staat, dat meststoffen bij juist gebruik geen nadelige effecten mogen hebben op de gewassen of de gezondheid van mens of dier. Maar meststoffen kunnen soms stoffen bevatten die pas op lange termijn of bij hoge do seringen nadelige effecten hebben, denk aan zware metalen, PCB's etc. De Meststoffenwet bevat tot nu toe geen wettelijke maximumeisen voor deze stoffen. Die komen er wel, maar zolang ze er niet zijn moet u als gebruiker beslissen of u dergelij ke meststoffen wel of niet gebruikt. Daarbij moet u goed beseffen dat wanneer de grond op een bepaald moment 'verontreinigd' is, de gevol gen daarvan ook voor uw rekening zijn, bijvoorbeeld afgraven, schoon maken of een verbod om bepaalde gewassen te mogen telen. Verwacht mag worden dat binnen afzienbare tijd bij de aankoop van landbouwgrond, de koper een soort 'gifvrij' verklaring als voorwaarde stelt voor de koop. Grond met te veel fosfaat, zware metalen, dioxine, etc. is straks minder waard dan schone grond. Domweg omdat er regels gaan komen die de ge bruiksmogelijkheden van verontrei nigde grond beperken. Bezint eer ge begint. Besef goed dat de vrijheid die u nu heeft om bepaal de meststoffen te gebruiken, u niet vrijwaart van de gevolgen van het gebruik ervan. Wees daarom kri tisch op de u aangeboden meststof fen, met name afvalstoffen. Vraag de handelaar eerst overtuigend aan te tonen dat zijn produkt u op ter mijn niet in de problemen brengt. Zolang hem dat niet lukt moet u het ook niet afnemen. Als u desondanks wel besluit om (mogelijk) verontreinigde produkten als meststof te gebruiken, houdt u dan in elk geval aan de in de ge bruiksaanwijzing aangegeven dose ringen. Als u dit niet doet is er geen sprake meer van bemesten maar van storten, en overtreedt u de Wet Bodembescherming. En onlangs heeft de Tweede Kamer besloten dat de straffen voor milieuvervuiling fors omhoog gaan. U bent dus ge waarschuwd. Ing. P.H. Hotsma, Vakdeskundige bemesting Informatie en Kenniscentrum Akker- en Tuinbouw afdeling Milieu, Kwaliteit en Techniek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 12