Reportage Baas (89) en knecht (83) wonen al 65 jaar onder één dak Waarom zou ik lid worden? Integratie, theorie en praktijk (II) 11 is vol lof over de Frankeris, waar ze dienstbode was. Vanaf haar negen de jaar ging ze er al helpen. "Ik werd er als kind altijd goed opge vangen. Misschien ook omdat ze zelf geen kinderen hadden. Het werk op de boerderij trok mij gewel dig aan. Vooral het afleveren van ei eren in Bergen op Zoom was toen een belevenis. Toen ik 14 was ben ik er gaan inwonen en heb de 15 jaar volgemaakt. Nadat Piet Franken gestopt was heb ik nog een jaar in Wouw ingewoond totdat ik in 1970 getrouwd ben. Als ik overdag een paar uur over heb ga ik er nog helpen". Piet Franken en Rinus Jochems zien Nelly graag komen. "Voor mij is zij mijn derde moeder", zegt Jochems. "Vroeger mijn eigen moeder, toen mevrouw Franken, die in 1978 is overleden en nu Nelly. Vooral bij de aankoop van kleding is zij mijn steun en toeverlaat". Huishouding In de huishouding hebben Piet en Rinus ieder een eigen taak. Piet heeft als vaste taak stofzuigen. Het zijn allebei mensen van de klok. Om 12 uur eten en 's avonds na 7 uur niet meer op pad. Overdag is er tijd genoeg om te gaan biljarten, kaar ten of buurten. Sinds Piet gestopt is met jagen heeft Rinus het geweer overgenomen. Met verjaardagen no digen ze ieder voor zich hun eigen familie, vrienden en kennissen uit. Uitgaan doen ze ieder apart. Ze heb ben allebei een auto. Lezen doen ze veel. Het ZLM blad wordt van voor tot achter gelezen. Als je als oudere met een jonge boer praat moet je wel iets van boeren af weten, vindt Franken. Ooit kreeg hij "hoog" bezoek. "Toen ik eind jaren zestig ging stoppen stond mijn boerderij te koop. Plotseling kregen we bezoek van Sicco Mansholt. Toen woonachtig in Brussel, zocht hij een boerderij zonder grond. Mansholt was wel geïnteresseerd in de boerderij maar liep stuk op de prijs". Ofschoon beiden graag hun mening verkondigen hebben ze nooit ruzie. "Is er een stevige discussie en de een wil per se zijn gelijk hebben dan houden we erover op", zegt Fran ken. "En ik kan op zijn tijd goed zwijgen", voegt huisgenoot Jo chems eraan toe. j.v.T. De heer Piet Franken (89) uit Wouw is 65 jaar lid van de ZLM. Een niet alledaagse gebeurtenis. Wat deze mijlpaal mede uniek maakt is dat zijn medewerker de heer Rinus Jo chems (83) tevens 65 jaar bij hem inwoont. Jochems kreeg in 1962 van de toenmalige Noordbrabantse Mij. van Landbouw een eregetuig- schrift voor 40 jaar trouwe dienst in de landbouw. De 50 jaar heeft hij als rijknecht niet vol kunnen maken. In 1969 stopte Franken en verliet Hoeve Spreeuwenburg te Moerstra ten. Met vrouw, knecht en dienst bode verhuisde hij naar Wouw. Toen Piet Franken in 1926 trouwde en het bedrijf van zijn vader over nam kwam Rinus Jochems als rij knecht bij hem inwonen. Voordien had hij er al vier jaar bij vader Fran ken opzitten. Jochems begon in 1926 met, naast kost en inwoning, een jaarloon van f 240,—. Inwoning van personeel was in die tijd gebrui kelijk. Naast een rijknecht had Fran ken een dienstbode die ook inwonend was. Verder een vaste ar- "beider en losse werkkrachten in het drukke seizoen. Op het 30 ha. grote bedrijf werd rogge, gerst, haver, erwten, aard appelen, suikerbieten en voederbie ten verbouwd. Wei- en hooiland was er voor de 12 melkkoeien en bijbehorend jongvee, verder varkens en kippen. Franken kocht al vrij snel werktuigen voor de paardentraktie, bv. een maaimachine, om handwerk te verlichten. Hoewel hij voorstan der van mechanisatie was duurde het tot halverwege de jaren '50 voordat hij een trekker aanschafte. "Mijn vrouw was er geen voorstan der van. Achteraf zag ze een trekker wel zitten maar ze was bang dat dan ons lievelingspaard Mirza weg moest". In de oorlog heeft Franken moeite moeten doen om het paard te kun nen behouden. "Mirza heb ik altijd buiten de vorderingen weten te hou den. Tijdens een keuring kwam een Duits officier onaangekondigd paar den vorderen. Met veel borrels heb ik hem op andere gedachten kun nen brengen. Na dolle dinsdag heb ik met het paard een hele dag, tot het donker was, tussen twee klam pen stro gezeten. Ook vee leveren aan de Duitsers deed ik niet graag. Dagelijks moest nogal wat eten op De heer Piet Franken (Hnks) en de heer Rinus Jochems werken en wonen a! 65 jaar samen. tafel komen omdat we de gehele oorlog door aan onderduikers ondak hebben verschaft". Rinus Jochems vond in het begin een trekker maar niets. "Het vak van rijknecht lag me omdat ik graag met paarden omging. Ik wist wat ik moest doen, en was hierdoor min of meer eigen baas". De dertiger jaren, de twee oorlogen en de watersnood hebben indruk op Piet Franken gemaakt. "In de derti ger jaren leerde je met geld omgaan. Varkens brachten niet meer op dan 18 cent per kg. levend gewicht. Eie ren op de markt 2 cent, aan huis 3 cent. Prima hooi deed afgeleverd niet meer dan f 40,— per ton. Bij aflevering van produkten moest je zorgen dat je meteen centen kreeg. De huidige politiek denkt veel te licht over de produktie van voedsel. Als er een oorlog komt of de West- europese havens worden geblok keerd dan is er na een maand geen eten meer. In 1944 werden door burgers wegbermen omgespit om er aardappelen te poten". Coöperaties Dat Piet Franken al 65 jaar lid is van de ZLM vindt hij niet belangrijk. "Wat je ervoor terugkrijgt daar gaat het om. De NBMvL is een van de grote stimulators geweest bij de oprichting van coöperaties en on derlinge verzekeringen. Toen ik pas boerde ging ik regelmatig naar de markt. De kali die de handel daar aanbood was veel duurder dan bij de eigen coöperatie. Met vrijwel alle grondstoffen ging dat zo. Groot voordeel van de coöperaties was dat je verzekerd was van centen. Vooral voor boeren die niet capabel genoeg waren om de verkooptech niek van de handelaar te doorzien was de coöperatie een uitkomst". Zowel Franken als Jochems zijn van mening dat belangenbehartiging nu veel soepeler verloopt dan vroeger. "Verschillende boeren voelden zich vroeger te groot om tegen de leden wat te zeggen. Het standsverschil was duidelijk voelbaar", merkt Ri nus Jochems op. "In Moerstraten dronken de boeren samen met de arbeiders op zondag een glas bier. Elders zag je dat niet. Veel boeren keken minachtend neer op het per soneel. Voor de baas moest ik regel matig in de polder kaf gaan halen. Op een keer viel mijn kruik water om. Het was vreselijk warm, in een schuur stond een pomp. Ik vroeg aan de boer of dat goed drinkwater was. Hij antwoordde: "dat water is goed, maar het is voor de paarden", ik kreeg niets te drinken. Een collega van mij, die ook inwonend was, kreeg in plaats van witte suiker blauwe, die voor de bijen bestemd was. Met zulk soort verhalen kan ik nog wel even doorgaan. De mentali teit was een groot verschil tussen de boeren. Niet alleen op de klei zo als vaak beweerd wordt. Ook op het zand konden ze er wat van. Geluk kig waren er nog veel boeren die menselijk met de arbeiders omgin gen. Bij de familie Franken heb ik van verschil in omgang nooit iets gemerkt. Zij waren eerlijk en voor iedereen hetzelfde". Ook mevrouw Nelly van Tilburg-lriks "Waarom zou ik lid worden, mijn man is ook ai lid". Dat is een opmer king die ik veel in de praktijk hoor, als ik de boer opga als SEV-ster werkzaam bij de ZLM. Waarom zou ik lid worden? Al sinds jaar en dag behartigt de ZLM de belangen van boeren en tuinders en hun gezin nen. De ZLM staat voor algemene, ekonomische, sociale en aktuele be langenbehartiging van de agrarische sektor van hen die daarin werkzaam zijn. 'Waarom zou ik lid worden' geldt ook voor mezelf, als agrarische vrouw, als SEV-ster, als mens ervaar je dat er in de loop der jaren enorm veel veranderd is, dat is niets nieuws, maar voor mijn gevoel is de krachtproef nu wel enorm groot. Er zijn wezenlijke veranderingen gaande, zoals een verzwakking van het EEG markt- en prijsbeleid, een groeiende aandacht voor het milieu en natuur en landbouwschap en ruimtelijke ordening. Vers in het ge heugen ligt het Ontwerp Streekplan Noord-Brabant. We moeten konsta teren dat de zaken dusdanig vastge legd worden, dat je je er niet aan kunt onttrekken met de gedachte dat de overheid voor je beslist als ondernemer wat je wel of niet mag. Samenleving en politiek hebben op deze terreinen keuzes gemaakt. Dit komt voor de agrarische gezinnen bedreigend over. We ervaren dit aan den lijve via lagere opbrengstprijzen, minder overheidsondersteuning en toenemende kosten. Bovendien is het voor de onderne mer en zijn gezin pijnlijk om te moe ten konstateren, dat het ondernemen aanmerkelijk wordt be perkt, door "grenzen". Grenzen, die aan de produktie van diverse ge wassen en diersoorten worden gesteld. Psychologisch moeilijk ver teerbaar is ook de uitgebreide regel geving, die belemmerend en verwarrend werkt. Deze ontwikkelingen houden ons en onze boerenorganisatie als de ZLM bezig. Afwachten betekent achter uitgang, er is alleen perspektief als we mee veranderen. Ook in onze or ganisatie, daarom is het goed om erover na te denken, hoe we aktief bezig kunnen zijn in onze organisa tie, aangepast aan de veranderde maatschappij. Beiden verantwoordelijk Terug naar onze gezinsbedrijven, waar man en vrouw beiden verant woordelijk zijn voor het behalen van een verantwoord gezinsinkomen. Er zal op de bedrijven meer denk- en rekenwerk verricht moeten worden. Meer keuzes gedaan moeten wor den van hoe verder op het bedrijf. Velen van ons zullen kiezen voor be- drijfsaanpassing, anderen voor be taalde arbeid buitenshuis, weer anderen zullen hun bedrijf beëindigen. We zien nu al een tendens naar meer en meer nevenbedrijven, waarbij boer en boerin een baan buiten het bedrijf hebben. Hierdoor G. Middelkoop zal de taakverdeling van man en vrouw in het bedrijf en het gezin en in onze hele samenleving steeds meer aan de orde komen en ter dis- kussie staan. Zelf denk ik vooral in jonge gezinnen. Dit alles vraagt een betrokken zijn bij de landbouworganisatie. Betrok kenheid en ondersteuning zullen noodzakelijk zijn. Samen sterk, een koöperatieve gedachte, die mij als kind met de paplepel is ingegeven. En wat je als kind meekrijgt, dat blijft je vaak nog lang heugen. Zo ook steeds maar weer de zucht van vader als zijn boerinnen niet op de ledenvergadering van de zuivelfa briek kwamen. Zijn boerinnen, waar hij thuis, op het bedrijf, zulke goede gesprekken mee had. Vader nodigde ze apart uit met koffie en koek. Hij begon altijd met een preek (althans, dat zeiden wij thuis): Jullie als boe rinnen, het is ook jullie fabriek, het gaat ook jullie aan.... Dus samen sterk en betrokken zijn bij.... Vorige keer heb ik geschreven dat de ZLM in haar beleidsvisie heeft neergeschreven dat betrokkenheid van de ondernemers, maar speciaal ook van vrouwen en jongeren bij haar organisatie van groot belang is. Als de ZLM zich dit ten doel stelt, mannen, vrouwen en jongeren te betrekken bij haar belangenbeharti ging en zich in wil zetten voor een leefbaar platteland dan zal daar aan gewerkt moeten worden. Aktief opstellen, zowel als organisa tie dan wel als lid en zich aanpassen aan een veranderde landbouwstruk- tuur en een veranderende samenle ving. Openstaan voor de mening van met name vrouwen en jonge ren. Laten zien dat je iets voor de le den doet en dat ze zich erin herkennen en dat ze een kans krij gen dat hun belangen ook behartigd en verwoord worden. We leven nu in een maatschappij, waar positie, inspraak en emancipatie een rol spelen. Lid worden, ja natuurlijk! De ZLM is niet alleen een organisa tie voor mannen. Vrouwen maak de keus wat je gaat doen. Als je wilt dat ook jouw visie en mening ge hoord worden, neem dan deel en wordt lid. Deze groeiende belang stelling van vrouwen en jongeren in onze organisatie is van groot be lang. Voor U als lid, maar ook voor de behartiging van de belangen die de organisatie vóór staan. Aan de keukentafel wordt in de boe rengezinnen veel gepraat. Ook vrou wen hebben een goede kijk op de zaak, vaak net iets anders dan man nen, permitteer me dat ik 't zo schrijf. Als SEV-ster ervaar ik dat vooral ook vrouwen bepaalde vra gen stellen en signaleren, zoals be drijfsopvolging, hinderwet, bestemmingsplannen. Praat ook eens met elkaar over de aktiviteiten van de ZLM als er een uitnodiging komt, geef het aan elkaar door en ga er naar toe. Er staan zoveel be langen op het spel, dat het gewoon noodzakelijk is, dat je er bent. Samen sterk, de koöperatieve ge dachte, het is ook jullie zaak, zou mijn vader zeggen, wees erbij be trokken. Maak je keus, het is je ei gen zaak, wees aktief als boerenstand. Meewerken, meedenken, mee beslissen... meestemmen, dus ook lid worden van de ZLM. Wordt vervolgd G. Middelkoop-v.d. Ploeg (Dit is het tweede artikel van een serie van drie over integratie van vrouwen in het werk van de land bouworganisatie. Het eerste artikel verscheen op 20 december jl.vol gende week verschijnt het derde.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11