GS willen Zaamslag en Reuzenhoek op voorbereidingsschema 1992 Landbouw moet grond afstaan voor natuurherstel in Brabant Steeds meer Brabantse boeren gaan over tot glastuinbouw Grondgebruik Twijfels over aanleg logistiek centrum bij Ossendrecht Brabantse Milieu Federatie: Oorzaak van weinig beheersovereenkomsten Boeren hebben land nodig voor mest Aantal kassen neemt snel toe Landschapsplan 10 Volgens Gedeputeerde Staten van Zeeland moeten de ruilverkavelin gen met administratief karakter Zaamslag en Reuzenhoek aan het voorbereidingsschema landinrich ting 1992 worden toegevoegd. GS verzoeken de staatssekretaris van Landbouw, Natuurbeheer en Visse rij, die aangekondigd heeft in 1992 geen nieuwe projekten aan het voorbereidingsschema te willen toevoegen, de staten van Zeeland toe te staan deze twee projekten voor te stellen. Volgens de stichting Natuur en Landschap in de provincie Noord- Brabant zijn de mestoverschotten in deze provincie er de oorzaak van dat er relatief weinig beheersove reenkomsten worden afgesloten. De boeren hebben al hun land im mers nodig voor het uitrijden van mest. Tot nu toe zijn er zo'n 174 overeen komsten afgesloten met een opper vlakte van 131 hectaren. In het kader van de 'berg boeren regeling' zijn dat er nog eens 107, met een omvang van 367 ha. Gedeputeerde Staten van Brabant vinden dat boeren een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan in standhouding en beheer van de ecologische hoofdstructuur. In het ontwerp-natuurbeleidsplan van de provincie wordt daar speciaal aan dacht aan geschonken. Boeren moeten dan wel eerst een beheer sovereenkomst afsluiten. Provinciale Staten doen - elk voor hun provincie - jaarlijks voorstellen aan het ministerie van LNV ten be hoeve van de vaststelling van het voorbereidingsschema. Voorstellen ten behoeve van het voorberei dingsschema 1992 moeten voor 1 maart a.s. zijn ingediend. De minis ter stelt het voorbereidingsschema uiteindelijk vast op voordracht van de Centrale Landinrichtingscommis sie (CLC). GS van Zeeland menen dat er ge zien het grote aantal ruilverkavelin gen met administratief karakter in Zeeland sprake is van een bijzonde re situatie. Daarom zouden de ruil verkavelingen met administratief karakter Zaamslag en Reuzenhoek aan het voorbereidingsschema 1992 moeten worden toegevoegd. Een van de argumenten van GS is dat de staatssekretaris vooral om budgettaire redenen wil afzien van nieuwe projekten. Voor ruilverkave lingen met administratief karakter, waarbij toch sprake is van een laag investeringsniveau, is het volgens GS redelijk om een uitzondering te maken. GS schrijven in hun brief aan de staatssekretaris dat de 'voorberei dingsstop' voor Zeeland wel op een zeer ongelukkig moment komt. Het is van eminent belang dat aan el kaar grenzende administratieve ruil verkavelingen niet te lang na elkaar uitgevoerd worden, om de mogelijk heden van uitruilen over de blok grens te kunnen benutten. Door middel van plaatsing van de gebie den Zaamslag (2.075 ha) en het aangrenzende Reuzenhoek (2.145 ha) op het voorbereidingsschema 1992 is het volgens GS mogelijk tot een afronding te komen van het ge bied midden-oost Zeeuws- Vlaanderen, wat betreft het in voor bereiding nemen van ruilverkavelin gen met administratief karakter. In februari vorig jaar besloten de staten van Zeeland voor toevoeging aan het voorbereidingsschema voor te stellen de herinrichting kust West Zeeuws-Vlaanderen, de ruilverkave ling Inkel en de ruilverkavelingen met administratief karakter Ponte, Zaamslag en Reuzenhoek (in volgor de van urgentie). Er werd (weder om) ingestemd met het door de Brabantse staten in te dienen voor stel voor plaatsing van het gebied Agger (grensgebied Noord- Brabant/Zeeland) op het voorberei dingsschema. Alleen ten aanzien van de gebieden kust West Zeeuws-Vlaanderen en Ponte werd het voorstel gehonoreerd. Volgens de Brabantse Milieufederatie krijgen natuur- en landschap te weinig aandacht in gebieden met hoofdfunctie landbouw. De Brabantse Milieufederatie (BMF) is evenals de georganiseerde land en tuinbouw ontevreden over het ontwerp-streekplan van de provin cie Noord-Brabant. Natuur en land schap en kuituurhistorie krijgen volgens de BMF te weinig aandacht in gebieden met de hoofdfunktie landbouw. Het ontwikkelen van een Ekologische Hoofdstruktuur (EHS) beoordeelt de milieufederatie als een stap in de richting van het noodzakelijk herstel van natuur en landschap in Brabant. Gebieden met de hoofdfunktie land bouw zijn vooral te vinden in het oosten van de provincie (intensieve veehouderij) en in het westen (ak kerbouw). De Milieufederatie is bang dat juist daar op lokaal niveau de natuur- en landschapswaarden Op zoek naar alternatieven wijken steeds meer Westbrabantse akker bouwers en Oostbrabantse veehou ders uit naar de glastuinbouw. Ook de provinciale planologischë kom missie heeft al gekonstateerd dat het aantal kassen snel toeneemt. In het ontwerp-streekplan van Noord-Brabant, dat tot 23 decem ber ter visie ligt, geven Gedeputeer de Staten aan dat zij de landschappelijk waardevolle gebie den zoveel mogelijk glasvrij willen houden. Nieuwe glastuinbouwbe drijven worden alleen toegelaten in speciaal aangeduide gebieden, en dan ook nog voornamelijk projekt- matig geconcentreerd. Op die ma nier probeert de provincie de glastuinbouw ruimtelijk in de hand te krijgen. 'Ook uit de omzetstijgingen van de veilingen in Breda en Veldhoven blijkt dat steeds meer boeren heil zien in het telen van groenten onder glas. Bijkomend voordeel is dat de exportpositie van Nederland op de Europese markt sterk is; de Zuideu- ropese landen vormen een snel groeiende markt en ook Polen voert al komkommers, tomaten, paprika's en aubergines uit Nederland aan. Het oog is nu gericht op de landen in de voormalige Sovjet-Unie. Plukmadesepolder Een goed voorbeeld van een gebied waar het kassenareaal projektmatig wordt uitgebreid, is de Plukmadese polder in Made. Daar zijn tientallen telers neergestreken die in het Westland knel waren komen te zit- ln aanbouw zijnd kassencomplex. ten. Ook in de Peel (rond Deurne) is een grote concentratie glastuin bouw ontstaan, net als zuidelijk van Asten en in het gebied tussen So meren en Someren-Heide. Al deze lokaties liggen overigens minimaal twee kilometer van het natuurge bied De Groote Peel. GS streven hier naar een concentratie oostelijk van Deurne-Zeilberg. In West- en Midden-Brabant heeft een door de RBT-veiling gevormde werkgroep glastuinbouw een rap port op tafel gelegd, waarin de meest geschikte lokaties worden aangegeven. Van de zes voorgestel de lokaties met een gezamenlijke omvang van bijna 700 hektare lig- worden opgeofferd aan de ekonomi- sche belangen van de landbouw. De BMF dringt er dan ook op aan, dat er per agrarisch bedrijf 15% van het oppervlak bestemd moet zijn voor natuur en landschap. Het voornemen van de provincie om uitbreiding en nieuwvestiging van veehouderijen tegen te gaan, kan de BMF ondersteunen. Het beleid om nu te kiezen voor een intensivering en uitbreiding van de champignon teelt en de glastuinbouw baart de BMF daarentegen grote zorgen. "Dat zal, naast een landschappelij ke verstoring, ook grote milieupro blemen in de toekomst met zich meebrengen. Glastuinbouw gaat immers gepaard met een groot energieverbruik en met grote hoe veelheden bestrijdingsmiddelen, kunstmest, afval en verstoring door nachtverlichting. Bij de champig nonteelt komt veel ammoniak vrij vanuit de kweekcellen en de aanver wante compostbedrijven, terwijl er veel bestrijdingsmiddelen worden gebruikt", aldus de Brabantse Mi lieufederatie in haar bezwaarschrift. Duurzame landbouw De BMF vindt dat de landbouw in Brabant op termijn een duurzame landbouw moet zijn, gebaseerd op milieuvriendelijke uitgangspunten. Het ontwikkelen van een Ekologi sche Hoofdstruktuur is daarbij een "absolute noodzaak en een mini mum voorwaarde". Om de ontwik keling van die EHS 'offensief' aan te pakken, introduceert de BMF een nieuw instrument: de instelling van een grondbank onder verantwoor delijkheid van het Bureau Beheer Landbouwgronden. Zo'n grondbank moet de mogelijkheid hebben om op grond van een algemene aan- kooptitel gronden binnen en buiten de EHS aan te kopen. Het realiseren van de Ekologische Hoofdstruktuur kan met behulp van een grondbank worden vergemak kelijkt, omdat er zo mogelijkheden liggen voor uitruil van land bouwgrond. De Gewestelijke Raad Zeeland heeft zijn waardering uitgesproken over het Landschapsbeleidsplan van de gemeente Wissenkerke. Het plan heeft voldoende realiteitswaarde om te kunnen worden uitgevoerd. De Raad heeft geen overwegende bezwaren tegen het voornemen om een aantal dijken opnieuw met bo men te beplanten. Aanplant met struweelbeplanting wordt echter minder enthousiast ontvangen. Bij dit voornemen dringt zich volgens de Raad de vraag op of het onder houd zodanig kan worden uitge voerd dat overlast op de aangrenzende akkers uitblijft. gen er vijf in een straal van 20 kilo meter rond de Bredase veiling en één in Sprang-Capelle. Aardgas Milieutechnisch gezien is de glastuinbouw niet zonder nadelige bijgevolgen. Voor het verwarmen van de kassen zijn grote hoeveelhe den aardgas nodig. De kooldioxide die hierbij vrij komt, werkt mee aan het broeikaseffekt. Ook het gebruik van grondwater, meststoffen en bestrijdingsmiddelen staan op de debetzijde. De felle nacht-verlichting die tomaten en paprika's ook 's nachts aan de groei houdt is even eens een omstreden kwestie. Er is goede hoop dat het Logistiek Park Ossendrecht niet van de grond komt. De plaatselijke afdeling van de NCB en aktiegroep Hek van de Dam zien via het streekplan moge lijkheden om de provincie op andere gedachten te brengen. Voor het ge meentebestuur is LPO een parade paardje geworden. Frappant is dat de gemeente Ossendrecht, uit mi lieuoogpunt, wel bezwaar maakt te gen de aanleg van een logistiek park in buurgemeente Zandvliet. "Vorig jaar dachten we nog dat LPO er, ondanks veel tegenwerking, toch zou komen. Nu heb ik mijn twijfels. Bij de provincie komt aanleg van in dustriegebied in landelijk gebied steeds gevoeliger te liggen. Het streekplan heeft als uitgangspunt dat industrie bij steden thuishoort, en niet in landbouwstreken", zegt NCB-voorzitter P. Jacobs. Aktiegroep Hek van de Dam heeft van het begin af de plannen ge dwarsboomd en is van mening dat zo'n centrum thuishoort in Roosen daal. Daar ligt nog 50 ha industrie- grond braak en er is een goede infrastruktuur. Als LPO doorgaat dan betekent dat werk voor 2500 mensen. In Woensdrecht en Ossen drecht is hoegenaamd geen werk loosheid. Er zijn 2000 woningen nodig. Op dit moment valt het al niet mee om werknemers van Fok ker in de eigen gemeente van een woning te voorzien. Op 14 januari a.s. komt een provinciale kommissie ter plaatse poolshoogte nemen. In maart zal het definitieve besluit val len. Binnen de gemeenteraad van Ossendrecht moet nog beslist wor den over de financiële haalbaarheid van het plan. De gemeente heeft er al 1,5 miljoen gulden in gestopt. Ondanks geruchten dat er inmiddels al 8 ha zou zijn aangekocht ver wachten Hek van de Dam en de ge organiseerde landbouw dat de nieuwe Zuidpolder voor de land bouw behouden blijft. Steeds meer mensen gaan inzien dat behoud van een groene buffer tussen de in dustrieterreinen rond Antwerpen en Bergen op Zoom belangrijker is dan de aanleg van Logistiek Park Ossen drecht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10