Uit de praktijk Vanaf de dijk gezien Na slechte tijden komen ook weer goede tijden Kursusdag over knoflook als interessante bijteelt LAUWERKRANS VOOR LIES 8 Cursus bijenteelt op AOC Zeeland Kursuskoördinatie en POOC-sekretariaat over naar het AOC Landbouwschap: convenant over kunststof afval Gewasbeschermings- gids 1991 verschenen In het LAND VAN AXEL is het net als in grote delen van Europa win ter. Weliswaar is het tot nu toe tij dens de vorst mooi en aangenaam weer, maar toch zat de vorst op en kele dagen tijd zo diep in de grond dat ploegen niet meer mogelijk was. Wind is er tot nu toe nagenoeg niet zodat de plastic zeilen die hier nog vele hopen suikerbieten bedekken, keurig zijn blijven liggen. De campagne bij de Suiker Unie gaat hopelijk zijn laatste week in. Er was reeds een achterstand van een week, doch door trubbels bij de fa brieken is dat nog wat uitgelopen. Het is dus bijna Kerst eer de bieten weg zijn, ook mede doordat de op brengsten toch alsnog meegevallen zijn, in deze contreien. Ook zal met Kerst nog lang niet iedereen met ploegen klaar zijn, terwijl we alweer op de drempel van het jaar 1992 staan. Tijd om dezer dagen het voorbije jaar nog eens te overzien. En dat heeft voor de agrarische inwoners van dit land niet zo veel positiefs ge bracht. Met name met akkerbouw en veeteelt gaat het niet goed en het belooft ook niet veel goeds. De samenleving lijkt zich op alle fronten tegen alles wat na vele jaren is op gebouwd, en wat Nederland als mo dern landbouwland in de hele wereld befaamd heeft gemaakt, te moeten keren. Wanneer men de zgn. "zwarte lijst" van het Meerja renplan Gewasbescherming bekijkt lijkt het erop dat je niet meer nor maal gewassen kunt verbouwen, laat staan gaan intensiveren. Im mers de consument vraagt inder daad meer milieuvriendelijk geteelde produkten, maar ook steeds betere kwaliteiten. En dat lijkt vooralsnog niet samen te gaan zonder dat daar een 'stevig' prijskaartje aan zou moeten hangen. Maar ook de vee houderij lijkt in 1992 nog verder in het verdomhoekje te zijn beland, denk maar aan uitbreidingsmogelijk heden en de geruchten over het te rugbrengen van de fosfaatnorm tot aanmerkelijk minder dan 125 kg/ha. En toch! Een Amerikaanse bioche micus schijnt nu weer de stelling aan te durven dat juist onbespoten groente en fruit ongezond is voor de gezondheid. Maar ook hij zal moeite hebben om de mening en de publie ke opinie te keren. Vooralsnog gaan we er vanuit dat het brede pu bliek in Nederland er de voorkeur aan geeft, dat de akkers door distels en doornen verstikt zullen worden, zoals dat in een bekend boek staat geschreven. De realiteit van nu onder ogen zien de zullen we toch weer verder moe ten. De bestelbiljetten voor kunstmest liggen alweer op invullen te wachten en het bouwplan is of wordt dra ingevuld. Misschien toch een klein stukje bloemen of groente. Wellicht minder teunisbloemen. Wellicht ook minder erwten en brui ne bonen? En komt er dan mis schien toch cichorei of olievlas. We zullen het zien, maar het blijft toch min of meer een probeersel met niet al te hoge verwachtingen. En dat gaat dan ook samen met de hele stemming die er onder de boeren is en die de malaise weergeeft. Nu is deze tijd van het jaar niet di rect de aanzet om optimistisch gestemd te zijn. Maar wanneer u dit leest zijn misschien de dagen al weer aan het lengen en dat geeft aanleiding om met wat meer moed en meer enthousiasme aan een nieuw jaar te beginnen. Want met wie je ook praat, iedereen gaat er toch vanuit dat er na slechte tijden ook weer betere tijden zullen ko men. Zo is het altijd nog gegaan, zo redebeert men. Doch dat er over pak weg tien jaar veel collega's hun bedrijf zullen stoppen, waar geen opvolger meer zal aantreden, dat kan iedereen zien aankomen. En misschien zelfs nog sneller dan nu verwacht. Ondanks dit somber epistel wenst schrijver dezer rubriek u allen goede en prettige kerstdagen en alvast een gezond en voorspoedig 1992 toe! Onze kleinzoon zat op de vloer en speelde. Speelde op St. Nico- laasavond met het goedkoopste speeltje dat er op pakjesavond voor hem bij was. In de achter kamer had pa het veel duurdere kado uitgelegd. De tafel verlengd om al de rails van de elektrische trein te kunnen leggen. Opa zat bewonderend naar al deze won deren van de techniek te kijken. Oom verzuchtte aan de andere kant met glinsterende ogen dat zoiets altijd al het allermooiste was geweest. Ons kleinkind speelde gewoon door met z'n blokken die door magneetjes aan elkaar plakken. Nadat de klein kinderen moe en voldaan met speelgoed en al in bed waren gestopt komt 'het gesprek'. Onze dochter was het succes van het goedkopere kado niet ontgaan en kwam tot de eind som dat we eigenlijk met elkaar veel te veel geld voor zoveel St. Nicolaaspakjes uitgeven. Van de hak op de tak kwamen we bij onbespoten voedsel terecht. Ze was geschrokken van een juf frouw op de t.v. die beweerde dat het 'oer-Nederlandse' hutspot één pot met vergif was. De wortels en de uien en vergeet de aardappels niet, waren zo met gif behandeld en bespoten dat het ongezond was om het goed koopste, lekkere en bovendien heel gezonde peeën met juin. Trouw stond het iedere week één keer te eten op tafel. Het gaf het voldane gevoel dat het goed was. En nu dit verhaal. Ze besloot haar relaas: "Ik wil best een paar dubbeltjes meer beta len voor alles, als ik weet dat ik m'n gezin gezond eten voor kan zetten". Dan komt de diskussie goed op gang. Allereerst: het valt wel mee met al dat gif. Alles wordt gekontroleerd en lang niet alles is toegestaan. Bovendien heeft niet een ieder er meer geld voor of besteedt het liever voor iets anders. De hele spuitkar op stal is geen haalbare kaart, 't zou bo vendien geen dubbeltje, maar guldens gaan kosten. Op onze vraag of ze haar vakantie zou willen inleveren voor beter voed sel komt er een andere blik in haar ogen. Dat is wel wat veel gevraagd maar met een blik op het vele speelgoed komt haar uitspraak: "Dit alles kan wel minder". Kapelle de lauwerkrans omgehangen. De hoogproduktieve koe wordt Vorige week vrijdag kreeg Lies 56 van veehouder Wim op 't Hof te Kapelle de lauwerkrans omgehangen. De hoogproduktie koe wordt uitgebreid in de bloemetjes gezet omdat ze -a/s tweede koe van Op 't Hof- de produktiegrens van 1000.000 kg melk heeft overschreden. Het is de veertiende koe in Zeeland die deze prestatie heeft geleverd. Omdat de produkties steeds maar omhoog gaan opperde ZRS- voorzitter J.L. de Schepper de mogelijkheid om de koeien, en hun baas, pas te feteren als ze 125.000 kg melk hebben gegeven (foto Willem Mieras). Knoflook telen in Nederland op de volle grond? Dat kan. Steeds meer tuinbouwers, akkerbouwers en pootgoedtelers maken kennis met deze nieuwe teelt. Afgelopen jaar zijn 15 nieuwe telers met knoflook begonnen. Ook hebben zich bij de NAK-G 6 pootgoedtelers aange meld. Van de kant van de veiling (CBT) is belangstelling getoond om de afzet van de knoflook te koördi- neren. Ook zaadbedrijven hebben belangstelling voor de afname van pootgoed. Knoflook is een interessante teelt voor met name kleine akkerbouw bedrijven en vollegronds groentebe drijven. Vooral als deze bedrijven arbeid over hebben in de periodes oktober/november (planten) en in ju ni of juli (oogsten). Het extra werk dat de knoflookteelt met zich mee brengt loont zich, gezien het feit dat de kiloprijs van gedroogde knoflook op de veiling (in 1991 f 3,— tot f 6,50/kg) flink wat hoger ligt dan die van b.v. ui, en die van verse knof look (1e kwaliteit in 1991 f 5,00/kg) flink wat hoger dan die van b.v. de prei. De knoflookteelt vraagt extra bege- Het Landbouwschap wil met het Rijk, de provincie, de gemeenten en de plasticindustrie een convenant over de verwerking van kunststof afval uit de land- en tuinbouw. Over de uitwerking van het convenant wil het Landbouwschap zo snel moge lijk met de beoogde partners over leggen. Op provinciaal niveau wordt overigens nu al onderhandeld over het inzamelen en verwerken van plastic afval. Het Landbouwschap kan voor de vervulling van een con venant gebruik maken van zijn ver ordenende bevoegdheid. leiding omdat het een teelt is die heel sterk verschilt van die van an dere groentegewassen. Stichting Roos en Lelie organiseerde afgelo pen voorjaar voor het eerst de kur- sus "knoflook als interessante bijteelt", welke ook bij herhaling vol geboekt was. Beginnende knoflooktelers en geïn teresseerden kunnen in januari a.s. op twee plaatsen terecht voor de kursusdag "knoflook als interessan te bijteelt" en wel op dinsdag 14 ja nuari 1992 in de MAS te Emmen en op woensdag 15 januari 1992 in de MAS te Boxtel. Deze kursus is een geaktualiseerde herhaling van de kursus die dit voorjaar werd gege ven. De prijs bedraagt f 100,— (in- klusief koffie, thee, lunch). Opgave voor de kursus bij de koör- dinator van Stichting Roos en Lelie: T. v. Asseldonk, Rijksstraatweg 158, 6573 DG Beek, tel. 08895-41806. Recent is de Gewasbeschermings- gids 1991 uitgekomen. De opzet van deze twaalfde uitgave van de gids is nagenoeg gelijk gebleven aan die van de vorige uitgave. Wel is de informatie in de gids geactualiseerd. De Gewasbeschermingsgids is een naslagwerk voor de bestrijding van ziekten, plagen en onkruiden en pe toepassing van groeiregulatoren in de akkerbouw, veehouderij, tuin bouw en het openbaar groen. Dit 600 pagina's tellende boekwerk verschijnt tweejaarlijks en is een uit gave van het Informatie en Kennis Centrum Akker- en Tuinbouw en de Plantenziektenkundige Dienst. U kunt de Gewasbeschermingsgids bestellen door f 40,— over te ma ken op giro 832175 t.n.v. de Plan tenziektenkundige Dienst, Geertjesweg 15, Postbus 9102, 6700 HC Wageningen, onder ver melding van 'Gewasbescher mingsgids'. In Nederland heeft er de afgelopen jaren een concentratie plaatsgevon den in het landbouwonderwijs. En kele honderden agrarische scholen zijn gefuseerd tot 21 Agrarische Opleidings Centra (AOC's). Voor Zeeland heeft dit tot gevolg gehad dat de landbouwscholen in Zeeland en Goeree Overflakkee zijn gefu seerd tot één Agrarisch Opleidings centrum. Het kursuswerk wordt tot dusverre gekoördineerd door ing. J.J. Mog- gré, provinciaal kursuskoördinator bij het Ministerie van LNV. De af stemming van het kursusonderwijs vindt plaats in het Provinciaal Over leg Orgaan Cursusonderwijs, het POOC Zeeland. Mede tengevolge van de AOC-vorming heeft het Mi nisterie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij besloten het koördinatiewerk voor het kursuson derwijs per 1 januari 1992 te beëin digen en de verantwoordelijkheid hiervoor bij de AOC's te leggen. Konkreet voor het Zeeuwse bete kent dit, dat de koördinatiewerk- zaamheden van de heer Moggré met ingang van heden worden over genomen door de heer L. Reynierse van het AOC Zeeland ao. Voor alle vragen betreffende het kursuson derwijs kunt u terecht bij mevrouw Van der Male van het AOC Zeeland e.o. Zij verzorgt de administratie van alle kursussen (telefoon 01100-27203). Het Provinciaal Overleg Orgaan Cur susonderwijs blijft bestaan. De le- jaar start in Zeeuws- Vlaanderen en in Goes een cursus bijenteelt voor beginners. De cursus wordt georganiseerd door het AOC Zeeland e.o. De cursus is bedoeld voor hen die betrokken zijn bij de bij enteelt of hiermee willen beginnen. De cursus omvat een theoretisch en een praktisch gedeelte. De cursus in Zeeuws-Vlaanderen start op maan dag 20 januari a.s. en de cursus in Goes op 21 januari a.s. De overige cursusdata worden in overleg met de cursisten vastgesteld. De cur susplaats in Zeeuws-Vlaanderen is nog niet bekend, deze zal in overleg met de cursisten worden bepaald. Er is voor beide cursussen nog aan melding mogelijk. Naast bovengenoemde cursussen bestaat de mogelijkheid dit cursus jaar in Zeeuws-Vlaanderen een cur sus bijenteelt gevorderden te starten, mits er nog 8 cursisten bij komen. Ook bij deze cursus wordt de locatie en het dagdeel in overleg vastgesteld. De cursuskosten be dragen f 240,00. Voor inlichtingen en aanmelding kunt u zich wenden tot het A.O.C. Zeeland e.o. tel. 01100-27203 of 31730. den van het POOC, alsmede de Provinciale Raad voor de Bedrijfs ontwikkeling in Zeeland, vinden het van groot belang dat dit afstemmings-, c.q. overlegorgaan blijft funktioneren. Het sekretariaat hiervan zal worden gevoerd door het AOC. De kontinuïteit in de voort gang van het agrarisch kursuson derwijs is op deze wijze gewaarborgd. Wij danken de heer Moggré ook langs deze weg voor zijn inspannin gen en wensen het AOC succes met deze nieuwe taken. ir. A.W.H. van Weelderen Direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtrekreatie in de provincie Zeeland

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 8