Uit de praktijk Boerenverstand Dammenroute in het vizier Stilstand is achteruitgang Moeten de grenzen wel open? Rare dingen Vanuit WALCHEREN volgt alweer de laatste bijdrage van dit jaar aan deze rubriek. Als men het oor zo eens te luisteren legt mag 'in de praktijk' zich in een goede belang stelling verheugen. Het valt op hoe verschillend de schare praktijkschrij vers vanuit hun achtergrond, ziens wijze en ervaring reageren en kommentaar geven. Hieruit blijkt ook de pluriformiteit in de opbouw van het ledenbestand van onze or ganisatie, die desondanks toch de wil, de moed en het aanpassings vermogen opbrengt om deze vorm - ook dat is een identiteit - in stand te houden. Dit gebeurt onder steeds wijzigende omstandigheden, zowel intern als extern. Het is te hopen dat de belangen in hun veelzijdig heid ten opzichte van bedrijven en bedrijfsvoering op een aanvaardbare manier blijven behartigd worden. De schaalvergroting binnen onze or- ganisatie(s) stond de afgelopen tijd weer centraal. De eerste aanzet, op voorzet van het bestuur, is door de ledenraad in bijna de grootst moge lijke meerderheid ondersteund. Wil het kans van slagen hebben, dan zullen een grote inzet en offers van bestuurders van hoog tot laag nodig zijn om tot een organisatiestruktuur te komen, die in het grotere verband nog werkbaar is en die de te ver wachten meerwaarde aan belan genbehartiging voor de kleiner in aantal wordende leden waarmaakt. Maar juist de blijvers en aanstaande bedrijfsopvolgers zullen de belan genbehartiging intensiever nodig hebben en ook gevoelsmatig de "we horen erbij" moeten kunnen onderschrijven. Het zal de grote uitdaging worden om dat doel in het komende jaar gestalte te geven, want anders geldt: beter een goede kleine orga nisatie gedragen door de leden dan een slechte grote, waar het lid zich zelf zoekt. Zakelijkheid zal de boven toon moeten voeren. Het gemoedelijke, het onder-ons-zijn (we hebben daar al een heleboel van ingeleverd) zal nog meer verva gen. Deze aspekten hebben in de totaliteit van het leven best hun waarde, maar men kan er geen reke ningen van betalen. Daar zijn ook andere mogelijkheden voor. Terug naar de dagelijkse praktijk op de bedrijven. We moeten konstate ren dat we al vroeg in een wat win terse periode zijn terechtgekomen. Op wat kleine uitzonderingen na is het land geploegd. Er is nog veel tarwe gezaaid. Het zal wel even du ren voor de eerste groene sprietjes zichtbaar zijn. Statistisch, gezien de zaaitijd, is van deze tarwe geen top- opbrengst meer te verwachten, maar de kans op een uitzondering is altijd aanwezig. Laten we het daar maar op houden. Diegenen die hun aardappelland on- geploegd de winter door laten gaan hebben al succes wat bevriezing van achtergebleven knollen betreft en met een paar keer cultiveren over de vorst een tweeledig effekt be haald, namelijk struktuurbevorde- rend en meer bevroren knollen. De bietenhopen zijn toch nog afge dekt moeten worden. Overigens geeft dit weinig problemen als ge volg van het windstille weer en in ons gebied overwegend lichte vorst. De laatste analyses van de late En gelse Raaigrassentypen blijken in hun algemeenheid mee te vallen. Uitvalpercentages van 20% en min der hoort men noemen, terwijl ook de bruto-opbrengsten van deze ty pen op een goed niveau lagen, met name door betere bloeiomstandig- heden na de slecht weer-periode af gelopen zomer. Een meevaller dus voor die telers die deze rassen heb ben geteeld. Of dit toe te schrijven is aan een weloverwogen beslissing om deze typen te zaaien, laten we maar in het midden. Volgend jaar is het misschien juist andersom, hoe wel door de jaren heel blijkt dat de laatrijpe typen in vergelijking met de vroege zeker niet de minste zijn! Wat vele tongen heeft losgemaakt in agrarische kringen, en niet enkel in deze, is de voorlichting vanuit Rijkswaterstaat inzake het mogelijk te volgen tracé van de zgn. Dam menroute onderdeel van de Rijks weg 57 op Walcheren. De voorlichting blonk niet uit in duide lijkheid, ook niet in de presentatie. Het was allemaal wat houterig, sla gen om de arm houden, alles kan nog wijzigen, is het geld beschik baar en daardoor de onzekere tijdsspanne van eventuele uitvoe ring enzovoorts, enzovoorts. Wat men bereikt heeft: veel onzekerheid voor de betrokkenen die er mee te maken krijgen in bedrijfsvoering, woongenot, toekomstige investerin gen, etc. Dat er wat moet gebeuren aan de huidige verkeerssituatie wordt door velen onderkend en dat veranderingen een logisch gevolg hiervan zijn is begrijpelijk. Het is al vele keren gezegd: hopelijk wordt de aanleg ingepast in het toekomstige landinrichtingsplan en lopen deze zaken parallel. Gezien de huidige po litieke benadering voor de toekomst ingeschat, kan men hier niet opti mistisch over zijn, andere overwe gingen hieromtrent daargelaten. Terugkomend op de aanhef van dit schrijven: we staan weer bijna aan het eind van het jaar. Vele dingen zijn weer gekomen zoals ze geko men zijn. Ondanks alle moderne be- drijfstechnieken en toepassingen leven we met onze bedrijfsvoering toch dicht bij de natuur, die zijn niet te voorspellen invloed heeft op dit alles. Zo breekt de tijd weer aan van de viering van de aanstaande feest dagen, die zich in onze levensstijl hoofdzakelijk afspeelt in en rond huis en hof, binnen familie en ken nissenkring. Allen goede Kerstda gen, prettige jaarwisseling en een gelukkig nieuwjaar toegewenst. Rijdend over NOORD-BEVELAND valt mij op hoe mooi het ook nu in december is. Veel kale akkers netjes geploegd en soms al met de cultiva tor bewerkt. Hier en daar staat de wintertarwe boven en overwaast de grauwe grond met fris groen. Er gaat beslist rust uit van zo'n land schap. Die rust is zich ook geleide lijk aan het overdragen op de bewoners van de boerderijen. Het oogst werk is klaar. De bieten zijn van het erf of gaan a.s. week weg. Het is tijd om na te denken, in lichtingen in te winnen en plannen te maken voor het volgend jaar. Diverse cursussen zijn al begonnen of beginnen binnenkort. De Noord- bevelandse cursuscommissie heeft voor deze winter gekozen om bezig te zijn met public relations voor de agrarische ondernemer. Deze cur sus wil de ondernemer inzicht ge ven in de manieren waarop hij de consument kan vertellen waarom hij produceert zoals hij produceert en waarom dat eventueel niet volledig naar wens van de consument kan gebeuren. Het is zondermeer goed om ons te beraden over de mogelijk heden om ons naar buiten te pre senteren en eventueel te reageren. In ons gebied wordt deze winter veel aandacht besteed aan volle- grondsgroenteelt. Grobeka en DLV beijveren zich om het hardst om de diverse mogelijkheden voor nieuwe teelten onder de aandacht te bren gen. Belangstelling is er zeer zeker. De resultaten van deze inspanning zullen in de toekomst zeker op de akkers te zien zijn. Het blijft voor de ondernemer echter een moeilijke af weging. Past het bij de bedrijfsmo- Door het uitrijverbod van mest blijft op veel Westbrabantse (op de 'uitrijkaarten' a/s zandgrond aangewezenbedrijven de groenbe- mester (bladrammenas en gele mosterd staan tot 1 januari a.s. An ders zouden ze, voorzien van een laagje drijf mest begin december zijn indergep/oegd. In MIDDEN- EN OOST-BRABANT loopt het ook tegen het einde van 1991. Was 1992 niet het jaar waar in de grenzen open gingen binnen Europa? Een groot handelsblok zo dat ze opgewassen zijn tegen de rest van de wereldmarkt? Nu, we weten allemaal wat er in Maastricht bereikt is, of liever gezegd: wat er niet bereikt is. Er bestaan nog zo veel traditionele gebruiken en ook achterstand dat er voorlopig nog niet veel van zal komen. Ook voor Nederland is het nu weer opnieuw de vraag: moeten de gren zen wel helemaal open? Er is ge zegd dat dit ideaal was voor de landbouw: geen belemmeringen aan de grenzen. Met onze techni sche voorsprong redden we het best, enzovoorts, enzovoorts. Maar gaan we nu de plannen bekijken van de overheid op het gebied van land bouw, dan lees je net het tegenover gestelde. Ook de plannen van de EG gaan in diezelfde richting. Maar dat is realiteit, wordt er dan gezegd. Niets daarvan. Het enige dat een doorsnee agrariër merkt is dat de mensen van alle organisaties grip op de zaak verliezen als het gaat om beleid. Hier in de regio is het helaas precies eender. De laatste weken is het ontwerp Streekplan overal ter sprake ge weest en gelukkig zijn er velen die een bezwaar ingediend hebben. Daarnaast stond er voor woensdag jl. een demonstratie gepland door agrariërs uit de ruilverkaveling St. Oedenrode. Maar de geluiden uit het provinciehuis zijn nog scherper aan het worden. De provincie komt zelfs naast het Streekplan in dezelf de tijd met een aanvullende regeling voor alle staltypes, ongeacht leeftijd en wat er ingehouden wordt. De fi nanciële gevolgen zijn voor de boer zelf uiteraard. Hoezo grenzen open en een concurrerende duurzame land- en tuinbouw? In de afgelopen week hebben we ook kunnen zien dat onze kringvoor zitter er mee stopt. Hij is reeds lange tijd voor onze leden in touw ge weest. Hij heeft alle soorten beleid meegemaakt en toch de vinger aan de pols gehouden, daar waar nodig. Waarvoor vanaf deze plaats hartelijk dank. Ik wil alle lezers goede Kerst dagen en een realistisch 1992 toe wensen. gelijkheden? Is de grond geschikt? Wil je meer handenarbeid gaan ver richten? Bestaat de mogelijkheid om eventueel part time-krachten aan te trekken? En zeker niet in de laatste plaats de vraag of er voldoende fi nancieel resultaat te verwachten valt. De grootste beperking om op Noord-Beveland te starten met vol- legrondsgroenteteelt is het totaal af wezig zijn van zoet water. De keuze is daarom uiterst beperkt. In aan merking komen alleen prei, broccoli, groene asperges, radicchio rosso en spruiten. Door over te stappen op vollegrondsgroenteteelt graaft de akkerbouw zijn eigen graf, deelde politicus Verbeek ons kortgeleden mee in een algemene vergadering van de ZLM-kring. De tijd zal het le ren of hij gelijk heeft. Het is zeker dat stilstand achteruitgang bete kent. Voor velen is het dringend tijd om tot een bedrijfsaanpassing te komen waardoor het bedrijfsrende- ment wordt verbeterd. Het kan van levensbelang zijn. Ik wens een ieder veel wijsheid bij het nemen van beslissingen en bo vendien gezellige feestdagen. Een belangrijk voordeel van de technische vooruitgang in de landbouw-mechanisatie is het comfort dat de moderne trekker cabine biedt. Voorzien van een goede geluidsinstallatie hoeven wij gedurende een lange werk dag niet verstoken te blijven van wereld- en ander nieuws. Het leuke van het Nederlandse om roepbestel is dat wij, indien wij daar althans prijs op stellen, een bonte mengeling van meningen en overtuigingen kunnen, be luisteren. Horen wij op een be paald ogenblik bij de VPRO het oproer kraaien een luttel aantal minuten later beluisteren wij de aankondiging van het einde der tijden bij de EO. Donderdag om een uur of negen in de morgen vertelt ene Peere boom ons over het wel en wee van de ekonomie, meer wee dan wel overigens. Zo nu en dan be handelt hij een aantal wat hij noemt rare dingen. Soms zitten daar leerzame zaken tussen. Wij willen deze keer eenzelfde werk wijze volgen. Nummer één Raar geval nummer één gaat over ekonomen en ekonomische instituten. Ekonomen presente ren zich graag a/s wetenschap per en omdat zij sommetjes kunnen maken lijkt dat ook zo te zijn. Toch is dat niet juist. De ekonomie als wetenschap houdt zich voornamelijk bezig met gis werk en interpretatie van sta tistiek. Zo heeft het LEI uitgerekend dat de gemiddelde akkerbouwer ongeveer vijftien honderd uur per jaar werkt en daarmee twee maal modaal ver dient. Wij schieten hier niet veel mee op. Volgens ons wordt de aard en gedachtenwereld van de ekonomie als wetenschap ner gens beter getroffen als in dat onsterfelijke lied van drs. P. (Pol- zer) over de veerman. In dit lied komt de volgende strofe voor: ...."als de pont dezelfde lengte had a/s de breedte van de stroom, dan kon zij blijven lig gen, zo zei mij laatst een ekonoom....". Nummer twee Raar geval nummer twee betreft diskussie en beleefdheid. De landbouw is zeer beleefd. Het doet er niet toe wie er met een idioot plan op de proppen komt, altijd gaan landbouwvoor/ieden de diskussie aan en worden ar gumenten gewisseld. Dit strekt hen zeker tot eer, maar het is weinig doeltreffend. Het kan ook anders. Wij herinneren ons in dit verband een literair diskussiepro- gramma later op de avond (dins dag VPRO radio 2). Een van de forumleden was prof. dr. Karei van het Reve. Op een gegeven moment kwam Harry Mulisch ter sprake en in het bijzonder diens sympathie voor Cuba. Van het Reve nam gelijk het woord en sprak: "Voorzitter, ik dacht dat we het hier over schrijvers zouden hebben; als we over gek ken hebben, heb ik wel wat be ters te doen". Zo zouden wij (landbouw) moeten reageren op lieden als Rabbinge, Heden die veel geleerd hebben, maar daar om nog niet geleerd zijn. Nummer drie Nog een raar ding. We leven, zo als al meer gezegd, in een bizar tijdsgewricht. Tot in het diepst van hun ziel bewogen mensen verwijten mij, akkerbouwer, dat ik gifpiepers produceer. Tegelij kertijd bespuiten dezelfde lieden hun armzalig stukje tuingrond met brandnetelgier, spiritus en zeepsop. Weg met al die chemi sche kankerverwekkende troep zeggen ze, terwijl ze dus zelf be zig zijn met miere- en oxaalzuur, methylalkohol en een waterige oplossing van natronloog, zaken die ze ook in mandflessen bij de drogist zouden kunnen betrek ken. Zaken die per kilogram werkzame stof vele malen gifti ger zijn dan bijvoorbeeld pirimor en round-up. Onder deze lieden komt ook veel vegetarisme voor. Ieders goed recht, net wat u zegt, wellicht gezonder, arme bio-industrie-dieren en zo. Zeer juist, maar u moet bij dezelfden eens gaan kijken wat er in het etensbakje van hun troeteldiertje zit: hapklare brokken voor poes en hond in drieëntwintig soorten met heerlijke vleesjus. Zalig de eenvoudigen van geest... Nummer vier Nog eentje. U kent hem wel, zo'n akkerbouwer. Hij is nog geen vijftig, heeft een prachtig, mis schien groot en eigen, bedrijf. Hij redt het wel, tegen de verdruk king in. Hij houdt van zijn werk, hij is boer in hart en nieren. Zet hem ergens midden op z'n grond in een PTT-tentje en hij zal u zeggen waar hij is. Hij houdt ervan om tot midden in de nacht, of nog later, aardappels te rooien. Hij is gek op een mooi stukje ploeg werk, stemt VVD, d.w.z. vroeg, vlak en droog. Kort om hij heeft het eigenlijk prima naar zijn zin. Misschien heeft hij ook wel een zoon(tje), die het al lemaal prachtig vindt, een opvol ger wellicht. Het hoeft niet, maar het zou toch wel mooi wezen. En toch, zo nu en dan denkt hij: kwam er maar eens een projekt- ontwikkelaar om er een golf baan van te maken. Kijk, dat is pas echt een raar geval.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6