Gevolgen produktiebeheersing graan doorrekenen boerei^fiuinders Een goede werkhouding voorkomt veel klachten Nieuws Uitspraken Stikstofgebruik in akkerbouw moeilijk terug te dringen PR ACHTER DE AUTORUIT Inspraak op tracénota Rijksweg 57 Walcheren KNLC-afdeling akkerbouw: Landbouwschap: heffing met 4 procent omhoog zorgen voor kwaliteit Suiker Unie niet voor de Kerst klaar Het Nederlandse akkerbouw- standpunt over de MacSharry- plannen is al gestrand voor het de Nederlandse grens over was, zo moest de KNLC-afdeling akkerbouw konstateren. Voorzitter Leeuwma moest zijn ontstemming over het gebrek aan bestuurlijke steun nog even kwijt, maar stelde vervolgens vast dat nu alle energie moet wor den gericht op het doorlichten van MacSharry's voorstellen. Ook bij het doorgaan van de prijs verlaging die daar bij hoort wil Ame rika in de GATT-onderhandelingen beperking van het graanvolume, taxeert Leeuwma. Er moet dus wor den doorgerekend wat er aan pro duktiebeheersing gedaan kan worden en wat de consequenties op bedrijfsniveau zijn. "We weten dat Bukman en het Verenigd Konink rijk helemaal geen inkomstencom pensaties willen". Jan van der Oord, vertegenwoordi ger in de COPA-sektie Granen, stel de dat dé uitwerking van het plan MacSharry nog jaren zal gaan du ren. Voor de produktiebeheersing, die een belangrijk onderdeel van het plan is, moet een registratie van de graanteelt in heel Europa komen. "Ambtelijk heel moeilijk uit voerbaar". Een ander te verwachten probleem is dat het zogenaamde basisgraana reaal, waarop de maximale in komstencompensatie wordt gebaseerd, straks ruim boven het werkelijke areaal zal liggen als boe ren hun beste jaar opgeven en naar boven afronden. In dat geval zal er waarschijnlijk een toewijzingscoëffi ciënt komen zoals bij de suiker. Van der Oord meldde verder dat er wel overeenstemming is over wie er niet hoeft te braken om toch in komstencompensatie te krijgen: de zelfde telers die nu in de kategorie kleine graanproducenten vallen. Een bovengrens is nog voorzien. R. IJ- lenhave (DVLG) stelde dat zo snel mogelijk moet worden begonnen met de uitvoering van de plannen. "Want we krijgen nu elke keer drie procent aan de broek door de grens van 160 miljoen ton". Bovendien moet de prijsdaling in één keer wor den doorgevoerd. Dan kan volledige compensatie worden geclaimd, "Als wij met stikstof op het scherpst van de snede moeten wer ken, dan moeten we adviseren: blijf af van dierlijke mest", aldus voorzit ter Jans Leeuwma in de afdeling ak kerbouw van het KNLC. De afdeling besprak een diskussie- nota van het Landbouwschap over betere benutting van stikstof in de akkerbouw. De akkerbouw heeft Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap stelt voor om de alge mene heffing volgend jaar met 4 procent te verhogen. Dat blijkt uit de begroting 1992 die op woensdag 15 januari aanstaande ter goedkeu ring wordt voorgelegd aan het bestuur. De opbrengst van de algemene hef fing en de overige inkomsten, voor namelijk uit dienstverlening, worden voor volgend jaar geraamd op 33,6 miljoen gulden. De uitgaven zullen daar volgens de begroting circa 14.000 gulden onder blijven. De NCB is een campagne be gonnen onder het motto 'boeren en tuinders zorgen voor kwali teit'. Op de algemene vergade ring op 12 december j.l. presenteerde voorzitter ir. A.J. Latijnhouwers stickers met dit motto, die via de afdelingen ver spreid worden. Ook door middel van persartikelen, brochures en presentaties zal het thema wor den uitgedragen. 'Het grote pu bliek moet te weten komen, dat er enorm veel goeds gebeurt in de agrarische sector. Maar ook dat onze leden het geloof in ei gen kunnen uitstralen en dat in hun werk en houding tot uiting laten komen', aldus Latijn houwers. voegde hij daar aan toe. Johannes Lindenbergh wees erop dat niet alleen naar beperking van de produktie maar ook naar alterna tieve afzet gekeken moet worden. Anders is in welk plan dan ook een enorme braaklegging nodig. "Bij een lagere prijs is een stijgende af zet mogelijk. Misschien kan het MacSharry-plan dan nog in ons voordeel werken". Gerard Westerhof "Vanuit een vliegtuig is die ZLM in Overijssel nog niet te zien". Mr. J. Brinkman, secretaris KNLC, tijdens bijeenkomst OLM in Slagharen. (Boerderij, 17 december 1991). "Binnen het KNLC wilde iedereen aktie voeren. Toen daar eindelijk toestem ming voor was gekregen, blonken de KNLC-organisaties uit door afwezig heid. Niet alleen dat, de Centrale Landbouw Organisaties werden ook nog eens vanuit de eigen organisaties publiekelijk aangevallen, omdat ze het niet goed hadden gedaan". Marius Varekamp, voorzitter KNLC, tijdens extra ledenvergade ring LMIJ over de aktie op 10 december in Maastricht. (Agra risch Dagblad, 18 december 1991). "De organisaties zijn door de knieën. Dat is heel slecht. Het getuigt van een slechte houding. Zij moeten keihard vasthouden aan hun eisen. Het zegt me niets dat het Europees Parlement overstag is. Het plan MacSharry staat nog volop ter discussie". Sicco Mansholt, oud-minister van landbouw en Europees Commissaris. (Agrarisch Dagblad, 14 december 1991). niet heel erg veel mogelijkheden om het stikstofgebruik terug te dringen, zo werd gekonstateerd. Wel zijn er verschillen tussen de gewassen en tussen regio's, met name bij aard appelen. Bij suiker en graan keert te royaal gebruik zich snel tegen de boer. En ook bij de aardappelteelt haalt men vrijwillig in sneltreinvaart beperkingen over zich heen. Hoewel dierlijke mest goed is voor het organische stof-gehalte van de grond is het onwerkbaar materiaal als er een mineralenboekhouding komt, want het tempo waarin de mineralen beschikbaar komen is niet te voorspellen, zo meent de af deling akkerbouw. J. van der Oord (WLTO) wees erop dat er snel be taalbare methoden komen waarmee boeren zelf grondmonsters kunnen nemen en onderzoeken om daar hun bemesting op te baseren. Der gelijke zelfwerkzaamheid kan de kosten flink besparen. De afdeling akkerbouw ziet weinig in regelmatig terugkerende keuring van kunstmeststrooiers. "Dat be perkt het gebruik niet", stelde J. Lindenbergh (Groninger Mij.). Hij ziet wel iets in een 'TNO-keuring' vóór een apparaat op de markt komt. Gerard Westerhof Deze week werden in Dronten de laatste bieten uit Flevoland ver scheept voor campagne 1991 van Suiker Unie. Toch komt Suiker Unie niet voor de Kerst klaar. Door elec- triciteitsstoring kon de fabriek in Dinteloord verleden week bijna een dag niet draaien, terwijl er ook in andere fabrieken enig oponthoud was. Gevolg is dat de fabriek in Roosen daal pas in de avond van eerste kerstdag met 'afdraaien' kan begin nen. In Groningen zal dat tweede kerstdag gebeuren. Puttershoek en Dinteloord zijn pas tegen 28 of 29 december zover. CSM heeft deze week al de laatste bieten verwerkt. Verder is de suikerbietencampagne 1991 vrijwel probleemloos verlopen. Bij Suiker Unie komt men aan een gemiddelde opbrengst van 60 ton bieten met 15,46% suiker. De hoe veelheid polsuiker komt in de buurt van 9.200 kg per ha. Dat is méér dan verwacht en is te danken aan doorgroei in de herfst. Bovendien hebben veel telers hun bieten erg laat gerooid. Bij snoei werk moet u veel reiken en draaien. Spaar uw rug door de ladder op tijd te verplaatsen en op de houding te letten. De foto toont InKOVTIGnS UOGTGfl dus hoe het niet moet. VERVOLG VAN PAGINA 1 het zuidwestelijk kleigebied gemid deld nog 50.000 gulden. In vergelij king met de oogst 1989/1990 is er zelfs sprake van bijna een halvering van het inkomen. Het gaat nog slechts om een prog nose. Het LEI baseert zich op een aardappelprijs van 24 ct per kilo in clusief btw. Zelfs een geringe stij ging of daling van deze prijs heeft al een beduidende invloed op het inko men van de akkerbouw. Hoewel de gang van zaken op de aardappel- markt hoogst onvoorspelbaar is, moet rekening worden gehouden met het feit dat het areaal in West- Europa zich uitbreidt. Ook de ont wikkelingen in Oost-Europa zullen hun invloed hebben op de prijsvor ming. Al met al is de aardappelteelt, ondanks enkele redelijk goede jaren, een wankele basis voor het inkomen van de akkerbouwer. Hogere voerprijzen In de intensieve veehouderii ver wacht het LEI teruglopende resulta ten als gevolg van hogere voerprijzen en lagere opbrengsten voor slachtvarkens en slachtkui- kens. Alleen in de zeugenhouderij worden hogere resultaten voorzien onder invloed van betere biggenprij- zen. De vleesvarkenshouderij onder vindt hier overigens juist de nadelen van. Demonstratie 'Oefentherapie Cesar' op fruittee/tbeurs Jaarlijks moeten duizenden boeren en tuinders vanwege arbeidsonge schiktheid stoppen met hun werk. In bijna de helft van de gevallen (46 procent) gaat het hierbij om kwalen aan rug en ledematen. Ook de fruit telers voeren veel werkzaamheden uit die een zware belasting voor rug, schouders, armen en polsen vor men, zoals planten, uitbuigen, snoeien, kisten tillen en sorteren. Meer dan tweederde van alle fruit telers heeft ooit last gehad van rug klachten. Weliswaar zijn er tegenwoordig technische hulpmiddelen dié het werk verlichten, zoals speciale bo ren aan de tractor, maar sommige hulpmiddelen blijken juist weer an dere klachten op te leveren. De pneumatische snoeischaar zorgt bij voorbeeld nogal eens voor elleboog klachten. Bij het sorteren is de werkhoogte zeer van belang, en iangdurig aan de sorteermachine staan kan het lichaam onnodig zwaar belasten. Om uw werk als fruitteler goed uit te kunnen oefe nen is een goede werkhouding on ontbeerlijk. Vandaar dat de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap hieraan op de Ontwik kelingsdag voor de Fruitteelt op 10 en 11 januari in de veiling te Kapelle aandacht geeft. In de stand van het Landbouwschap zullen enkele medewerksters van 'Oefentherapeuten Cesar' uit Lent kleine demonstraties geven over hoe de werkplek het beste ingericht kan worden, welke werkhoudingen de beste zijn etc. Oefentherapeuten Cesar streeft, onder andere door het geven van trainingen op de werk plek, naar 'het aktief voorkomen van klachten'. Dat wil zeggen pas als u zich bewust bent van hoe u beweegt, tilt, bukt en reikt kunt u le ren hoe u zo zuinig mogelijk met uw lichaam om kunt gaan. Tot uiterlijk 18 januari kunnen be trokkenen gebruik maken van de mogelijkheid tot inspraak op de tra cénota en milieu-effectrapportage van Rijksweg 57 (de Dammenweg) op Walcheren. Rijksweg 57 moet een eind maken aan de huidige ver- keersonveilige situatie tussen de A58 en de Veersedam. De tracéno ta en MER liggen tot 18 januari ter inzage bij het Informatiecentrum bu reau voorlichting van de provincie Zeeland, Abdij 9 te Middelburg, de gemeentehuizen van Veere, Middel burg, Arnemuiden en Vlissingen, de openbare bibliotheek van Middel burg en de bibliotheek van het kan toor van Rijkswaterstaat directie Zeeland te Middelburg. Deze en vo rige week zijn informatiebijeen komsten over de tracés gehouden. Voor verdere inlichtingen over de in spraakprocedure kunt u zich wen den tot het secretariaat van de Raad van de Waterstaat te Den Haag, tel 070-3618719. Op 26 februari houdt de Raad een hoorzitting in Zeeland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 5