Uitstekend jaar voor koöperatie Agrico Accountantsunie ZLM Ik worstel en Akkerbouwbeëindigingsregeling opgeschort CAVO LATUCO betaalt 4,2 miljoen Innovatieregelingen samengevoegd Sociaal Ekonomische Voorlichting Omrekenen van netto naar bruto Bij gelegenheidswerk 4 V De beëindigingsregeling akkerbouw zal met ingang van 1 januari 1992 worden geschorst. De schorsing geldt tot 31 maart 1993. Aanvra gen kunnen nog tot en met 31 de cember worden ingediend. Nagegaan wordt hoe de vrijkomen de gelden kunnen worden aange wend voor projekten ten behoeve van de herstrukturering van de ak- kerbouwsektor. Hierna volgen de belangrijkste voor waarden van de regeling. Voorwaarden Om voor een vergoeding in aanmer king te komen gelden de volgende voorwaarden: - leeftijd beëindiger niet lager dan 40 en niet hoger dan 64 jaar; - beëindiger moet minstens 75% van de totale arbeidsduur heb ben besteed aan het akkerbouw bedrijf; - beëindiger moet minstens vijf jaar akkerbouwer zijn; - in landbouwtelling 1989 minstens 60% van de SBE's uit akkerbouw; - beëindiger mag landbouw niet meer bedrijfsmatig uitoefenen. Aanwending grond De vrijkomende grond dient te wor den gevoegd bij één of meerdere reeds bestaande akkerbouwbedrij ven. De verwerver dient eveneens minstens 75% van zijn totale ar- beidsduur werkzaam te zijn op het akkerbouwbedrijf. De afstand tus sen de (hoofd)bedrijfsgebouwen van de verwerver en de te verwer ven grond mag bij een oppervlakte van meer dan drie hektare niet gro ter zijn dan 15 km. Is er sprake van een van één aanvrager te verwerven oppervlakte grond van minder dan drie hektare dan dient deze grond te grenzen aan het bedrijf van de ver werver. Een verpachter zal medewerking moeten verlenen om de grond in ge bruik te geven bij een verwervende akkerbouwer of aan hem verkopen. Vergoeding De vergoeding hangt af van het aantal hektares en kan oplopen tot maximaal f 170.000,— bij 60 ha. De uitkering is belast voor de in komstenbelasting. Let op. U komt niet in aanmerking als u een AAW-uitkering ontvangt of meedoet aan de Regeling Afkoop Toedelingsrechten of Regeling Verle ning Toeslag (landinrichting). U kunt pas een aanvraag indienen als u aan kunt geven welke akkerbouwer uw grond overneemt! Tevens dient u een aanvraag in te dienen alvorens u verplichtingen bent aangegaan. Andere zaken die vóór 1 januari 1992 geregeld dienen te worden: - aanvraag stierenpremieregeling vierde kwartaal 1991; - aanvragen huursubsidie 91/92; - t/m 23 december 1991 indienen intentieverklaring voor produ cent lichte lammeren; - gebruik maken van vrijstelling bij schenkingsrecht; - koopsompolissen en kapitaals verzekeringen (Brede Herwaar dering); - aanvragen Tegemoetkoming Studiekosten 91/92 (voor kinde ren jonger dan 18 jaar die niet meer naar de Basisschool gaan). J.L. Mieras De coöperatieve Aan- en Verkoopor ganisatie CAVO LATUCO te Utrecht heeft opnieuw een goed boekjaar afgesloten. Op de ledenraadsverga dering van 17 december in Hillegom is besloten om een bedrag van 2,1 miljoen gulden terug te betalen aan de leden door een uitkering van 1% over de afgenomen goederen en 0,33% over de geleverde produk- ten. Aan de leden was al een leden korting uitbetaald van 2,1 min. gulden. De rest van de 3,6 miljoen gulden winst wordt toegevoegd aan de re serves. Het eigen vermogen be draagt bijna 60% van het balanstotaal. Met algemene instem ming is door de vergadering beslo ten om met ingang van 1 januari 1992 een juridische fusie aan te gaan met de Aankoop Centrale 'Texel' in Den Burg. De koöperatie Agrico heeft een uit stekend resultaat gehaald over boekjaar 1990/1991. Met een afzet van 765.000 ton konsumptieaard- appelen en 249.000 ton pootaard- appelen werd voor het eerst de één miljoen ton grens overschreden. De financiële omzet bedroeg 437 miljoen gulden en overtrof daarmee de omzet van het vorige boekjaar met ruim 41 miljoen gulden. Deze omzetten zijn inklusief die van de partners in Agrico-Holland, waar voor de koöperatie Agrico de kom- mercialisatie verzorgt. Volgens algemeen direkteur de heer Sikke Bruinsma is er sprake van een struk- turele omzetgroei. Het niveau van de uitbetalingsprij- zen van oogst 1990 was goed tot zeer goed. Voor konsumptieaardap- pelen was dat gemiddeld f 25,50 per 100 kg veldgewas geleverd en voor pootaardappelen kwam dat ge middeld op f 52,50 per 100 kg. Met de opbrengsten van het afgelo pen jaar kon gesproken worden van een goed renderende teelt. Een gekonsolideerd exploitatieresul taat van 9,5 miljoen gulden kon aan de reserves worden toegevoegd. Met deze toevoeging beschikt de koöperatie nu over een eigen ver mogen van bijna 40 miljoen, het geen het streefgetal van veertig procent van het balanstotaal vrijwel Met ingang van 1 januari 1992 kun nen aanvragen worden ingediend voor de nieuwe Bijdrageregeling in novatieprojecten. Deze regeling komt in de plaats van de Bijdragere geling kleine innovatieprojecten en de Stimuleringsregeling grote inno vatieprojecten, die met ingang van 13 december 1991 zijn ingetrokken. De Bijdrageregeling heeft tot doel de agrarische sector te stimuleren innovaties die positieve resultaten opleveren, op het eigen bedrijf toe te passen. Innovaties kunnen niet alleen positief zijn voor het eigen bedrijf, maar ook voor de gehele land- en tuinbouw. Voor de bijdrage komen personen of samenwerkingsverbanden in aan merking die werkzaam zijn in de land- en tuinbouw of die activiteiten verrichten die rechtstreeks betrek king hebben op de primaire land- en tuinbouw. Afhankelijk van de risi co's verbonden aan het project be draagt de bijdrage 20% of 35% van de voorbereidings- en investerings kosten van het project. De bijdrage is maximaal 1,5 miljoen gulden per project. Over de toekenning beslist het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw. Om in aanmerking te komen voor de regeling moet aan diverse voor- bereikt. Voor het eerst werd een deel van deze reservering bijge schreven op naam van de leden middels de uitgifte van certifikaten. De certifikaten kunnen onder be paalde, in de statuten omschreven voorwaarden, in de toekomst wor den verzilverd. Commercieel direkteur de heer Kees van Arendonk ging in de ledenver gadering nader in op de vooruitzich ten voor het komende seizoen. Voor de pootgoed afzet lijken die positief, al wordt de financiering door de af nemers in bepaalde landen een steeds groter probleem. Ook op lan gere termijn lijken er mogelijkheden voor een groeiende afzet van kwali tatief hoogwaardig pootgoed. Om die reden kan het kwaliteitsaspekt binnen de eigen organisatie niet ge noeg worden benadrukt. Agria Ook voor de afzet van konsumptie- aardappelen van oogst 1991 liet de heer Van Arendonk zich opti mistisch uit. Dit optimisme is mede gebaseerd op de beschikbaarheid van een goed rassenpakket voor de frites- en chips industrie. Met name het ras Agria mag zich in een toene mende interesse van de verwerken de industrie in binnen- en buitenland verheugen. In 1992 zal er in Neder land al circa 5.000 ha Agria kon- sumptieteelt zijn. Omdat men in de agrarische bedrij ven tijdens het oogstseizoen het werk vaak niet aan kan, worden huisvrouwen en scholieren etc. in geschakeld om het werk af te krij gen. Dit zijn de zgn. gelegenheids arbeiders. Aangezien de Staatssekretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid nog steeds geen duidelijkheid heeft gegeven over de nieuwe regeling is onder bepaalde 'enge' voorwaarden nog sprake van gelegenheidsarbeid. Met name het begrip "gezagsver houding" levert in de praktijk de meeste problemen op. Uw stands organisatie kan u daar nader over informeren. Omdat gelegenheidsarbeiders altijd een netto-vergoeding ontvangen, le vert de omrekening van netto- naar bruto-loon vaak problemen op voor de werkgever, reden waarom hier een voorbeeld is afgedrukt, waarbij wordt uitgegaan van een nettover goeding van f 300,— per week (bij voorbeeld 30 uur f 10,—). Gelegenheidsarbeiders zijn zoals be kend uitgezonderd van de Sociale Verzekeringswetten, zodat alleen loonheffing wordt ingehouden. Een misverstand is dat de gelegenheids arbeider deze afgelopen loonbe lasting altijd kan terugkrijgen van de belastingdienst. 1991 tariefgroep 1 netto f 300,— 100% loonheffing f 161,— 54% totale lasten f 461,- 154% 1991 tariefgroep 2 netto f 300,— 100% loonheffing f 107,75 36% totale lasten f 407,75 136% De percentages in de tabellen geven een gemiddelde aan, zodat er niet zondermeer van kan worden uitge gaan. De percentages zijn namelijk zijn namelijk afhankelijk van de afhankelijk van hoogte van de ver goeding. A. Courtin waarden voldaan worden. Deze zijn vergelijkbaar met de voorwaarden van de innovatieregelingen waar voor de nieuwe regeling in de plaats komt. Nog niet afgehandelde aanvragen, worden afgehandeld volgens de oude regelingen. Nadere informatie over de toepassingsmogelijkheden van de nieuwe regeling is verkrijg baar bij de Sociaal Economische Voorlichting en de Dienst Land bouwvoorlichting. Nadere informa tie over de aanvraag- en beoordelingsprocedure is te verkrij gen bij de districtsbureauhouders in de provincies. Het zal wel aan de tijd van het jaar liggen dat deze titel mij in ge dachten kwam. Het laatste nummer van 1991 ligt nu voor u en dat bete kent dat Kerst en Jaarwisseling in aantocht zijn. In het nummer van verleden week uitgebreid aandacht voor dé alge mene vergadering van de ZLM, en anderzijds op de voorpagina het be richt "ledenraad OLM wil geen fusie met ZLM". Welke worstelingen moeten wij ondergaan om naar een andere tijd te komen. Want dat het anders wordt is wel duidelijk. Daar heeft ons met name de voorzitter en ook de inleider voldoende op gewe zen. Ik hoef dat hier niet te herhalen. Ook de worsteling van de organisa ties zelve om tot een betere eenheid te komen roept deze gedachten op. De symboliek met de spreuk uit het Zeeuws wapen kwam mij daarbij herkenbaar over. Er is in het verle den steeds een worsteling geweest om het hoofd (letterlijk) boven water te houden. Dat heeft veel moeite gekost, veel inzet en vaak nog veel meer durf. En daarmee is de huidige moderne tijd ontstaan. Niet door stil te blijven staan, want daarmee wordt niets bereikt. Maar door ak- tief bezig te blijven in uw gezin en op uw bedrijf kreëert u zich moge lijkheden die het waard zijn om op gepakt te worden. Wacht niet tot Den Haag of Brussel iets voor u doet want dan moet u te lang wachten. Die weg wordt wel nadrukkelijk door uw landbouwor ganisatie bewandeld, maar resultaat is slechts mondjesmaat te bereiken. Vandaar het advies daarop niet te wachten. Als in hetzelfde landbouwblad dan ook wordt aangekondigd dat er van uit de ZLM op diverse plaatsen een kursus bedrijfsaanpassing wordt aangeboden, ligt het voor de hand dat u kennis neemt wat daar ge bracht wordt. Kennis nemen van wat een ander mogelijk weet is een goede zaak. Te vaak hoor je nog het gezegde: O dat weet ik al wel daar hoef ik niet naar toe. Nu wil ik niet ontkennen dat u het al weet, maar wat doet u er dan mee? Met alleen maar nee zeggen schiet de land bouw niets op staat er als kop bo ven het verslag van de inleiding van landbouwschapsvoorzitter Mares. Terecht zeg ik dan want alleen maar nee zeggen over wat bij u niet haal baar is lost niets op. Niet voor niets zeg ik dan ook dat het een worsteling is om naar ver nieuwing te komen. Het gaat zeker niet van een leien dakje, daar moe ten (het liefst ook nog sterke) schouders onder gezet worden. Schouders die worden gestuurd door een hoofd dat met nieuw ver worven kennis planmatig de veran dering aanpakt. Dat kunt u niet alleen, maar dat hoeft gelukkig ook niet. Middels studieclubs kunt u met kollega's de nieuwe techniek bespreken en samen leren van el- kaars fouten maar meer nog van el- kaars ideeën. Ook de infomarkt "nieuwe teelten" heeft u handrei kingen gedaan voor veranderingen. Laat al die informatie niet liggen, maar doe er wat mee. Of om in stijl bij dit artikel te blijven: worstel er mee. U zult weieens kopje-onder gaan maar ik ben er vast van over tuigd dat u zich er bovenop worstelt. Die strijd moet zelf aan gaan, dat kan niemand voor u doen. De organisaties kunnen wel probe ren de randvoorwaarden voor u te verbeteren, maar voor het overige moet u zelf de kastanjes uit het vuur halen. Dat mag benauwend klinken maar is veel meer uitdagend te noemen. Durf deze uitdaging aan in de tijd die voor u ligt. Te beginnen met het nieuwe jaar die het magische jaartal 1992 zal dragen. Ik wens u daarbij alle succes toe. En voor wat dichter bij ligt: gezegende kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar. B. Veerbeek De kantoren van de Accoun tantsunie van de ZLM zullen op vrijdag 27 december a.s. gesloten zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 4