Nieuws en Commentaar Ledenraad ZLM geeft groen licht voor verdere uitwerking samenwerkingsplan Zegge en schrijve "Beter de ramen open te zetten dan de deuren dicht te slaan" Doe het zelf: samenwerken "Breed draagvlak noodzakelijk Loonen voorzitter Campina Melkunie Open brief aan ZLM-voorzitter H.C. van der Maas De Ledenraad van de ZLM heeft vo rige week vrijdag in overgrote meer derheid ingestemd met de uitwerking van het plan om tot één gezamenlijke organisatie te komen met de Geldersche Maatschappij van Landbouw (GMvL). In stem ming kwam het voorstel om een stuurgroep in te stellen die de basis filosofie verder moet uitwerken. Van de 86 aanwezige Ledenraadsleden stemde slechts één lid tegen, twee stemden blanco en 83 voor. Van de 80 afdelingen waren er 69 verte genwoordigd. De Ledenraad van de GMvL had vo rige week donderdag al (unaniem) ingestemd met het doorgaan op de ingeslagen weg om te komen tot een sterk regionaal blok van land bouworganisaties. De Ledenraad van de GMvL verleende zijn hoofd bestuur mandaat tot het vormen van een stuurgroep, die de mogelijk heden zal onderzoeken voor samen- voegingsvormen tussen GMvL, ZLM en Utrechts Landbouw Ge nootschap (ULG). Van de vier oorspronkelijke fusie partners haakte de Overijsselsche Maatschappij van Landbouw (OLM) eerder vorige week af. Het hoofd bestuur van de OLM stelde zijn Le denraad voor dat het onderzoek naar samenvoegingsvormen zich moet beperken tot drie organisaties, namelijk de GMvL, het ULG en de OLM. Volgens het OLM- hoofdbestuur past de ZLM hier niet in, gezien o.m. bedrijfsstruktuur en geografische ligging. In navolging van het hoofdbestuur sprak de Le denraad van de OLM een voorkeur uit voor een model van belangenbe hartiging waarin in de toekomst ook de ABTB en CBTB passen. De Le denraad van de OLM kon zich wel vinden in een verdere uitwerking van gezamenlijke dienstverlening van de vier oorspronkelijke fusie partners. Het ULG zal op 13 januari a.s. beslis sen over aansluiting, nu de OLM heeft afgehaakt. Drie fusie partners Aanvankelijk zou de Ledenraad van de ZLM vorige week vrijdag stem men over het instellen van een stuurgroep die de mogelijkheden tot samenvoegen van vier organisaties zou uitwerken. Voorzitter H.C. van der Maas stelde vast dat na het af haken van de OLM er nu drie fusie partners overblijven, "waarbij het ULG even tussen haakjes moet wor den geplaatst". Aan het begin van de vergadering herhaalde de heer Van der Maas dat wat hij tijdens de algemene verga dering van de ZLM over de samen werkingsplannen heeft gezegd ("want niet iedereen hier was op de Driekwart van de 115 Ledenraadsleden was aanwezig. algemene vergadering"). Hij bena drukte dat de organisatie alleen maar meer kan doen voor minder le den als die organisatie groter is. Die grotere schaal moet bovendien opti maal ingevuld worden, dus één cen trale organisatie met sterke regionale steunpunten. Voordat de Ledenraad tot stemming overging maakten de leden druk ge bruik van de mogelijkheid informa tieve vragen te stellen. Enkele vertegenwoordigers van Brabantse afdelingen zeiden bezorgd te zijn over de invulling van een steunpunt in Noord-Brabant. De heer Van der Maas zei dat als de Geldersche Mij en de ZLM besluiten om tot één or- ZLM-voorzitter H.C van der Maas wees er tijdens de Le denraadsvergadering bij her haling op dat een fusie van de ZLM met een of meerdere andere organisaties alleen maar plaats mag vinden als dit breed gedragen wordt bin nen de organisatie. Om het door te laten gaan dient in zijn ogen een "overtuigende meerderheid" van de Leden raad op de beslissende verga dering vóór fusie te stemmen. Ook zou de op komst op de Ledenraad dan nog hoger moeten zijn dan vorige week, "al zal een pre sentie van 100 procent wel niet haalbaar zijn". ganisatie te komen er in alle drié be trokken provincies sterke regionale steunpunten moeten komen. Ook merkte een Ledenraadslid op dat de betrokkenheid bij de kringen en af delingen nadrukkelijk in het oog moet worden gehouden. Andere afgevaardigden zeiden be ducht te zijn dat de (landelijke) be langenbehartiging voor de akkerbouw bij verdere samenwer king in het gedrang komt. En een betere dienstverlening en regionale belangenbehartiging zouden aan zin verliezen 'nu de grond steeds meer onder de voeten van de akkerbouw wegzakt'. De heer Van der Maas liet weten de bezorgdheid over de lan delijke belangenbehartiging te de len. De ZLM streeft ernaar om de belangenbehartiging landelijk minstens op het huidige niveau te houden, en op de regionale belan genbehartiging een zwaarder ac cent te leggen. Volgens de ZLM-voorzitter zou het een slechte zaak zijn de belangenbehartiging en de dienstverlening te splitsen, zoals een lid van de Ledenraad voorstelde. Een Ledenraadslid zei dat de beste landelijke belangenbehartiging ge vonden wordt in het vormen van één groot KNLC. De heer Van der Maas zei dat in KNLC-verband mo menteel geen meerderheid te vin den is om, tegen de huidige blokvorming in, naar één organisatie te streven. Wel is het zo dat één KNLC of één landelijke CLO precies past in de formule die de ZLM en de Geldersche MIJ nu voorstaan. "We blokkeren er niets mee", aldus de ZLM-voorzitter. Het is de bedoeling dat het plan dat de stuurgroep nu verder gaat uit werken nog voor de zomer van 1992 aan de respektievelijke Leden raden ter definitieve besluitvorming zal worden voorgelegd. In mijn Kerststukje van vorig jaar was mijn nieuwjaarswens dat 1991 de definitieve doorbraak zou brengen naar een boerenbelangenbehar- tiging nieuwe stijl. Die wens is niet vervuld. Noch de doorlichting van het Landbouwschap, noch de samenwerkingsnota van de 3 Centrale Landbouw Organisaties hebben die doorbraak in de landelijke land bouworganisatiestructuur tot gevolg gehad. Toch is er wei degelijk vooruitgang geboekt. Immers op regionaal en provinciaal niveau zijn zodanige bewegingen aan de gang dat daardoor het grondpatroon van een nieuwe organisatiestruktuur - ook voor het landelijk niveau - onmiskenbaar in beeld komt. Volgens mij zijn die bewegingen ook niet meer te stoppen, al denken sommigen nog van wel. Wel is het zaak er voor te zorgen dat we uiteindelijk allemaal in dezelfde blok kendoos terecht komen. Wat de ZLM betreft heeft onze ledenraad daarvoor vorige week vrij dag de basis gelegd (zie elders op deze pagina). Samen met de Gel dersche Maatschappij van Landbouw gaan we de komende maanden invulling geven aan een samenwerkingsmodel dat uitstekende aan sluitingsmogelijkheden biedt voor welke andere provinciale organisa tie dan ook. Daaraan invulling geven is een enorme uitdaging - zeker gezien de hoge kwaliteitseisen die we ons daarbij zelf hebben opge legd. Desondanks heb ik er alle vertrouwen in dat we over enkele maanden een bestek kunnen presenteren dat door de leden breed wordt gedragen. Gezien de voortdurend toenemende druk op de agrarische sector kunnen we ons een mislukking trouwens niet echt meer veroorloven. Doe het zelf Vergaande samenwerking tussen landbouworganisaties is noodzake lijk - dat staat voor mij a/s een paal boven water. Maar daar blijft het niet bij. Samenwerking begint in feite bij onszelf - thuis, in het gezin en op het bedrijf. Met familie of buren - op onderdelen of voor het geheel. Laten we eerlijk zijn: tegen beter weten in doen we een hele boel dingen op eigen houtje waarvan we eigenlijk wel weten dat we ze beter in samenwerking zouden kunnen doen. Maar blijkbaar kun nen we het ons nog veroorloven om de voordelen van die samenwer king te laten liggen. Of zou het wat anders zijn, zit het dieper? Zijn we zover van elkaar vervreemd dat we niet meer goed weten hoe we elkaar moeten vin den? Of zijn we er te trots voor? Ik zou zeggen: laten we er eens over nadenken rond Kerst en oud en nieuw. Laten wij eens in onze directe omgeving kijken of er wellicht samen valt te werken. Ik maak me sterk dat er heel wat te vinden is in zowel de zakelijke a/s in de per soonlijke sfeer: samenwerken begint bij jezelf. Prettige feestdagen en mijn beste wensen voor 1992. Oggel. De heer P.J. Loonen is benoemd tot voorzitter van zuivelcoöperatie Campina Melkunie bv. Hiermee is hij tevens voorzitter van de Raad van Commissarissen. De heer Loonen was van 1983 tot aan de fusie voor zitter van Campina. De benoeming van het Campina- Melkuniebestuur door de ledenraad vond afgelopen woensdag plaats. De bestuursleden vormen tevens de raad van commissarissen van de onderneming Campina Melkunie bv. De ledenraad benoemde voorts de leden van de coöperatieraad, die te vens deel zullen uitmaken van de vergadering van aandeelhouders van de onderneming. In een reactie op de inleiding waar mee ZLM-voorzitter H.C. van der Maas vorige week maandag de al gemene vergadering opende heeft Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu federatie een open brief geschreven aan de heer van der Maas. We druk ken deze hieronder integraal af. Nederland lijkt een land te worden dat bestuurd wordt door natuur- en milieufanaten. Deze uitspraak van u tijdens de algemene vergadering van de ZLM zal met instemming ontvangen zijn. In tijden dat het slecht gaat is het oproepen van een boze buitenwereld een probaat mid del om de warmte van het eigen nest te vergroten. In ieder geval zorg de het voor mooie koppen in de kran ten. Dat de werkelijkheid wat genu anceerder in elkaar zit dan in dema gogische overmoed wordt voorge steld, zal duidelijk zijn. De voorbeel den die de boude uitspraak moeten onderbouwen zijn dan ook niet echt sterk. Heel Nederland is er van overtuigd dat het gebruik van bestrijdingsmid delen moet worden teruggebracht. Tegensputteren zoals de landbouw doet helpt niet, een ander de schuld geven nog minder, er zit niets an ders op dan mee te denken. Het moet voor iemand inderdaad een bizarre tijd zijn als de verrassing groot is, dat plan Tureluur met ent housiasme wordt begroet. Het is goedkoop om het plan te reduceren tot een klein onderdeel: het ontpol- deren. Zo ontneem je je publiek het gezicht op het geheel. Overigens wensen we u met de inpolderings- aanvraag veel succes. Blijkbaar kan het geen kwaad om eens aan den lijve te ervaren, hoe daar tegen woordig in Nederland over wordt gedacht. Het oproepen van milieufanaten als de grote tegenstanders van de land bouw doet afbreuk aan een praktijk van overleg, zoals zich die in onze provincie de afgelopen jaren heeft ontwikkeld. In maar liefst 14 landin richtingskommissies zitten natuur beschermers en boeren rond de tafel en proberen in goed overleg en door het sluiten van kompromissen een plan op tafel te krijgen, waar beiden beter van worden. Daarnaast zijn er nog tal van momenten waar op in Zeeland goed wordt samenge werkt. Voorbeelden zij het ganzenoverleg, de P.C.B.L. en het Zeeuwse Vlegelproject, waarin naast de milieuproblematiek ook ge werkt wordt aan een betere inko menspositie van de boeren. Ook dat is ons een zorg. De milieubeweging afschilderen als de grote tegenstan der gaat voorbij aan de gegroeide si tuatie van samenwerking en overleg, maar dat niet alleen, het zet het overleg onnodig onder druk. Terecht maakt de landbouw zich zorgen over de toekomst van het in strument landinrichting. Er ligt een gezamenlijk belang om het budget voor landinrichting op peil te hou den. Ik kan me zelfs voorstellen dat er gezamenlijk bij de staatssekreta- ris op wordt aangedrongen om een uitzondering te maken voor de Ruil verkavelingen met Administratief ka rakter (RAK's) als het gaat om een stop op voor te dragen landinrich tingsprojecten voor '92. In plaats van over en weer bekvech ten, is een gezamenlijk zoeken naar vormen van samenwerking een heel wat heilzamer weg. Als het omland inrichting gaat zijn we zelfs min of meer tot elkaar veroordeeld. Het is beter om in het landbouwhuis de ra men open te zetten voor andere, konstruktieve opvattingen, in plaats van deuren verkrampt dicht te slaan. Thijs Kramer, Zeeuwse Milieufederatie Ik raad de heer Kramer aan om mijn verhaal voor de ZLM algemene ver gadering nog eens werkelijk en goed na te lezen. Daarin staan na melijk de antwoorden op zijn vragen en opmerkingen. En daaruit blijkt voor de objectieve lezer dat de land bouw weldegelijk bereid is serieus bij te dragen aan een beter milieu en dat de landbouwhuisramen wèl openstaan voor constructief beleid. (Zie landbouwblad vorige week)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 3