Kerstbijlage Zweedse akkerbouwer heeft aan bedrijf van 105 ha niet genoeg ■33 Landbouw in Zweden niet langer beschermd Jan Dorst Anders Manssonakkerbouwer in het Zweedse Lund: wij durven de konkurrentie Hier wonen Anders en Karin Mansson met hun twee kinderen, met onze Europese bedrijfsgenoten aan. Anders Mansson, akkerbouwer in de buurt van het Zweedse Lund, lacht minzaam. 'Is het echt waar dat de Hollandse boeren zoveel geld verdienen met hun aardappels?', vraagt hij quasi nieuwsgierig aan zijn Nederlandse gasten. 'Dan moet ik volgend jaar ook maar eens aard appels gaan telen'. Ofschoon de tijden ook voor de Zweedse boer verre van gemakkelijk zijn, kan er bij Anders Mansson nog best een grapje af. Slim als hij is, heeft hij er voor gezorgd niet uitsluitend afhan kelijk te zijn van wat de boeren pro- dukten opbrengen. Zijn 105 ha grote akkerbouwbedrijf mag er overigens best zijn. Het ligt in een van de vruchtbaarste streken van Zuid-Zweden. Het groeiseizoen duurt er 240 dagen en dat is voor Scandinavische begrippen erg lang. Ook het klimaat is gunstig: milde winters en redelijk koele zomers. Opgeruimd De boerderij van Anders en Karin Mansson ligt op enkele minuten rij den van de Universiteitsstad Lund (75.000 inwoners). Het is een ty pisch Zweedse boerderij, bestaande uit drie los staande schuren en een prachtig groot woonhuis, gegroe peerd rondom een ruime vierkante binnenplaats. Het erf ziet er opge ruimd uit, de in lichte kleuren ge schilderde gebouwen staan er prima bij. Anders en Karin Mansson wonen er samen met hun twee jongens van drie en vijf jaar. Hij is de derde gene ratie Mansson op het bedrijf. Enkele jaren geleden nam Anders het be- VERVOLG VAN PAGINA 6 Watersnood Een aparte periode, ook in het leven van Jan Dorst, was de watersnood- tijd. In Goes zat hij weliswaar droog, maar omdat hij in 1951 opnieuw Voedselkommissaris was geworden - na deze post, na zijn benoeming tot direkteur van de Keuringsdienst in 1947, te hebben neergelegd - viel de verantwoordelijkheid voor de si tuaties in het rampgebied, naast die van burgerlijke en waterstaatsauto riteiten, met name voor het zo zwaar getroffen platteland, in het bijzonder op hem. En hij was er dan ook. Ik meen dat hij het eerste kon- takt was dat we op Tholen te zien kregen en hij kwam per bootje wat hard nodig was toen. Hij nam de lei ding en verordineerde wat we moesten en mochten doen met paarden en vee, met bevoorrading, met registratie van de varkens, ga maar door. Later heeft hij de noodzakelijke vol gende herverkaveling begeleid en in het eerst verschenen bericht in deze krant werd terecht zijn lidmaat schap van de Centraal Cultuur Tech nische Commissie vermeld en geprezen. Jaren ook is hij later voor- drijf van zijn vader over. Mansson is een pachtboer. De meeste grond (73 ha) is eigendom van de Univer siteit van Lund, die maar liefst 23.000 studenten telt. De rest is van de gemeente. De pachtprijs ligt op ongeveer 650 gulden per ha. Bouwplan Op aardappels na ziet het bouwplan van de Manssons er bijna Neder lands uit: 16 ha wintertarwe, 9 ha suikerbie ten, 2,5 ha rode kool, 7 ha spinazie, 60,5 ha gerst en zomergraan, 5,5 ha graszaad en 4,5 ha vlas. De bieten zijn nog maar net afge voerd naar een van de vijf suikerfa brieken in Zweden. De opbrengst valt bepaald niet tegen: 58,5 per ha en een suikergehalte van 17,5. Daar zou menig Nederlands boer voor te kenen, maar Anders Mansson is er niet van onderste boven. Voor hem is het een gemiddelde opbrengst. Aardappels heeft Mansson tot nu toe dus niet geteeld. De grond is vol gens hem te zwaar en hij heeft er de machines niet voor. Maar de goede aardappelprijzen in Nederland heb ben hem aan het twijfelen gebracht. 'Ik heb een paar percelen waar ik zitter geweest bij de NV De Bathpol- ders. Als men goed op de hoogte wilde blijven van datgene wat zich in de praktische landbouw en fruit teelt op technisch en handelsgebied afspeelde, beter klankbord was er niet en daaruit putte hij, ook al weer zonder zich ooit op de voorgrond te stellen, zijn kennis en kracht. Ik denk trouwens dat het organisatori sche vermogen hem was aan geboren. Voldoening heeft Dorst ook beleefd aan zijn voorzitterschap van het bestuur der Visserijen op de Zeeuw se stromen. Met zijn kennis, erva ring en inzicht was hij een echte Domein-inspekteur, die na Zeeland te land ook Zeeland te water leerde kennen. Anders en grondiger dan al leen via de veerboten en - ponten die wij andere Zeeuwen trouwens allemaal nog in het merg aanwezig voelen, wanneer we nu achter het stuur over een der vele Deltadam- men snellen. Een andere grote liefde kende hij voor het paard. Vele parades heb ik met hem die voorzitter was van de Federatie van Zeeuwse Rijverenigin- gen bij concoursen en tentoonstel lingen mogen afnemen. In Haamstede, waar zijn tweede thuis viel, na Goes, heeft hij zo lang mo gelijk zijn ruiterschap aangehouden. waarschijnlijk toch wel aardappelen kan telen. Volgend jaar ga ik het proberen'. Machinepark Over machines gesproken: een van de schuren op Manssons bedrijf staat er vol van. Het materiaal ziet er goed uit. We zien twee trekkers (John Deere 125 pk en IH 90 pk), een aanhanger (Volvo 641), een eg (6 m), een zaaimachine (4 m), een IH-combine (4,3 m), een berege- ningsinstallatie, een rijenspuiter voor de suikerbieten en een kantelploeg met vier scharen. Via een werktui gencombinatie met drie bedrijfsge noten in de buurt heeft hij verder de beschikking over een spuitinstallatie (24 m), een bietenrooier (3-rijen), een cultivator, een roller en nog een ploeg. Met eigen handen heeft Mansson op zijn bedrijf een droog- en opslagruimte gebouwd. Negen maanden van het jaar heeft hij een vaste medewerker in dienst. Zijn omzet bedroeg vorig jaar 450.000 gulden. Kortom, Anders Mansson runt een modern akkerbouwbedrijf, dat in een land, waar de gemiddelde bedrijfsgrootte nog geen 30 ha is, tot een van de grootste mag wor den gerekend. Boervriendelijk Maar toch heeft Anders Mansson ingezien, dat hij op den duur de kost niet meer uitsluitend in de land bouw zal kunnen verdienen. Zwe den heeft jarenlang een uiterst boervriendelijk beleid gevoerd, in clusief inkomenstoeslagen per hec tare. Maar ook in Zweden is vanwege overproduktie en milieube leid het roer omgegaan. De land bouw zit in de overgangstijd naar een vrije markt en zal uiteindelijk on der dezelfde condities als de andere sectoren moeten zien te overleven. Daar komt bij dat Zweden wil toe treden tot de EG. Anders Mansson is van mening dat de landbouw in zijn land de concur rentie met de andere EG-lidstaten aan kan. De produktieomstandighe- den en de kwaliteit van de Zweedse produkten zijn zeker niet minder dan in de andere EG-lidstaten, zo luidt zijn visie. Toch zijn de boeren in Zweden niet gerust op een toe komst onder de EG-paraplu. Mans son: 'Als Zweden straks lid is van de EG, zullen wij de enige boeren in de gemeenschap zijn, die milieube lasting moeten betalen. Dat bete kent dat we in een scheve concurrentiepositie komen te zitten. Een kilo stikstof kost 7,68 Zweedse kronen (ca. f 2,50) en een kilo kalksalpeter 6,62 kronen f 2,20). Daar zit een deel milieubelasting voor de staat in. Wij zullen in de EG alleen mee kunnen komen als de milieubelasting ook in de andere landen wordt ingevoerd'. Als Mans son verneemt dat zijn wens wat be treft Nederland wel eens spoedig in vervulling zou kunnen gaan, ver schijnt er opnieuw een glimlach rond de mondhoeken. 'Dat gaat de goede kant op Ondernemende boeren Anders Mansson heeft zijn conclu sies op tijd getrokken. Hij heeft en kele jaren samen met elf andere boeren een nieuw bedrijf opgericht. Het bedrijf houdt zich bezig met bouwen en verbouwen van onroe rend# goed, aanleg en onderhoud van tuinen en parken en aanverwan te aktiviteiten. Het werk gebeurt grotendeels met 'gereedschap' van de boeren zelf. Zo hebben de boeren- ondernemers een contract met de gemeente Lund voor het maaien van gras in de gemeenteplant soenen. De nevenwerkzaamheden breiden zich van jaar tot jaar uit. De 12 boe ren behaalden vorig jaar met elkaar een omzet van 3 ton. Anders Mans son is een van de initiatiefnemers van het collectief. Hij hoeft er niet op uit te trekken te schilderen of te snoeien. Zijn taak is het bijhouden van de administratie. 'Slim bekeken, vindt u niet?' zegt hij ten afscheid. Opnieuw verschijnt er een brede grijns op zijn gezicht. KJ. r<2> »-<* ccs :<a> r< En in de club van paardenfokkers op de Haringvreter nam hij ijverig deel. Tholenaren onder elkaar Met z'n tweeën hebben we ter gele genheid van het tweede eeuwfeest van de Verenigde Staten een maand door Canada en Noord-Amerika ge toerd. Dan leer je elkaar wel kennen. We waren toen beiden weduwnaar, hadden onze echtgenotes op dezelf de wijze en naar de mens gesproken te vroeg verloren. Dat schept een band. Donderdag 's middags voor dat Jan Dorst de volgende morgen dood in zijn bed werd aangetroffen, was ik bij hem op bezoek. Hij moest iets voorvoeld hebben, hij was geë motioneerd, heeft nog het hele fa miliealbum vanaf zijn vroegste jeugd met mij doorgenomen. Twee Thole naren onder elkaar. Het verraste mij daarom niet geheel en al toen zo kort daarna zijn zoon Wim mij belde dat vader overleden was. Na de ter aardebestelling op het kerkhof te Middelburg naast zijn vrouw die hem 16 jaren voorafging, dacht ik de daaropvolgende nacht in een sla peloos uur aan een oud schoolliedje: 'Ik had een wapenbroeder, ik heb hem nu niet meer' Marien Geuze Wouw, december 1991 5 r<5 2<a. t*s «s t*St r<& !*S CCS E« t» £<S JVS «S «5 «S f» «s scs tw mmmmé "Kapitein" Dorst op de Inspektieboot van het Zeeuwse Visserij- bestuur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 23