1 5 "Ik wil het kind niet tekort doen" Ard Wolthuis: 'Zondags verveel ik me altijd' «ki. Kerstbijlage J Geerts stopt vrijwel zeker als groepsleerkracht Aktieve 12-jarige jongen uit Dedemsvaart De bedrijfsgebouwen van het 85 ha grote akkerbouwbedrijf, aan de rand van Assen. Dick en Janny wonen hier nu zo'n zes jaar. Dick en Janny Geerts: "Veiligheid voor kinderen is belangrijk". Dick en Janny Geerts uit Assen, beiden 30 jaar, verwachten begin 1992 hun eerste kind. Dick werkt in maatschap met zijn broer (32) op een akkerbouwbedrijf van 85 ha. Janny werkt al ruim zeven jaar als kleuterleidster/groepsleerkracht in Anloo. Als alles goed gaat stopt ze straks met dit werk. "Ik wil het werk, de boerderij en het kind niet tekort doen", zegt ze wel overwogen. Nadat Janny zeven jaar volledig bui ten de boerderij heeft gewerkt, heeft ze dit schooljaar gekozen voor een halve baan als groepsleer kracht. "Ik had het te druk, het groeide me boven het hoofd. Ik kwam niet toe aan hobby's en kur- sussen die ook leuk zijn". Nu volgt Janny een EVAV-kursus. Ze zegt erover: "Ik wil wat meer weten over wat er speelt in en om de boer derij, landbouwkundig en boek houdkundig. Dit om wat beter mee te kunnen praten als andere mensen op het bedrijf komen. Van huis uit heb ik weinig ervaring en kennis meegekregen. Mijn vader had acht hektare grond en werkte er bij. Je wist daardoor niets van de immense bedragen die er spelen. Vooral daar om heb ik gelijk de boekhouding ter hand genomen. In de kursus krijg je inzicht in of iets ook anders kan, of er andere manieren zijn". Makkelijker Naast de boekhouding, de zorg voor het kind en het huishouden wil Jan ny straks meer op het bedrijf bijspringen. Dick ziet voordelen. Met een lach op zijn gezicht zegt hij: "Ik moet nu zelf koffie zetten". Jan ny reageert: "Daar word je niet slechter van". Dick opnieuw: "Ook niet beter". Dan wordt hij serieus: "Telefonisch ben ik nu slecht bereik baar. Als Janny thuis is, is dat mak kelijker". Verantwoording dragen De keus om volledig te stoppen met het werk als groepsleerkracht is niet van vandaag of gisteren. Janny: "Als je kiest voor kinderen, dan moet je daar ook verantwoording voor dragen. Een landbouwbedrijf geeft meer rompslomp, onregelma tige werktijden en drukte dan wo nen in een burgerwoning. We zijn daarnaast allebei aktief in besturen. Oppas regelen lijkt me een hele or ganisatie. Ik denk niet dat ik dat kan. Snel zal ik gaan denken, waar ben ik aan begonnen?" En met eni ge humor: "Je kunt niet op Dick bouwen. Hij kan het kind niet mee nemen op de rooimachine". Eenvoudig en makkelijk was de keus om te stoppen als groepsleerkracht niet. "Als ik één dag per week zou kunnen blijven werken, had ik daar voor gekozen", zegt ze eerlijk. "Als het kind er is, is dat verlangen mis schien wel weg". Meer ruimte Wat zijn de voor- en nadelen om kind te zijn op een boerderij? Zijn er voordelen? Janny: "Jazeker, ik denk het wel. Het kind heeft meer ruimte om te spelen. Dat is niet doorslag gevend of een kind gelukkig wordt, dat heeft te maken met andere zaken". Dick ziet ook nadelen: "Op het plat teland zijn minder speelkameraden, dan in een dorp of stad. Vooral voor jonge kinderen is dat een nadeel. Wanneer de kinderen ouder zijn, zie je vaak dat kinderen meekomen van school om op de boerderij te komen spelen". Janny en Dick zijn van mening dat spelen op een boerderij wel de nodi ge veiligheidsmaatregelen vraagt. "Veiligheid voor je eigen kinderen is belangrijk, maar nog meer voor kin deren die hier komen spelen. Eigen kinderen zien beter het gevaar, ze groeien er mee op. Kinderen die hier komen kennen het gevaar niet. Het zelfde geldt voor het Noord- Willemskanaal, aan de overkant van de weg". Han Reindsen r<s r<s r<s r<s fa. ro. r-cs ;<a> r<a» r<s rcs r<s ro, ro> ro rva ces r«s co. r*s Wanneer Ard Wolthuis (12 jaar) niet op een boerderij zou wonen, zou hij meer vrije tijd hebben gehad. Hij woont nu samen met zijn ouders, broer Willem en zussen Marjon en Sindy op een akkerbouwbedrijf in Dedemsvaart. 'Als papa op een kan toor werkt, hoef ik hem niet te hel pen'. Ard is er wel blij mee dat hij op een boerderij woont, want anders zou hij zich toch vervelen. Ard is iemand die altijd bezig is. Zondag is volgens Ard een rotdag, dan verveelt hij zich altijd, 'ledereen is weg of zit in de kamer en is netjes gekleed. Papa is in zijn overall heel anders'. Ard gaat dan alvast zijn huiswerk voor de komende week maken, met de hond spelen of ver halen op de computer schrijven. Ook lezen is een van zijn hobby's. 'Mooie boeken heb ik zo uit', aldus Ard. Verder speelt hij saxofoon en piano en gaat hij graag basketballen en voetballen met zijn broer. Maar de grootste hobby van Ard is zwemmen. Zwemmen Ard zwemt al zo'n zeven jaar. 'Mijn broer en zussen zwemmen ook en mijn moeder geeft training', zo ver telt Ard. Per week is hij ongeveer 12 uur met deze sport bezig. Hij traint iedere dag. 's Winters kan Ard niet in Dedemsvaart trainen, want daar is geen binnenbad. Hij gaat dan naar Hoogeveen, met de bus. Dat duurt ongeveer een half uur. 'Het leukste zijn de wedstrijden', vertelt Ard met zijn typisch korthari- ge zwemmerskapsel verder. Bijna iedere zaterdag heeft hij een wed strijd. Samen met zijn groep voor de competitie of individueel. Met de in dividuele wedstrijden doet Ard het erg goed. Hij heeft drie maal meege daan met de Nederlandse Kampi oenschappen. De laatste keer werd hij derde. Ard helpt dan mee met onkruid wie den op het bietenveld. Dit jaar heeft hij ook het onkruid tussen de bonen eruit gehaald. 'Daar was niks aan, dat was zo'n priegelwerk. De bonen zijn zo dun, in plaats van het onkruid haal je zo de bonen eruit'. Zingen Meestal vindt Ard het wel leuk om mee te helpen. Ard begint te glun deren, 'vooral het trekkerwerk. Bij het ophalen van de strobalen mag ik de trekker besturen. Dat is wel leuk, alleen gaat het heel langzaam'. Ook wanneer Ard geen zin heeft, moet hij toch meehelpen. Als hij met zijn zusje werkt hebben ze de grootste lol. Zingend gaan ze aan het werk. 'We gaan steeds sneller zingen en dan gaan we ook steeds sneller lopen. Binnen vijf mi nuten hebben we dan een rij bieten gedaan'. Ard Wolhuis op de schommel met zijn zus Marjon. Meehelpen In de zomervakantie zijn er geen wedstrijden en wordt er minder ge traind. 'De meesten komen in de zo mervakantie toch niet, die zijn dan weg', aldus Ard die zelf in deze va kantie iedere ochtend meehelpt op het akkerbouwbedrijf van zijn ouders. 'Dat zijn onze standaardre- gels', volgens de moeder van Ard, 'het hoort bij de opvoeding dat er wat moet gebeuren op het bedrijf'. Boer worden Ard zit nu nog in de brugklas van de MAVO/HAVO/VWO. Hij weet nog niet precies wat hij daarna wil. 'Ik wil graag naar de Hotelschool en geen boer worden. Als ik niet naar de Hotelschool ga, word ik mis schien wel boer'. Ard wil dan wel een akkerbouwbedrijf hebben, maar dan wel zonder bieten. Die heeft hij nu wel genoeg gezien. Wanneer Ard niet op een boerderij had gewoond, was alles volgens hem wel anders geweest. 'Er zijn dan kinderen in de straat waar je mee omgaat. Maar ik was zeker gaan zwemmen. Daarvoor 'maakt niet zoveel uit waar je woont'. Mis schien had hij dan wel meer kunnen zwemmen, want nu moet hij met de bus reizen om bij een overdekt zwembad te komen. En als zijn straatvriendjes zouden voetballen? 'Ik vind voetballen niet zo leuk, maar ik doe het wel eens'. Een ak- tieve jongen dus, die Ard. Willem Dijkema

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 21