Kinderen van grote gezinnen zelfstandiger en vindingrijker Kinderen betrekken bij het werk op de boerderij k Jan en Toos Ros te Sprundel: Gerrit en Ria Harmsen: 'Kinderen van grote gezinnen van het platteland hebben niet altijd die aandacht van de ouders die ze mis schien nodig hebben. Voor hun ver dere ontwikkeling hoeft dat geen belemmering te betekenen. Zij wor den vindingrijk. In de praktijk zie je zelden dat zulke kinderen in de WW terechtkomen'. Dat zeggen Jan en Toos Ros uit het Westbrabantse Sprundel. De opvoeding van Bianca van 10, Angela van 7 en de twee ling Cindy en Tamara van 4 vormt naast het runnen van het bedrijf een hele organisatie. Zij hebben naast een varkensvermeerderingsbedrijf van 160 zeugen een intensieve tak van 2 ha sierheesters. Toos is wekelijks 25 uur op het be drijf te vinden. 'Het zijn aangepaste uren', merkt zij op. 'Wij hebben een duidelijke taakverdeling. Ik doe het huishouden en verzorg de kinderen, breng ze naar school, naar bed en help met het huiswerk. Hierdoor kan Jan zich voor 100% met de varkens en de kwekerij bezighouden. Door onze bedrijfsvoering kunnen we niet altijd voor de kinderen klaar staan. Een belangrijk punt waar we ons wel aan houden is het gezamenlijk eten en koffie drinken'. Zelfstandig 'Op school zegt het onderwijzend personeel dat kinderen van de boer derij zelfstandiger zijn', aldus Jan. 'Zij zijn gemakkelijker, minder ver wend en ondernemen meer. Wij overladen de kinderen niet met speelgoed. Bij mij thuis waren wij met z'n zessen. Je hebt geleerd met anderen om te gaan en geen indivi dualist te worden. Het sociale aspect krijgt bij kinderrijke gezinnen meer aandacht'. De vier dochters hebben het op de boerderij naar hun zin. Bianca is weg van dieren en is geïnteresseerd in alles wat met natuur te maken heeft. Op school discussieert ze graag over milieu. 'Papa geeft de planten niet meer mest dan ze no- Jan en Toos Ros uit Sprundel aan de keukentafel met hun vier dochters. dig hebben om te groeien. Van uit laatgassen gaan de bomen dood'. Bianca zit in een majorettekorps en rijdt pony. Op school is rekenen niet haar sterkste zijde. Tekenen en to neelspelen gaat haar beter af en daarom wil ze later misschien wel actrice worden. Angela houdt van het platteland, omdat ze in de stad niet goed kan slapen. Zij speelt graag met de hond en konijn. Bin nenkort hoopt zij haar zwemdiplo ma te behalen. Haar toekomstdroom? Zangeres of on derwijzeres. Cindy en Tamara zijn nog onder de indruk van een dagje Efteling en een weekje naar een bungalowpark. 'Jaarlijks een week er tussenuit is gewoon nodig om even de dagelijkse beslommeringen kwijt te raken', vinden Jan en Toos Ros. Uitstapjes 'De zondagen reserveren we zoveel mogelijk voor de kinderen. Wij ma ken uitstapjes of gaan ergens op vi site'. Als de gelegenheid zich voordoet gaan Jan en Toos uit. Car naval en kermis worden niet over geslagen. Met vrienden gaan ze af en toe op de zaterdagavond uit. Op maandagavond gaat Jan sporten. 'Sporten is nodig voor je ontspan ning. Je ontmoet andere mensen waarmee je over allerlei onderwer pen kunt praten. Boeren onder el kaar hebben het altijd over hun bedrijf'. Toos gaat een keer per week zwem men en is lid van een vrouwenvere niging. Hoewel zowel bij Jan als Toos studeren niet direct is gestimu leerd willen zij toch dat hun kinde ren er niet met de pet naar gooien. In deze tijd is het belangrijk dat meisjes een afgerond vak leren. 'Meisjes moeten evengoed op hun eigen benen kunnen staan. Je weet maar nooi waar ze in de maatschap pij nog voor komen te staan'. Overvol De week zit overvol bij de familie Ros. 's Morgens om half zeven gaat de wekker. Tot half acht gaat Toos mee de stal in. Ook na het avonde ten helpt ze een uur met afvoeren. Daarna volgt het huishoudelijke werk. Jan is 's avonds niet voor ne gen uur binnen. Televisie kijken is er niet bij. Het bijhouden van de admi nistratie is in hoofdzaak werk voor de latere avonduren. De tak sierheesters is een wat uit de hand gelopen hobby van Jan. 'Ik ben klein begonnen en heb het steeds uitgebouwd. Hoewel het werk erg veel uren kost stoot ik het niet af. Hele dagen werken in een varkensstal is ook niet alles. Elke dag een paar uur in de buiten lucht zorgt voor afwisseling'. Omdat Jan bezig is met verdere aanpassingen in de stal, die het werk verlichten, komt er voor Toos meer tijd vrij voor de kinderen. 'Nu de oudsten wat zelfstandiger worden komen andere zaken aan de orde. Regelmatig een onderhoudend gesprek is er een van'. Jan van Tilburg t*S tX* !*S t» JSCS &St !W «S «S C«S iW E<=S «5 CftS ÜCi £<S «CS «CS £CS «CS «CS «CS {CS «CS «CS £CS «5 «CS ÏCS »CS «CS «CS £<S «CS «CS£CS «te. Kinderen op de boerderij. De voor delen wegen niet op tegen de nade len. Dat vinden Gerrit en Ria Harmsen uit Harfsen (Gelderland). Hun twee koters, Arjan van zes en Rick van twee, krijgen in alle opzich ten de ruimte. De kereltjes doen ge woon mee met het boerenwerk en worden niet angstvallig beschermd tegen mogelijke gevaren. 'Je moet in het begin streng zijn en goed dui delijk maken wat niet mag', is het devies van Ria Harmsen. Haar jon gens krijgen vrijheid en zelfstandig heid, waar ze geen misbruik van maken. Wat doe je op een boerderij met een kind van één jaar dat al kan lopen als een kievit? Gerrit en Ria Harm sen zagen dit zo'n vijf jaar geleden niet als een probleem. Hun oudste zoon Arjan ging in zijn eerste levens jaren al volop mee naar buiten, 's Ochtends vroeg vergezelde hij zijn moeder tijdens het kalverenvoeren. Tussen een paar balen hooi ver maakte hij zich opperbest. Overdag vond hij het 'lekker op de trekker' bij opa of pappa. 'Op de trekker kun je ze het best in de gaten houden', vindt Gerrit. Al gauw kreeg Arjan zijn eigen trap- trekker, waarmee hij het erf onveilig maakte.- Maar niet voor zichzelf. Zijn ouders hebben hem al vroeg gewe zen op mogelijke gevaren en het blijkt dat dat werkt. Vertrouwen Ria maakt zich nu geen zorgen als de kinderen alleen buiten zijn. Ze weet dat er bepaalde maatregelen zijn genomen, zoals afdekken van de mestkelder en het veilig wegzet ten van de reinigingsmiddelen. Te vens zorgt ze dat haar jongens snel vertrouwd raken met bijvoorbeeld een trap. Arjan en Rick leerden al snel dat traplopen niet gevaarlijk is, als het maar op de juiste manier ge beurt. De ladders hoeven dus op de boerderij niet weggehaald te wor den. 'Op een gegeven moment heb Gerrit en Ria Harmsen geven hun jongens vee! vrijheid op de boerderij. je er vertrouwen in dat het goed gaat', aldus Ria. Arjan en Rick worden niet angstval lig weggehouden van allerlei moge lijke gevaren op het melkveehouderijbedrijf. Gerrit en Ria passen eerder een tegenovergestel de methode toe. De jongens worden volop betrokken bij het boerenwerk. Daardoor leren ze ook spelenderwijs de gevaren onderkennen. Voor de stieren hoeft Ria ze dan ook niet te waarschuwen, ze weten dat de beesten weieens onverwachte uit vallen maken. En verder gaan ze ge woon hun gang op het bedrijf. Spelenderwijs Het liefste helpt Arjan zijn ouders. Hij kan al een beetje trekkerrijden, want hij mocht sturen toen er hooi- baaltjes geladen moesten worden. En als zijn moeder een keer trekker- rijdt kan Arjan haarfijn uitleggen waar alle knopjes voor dienen. 'Ze kunnen hier van alles doen en ze le ren spelenderwijs tal van dingen'. Ria en Gerrit vinden dat de grote voordelen van het hebben van kin deren op de boerderij. Arjan zelf vindt ook dat hij bevoorrecht is ten opzichte van vele van zijn vriendjes die niet op een boerderij wonen. Plannen 'Je moet op een boerderij wel meer regelen', noemt Ria een nadeel van kinderen opvoeden op een bedrijf. Maar dat is een kwestie van plan nen. De schoonouders wonen ge lukkig vlakbij en als het dan een keer niet uitkomt gaan de jongens naar opa en oma. 'Dat vind ik niet erg, want ik weet dat de kinderen daar ook schik hebben'. Ingrijpend is haar leven niet veran derd door de komst van Arjan en Rick, zo vindt ze zelf. Ria werkte eerst nog drie ochtenden per week. Toen de oudste kwam is ze thuisge bleven. Haar aandacht werd toen steeds meer getrokken naar het werk op de boerderij en in de loop der jaren heeft ze veel taken van haar schoonouders overgenomen. 'Ik ben ook wel makkelijk. Als er achter veel moet gebeuren dan doe ik aan het voorhuis wat minder. Daar heb ik ook totaal geen schuld gevoelens over'. Ze erkent dat het boerin en moeder zijn veel energie vraagt. 'Het is een klus. Ik ben 's avonds dan ook wel moe'. Aandacht verdelen Soms vindt Ria het jammer dat ze haar aandacht moet verdelen tus sen de kinderen en het bedrijf. 'Als de kinderen eens gezellig met 'mam' binnen willen spelen en als dan blijkt dat mijn hulp achter nodig is, dat is weieens vervelend. En ook als het mooi weer is en we moeten inkuilen, dat vind ik dat we eigenlijk met de jongens naar het zwembad moeten'. Maar Ria denkt dat ze dat het komende kuilseizoen beter gaat plannen. In de buurt wonen geen kinderen van de leeftijd van Arjan, waardoor hij weinig met andere kin deren heeft gespeeld. Dat hebben Ria en Gerrit als een nadeel onder vonden. Ingrid van den Hengel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 19