DLY Akkerbouw 'Hilton is een echte boerenbiet' Zomertarwe interessant om in december te zaaien Eerste aanmeldingen binnen voor ondernemersstudieclubs akkerbouw Univers moet een stap terug doen Nieuw op rassenlijst CJ Aardappel opbrengst per provincie 'Een echte boerenbiet'. Zo om schrijft Bas Brussaard, direkteur van Hilleshög Holland, het nieuw bieten ras Hilton, dat voor het eerst op de rassenlijst prijkt. Na Hilde brengt Hilleshög daarmee een nieuw topras op de markt. Een ras met een hoge financiële opbrengst dankzij een uitstekende winbaar heid en een goede wortelopbrengst, aldus de Zweede veredelaar, die in Zeewolde haar Nederlandse vesti ging heeft. Hilton is een diploid ras, dat volgens Brussaard van huis uit een goede kleur heeft. Extra stikstof om de plant bij te kleuren is niet nodig. Evenals een goede winbaarheid en een hoog wortelgewicht heeft het ras ook een goede veldopkomst. Ook het getal voor grondtarra is gunstig, maar niet zo goed als van Univers, het VanderHave-ras, dat enkele jaren het klassement van de bietenrassen in Nederland aanvoer de, maar nu een paar passen terug zal moeten doen. Univers wordt op de rassenlijst 1992 ook voorbij gestreed door Cordelia, een ras van KWS uit Duits land. Cordelia geeft een iets lagere financiële opbrengst dan Hilton, maar een goede suikeropbrengst. Het grondtarragetal ligt hoger dan dat van Hilde en Hilton en zeker van Univers. Brussaard heeft hoge verwachtin gen van Hilton. 'Na Monohill heb ben we met dit ras weer een marktleider. Ik denk dat Hilton 45 tot 50% van de markt zal kunnen halen. We geloven er in, temeer om dat we voor 1992 een goede kwali teit kunnen leveren. De groeiomstandigheden op onze proefvelden in Zuid-Frankrijk en in Italië zijn uiterst gunstig geweest. De goede winbaarheid is voor de suikerindustrie een gunstige factor en daarmee indirekt ook voor de boeren'. Univers VanderHave had vorig jaar met Uni vers nog 54% van de markt in Ne derland. De goede tijden voor dit ras zijn voorbij. Toch is J. van der Meij, hoofd verkoop Nederland bij Van derHave, niet echt pessimistisch. 'We zullen een stapje terug moeten doen, want de boeren kijken aller eerst naar de cijfers en gelijk heb ben ze. Toch verwacht ik dat we volgend jaar nog ruim 40% van de markt in handen houden met Uni vers. Vooral op zwaardere gronden is de rooibaarheid van dit ras uitste kend. Ik heb heel wat signalen van de boeren gekregen, waaruit ik af leid dat Univers ook volgend jaar nog een stevige marktpositie zal hebben'. De Commissie voor de Samenstel ling van de Rassenlijst voor Land bouwgewassen deelt mee dat voor het eerst op de Beschrijvende Ras senlijst zijn geplaatst: het maisras Saphir, geschikt voor de toepassingen korrelmais, CCM en MKS, van kweekbedrijf Semences Nickerson SA te Longué, Frankrijk en vermeerderaar Cebeco Zaden bv te Rotterdam. Andere nieuw toege laten maisrassen zijn Allegro (voor CCM en MKS) van kweekbedrijf D.J. VanderHave bv te Kapelle, en DK 200 (voor MKS) van kweekbe drijf Société RAGT, Rodez uit Frank rijk en vermeerderd door Barenbrug Holland bv te Oosterhout (Gld). Ook nieuw op de rassenlijst zijn de suikerbietenrassen Cordelia, van kweekbedrijf Kleinwanzlebener Saatzucht AG, Einbeck in Duitsland en vermeerderd door J. Joordens Zaadhandel bv te Kessel, en het ras Hilton van Hilleshög Zweden en ver meerderd door Hilleshög Holland bv te Zeewolde. De stelling van Van der Meij ten aanzien van de rooibaarheid wordt onderschreven door loonwerker Van der Heyde en Zn BV te Kamperland. 'Steeds meer boeren telen meerdere rassen tegelijk. Bij het rooien komen dan duidelijk de verschillen tot uit drukking. Wij merken dat Univers een makkelijk ras is om te rooien. Het doet het beter dan Hilde, omdat die veel grond vasthoudt. Ook een ras als Herald is goed te rooien, zij het weer iets minder dan Univers. De Univers is boller en zit niet zo diep in de grond', aldus v.d. Heyde. Volgens Van der Meij zullen er over enkele jaren nog een paar bietenras sen overblijven, die samen 95% van de markt gaan bedienen. Hij wijst er op dat de suikerverwerkende in dustrie in toenemende mate kijkt naar het suikergehalte. Ook de ver minderde toediening van kalium, na trium en stikstof is van steeds groter belang. VanderHave speelt op deze ontwikkelingen in. Via het dochterbedrijf Kuhn heeft men twee veelbelovende rassen op het pro gramma staan, die volledig voldoen aan de nieuwe eisen van de suiker industrie. 'We zitten op het goede spoor', aldus Van der Meij. Bij de presentatie van Hilton wees direkteur Brussaard van Hilleshög nog op een ander punt. 'De suiker fabrieken zien zich gedwongen steeds efficiënter te gaan werken. Daar zullen we als veredelaars reke ning mee moeten houden. Ons stre ven is de belangen van boeren en industrie op één lijn te krijgen. Dat zal wellicht niet helemaal lukken, maar we kunnen wel een heel eind in de goede richting komen. Ze heb ben elkaar tenslotte nodig'. Kosten beperken Volgens ir. A.A.H. Smook, hoofd landbouwkundige van de CSM, lo pen de belangen van teler en in dustrie 'voor zeker' 90%' parallel. 'Een hoog suikergehalte, een hoge winbaarheid en weinig wortel zijn voor ons als industrie de belangrijk ste factoren. De stand van zaken in de suikerindustrie is zodanig, dat we gedwongen zijn de kosten zo ver mogelijk terug te brengen. Als bij voorbeeld de transportkosten kun nen worden verminderd, is ons dat zeer welkom'. De suikerindustrie is niet direkt be trokken bij de rassenvergelijking. De rassenlijst wordt samengesteld door een onafhankelijke commissie, waarin de suikerindustrie niet verte genwoordigd is. Ir. Smook: 'Indirekt volgen wij natuurlijk wel de ontwik kelingen. Univers leek een paar jaar geleden een groot gat te slaan met de concurrentie. Het is het lot van elk goed ras dat er na verloop van tijd weer een beter ras op de markt komt. Persoonlijk had ik overigens verwacht dat univers langer stand zou houden'. Het nieuwe bietenras Hilton staat op de binnenkort verschijnende Rassenlijst. Dit jaar is een aantal bietenpercelen laat gerooid. Mogelijk bent u er nog niet aan toegekomen om hier win tertarwe in te zaaien. Heeft u het zaaizaad inmiddels thuis, dan kan dit alsnog worden gezaaid. Wilt u nog zaaizaad bestellen, dan verdient zomertarwe overweging. Uit meerjarig onderzoek bij de Rijks dienst IJsselmeerpolders (RIJP) is gebleken, dat decemberzaai van zo mertarwe een gelijke of soms zelfs een betere kg-opbrengst geeft dan decemberzaai van wintertarwe. Zie tabel 1. Tabel 1. Zaadopbrengst in procen ten van wintertarwe en zomertarwe in relatie tot de zaaitijd (gegevens uit meerjarig praktijkonderzoek Rijksdienst IJsselmeerpolders) zaai- winter zomer tijd- tarwe tarwe P 15 okt. 100 94 1 nov. 98 94 15 nov. 97 94 1 dec. 95 94 15 dec. 93 94 1 jan. 91 94 15 jan. 90 93 1 febr. 85 92 15 febr. 77 90 Uit de tabel blijkt, dat bij zaai na 15 november de opbrengst van winter tarwe duidelijk begint af te nemen. Vanaf 15 december verdient het zaaien van zomertarwe de voorkeur. Praktijkervaringen bevestigen dit. In december komen de wintertar- werassen Obelisk, Florida en Herzog in aanmerking. Bij zomertarwe zijn zeer goede ervaringen opgedaan met het ras Minaret. Goede kg- opbrengsten en afhankelijk van kwaliteit en kwantiteit een extra meerprijs van 4 a 6 ct. Van het ras Baldus zijn ten aanzien van decem berzaai onvoldoende gegevens be kend. Wel is bekend dat Baldus bij januari-februarizaai zeer hoge op brengsten heeft gegeven. Alle in de rassenlijst vermelde zo- mertarwes zijn geschikt voor brood bereiding. Of ook steeds een meerprijs gerealiseerd kan worden, is o.a. afhankelijk van goede afspra ken met uw afnemer, ing. L.B. v.d. Velde, DLV Team Akkerbouw Goes De nieuwe bietenrassen doen de hoeveelheid grondtarra steeds verder aft.amen (foto Anton Din- gemansej. Op basis van de definitieve oogstra- ming 1991, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, maakt het Produktschap voor Aard appelen de hektare-opbrengsten per provincie bekend. De opbrengsten zijn het gewogen gemiddelde van poot- en konsumptieaardappelen op klei- en zandgrond. De cijfers van oogst 1991 zijn vergeleken met die van oogst 1990. De zetmeelaardap- pelen zijn niet in dit overzicht op genomen. Gemiddelde opbrengst konsumptie- en industrieaardappelen (inklusief pootaardapelen) per provincie in tonnen Provincie oogst 1991 oogst 1990 Groningen 34,0 34,0 Friesland 33,0 33,5 Drenthe 29,5 32,0 Overijssel 35,5 39,5 Gelderland 36,5 36,0 Utrecht 36,5 44,0 Noord-Holland 39,0 38,0 Zuid-Holland 43,5 44,0 Zeeland 42,5 38,5 Noord-Brabant 45,0 46,0 Limburg 48,5 51,0 Flevoland 47,0 48,0 Nederland gemiddeld 41,5 41,5 Kort nadat de folder over de akker- bouwstudieclubs is verstuurd zijn al een aantal aanmeldingen ontvan gen. Ook op de infomarkt 'nieuwe teelten' werden de nieuwe studie clubs gepresenteerd. Na een toe lichting over de doelstellingen van het project waren de reacties over het algemeen positief. Zoals vorige week al in dit blad te le zen was, wordt met dit project niet getracht opnieuw het wiel uit te vin den. De benadering is duidelijk an ders dan bij de bestaande studieclubs/V.V.B.'s, en pretendeert niet deze te vervangen maar een po sitieve aanvulling te zijn. Niet de (teelt)techniek maar de gehele be drijfsvoering wordt geanalyseerd, zodat een stimulans gegeven wordt die kan leiden tot een rendements- Marga Jacobs-van Vuqt verbetering voor de toekomst. Een goed contact met de bestaande studieclubs is van gróót belang. De begeleiders zullen hierin een actieve rol trachten te vervullen. Begeleiding West-Brabant Vanaf 16 december begint ook Mar- ga Jacobs-van Vugt als begeleidster voor de studieclubs in West- Brabant. Zij is voor informatie te be reiken op het NCB-kantoor in Roo sendaal (01650-67777). Opgave voor de studieclubs blijft mogelijk door de antwoordkaart uit de folder op te sturen of de on derstaande strook in een enveloppe naar Akkerbouwstudieclubs, Ant woordnummer 60, 4460 VB Goes; zowel voor Zeeland als West- Brabant. Ondergetekende geeft zich op voor een akkerbouwstudieclub: Naam: Adres: Postcode: Plaats:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 9