Organisatienieuws ZLM ZET ONDERZOEK EN LANDINRICHTING BOVEN AAN DE LIJST bied van de relatie tussen land- bouwproduktie en milieu. Wat de Nederlandse boeren en tuin ders wel willen, is in eigen verant woordelijkheid hun bedrijfsvoering en produktie aanpassen aan de scherpere milieu-eisen die de con sumenten stellen (en zullen stellen) aan hun produkten. Boeren en tuin ders beseffen namelijk erg goed dat de markt die eisen zal stellen. Ze realiseren zich zeer wel dat het mi lieu het leitmotiv van de 21e eeuw zal zijn. Boeren en tuinders willen in eigen verantwoordelijkheid hun nek uit steken om de milieuduurzaamheid te waarborgen. Maar ze zullen in opstand komen en obstructie ple gen tegen het 'Meerjarenplan Ge wasbescherming' als de VROM-valbijl van het stoffenbeleid (dat is de zwarte lijst zonder alterna tieven) niet weggenomen wordt; en als het toelatingsbeleid van nieuwe (minder schadelijke) middelen niet drastisch versoepeld wordt. Ze zullen illegale wegen zoeken en vinden als de concurrentiepositie van hun bedrijven te zeer aangetast wordt wegens het ontbreken van EG-harmonisatie. Ze zullen dat on der meer doen als er regulerende heffingen gelegd worden op gewas beschermingsmiddelen. Reguleren de heffingen die niet alleen tot doel hebben om middels kostenverho ging tot minder gebruik te dwingen maar vooral tot doel hebben om de gaten in de landbouwbegroting op te vullen. Ze zullen dat eveneens doen als er met het zelfde doel kunstmestheffingen opgelegd wor den. Boeren en tuinders zullen ook hun eigen verantwoordelijkheid niet willen nemen, en het mestbe- leidsplan van CLO en Landbouw schap niet uit willen voeren (volgens het principe de vervuiler betaalt) als minister en Tweede Ka mer met hun voornemen tot het 'zwaluwstaarten' van de over- heidscriteria en de bedrijfsleven plannen, beogen om de mestproducenten en de mestge- bruikers 'dubbel te pakken'. Boeren en tuinders worden kwaad en opstandig als voor iedere pietlut tigheid middels toepassing van de letter van de wet Orwelliaanse toestanden in gang worden gezet; als 'big brother' goedwillende boe ren als misdadigers behandelt. De Zuidwestelijke boeren en tuin ders zullen echt kwaad worden als de kreet van Maij-Weggen: 'Ik prefe reer schoon zout boven vies zoet' onherstelbare gevolgen zal blijken te hebben voor de zoetwaterfunctie van het Zoommeer, nota bene het enige en laatste zoetwaterreservoir dat nog voor de Zuidwestelijke land en tuinbouw beschikbaar is). De zuidwestelijke land- en tuinbouw zal dan kansloos worden in zijn ontwik keling. Ik doe dan ook een uitdruk kelijk beroep op de Zeeuwse en Brabantse provinciebesturen om op deze kwestie zeer alert te blijven. Streekplan Brabant Wat de Nederlandse Natuurdoelstel lingen betreft, we hebben moeite om begrip op te brengen voor het Natuurbeleidsplan. Maar we accep teren één en ander als een realiteit. Daarom zullen we zo coöperatief mogelijk meewerken aan de tot standkoming. Meewerken, mits ui teraard de boer of tuinder die moet wijken voor natuuruitbreiding volle dig schadeloos gesteld wordt. We willen ook meewerken om de uit voering van het Natuurbeleidsplan zoveel mogelijk te integreren in land inrichtingsprojecten. Wat we niet willen is dat natuurbouw eenzijdig verwezenlijkt gaat worden ten koste van de boeren. We zullen ons daar om verzetten tegen het streekplan Noord-Brabant in z'n huidige vorm. Tegen het daarin centraal gestelde doel van extensivering en een land bouw die nagenoeg geheel onder geschikt gemaakt wordt aan natuurdoelstellingen. Tegen het feit dat nieuwvestiging vrijwel niet meer mogelijk zal zijn. Tegen het feit dat iedere beek en iedere sloot onder de ecologische hoofdstructuur dreigt te worden gebracht. Tegen het feit dat bedrijven daardoor ten onder zullen gaan zonder een cent vergoe ding. En tegen het cruciale punt dat de provincie Noord-Brabant 60.000 ha natuurconservering en natuu rontwikkeling wil realiseren, waar van maximaal slechts de helft door Den Haag gefinancierd zal worden, zodat men vanuit Den Bosch de an dere helft ten koste van de boeren dwingend op wil leggen middels het milieubeleid en de 'ecologische richtlijn'. En wat we ook niet willen is dat het instrument landinrichting misbruikt gaat worden om het Natuurbe leidsplan te verwezenlijken, dat men de variant ruilverkaveling in de ban wil doen, dat men alle aandacht wil concentreren op zgn. multifunctio nele herinrichtingsprojecten en dat men in die herinrichtingsgebieden o.a. het maximale- grondkortingspercentage (wat mo menteel op 3% ligt) wil gaan verho gen naar 5%. Ik stel vast dat de boerenpraktijk zal weigeren om aan dergelijke vormen van landinrichting medewerking te verlenen. We leven momenteel in een bizar land. Als de Zeeuwse Milieu Federa tie haar plan 'Tureluur' presenteert (een plan dat geen enkele officiële Gezicht op de zaal over de bestuurstafel heen. Het forum, gevormd door (v./.n.r. op het podium) W. van Veldhuizen, A.H. Munters, J. Oggel, J. Mares, J. Geluk, C. Hamelink en H.C. van der Maas, beantwoordde een aantal vragen uit de zaal. ZLM-voorzitter H.C. van der Maas tijdens zijn openingstoespraak. Aanpassing moet Dat we gelijk hebben met onze kri tiek op de veelheid van de huidige land-en tuinbouwvijandige beleids aspecten, en dat onze frustraties terecht zijn, dat staat als een paal boven water. Dat we gelijk zullen krijgen is zeer onzeker. Daarom zal de ZLM doorgaan op de door haar ingeslagen weg; en alles in het werk stellen om op basis van de huidige werkelijkheid uw belangen dicht bij uw bedrijf zo goed mogelijk te be hartigen. U als ondernemers terzijde te staan bij de noodzakelijke aan passingen aan de veranderende om standigheden. Want aanpassing is voor het meren deel der bedrijfsgenoten geen kwestie van willen of kunnen. Het is een kwestie van moeten. Daartoe zal de ZLM zich versterken. Opdat zo veel mogelijk van haar leden boer en tuinder kunnen blijven!' Tot zover de toespraak van de heer Van der Maas. meerderheid af om alle bedrijven (groot of klein, zonder onderscheid) voor inkomstencompensatie in aan merking te laten komen. Hoe terecht onze gevoelens ten aanzien van een systeem van in komstensubsidie in de plaats van prijsopbrengsten ook zijn, het lijkt me opportuun vandaag die realiteit wel onder ogen te zien. Daarom zouden mijns inziens het COPA ver band en ook het Landbouwschap nu op moeten houden met alterna tieve oplossingen te verzinnen; hoe goed die oplossingen in wezen ook zijn. Want ook ik vind - laat daar geen misverstand over bestaan - een systeem van effectieve produk- tiebeheersing met behoud en ver sterking van het huidige prijsniveau verreweg de beste oplossing! Toch zeg ik: Laten we stoppen met de rituele dans. Laten we ophouden met de onderlinge stammenstrijd in het Landbouwschap. We hobbelen steeds verder 'achter de muziek aan'. We moeten die muziek trach ten in te halen (om mede de toon te bepalen). We moeten onze energie nu voluit inzetten om op basis van de voorstellen (zoals ze nu liggen) het onderste uit de kan proberen te halen! (Zoals de Amerikanen ook doen als het gaat om hun in komstencompensatie). Dat is mijn voorstel vandaag! Daarom wil ik dus morgen wel naar Maastricht! status heeft; een plan waarin onder meer voorgesteld wordt om goede Zeeuwse landbouwgrond weer te laten overstromen met zout water), dan reageren de overheidsbe- leidsmakers enthousiast. Als ik nu aankondig een inpolderingsconces sie aan te gaan vragen voor een stuk vruchtbare buitendijkse grond in de Zeeuwse wateren (een initia tief dat volstrekt legaal is), dan kij ken diezelfde beleidsmakers me aan of ik knettergek geworden ben. Drastische omwenteling Gezien de aktuele onderhandelingen in de ministerraad tot nu toe lijkt een drastische omwenteling van het EG-landbouwbeleid, in de richting van prijsdalingen en produktiebe- perkingen gekoppeld aan inko menstoeslagen, onontkoombaar. De allerergste onderdelen van de MacSharryvOorstellen zijn echter in de prullenmand verdwenen. Men mikt op een halvering van de door MacSharry voorgestelde prijsdalin gen voor de marktordeningsproduk- ten en er tekent zich een grote

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7